Vladimir Cebotari

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare
Vladimir Cebotari

Vladimir Cebotari

Născut 7 noiembrie 1980 (39 de ani)
s. Sadaclia, r-nul Basarabeasca
Funcţia actuală Consilier în Consiliul municipal Chișinău (din 2 noiembrie 2019)
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova (din 9 martie 2019)
Afilierea politică Partidul Democrat din Moldova (din 2016)
Studii Universitatea Liberă Internațională din Moldova (1998–2003)
Profesie Jurist, drept economic
Starea civilă Căsătorit cu Maria Cebotari. Are doi copii.
Funcții publice
2013 prezent
Consilier în Consiliul municipal Chișinău
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova
Ministru al justiției
Viceministru al transporturilor și infrastructurii drumurilor
Afiliere politică
2016 – prezent
Membru al Partidului Democrat din Moldova (PDM)

13 aprilie 2017 – 29 iunie 2019
Vicepreședinte al PDM

2013–2016
Afiliat PDM, fără a deține calitatea de membru al acestei formațiuni

25 februarie 2001
A candidat la funcția de deputat pe lista Blocului electoral “Alianța Juriștilor și Economiștilor”, fiind membru al Partidului Demnității Civice din Moldova