Pagina principală

De la alegeri.md
Versiunea din 5 aprilie 2019 10:13, autor: Admin3 (Discuție | contribuții)
(dif) ← Versiunea anterioară | Versiunea curentă (dif) | Versiunea următoare → (dif)
Salt la: navigare, căutare

alegeri.md își propune să reflecte în mod imparțial, echidistant și detaliat desfășurarea procesului electoral pe toate dimensiunile acestuia, și astfel să contribuie la educarea electorală și civică a cetățenilor, precum și la responsabilizarea aleșilor și a instituțiilor elective ale statului.

Partidul Socialiștilor din Republica MoldovaPartidul Democrat din MoldovaBlocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS”Partidul “Șor”CI

La 24 februarie 2019 a avut loc scrutinul pentru alegerea Parlamentului de legislatura a X-a și referendumul republican consultativ privind micșorarea numărului de deputați de la 101 la 61 și înlocuirea mandatului reprezentativ al acestora cu cel imperativ. Potrivit datelor preliminare, rata de participare la votare a cetățenilor a fost de 49.22%, fiind cea mai joasă de la declararea independenței Republicii Moldova.

Repartizarea mandatelor

Repartizarea mandatelor în circumscripția națională și în circumscripțiile uninominale.

Concurent națională uninominale Total
18 17 35
13 17 30
14 12 26
5 2 7
3 3

Daca alegerile parlamentare din 24 februarie 2019 s-ar fi desfășurat în baza vechiului sistem electoral proporțional, atunci mandatele de deputat s-ar fi distribuit după cum urmează: PSRM – 34, ACUM – 30, PDM – 27, Partidul “Șor” – 10.

Lista deputaților

Partidul Socialiștilor (35)

  1. Ion Ceban
  2. Eduard Smirnov
  3. Bogdat Țîrdea
  4. Ivanna Koksal
  5. Alla Dolință
  6. Victor Gaiciuc
  7. Vladimir Golovatiuc
  8. Adela Răileanu
  9. Corneliu Furculiță
  10. Victor Bologan
  11. Vladimir Odnostalco
  12. Radu Mudreac
  13. Vladimir Țurcan
  14. Ivan Zabunov
  15. Petru Burduja
  16. Oleg Teterea
  17. Tatiana Cunețchi
  18. Gaik Vartanean

  1. Zinaida Greceanîi
  2. Irina Lozovan
  3. Vladimir Mizdrenco
  4. Alla Pilipețcaia
  5. Alexandr Usatîi
  6. Alexandr Nesterovschi
  7. Oleg Savva
  8. Oleg Lipskii
  9. Vasile Bolea
  10. Vlad Batrîncea
  11. Adrian Lebedinschi
  12. Grigore Novac
  13. Alexandru Jolnaci
  14. Chiril Tatarlî
  15. Alexandr Suhodolski
  16. Fiodor Gagauz
  17. Gheorghii Para

Partidul Democrat (30)

  1. Andrian Candu
  2. Constantin Botnari
  3. Monica Babuc
  4. Vasile Bîtca
  5. Serghei Sîrbu
  6. Vladimir Cebotari
  7. Vladimir Andronachi
  8. Otilia Drăguțanu
  9. Svetlana Rotundu
  10. Violeta Ivanov
  11. Angel Agache
  12. Vladimir Vitiuc
  13. Igor Vremea

  1. Oleg Sîrbu
  2. Ion Leucă
  3. Corneliu Padnevici
  4. Eugeniu Nichiforciuc
  5. Gheorghe Brașovschi
  6. Eleonora Graur
  7. Nicolae Ciubuc
  8. Ludmila Guzun
  9. Vladimir Plahotniuc
  10. Pavel Filip
  11. Alexandru Jizdan
  12. Grigore Repeșciuc
  13. Alexandru Botnari
  14. Ghenadie Buza
  15. Dumitru Diacov
  16. Efrosinia Grețu
  17. Elena Bacalu

Blocul “ACUM” (26)

  1. Alexandru Slusari
  2. Igor Grosu
  3. Igor Munteanu
  4. Octavian Țîcu
  5. Liliana Nicolaescu-Onofrei
  6. Sergiu Litvinenco
  7. Chiril Moțpan
  8. Dinu Plîngău
  9. Oazu Nantoi
  10. Radu Marian
  11. Doina Gherman
  12. Arina Spătaru
  13. Veronica Roșca
  14. Stela Macari

  1. Maria Ciobanu
  2. Lilian Carp
  3. Liviu Vovc
  4. Inga Grigoriu
  5. Iurie Reniță
  6. Vladimir Bolea
  7. Dan Perciun
  8. Mihail Popșoi
  9. Andrei Năstase
  10. Petru Frunze
  11. Maia Sandu
  12. Dumitru Alaiba

Partidul “Șor” (7)

  1. Petru Jardan
  2. Maria Albot
  3. Denis Ulanov
  4. Reghina Apostolova
  5. Vadim Fotescu

  1. Ilan Șor
  2. Marina Tauber

Candidați independenți (3)

  1. Ion Groza
  2. Alexandr Oleinic
  3. Viorel Melnic

Rezultatele alegerilor

Concurent Voturi % ± Mandate
334,539 23.62% 7.82  13
380,181 26.84% 14
53,175 3.75% 13.73 
441,191 31.15% 10.64  18
117,779 8.32% 5
8,633 0.61% 1.13 
41,769 2.95%
3,430 0.24% 0.19 
2,705 0.19%
3,645 0.26%
4,463 0.32% 0.17 
2,826 0.20%
1,033 0.07%
3,249 0.23% 0.14 
17,741 1.25% 8.42 

Prezența la vot

Scrutinul 9:30 12:30 15:30 18:30 21:00 Final
Parlamentare 2019 5.80% 24.00% 37.41% 45.65% 49.24% 50.57%
Prezidențiale 2016, turul II 5.67% 25.54% 41.07% 50.76% 53.31% 53.45%
Prezidențiale 2016, turul I 7.51% 25.35% 37.89% 46.69% 48.95% 50.95%
Parlamentare 2014 4.20% 20.98% 39.21% 51.01% 55.86% 57.28%

Alegerile parlamentare ordinare din 24 februarie 2019 reprezintă cel de-al IX-lea scrutin parlamentar organizat de la declararea independenței Republicii Moldova în 1991, în urma căruia va fi ales Parlamentul de legislatura a XXI-a. În aceeași zi cu alegerile parlamentare va avea loc și un referendum republican consultativ referitor la micșorarea numărului deputaților în Parlament și caracterul mandatului acestora.

Pentru prima dată în istoria Republicii Moldova alegerile parlamentare se vor desfășura în baza sistemului electoral mixt (paralel), în care concomitent sunt aleși 50 de deputați în cadrul unei singure circumscripții naționale și 51 de deputați în circumscripții uninominale. Toți cetățenii Republicii Moldova care au 18 ani împliniți în ziua alegerilor, au dreptul de a alege și de a fi aleși în cadrul scrutinului parlamentar. Ei pot candida atât în circumscripția națională, pe listele celor 46 de partide și organizații social-politice admise să participe la alegeri, cât și în circumscripțiile uninominale, în calitate de candidați independenți sau desemnați de partide. Validarea alegerilor parlamentare nu este condiționată de vreun prag minim de participare a cetățenilor, înscriși în lista alegătorilor.

Campania electorală a început pe 25 ianuarie 2019 și a durat 30 de zile. Anterior campaniei, începând cu 26 decembrie 2018 și până pe 24 ianuarie 2019, a avut loc înregistrarea candidaților pentru circumscripția națională (la Comisia Electorală Centrală) și pentru cele 51 de circumscripții uninominale (la Consiliile electorale de circumscripție).

Concurenți electorali

În circumscripția națională s-au înregistrat 15 partide și blocuri electorale, iar în circumscripțiile uninominale 324 candidați din partea a 10 formațiuni politice și 56 candidați independenți. În același timp, la Consiliile electorale de circumscripție au fost depuse 402 de cereri pentru înregistrarea grupurilor de inițiativă pentru susținerea candidaților la funcția de deputat.

Ordinea în buletinul de vot

# Simbol Concurentul electoral
1 Partidul Democrat din Moldova Partidul Democrat din Moldova
2 Blocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS” Blocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS”
3 Partidul Comuniștilor din Republica Moldova Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
4 Partidul Socialiștilor din Republica Moldova Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
5 Partidul “Șor” Partidul “Șor”
6 Mișcarea Populară Antimafie Mișcarea Populară Antimafie
7 Partidul Nostru Partidul Nostru
8 Partidul Național Liberal Partidul Național Liberal
9 Partidul Voința Poporului Partidul Voința Poporului
10 Partidul Regiunilor din Moldova Partidul Regiunilor din Moldova
11 Partidul “Democrația Acasă” Partidul “Democrația Acasă”
12 Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда” Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда”
13 Partidul “Patria” Partidul “Patria”
14 Partidul Verde Ecologist Partidul Verde Ecologist
15 Partidul Liberal Partidul Liberal

Lista circumscripțiilor uninominale

Municipiul Chișinău

32, suburbii
Bubuieci, Budești, Ciorescu, Colonița, Condrița, Cricova, Cruzești, Ghidighici, Grătiești, Stăuceni, Tohatin, Vadul lui Vodă, Vatra

33, suburbii
Băcioi, Codru, Durlești, Sîngera, Trușeni


Regiunea Nord

1, Briceni
Briceni, Ocnița


2, Ocnița
Dondușeni, Ocnița


3, Edineț


4, Rîșcani
Dondușeni, Drochia, Rîșcani


5, Glodeni
Glodeni, Rîșcani


6, Drochia
Dondușeni, Drochia, Soroca


7, Soroca


8, Florești


9, Bălți
Bălți, Fălești


10, Bălți
Bălți, Sîngerei


11, Fălești


12, Sîngerei
Florești, Sîngerei


Regiunea Centru

13, Rezina
Rezina, Șoldănești


14, Telenești
Orhei, Șoldănești, Telenești


15, Călărași
Călărași, Ungheni


16, Ungheni


17, Nisporeni
Nisporeni, Strășeni


18, Orhei
Călărași, Orhei


19, Ivancea, r-nul Orhei
Criuleni, Dubăsari, Orhei, Rezina


20, Strășeni
Orhei, Strășeni


21, Criuleni
Criuleni, Dubăsari


22, Ialoveni
Călărași, Ialoveni, Strășeni


34, Anenii Noi


38, Hîncești


Regiunea Sud

35, Căușeni
Anenii Noi, Căușeni


36, Ștefan Vodă
Căușeni, Ștefan Vodă


37, Răzeni, r-nul Ialoveni
Căușeni, Hîncești, Ialoveni


39, Sărata-Galbenă, r-nul Hîncești
Cimișlia, Hîncești, Leova


40, Cimișlia
Basarabeasca, Cimișlia


41, Leova
Cantemir, Leova



U.T.A. Găgăuzia

45, Comrat
Ceadîr-Lunga, Comrat


46, Ceadîr-Lunga
Ceadîr-Lunga, Vulcănești

U.A.T. din stânga Nistrului

47, Stânga Nistrului Nord
Camenca, Dubăsari, Grigoriopol, Rîbnița


48, Stânga Nistrului Sud
Bender, Slobozia, Tiraspol

În afara țării

49, la Est de Republica Moldova
Asia, state postsovietice


50, la Vest de Republica Moldova
Europa


51, SUA, Canada

Referendumul republican consultativ din 2019

La 24 februarie 2019, în aceeași zi cu alegerile parlamentare, în Republica Moldova s-a desfășurat referendumul republican consultativ privind micșorarea numărului de deputați în Parlament de la 101 la 61 și dreptul cetățenilor de a rechema deputații aleși dacă aceștia nu-și îndeplinesc obligațiunile. Cetățenii urmează să-și exprime atitudinea în privința a 2 chestiuni:

Sunteți pentru reducerea numărului deputaților din Parlament de la 101 la 61?

Sunteți pentru ca poporul să poată revoca (demite) deputații din funcție dacă nu își îndeplinesc corespunzător obligațiile lor?

Fiecare dintre cele două întrebări va fi imprimată pe un buletin de vot separat, urmând ca cetățenii să se exprime "Pentru" sau "Contra". Pentru ca referendumul să fie declarat valabil este necesară participarea a cel puțin 1/3 din alegătorii înscriși în listele electorale.



Logo alegeri.md

alegeri.md este dezvoltat cu suportul financiar al Fundației Soros-Moldova, iar compartimentul dedicat partidelor politice este realizat cu suportul financiar al Ambasadei Olandei. Opiniile exprimate pe acest site aparțin echipei ADEPT și nu reflectă în mod necesar poziția Fundației Soros-Moldova și/sau a Ambasadei Olandei.