Monica Babuc

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare
Monica Babuc

Monica Babuc

Născută 29 martie 1964 (55 de ani)
s. Bardar, r-nul Ialoveni
Funcţia actuală Deputat în Parlamentul Republicii Moldova (din 9 martie 2019)
Ministru al Educației, Culturii și Cercetării (din 20 ianuarie 2016)
Afilierea politică Partidul Democrat din Moldova (din martie 2010)
Studii Universitatea de Stat din Chișinău (astăzi Universitatea de Stat din Moldova)
Universitatea de Stat “M.V. Lomonosov” din Moscova, Federația Rusă
Profesie Istoric
Starea civilă Căsătorită cu Anatolie Babuc. Are o fiică (Nicoleta).
Funcții publice
2013 prezent
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova
Ministru al educației, culturii și cercetării
Consilier în Consiliul municipal Chișinău
Afiliere politică
30 martie 2013 – prezent
Președinte al Organizației municipale de Femei a Partidului Democrat din Moldova (PDM)

27 februarie 2016 – 13 aprilie 2017
Vicepreședinte al PDM

martie 2010 – prezent
Membru al PDM

Anterior a deținut calitatea de membru al Partidului Popular Creștin Democrat (PPCD) și funcția de președinte al Societății Doamnelor Creștin Democrate