Alegeri locale generale din 2023 în Republica Moldova

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare

La 5 noiembrie 2023 în Republica Moldova vor avea loc alegeri locale generale în toate unitățile administrativ-teritoriale de nivelul I – municipii, orașe, sate (comune), și de nivelul II – raioane, municipiile Chișinău și Bălți, cu excepția localităților din stânga Nistrului și a municipiului Bender. În cadrul acestui exercițiu electoral vor fi aleși 898 de primari și 11 058 de consilieri locali (raionali, municipali, orășenești, comunale și sătești) pentru un mandat de patru ani. Pentru a fi validate, la alegeri trebuie să participe cel puțin 1/4 din numărul persoanelor înscrise în listele electorale din fiecare circumscripție.

Campania electorală

Concurenți electorali

Lista partidelor politice

Anexă la Hotărârea CEC nr. 1165 din 9 august 2023[1] Hotărârea CEC nr. 1165 din 09.08.2023

Partidul Social Democrat European


Partidul Comuniștilor din Republica Moldova


Partidul Agrar din Moldova


Partidul Socialist din Moldova


Partidul Legii și Dreptății


Partidul Popular Creștin Democrat


Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда”


Partidul Liberal


Partidul Oamenilor Muncii


Partidul Social Democrat


Uniunea Creștin-Socială din Moldova


Partidul Socialiștilor din Republica Moldova


Partidul Verde Ecologist


Partidul “Noua Opțiune Istorică”


Partidul Nostru


Partidul Republican din Moldova


Partidul “NOI”


Uniunea Centristă din Moldova


Partidul European


Partidul Popular Democrat din Moldova


Partidul “Moldova Unită – Единая Молдова”


Partidul Conservator


Partidul Național Liberal


Partidul “Moldova Mare”


Partidul Liberal Democrat din Moldova


Mișcarea Romilor din Republica Moldova


Partidul “Patrioții Moldovei”


Partidul Stînga Europeană


Mișcarea Populară Antimafie


Partidul Popular din Republica Moldova


Partidul “Democrația Acasă”


Partidul Regiunilor din Moldova


Partidul Popular Socialist din Moldova


Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa


Partidul “Renaștere”


Platforma Demnitate și Adevăr


Alianța pentru Unirea Românilor


Partidul “Patria”


Partidul Ruso-Slavean din Moldova


Partidul Societății Progresiste


Partidul “Forța Diasporei”


Partidul Unității Naționale[2] Se află în proces de reorganizare prin absorbție de către Partidul Liberal Democrat din Moldova


Partidul Acțiune și Solidaritate


Partidul Voința Poporului


Partidul Acțiunii Comune – Congresul Civic


Partidul Democrat Modern din Moldova


Partidul “Acasă Construim Europa”


Partidul “Pentru Oameni, Natură și Animale”


Partidul “Puterea Oamenilor”


Partidul Schimbării


Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei


Partidul politic “Șansă”


Partidul Progresului Național


Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei


Partidul “Bugeacul Nostru”


Coaliția pentru Unitate și Bunăstare


Mișcarea Alternativa Națională


Partidul Național Moldovenesc


Liga Orașelor și Comunelor


Mișcarea “Respect Moldova”

Blocuri electorale

Blocul electoral “Ruslan Codreanu”[3] Hotărârea CEC nr. 1232 din 16.09.2023

  • Uniunea Creștin-Socială din Moldova
  • Partidul “Puterea Oamenilor”

Circumscripții electorale

Nr. Circumscripție II I Primari
1 Municipiul Chișinău 51 290 19
2 Municipiul Bălți 35 22 3
3 Municipiul Bender –  –  – 
4 Raionul Anenii Noi 33 310 26
5 Raionul Basarabeasca 27 89 7
6 Raionul Briceni 33 308 28
7 Raionul Cahul 35 411 37
8 Raionul Cantemir 33 285 27
9 Raionul Călărași 33 302 28
10 Raionul Căușeni 33 307 27
11 Raionul Cimișlia 27 253 23
12 Raionul Criuleni 33 285 25
13 Raionul Dondușeni 27 214 22
14 Raionul Drochia 33 308 28
15 Raionul Dubăsari 27 129 11
16 Raionul Edineț 33 332 32
17 Raionul Fălești 33 359 33
18 Raionul Florești 33 414 40
19 Raionul Glodeni 27 211 19
20 Raionul Hîncești 33 435 39
21 Raionul Ialoveni 33 307 25
22 Raionul Leova 27 251 25
23 Raionul Nisporeni 33 261 23
24 Raionul Ocnița 27 223 21
25 Raionul Orhei 35 420 38
26 Raionul Rezina 27 253 25
27 Raionul Rîșcani 33 292 28
28 Raionul Sîngerei 33 302 26
29 Raionul Soroca 33 369 35
30 Raionul Strășeni 33 309 27
31 Raionul Șoldănești 27 225 23
32 Raionul Ștefan Vodă 33 269 23
33 Raionul Taraclia 27 167 15
34 Raionul Telenești 33 323 31
35 Raionul Ungheni 33 371 33
36 UTA Găgăuzia –  366 26
Total 1 086 9 972 898