Lista circumscripțiilor uninominale la alegerile parlamentare din 2019

De la alegeri.md
Versiunea din 18 octombrie 2019 17:18, autor: Oleg (Discuție | contribuții) (Fluxul mijloacelor bănești)
(dif) ← Versiunea anterioară | Versiunea curentă (dif) | Versiunea următoare → (dif)
Salt la: navigare, căutare

La 24 februarie 2019 în Republica Moldova vor avea loc alegeri parlamentare, în cadrul cărora urmează să fie aleasă o nouă componență a Parlamentului. Spre deosebire de alegerile parlamentare anterioare acestea se vor desfășura în baza sistemului electoral mixt într-o circumscripție națională și în circumscripții uninominale. În circumscripțiile uninominale se aleg 51 de deputați în baza votului majoritar, câte unul de la fiecare circumscripție.

51 de deputați din cei 101 sunt aleși în circumscripțiile uninominale, câte un deputat în fiecare circumscripție. Deputatul este ales dintr-o listă de candidați, care este unică pentru fiecare circumscripție uninominală.

În sistemul electoral mixt, alegătorul primește două buletine de vot în ziua alegerilor. Unul conține lista candidaților (persoane) care concurează pentru locul de deputat în circumscripția uninominală și al doilea – lista concurenților electorali (partide și blocuri electorale) care candidează pentru circumscripția națională (analogic cu alegerile din anii precedenți).

Alegătorul alege doar un singur candidat în fiecare buletin de vot. În circumscripția uninominală, este ales deputat un singur candidat – cel care obține cel mai mare număr din voturile valabile ale alegătorilor. Dacă candidatul ales în circumscripția uninominală a fost ales și pe lista de partid în circumscripția națională, se consideră că a fost ales doar în circumscripția uninominală și nu va fi luat în calcul la atribuirea mandatelor în baza listei de partid.

Formațiunea Mandate
Partidul Democrat din Moldova 17
Blocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS” 12
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 17
Partidul “Șor” 2
Partidul Nostru
Partidul Național Liberal
Partidul “Democrația Acasă”
Partidul Verde Ecologist
Partidul Liberal
Candidați independenți 3

Lista circumscripțiilor

Municipiul Chișinău

32, suburbii
Bubuieci, Budești, Ciorescu, Colonița, Condrița, Cricova, Cruzești, Ghidighici, Grătiești, Stăuceni, Tohatin, Vadul lui Vodă, Vatra

33, suburbii
Băcioi, Codru, Durlești, Sîngera, Trușeni

Regiunea Nord

1, Briceni
Briceni, Ocnița


2, Ocnița
Dondușeni, Ocnița


3, Edineț


4, Rîșcani
Dondușeni, Drochia, Rîșcani


5, Glodeni
Glodeni, Rîșcani


6, Drochia
Dondușeni, Drochia, Soroca


7, Soroca


8, Florești


9, Bălți
Bălți, Fălești


10, Bălți
Bălți, Sîngerei


11, Fălești


12, Sîngerei
Florești, Sîngerei

Regiunea Centru

13, Rezina
Rezina, Șoldănești


14, Telenești
Orhei, Șoldănești, Telenești


15, Călărași
Călărași, Ungheni


16, Ungheni


17, Nisporeni
Nisporeni, Strășeni


18, Orhei
Călărași, Orhei


19, Ivancea, r-nul Orhei
Criuleni, Dubăsari, Orhei, Rezina


20, Strășeni
Orhei, Strășeni


21, Criuleni
Criuleni, Dubăsari


22, Ialoveni
Călărași, Ialoveni, Strășeni


34, Anenii Noi


38, Hîncești

Regiunea Sud

35, Căușeni
Anenii Noi, Căușeni


36, Ștefan Vodă
Căușeni, Ștefan Vodă


37, Răzeni, r-nul Ialoveni
Căușeni, Hîncești, Ialoveni


39, Sărata-Galbenă, r-nul Hîncești
Cimișlia, Hîncești, Leova


40, Cimișlia
Basarabeasca, Cimișlia


41, Leova
Cantemir, Leova


UTA Găgăuzia

45, Comrat
Ceadîr-Lunga, Comrat


46, Ceadîr-Lunga
Ceadîr-Lunga, Vulcănești

UAT din stânga Nistrului

47, Stânga Nistrului Nord
Camenca, Dubăsari, Grigoriopol, Rîbnița


48, Stânga Nistrului Sud
Bender, Slobozia, Tiraspol

În afara țării

49, la Est de Republica Moldova
Asia, state postsovietice


50, la Vest de Republica Moldova
Europa


51, SUA, Canada

Candidați înregistrați

Formațiunea Candidați
Partidul Democrat din Moldova 50
Blocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS” 48
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 27
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 51
Partidul “Șor” 50
Partidul Nostru 17
Partidul Național Liberal 3
Partidul “Democrația Acasă” 1
Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда” 0
Partidul Verde Ecologist 2
Partidul Liberal 19
Candidați independenți 56
Total 324

Municipiul Chișinău

Valentina Rotaru PDM
Oleg Lipskii PSRM
Petru Jardan PPȘ
Vasile Grădinaru ACUM
Sergiu Biriucov CI
Alexandr Bannicov PDM
Vasile Bolea PSRM
Serghei Burgudji PPȘ
Grigore Colun ACUM
Artur Croitor CI
Victor Mîndru PDM
Alexandr Odințov PSRM
Inga Grigoriu ACUM
Dumitru Chitoraga PPȘ
Dinari Cojocaru PSRM
Victor Cotelea PPȘ
Mihai Stratulat PDM
Vlad Bilețchi PL
Valeriu Cerba CI
Iurie Reniță ACUM
Anton Miron PCRM
Veaceslav Nedelea PDM
Radu Mudreac PSRM
Cristian Botnarenco PPȘ
Vladimir Bolea ACUM
Ilian Cașu PN
Augustin Volconovici PCRM
Nicolae Balaur PDM
Vlad Batrîncea PSRM
Reghina Apostolova PPȘ
Alexandru Slusari ACUM
Dumitru Cebotarescu CI
Dumitru Ciubașenco PN
Ion Cebanu PL
Valentin Guznac PDM
Adrian Lebedinschi PSRM
Ruslan Verbițchi ACUM
Inna Popenco PPȘ
Dumitru Jelescu PL
Nae-Simion Pleșca PDM
Petru Burduja PSRM
Stanislav Cvasnîi PPȘ
Veronica Herța PL
Galina Bostan CI
Dan Perciun ACUM
Oleg Golopeatov CI
Valentin Dolganiuc CI
Maxim Uvarov CI
Grigore Novac PSRM
Iurii Cuznețov PPȘ
Mihai Cîrlig CI
Liliana Nicolaescu-Onofrei ACUM
Chiril Gaburici PDM
Igor Grițco PCRM
Ilie Crețu PL
Nina Costiuc PDM
Svetlana Popa PSRM
Mihai Popșoi ACUM
Dorin Chirtoacă PL
Sergiu Cebotari PPȘ
Gheorghii Mocan PCRM
Constantin Țuțu PDM
Andrei Năstase ACUM
Andrei Nastas CI
Vladimir Roșca PSRM
Călin Vieru CI
Ion Bivol PPȘ
Boris Volosatîi CI

Regiunea Nord

Mihail Gnatiuc PDM
Zinaida Greceanîi PSRM
Vasilii Petrașișin PPȘ
Anatolie Creciun PCRM
Vladimir Scutari ACUM
Vadim Lesnic PDM
Irina Lozovan PSRM
Eduard Fedișin PPȘ
Andrei Țopa PCRM
Remus Ciobanu ACUM
Eduard Pleșca PN
Oleg Sîrbu PDM
Nicolai Melnic PSRM
Ghenadie Panciuc PPȘ
Elena Panuș PN
Alexandr Zui PCRM
Dinu Plîngău ACUM
Anatolie Vengher CI
Alexandru Brenici CI
Marin Livadaru CI
Iurie Urzică PDM
Vladimir Mizdrenco PSRM
Andrei Cocieru PPȘ
Petru Bărbieru PCRM
Ion Leucă PDM
Alexandr Minizianov PSRM
Irina Dvorjanscaia PPȘ
Stela Onuțu PN
Mihai Corj CI
Ion Purice PL
Nicolae Gorcea CI
Rodica Nemerenco ACUM
Corneliu Padnevici PDM
Alexandr Lupașco PSRM
Grigore Svecla PPȘ
Ghenadie Morcov PCRM
Svetlana Conea ACUM
Nina Cereteu PN
Violeta Roșca PL
Victor Său PDM
Alla Pilipețcaia PSRM
Elena Bodnarenco PCRM
Alexandru Cimbriciuc CI
Maxim Melnic PPȘ
Larisa Ungurean ACUM
Anastasia Televca PN
Eugeniu Nichiforciuc PDM
Sergiu Groza PSRM
Grigore Cojocaru PCRM
Ghenadie Ladaniuc PPȘ
Ludmila Crîjanovschi PN
Iurie Țap ACUM
Anatolie Cărbune PL
Serghei Buzurnîi PDM
Alexandr Usatîi PSRM
Igor Himici PPȘ
Elena Bordianu ACUM
Ivan Osoianu PN
Diana Grosu CI
Renata Grădinaru CI
Said-Muhmat Amaev PCRM
Serghei Iordan PDM
Alexandr Nesterovschi PSRM
Pavel Verejanu PPȘ
Arina Spătaru ACUM
Elena Grițco PN
Serghei Rubțov PCRM
Iraida Bînzari PDM
Oleg Savva PSRM
Valeriu Muduc PCRM
Alexandr Severin PN
Alexandru Botnar PPȘ
Vasili Tataru ACUM
Gheorghe Brașovschi PDM
Vasile Luca PSRM
Igor Țîbîrnă PPȘ
Viorel Neaga PCRM
Oazu Nantoi ACUM
Ion Roșca CI

Regiunea Centru

Eleonora Graur PDM
Leonid Nauc PPȘ
Valeriu Ciorici PSRM
Serghei Cataranciuc ACUM
Elena Macrii PCRM
Galina Andrieș PNL
Vadim Lelic PDM
Alexandru Isac PSRM
Maria Ciobanu ACUM
Valerian Cristea PPȘ
Veaceslav Căpățină PCRM
Mihai Moldovanu PL
Nicolae Ciubuc PDM
Ștefan Bolea PSRM
Olga Vlasenco PPȘ
Igor Munteanu ACUM
Iurie Chirinciuc PL
Valeriu Sava PCRM
Ludmila Guzun PDM
Antonina Baraniuc PPȘ
Ghenadi Mitriuc PSRM
Haralampie Chirilov PCRM
Octavian Țîcu ACUM
Vlad Plahotniuc PDM
Pavel Artamonov PSRM
Ion Terguță ACUM
Mihail Ciorici PCRM
Iurii Cărbune CI
Vasile Costin PDM
Ilan Șor PPȘ
Svetlana Căpățină PCRM
Mihail Catraniuc PSRM
Valeriu Munteanu ACUM
Dorin Zghibarța PL
Tudor Golub PDM
Mihail Paciu PSRM
Marina Tauber PPȘ
Lucia Viscun PCRM
Mariana Cușnir ACUM
Roman Boțan PL
Vitalie Marinuța PVE
Pavel Filip PDM
Veaceslav Anghel PSRM
Valeriu Tabacaru PPȘ
Igor Grosu ACUM
Nicoleta Malai PL
Veaceslav Burlac PDM
Sergiu Berzan PSRM
Serghei Duminica PPȘ
Lilian Carp ACUM
Andrei Porubin CI
Gheorghe Ojog PL
Monica Babuc PDM
Lidia Onu PSRM
Angela Istrate CI
Victor Sănduță PPȘ
Liviu Vovc ACUM
Alexandru Jizdan PDM
Alexandr Mațarin PSRM
Alexei Gorodinskii PPȘ
Gheorghe Balan ACUM
Veaceslav Bondari PCRM
Alexandru Botnari PDM
Victor Perțu PPȘ
Petru Corduneanu PSRM
Grigore Cobzac ACUM

Regiunea Sud

Grigore Repeșciuc PDM
Oleg Cuciuc PSRM
Veaceslav Nigai PCRM
Anatolie Zaremba PPȘ
Ion Calmîc PNL
Anton Gamurar ACUM
Zinaida Bolboceanu PPDA
Nicolae Molozea PDM
Alexandru Jolnaci PSRM
Natalia Tcacenco PPȘ
Andrei Dînga ACUM
Ion Sula PDM
Nicolae Pascaru PSRM
Ștefan Bivol PCRM
Avelin Tabarcea PPȘ
Petru Frunze ACUM
Ghenadie Buza PDM
Victor Terente PPȘ
Olesea Brînză PSRM
Chiril Moțpan ACUM
Simion Roșca PL
Dumitru Diacov PDM
Piotr Pușcari PSRM
Victoria Cîrlan PPȘ
Domnica Manole ACUM
Valentin Cimpoeș PN
Gheorghe Răileanu CI
Efrosinia Grețu PDM
Aliona Briciag PSRM
Andrei Trandafir PPȘ
Alexandru Bujorean CI
Sergiu Butuc PN
Vladimir Putregai ACUM
Elena Bacalu PDM
Vladimir Țurcan PSRM
Vasile Lupașcu PPȘ
Constantin Boeștean ACUM
Roman Ciubaciuc PN
Elena Damașcan PL
Iurie Crăciuneac CI
Evgheni Osadcenco PSRM
Antonina Belobrova PPȘ
Gheorghe Ghețivu PCRM
Sergiu Tutovan ACUM
Sergiu Rența PN
Ștefan Secăreanu PL
Ion Groza CI
Fiodor Сovalji PDM
Chiril Tatarlî PSRM
Veaceslav Lupov PPȘ
Veaceslav Cunev CI
Gheorghi Aricov CI

UTA Găgăuzia

Alexandr Suhodolski PSRM
Fiodor Mincu PDM
Nina Dimoglo PPȘ
Nicolai Dudoglo CI
Dmitrii Levintii PN
Ivan Cîlicic PCRM
Tatiana Ursu ACUM
Vadim Delibaltov PDM
Fiodor Gagauz PSRM
Svetlana Ivanova PPȘ
Gheorghi Leiciu CI
Grigorii Cadîn CI

UAT din stânga Nistrului

Grigore Filipov PSRM
Ion Lapicus CI
Alexandru Oleinic CI
Ivan Delibaltov PDM
Alexei Frunze CI
Eleonora Cercavschi ACUM
Asea Doga PPȘ
Vitalii Evtodiev PSRM
Iurie Apostolachi CI
Mihail Malașevschi PDM
Viorel Melnic CI
Ion Iovcev ACUM
Petru Ursu CI
Inna Nazarenco PPȘ

În afara țării

Ina Sîrbu PDM
Gheorghii Para PSRM
Nicolai Țipovici PN
Valerii Klimenco PPȘ
Dorin Frăsîneanu ACUM
Dumitru Pogorea CI
Igor Ticuș CI
Olga Coptu PDM
Valentina Geamănă CI
Gheorghe Bobeică CI
Maia Sandu ACUM
Tatiana Platon PPȘ
Vadim Rotari PSRM
Leonard Macari CI
Gheorghe Furdui PNL
Oleg Brega CI
Leonid Falcaș CI
Natalia Iațco PVE
Stela Stîngaci CI
Vasile Calmațui PL
Ghenadie Moroșanu PDM
Gaik Vartanean PSRM
Viorel Savva CI
Valeriu Ghilețchi CI
Dumitru Alaiba ACUM
Valentin Ganea CI
Gheorghi Grozav CI
Petru Neaga CI
Rodica Rusu PPȘ
Alexandrin Patron CI
Roman Palancica CI
Oleg Bînzar CI
Ana Vasilachi CI

Candidați retrași

Retragerea candidaților din circumscripția uninominală se realizează nu mai târziu decât cu 14 zile înainte de alegeri, și se prezintă organului electoral care o aduce la cunoștință publică imediată.

Circumscripția Candidat
13, Rezina Ion Perciun CI
42, Cantemir Nicolae Botgros CI
35, Căușeni Tamara Ambroci-Ivanov CI
16, Ungheni Alexandru Brînză PL
43, Cahul Oleg Creciun PDM

Lista deputaților aleși

1 Zinaida Greceanîi PSRM
economist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
2 Irina Lozovan PSRM
jurist, consilier în Consiliul raional Ocnița, președinte al Organizației teritoriale PSRM Ocnița
3 Oleg Sîrbu PDM
agronom, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
4 Vladimir Mizdrenco PSRM
economist, consilier în Consiliul raional Rîșcani, președinte al Organizației teritoriale PSRM Rîșcani
5 Ion Leucă PDM
istoric, manager, politolog, președinte al raionului Glodeni, președinte al Organizației teritoriale PDM Glodeni
6 Corneliu Padnevici PDM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
7 Alla Pilipețcaia PSRM
inginer, director al “Debut-Sor” S.R.L., președinte al Organizației teritoriale PSRM Soroca
8 Eugeniu Nichiforciuc PDM
medic, manager, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
9 Alexandr Usatîi PSRM
pedagog, consilier în Consiliul municipal Bălți, președinte al Organizației teritoriale PSRM Bălți
10 Alexandr Nesterovschi PSRM
jurist, manager, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
11 Oleg Savva PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Organizației teritoriale PSRM Fălești
12 Gheorghe Brașovschi PDM
agronom, master în administrație publică, primar al orașului Sîngerei, președinte al Organizației teritoriale PDM Sîngerei
13 Eleonora Graur PDM
economist, președinte al raionului Rezina, vicepreședinte al PDM, președinte al Organizației teritoriale PDM Rezina
14 Maria Ciobanu
profesor de limba română, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, vicepreședinte al Partidului Liberal Democrat din Moldova
15 Nicolae Ciubuc
jurist, manager, ministru al Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului
16 Ludmila Guzun PDM
economist, președinte al raionului Ungheni, președinte al Organizației teritoriale PDM Ungheni
17 Vlad Plahotniuc PDM
inginer, economist, jurist, președinte al Partidului Democrat din Moldova
18 Ilan Șor PPȘ
jurist, drept economic, primar al municipiului Orhei, președinte al Partidului politic “Șor”
19 Marina Tauber PPȘ
științe politice, primar al comunei Jora de Mijloc, vicepreședinte al PPȘ
20 Pavel Filip PDM
inginer-mecanic, prim-ministru al Republicii Moldova, prim-vicepreședinte al PDM
21 Lilian Carp
profesor de istorie, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, lector universitar, Universitatea de Stat de Educație Fizică și Sport
22 Liviu Vovc PPPDA
arhitect, vicepreședinte al PPPDA
23 Oleg Lipskii PSRM
inginer-mecanic, sociolog, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Organizației teritoriale PSRM Chișinău, membru al Comitetului executiv politic al PSRM
24 Vasile Bolea PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
25 Inga Grigoriu PPPDA
licențiată în arte dramatice, președinte al Asociației obștești “Decid”
26 Iurie Reniță
diplomat, temporar neangajat în câmpul muncii
27 Vladimir Bolea PAS
istoric, director al “GFC Holboca” S.R.L., România, președinte al Organizației teritoriale PAS Chișinău
28 Vlad Batrîncea PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, secretarul executiv al PSRM, membru al Comitetului executiv politic al PSRM
29 Adrian Lebedinschi PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Organizației teritoriale PSRM sect. Centru, mun. Chișinău
30 Dan Perciun PAS
specialist în științe politice, manager proiecte, “Civitta Moldova”
31 Grigore Novac PSRM
jurist, politolog, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
32 Mihai Popșoi PAS
specialist în relații internaționale și politici publice, doctorand, Universitatea Milano, vicepreședinte al PAS
33 Andrei Năstase PPPDA
avocat, președinte al Platformei Demnitate și Adevăr
34 Alexandru Jizdan
jurist, ministru al Afacerilor Interne
35 Grigore Repeșciuc PDM
jurist, primar al orașului Căușeni
36 Alexandru Jolnaci PSRM
mecanic, manager al Î.I. “Jolnaci Alexandru”, consilier în Consiliul raional Ștefan Vodă
37 Petru Frunze PAS
avocat, primar al satului Puhoi, președinte al Organizației teritoriale PAS Ialoveni
38 Alexandru Botnari PDM
inginer-constructor, jurist, primar al municipiului Hîncești, vicepreședinte al PDM
39 Ghenadie Buza PDM
medic-chirurg, președinte al raionului Hîncești, președinte al Organizației teritoriale PDM Hîncești
40 Dumitru Diacov PDM
jurnalist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președintele de onoare al PDM
41 Efrosinia Grețu PDM
pedagog, pensionară, președinte al Organizației teritoriale PDM Leova
42 Elena Bacalu PDM
magistru în administrație publică, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al Organizației teritoriale PDM Cahul
43 Ion Groza
profesor de teologie, președinte al raionului Cahul
44 Chiril Tatarlî PSRM
agronom, președinte al raionului Taraclia, președinte al Organizației teritoriale PSRM Taraclia
45 Alexandr Suhodolski PSRM
jurist, vicepreședinte al Adunării Populare a Găgăuziei, președinte al Organizației teritoriale PSRM Comrat
46 Fiodor Gagauz PSRM
jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
47 Alexandru Oleinic
inginer, președinte al Consiliului de administrare al Concernului “Milenium-Grup”, președinte al Partidului Popular din Republica Moldova
48 Viorel Melnic
economist, conferențiar universitar, Universitatea Agrară de Stat din Moldova
49 Gheorghii Para
manager, profesor, președinte al Sindicatului constructorilor, or. Sankt-Petersburg, Federația Rusă
50 Maia Sandu PAS
economist, președinte al Partidului Acțiune și Solidaritate
51 Dumitru Alaiba
economist, director de programe, Centrul de Politici și Reforme
Vladimir Mizdrenco
Corneliu Padnevici
Alexandr Nesterovschi
Oleg Savva
Gheorghe Brașovschi
Eleonora Graur
Maria Ciobanu
Inga Grigoriu
Iurie Reniță
Vladimir Bolea
Petru Frunze
Alexandru Botnari
Ghenadie Buza
Efrosinia Grețu
Elena Bacalu
Ion Groza
Chiril Tatarlî
Alexandr Suhodolski
Alexandru Oleinic
Viorel Melnic

Fluxul mijloacelor bănești

Formațiunea Cheltuieli
Partidul Democrat din Moldova 3 248 115,00
Blocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS” 1 116 633,32
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 93 610,00
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 1 138 345,24
Partidul “Șor” 5 427 001,82
Partidul Nostru 1 346 398,00
Partidul Național Liberal 1 720,00
Partidul “Democrația Acasă” 0,00
Partidul Verde Ecologist 7 400,00
Partidul Liberal 354 805,81
Candidați independenți 1 404 753,22
Total 14 138 782,41

Top 10 candidați

Candidat Cheltuieli
Vlad Plahotniuc PDM 1 112 340,40
Ilan Șor PPȘ 318 473,27
Pavel Verejanu PPȘ 266 112,03
Valeriu Ghilețchi CI 261 725,75
Marina Tauber PPȘ 220 359,94
Pavel Filip PDM 198 960,37
Igor Himici PPȘ 196 515,03
Ilian Cașu PN 193 143,66
Reghina Apostolova PPȘ 188 095,56
Nina Dimoglo PPȘ 183 784,07