Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a X-a

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare

Structura Parlamentului

Conducerea Parlamentului

Biroul Permanent

Pe 8 iunie 2019, Parlamentul a votat structura și componența nominală a Biroului Permanent, organul de lucru al Parlamentului. Dintre cei 15 membri, 10 au fost propuși de fracțiunile parlamentare, iar ceilalți 5, care reprezentau conducerea Parlamentului, au fost numiți din oficiu.

Componența Biroului Permanent

  1. Monica Babuc (PDM) – din oficiu
  2. Vlad Batrîncea (PSRM)
  3. Vasile Bolea (PSRM)
  4. Maria Ciobanu (PDA)
  5. Dumitru Diacov (PDM)
  6. Corneliu Furculiță (PSRM)
  7. Zinaida Greceanîi (PSRM) – din oficiu
  8. Igor Grosu (PAS)
  9. Sergiu Litvinenco (PAS)
  10. Mihai Popșoi (PAS) – din oficiu
  11. Sergiu Sîrbu (PDM)
  12. Alexandru Slusari (PDA) – din oficiu
  13. Denis Ulanov (PPȘ)
  14. Liviu Vovc (PDA)

Fracțiuni parlamentare

Formațiunea Rezultatele alegerilor Structura actuală
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 35 mandate 36 mandate
Partidul Democrat din Moldova 30 mandate 30 mandate
Blocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS” 26 mandate
Partidul “Șor” 7 mandate 7 mandate
Partidul Acțiune și Solidaritate, Blocul ACUM 13 mandate
ACUM Platforma DA 12 mandate
Deputați neafiliați 3 mandate 3 mandate

Lista deputaților aleși

1 Zinaida Greceanîi PSRM
economist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
2 Vlad Batrîncea PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, secretarul executiv al PSRM, membru al Comitetului executiv politic al PSRM
3 Ion Ceban PSRM
matematician, doctorand în administrație de stat și municipală, consilier în Consiliul municipal Chișinău, secretarul pentru ideologie al PSRM, membru al Comitetului executiv politic al PSRM
4 Eduard Smirnov PSRM
specialist în domeniul industriei ușoare, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comitetului executiv politic al PSRM
5 Bogdan Țîrdea
politolog, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
6 Ivanna Koksal
filolog, deputat în Adunarea Populară a Găgăuziei
7 Alla Dolință PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comitetului executiv politic al PSRM
8 Victor Gaiciuc
militar, președinte al “Acord Grup” S.A., președinte al Uniunii Ofițerilor din Republica Moldova
9 Alla Pilipețcaia PSRM
inginer, director al “Debut-Sor” S.R.L., președinte al Organizației teritoriale PSRM Soroca
10 Vladimir Golovatiuc PSRM
economist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
11 Adela Răileanu
jurnalist, director al “NTV Moldova”
12 Vasile Bolea PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
13 Corneliu Furculiță PSRM
agronom, jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comitetului executiv politic al PSRM
14 Grigore Novac PSRM
jurist, politolog, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
15 Victor Bologan
profesor, antrenor de șah, director executiv al Federației Internaționale de Șah (FIDE)
16 Vladimir Odnostalco PSRM
psiholog, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
17 Oleg Lipskii PSRM
inginer-mecanic, sociolog, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Organizației teritoriale PSRM Chișinău, membru al Comitetului executiv politic al PSRM
18 Radu Mudreac PSRM
medic-veterinar, jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Organizației teritoriale PSRM sect. Buiucani, mun. Chișinău
19 Alexandr Suhodolski PSRM
jurist, vicepreședinte al Adunării Populare a Găgăuziei, președinte al Organizației teritoriale PSRM Comrat
20 Vladimir Țurcan PSRM
jurist, politolog, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
21 Ivan Zabunov
istoric, pensionar
22 Petru Burduja PSRM
economist, administrator al “Exclusiv Media” S.R.L., consilier în Consiliul municipal Chișinău, președinte al Organizației teritoriale PSRM sect. Ciocana, mun. Chișinău
23 Oleg Teterea PSRM
manager, economist, director al “Avicola Gallinula” S.A., consilier în Consiliul raional Cimișlia, președinte al Organizației teritoriale PSRM Cimișlia
24 Tatiana Cunețchi
economist, membru al Curții de Conturi a Republicii Moldova
25 Adrian Lebedinschi PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Organizației teritoriale PSRM sect. Centru, mun. Chișinău
26 Gaik Vartanean PSRM
politolog, consilier în Consiliul municipal Chișinău, administrator al publicației periodice “Socialiștii”, președinte al Comunității Armene din Republica Moldova
27 Irina Lozovan PSRM
jurist, consilier în Consiliul raional Ocnița, președinte al Organizației teritoriale PSRM Ocnița
28 Vladimir Mizdrenco PSRM
economist, consilier în Consiliul raional Rîșcani, președinte al Organizației teritoriale PSRM Rîșcani
29 Alexandr Usatîi PSRM
pedagog, consilier în Consiliul municipal Bălți, președinte al Organizației teritoriale PSRM Bălți
30 Alexandr Nesterovschi PSRM
jurist, manager, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
31 Oleg Savva PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Organizației teritoriale PSRM Fălești
32 Alexandru Jolnaci PSRM
mecanic, manager al Î.I. “Jolnaci Alexandru”, consilier în Consiliul raional Ștefan Vodă
33 Chiril Tatarlî PSRM
agronom, președinte al raionului Taraclia, președinte al Organizației teritoriale PSRM Taraclia
34 Fiodor Gagauz PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
35 Gheorghii Para
manager, profesor, președinte al Sindicatului constructorilor, or. Sankt-Petersburg, Federația Rusă
36 Vlad Plahotniuc PDM
inginer, economist, jurist, președinte al Partidului Democrat din Moldova
37 Pavel Filip PDM
inginer-mecanic, prim-ministru al Republicii Moldova, prim-vicepreședinte al PDM
38 Andrian Candu PDM
jurist, președinte al Parlamentului Republicii Moldova, vicepreședinte al PDM
39 Constantin Botnari PDM
economist, secretarul general al PDM
40 Monica Babuc PDM
istoric, ministru al Educației, Culturii și Cercetării
41 Vasile Bîtca PDM
jurist, temporar neangajat în câmpul muncii
42 Sergiu Sîrbu PDM
jurist, manager, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, vicepreședinte al PDM
43 Vladimir Cebotari PDM
jurist, manager, președinte al Fundației pentru o Democrație Modernă, vicepreședinte al PDM
44 Vladimir Andronachi PDM
manager, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
45 Dumitru Diacov PDM
jurnalist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președintele de onoare al PDM
46 Otilia Drăguțanu
economist, administrator al “Anodilia” S.R.L.
47 Svetlana Rotundu PDM
pedagog, președinte al raionului Șoldănești
48 Violeta Ivanov PDM
inginer, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, vicepreședinte al PDM
49 Angel Agache PDM
jurist, economist, manager, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
50 Vladimir Vitiuc PDM
economist, vicepreședintele Parlamentului Republicii Moldova, vicepreședinte al PDM
51 Igor Vremea PDM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
52 Oleg Sîrbu PDM
agronom, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
53 Ion Leucă PDM
istoric, manager, politolog, președinte al raionului Glodeni, președinte al Organizației teritoriale PDM Glodeni
54 Corneliu Padnevici PDM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
55 Eugeniu Nichiforciuc PDM
medic, manager, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
56 Gheorghe Brașovschi PDM
agronom, master în administrație publică, primar al orașului Sîngerei, președinte al Organizației teritoriale PDM Sîngerei
57 Eleonora Graur PDM
economist, președinte al raionului Rezina, vicepreședinte al PDM, președinte al Organizației teritoriale PDM Rezina
58 Nicolae Ciubuc
jurist, manager, ministru al Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului
59 Ludmila Guzun PDM
economist, președinte al raionului Ungheni, președinte al Organizației teritoriale PDM Ungheni
60 Alexandru Jizdan
jurist, ministru al Afacerilor Interne
61 Grigore Repeșciuc PDM
jurist, primar al orașului Căușeni
62 Alexandru Botnari PDM
inginer-constructor, jurist, primar al municipiului Hîncești, vicepreședinte al PDM
63 Ghenadie Buza PDM
medic-chirurg, președinte al raionului Hîncești, președinte al Organizației teritoriale PDM Hîncești
64 Efrosinia Grețu PDM
pedagog, pensionară, președinte al Organizației teritoriale PDM Leova
65 Elena Bacalu PDM
magistru în administrație publică, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Organizației teritoriale PDM Cahul
66 Maia Sandu PAS
economist, președinte al Partidului Acțiune și Solidaritate
67 Andrei Năstase PPPDA
avocat, președinte al Platformei Demnitate și Adevăr
68 Alexandru Slusari PPPDA
jurist, istoric, administrator al “Rural Asig” S.R.L.
69 Igor Grosu PAS
istoric, secretarul general al PAS
70 Igor Munteanu
politici publice, drept public, fondatorul Institutului pentru Dezvoltare și Inițiative Sociale (IDIS), conferențiar universitar, Academia de Studii Economice a Moldovei
71 Octavian Țîcu
istoric, cercetător științific, coordonator, Institutul de Istorie, MECC
72 Liliana Nicolaescu-Onofrei PAS
filolog, profesor de limba si literatura română, liber profesionist în domeniul educației
73 Mihai Popșoi PAS
specialist în relații internaționale și politici publice, doctorand, Universitatea Milano, vicepreședinte al PAS
74 Sergiu Litvinenco PAS
jurist, consilier juridic, Asociația obștească “Fortius”
75 Chiril Moțpan PPPDA
filolog, jurist, secretarul general al PPPDA
76 Inga Grigoriu PPPDA
licențiată în arte dramatice, președinte al Asociației obștești “Decid”
77 Maria Ciobanu
profesor de limba română, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, vicepreședinte al Partidului Liberal Democrat din Moldova
78 Dan Perciun PAS
specialist în științe politice, manager proiecte, “Civitta Moldova”
79 Dinu Plîngău PPPDA
jurist, manager proiecte, Asociația obștească “Decid”
80 Liviu Vovc PPPDA
arhitect, vicepreședinte al PPPDA
81 Oazu Nantoi
inginer-electrician, director de program, Institutul de Politici Publice
82 Radu Marian PAS
economist, manager de proiect, Asociația Națională a Companiilor TIC
83 Doina Gherman PAS
management, inspector superior, Biroul Vamal Centru, Serviciul Vamal, președinte a Organizației PAS Femei
84 Arina Spătaru PPPDA
tehnolog în industria ușoară, director al “Arina-S” S.R.L.
85 Veronica Roșca PAS
jurist, lector universitar, Universitatea Tehnică din Moldova
86 Stela Macari PPPDA
inginer-constructor, responsabil principal, manager producere, “CSM Uniform” S.R.L.
87 Lilian Carp
profesor de istorie, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, lector universitar, Universitatea de Stat de Educație Fizică și Sport
88 Iurie Reniță
diplomat, temporar neangajat în câmpul muncii
89 Vladimir Bolea PAS
istoric, director al “GFC Holboca” S.R.L., România, președinte al Organizației teritoriale PAS Chișinău
90 Petru Frunze PAS
avocat, primar al satului Puhoi, președinte al Organizației teritoriale PAS Ialoveni
91 Dumitru Alaiba
economist, director de programe, Centrul de Politici și Reforme
92 Ilan Șor PPȘ
jurist, drept economic, primar al municipiului Orhei, președinte al Partidului politic “Șor”
93 Marina Tauber PPȘ
științe politice, primar al comunei Jora de Mijloc, vicepreședinte al PPȘ
94 Petru Jardan PPȘ
jurist, director general al “Avia Invest” S.R.L.
95 Maria Albot PPȘ
economist, secretarul general al PPȘ
96 Denis Ulanov PPȘ
jurist, avocat, Cabinetul avocatului Denis Ulanov
97 Reghina Apostolova PPȘ
profesor, viceprimar al municipiului Orhei
98 Vadim Fotescu PPȘ
jurist, “DFM” S.R.L.
99 Ion Groza
profesor de teologie, președinte al raionului Cahul
100 Alexandru Oleinic
inginer, președinte al Consiliului de administrare al Concernului “Milenium-Grup”, președinte al Partidului Popular din Republica Moldova
101 Viorel Melnic
economist, conferențiar universitar, Universitatea Agrară de Stat din Moldova

Deputați nou-veniți

102 Serghei Cataranciuc PPPDA
matematică aplicată, profesor universitar, Universitatea de Stat din Moldova
103 Ruxanda Glavan PDM
medic, consultant-expert în politici de sănătate, liber profesionist
104 Igor Himici PPȘ
jurist, artist emerit al Republicii Moldova, temporar neangajat în câmpul muncii
105 Alla Darovannaia PSRM
economist, conferențiar universitar, Academia de Studii Economice a Moldovei
106 Anatolie Labuneț PSRM
marinar, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
107 Ghenadie Verdeș PDM
economist, președinte al raionului Nisporeni
108 Vasile Năstase PPPDA
jurnalist, redactor-șef al publicației “Glasul Națiunii”
109 Vitalii Evtodiev PSRM
inginer-constructor, expert tehnic, “Savim-Com” S.R.L.
110 Galina Sajin PAS
jurnalist, liber profesionist
111 Mihail Paciu PSRM
inginer-agronom, conducător al G.ț. “M. Paciu”

Modificări componență

Anul 2019

24 februarie 2019
35 mandate302673
27 martie 2019
ACUM Maia Sandu Fracțiunea “Partidul Acțiune și Solidaritate, Blocul ACUM” (PAS)
ACUM Andrei Năstase Fracțiunea “ACUM Platforma DA” (PDA)
ACUM Dumitru Alaiba Fracțiunea PAS
ACUM Vladimir Bolea Fracțiunea PAS
ACUM Lilian Carp Fracțiunea PAS
ACUM Maria Ciobanu Fracțiunea PDA
ACUM Petru Frunze Fracțiunea PAS
ACUM Doina Gherman Fracțiunea PAS
ACUM Inga Grigoriu Fracțiunea PDA
ACUM Igor Grosu Fracțiunea PAS
ACUM Sergiu Litvinenco Fracțiunea PAS
ACUM Stela Macari Fracțiunea PDA
ACUM Radu Marian Fracțiunea PAS
ACUM Chiril Moțpan Fracțiunea PDA
ACUM Igor Munteanu Fracțiunea PDA
ACUM Oazu Nantoi Fracțiunea PAS
ACUM Liliana Nicolaescu-Onofrei Fracțiunea PAS
ACUM Dan Perciun Fracțiunea PAS
ACUM Dinu Plîngău Fracțiunea PDA
ACUM Mihai Popșoi Fracțiunea PAS
ACUM Iurie Reniță Fracțiunea PDA
ACUM Veronica Roșca Fracțiunea PAS
ACUM Alexandru Slusari Fracțiunea PDA
ACUM Arina Spătaru Fracțiunea PDA
ACUM Octavian Țîcu Fracțiunea PDA
ACUM Liviu Vovc Fracțiunea PDA
26 iulie 2019

La 8 iunie 2019 a fost formată o coaliție temporară dintre Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, Partidul Acțiune și Solidaritate și Platforma Demnitate și Adevăr. Cele trei formațiuni au votat în aceeași zi pentru învestirea Guvernului condus de Maia Sandu, în componența căruia s-au regăsit 2 deputați din partea PAS și unul din partea PDA. Aceștia au renunțat la mandatele de deputat în favoarea funcției de ministru.

PAS Maia Sandu Prim-ministru al Republicii Moldova
PDA Andrei Năstase Viceprim-ministru, ministru al afacerilor interne
PAS Liliana Nicolaescu-Onofrei Ministru al educației, culturii și cercetării
CI Viorel Melnic Cerere de demisie din 17 iulie 2019
PDM Otilia Drăguțanu Cerere de demisie din 19 iulie 2019
30 iulie 2019
PDM Vlad Plahotniuc Cerere de demisie din 30 iulie 2019
31 iulie 2019
PPȘ Maria Albot Cerere de demisie din 31 iulie 2019
23 august 2019
ACUM Serghei Cataranciuc Fracțiunea PDA
PDM Ruxanda Glavan
PPȘ Igor Himici
4 septembrie 2019
PSRM Vladimir Țurcan Judecător al Curții Constituționale
PSRM Victor Gaiciuc Consilier al Președintelui Republicii Moldova
12 septembrie 2019
PSRM Alla Darovannaia
PSRM Anatolie Labuneț
18 septembrie 2019
PDA Octavian Țîcu Deputat neafiliat
31 octombrie 2019
PDM Ghenadie Verdeș
ACUM Vasile Năstase Fracțiunea PDA
PSRM Vitalii Evtodiev
ACUM Galina Sajin Fracțiunea PAS
14 noiembrie 2019
PSRM Ion Ceban Primar general al municipiului Chișinău
21 noiembrie 2019
PSRM Mihail Paciu
29 noiembrie 2019
PDA Serghei Cataranciuc Încetarea calității de deputat în Parlament
29 noiembrie 2019
36 mandate30131273

Componența actuală

Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM)

Alexandr Suhodolski
Ivan Zabunov
Petru Burduja
Oleg Teterea
Tatiana Cunețchi
Gaik Vartanean
Irina Lozovan
Vladimir Mizdrenco
Alexandr Usatîi
Alexandr Nesterovschi
Oleg Savva
Alexandru Jolnaci
Chiril Tatarlî
Gheorghii Para
Alla Darovannaia
Anatolie Labuneț
Vitalii Evtodiev
Mihail Paciu

Fracțiunea Partidului Democrat din Moldova (PDM)

Gheorghe Brașovschi
Eleonora Graur
Ludmila Guzun
Grigore Repeșciuc
Alexandru Botnari
Ghenadie Buza
Efrosinia Grețu
Elena Bacalu
Ghenadie Verdeș

Fracțiunea “Partidul Acțiune și Solidaritate, Blocul ACUM” (PAS)

Sergiu Litvinenco
Dan Perciun
Oazu Nantoi
Radu Marian
Doina Gherman
Veronica Roșca
Lilian Carp
Vladimir Bolea
Petru Frunze
Galina Sajin

Fracțiunea “ACUM Platforma DA” (PDA)

Igor Munteanu
Chiril Moțpan
Inga Grigoriu
Maria Ciobanu
Dinu Plîngău
Liviu Vovc
Arina Spătaru
Stela Macari
Iurie Reniță
Vasile Năstase

Fracțiunea Partidului politic “Șor” (PPȘ)

Denis Ulanov
Reghina Apostolova
Vadim Fotescu
Igor Himici

Deputați neafiliați

Ion Groza
Alexandru Oleinic
Octavian Țîcu