Lista circumscripțiilor uninominale la alegerile parlamentare din 2019

De la alegeri.md
Versiunea din 8 februarie 2019 12:37, autor: Admin3 (Discuție | contribuții) (Candidați înregistrați)
Salt la: navigare, căutare

La 24 februarie 2019 în Republica Moldova vor avea loc alegeri parlamentare, în cadrul cărora urmează să fie aleasă o nouă componență a Parlamentului. Spre deosebire de alegerile parlamentare anterioare acestea se vor desfășura în baza sistemului electoral mixt într-o circumscripție națională și în circumscripții uninominale. În circumscripțiile uninominale se aleg 51 de deputați în baza votului majoritar, câte unul de la fiecare circumscripție.

51 de deputați din cei 101 sunt aleși în circumscripțiile uninominale, câte un deputat în fiecare circumscripție. Deputatul este ales dintr-o listă de candidați, care este unică pentru fiecare circumscripție uninominală.

În sistemul electoral mixt, alegătorul primește două buletine de vot în ziua alegerilor. Unul conține lista candidaților (persoane) care concurează pentru locul de deputat în circumscripția uninominală și al doilea – lista concurenților electorali (partide și blocuri electorale) care candidează pentru circumscripția națională (analogic cu alegerile din anii precedenți).

Alegătorul alege doar un singur candidat în fiecare buletin de vot. În circumscripția uninominală, este ales deputat un singur candidat – cel care obține cel mai mare număr din voturile valabile ale alegătorilor. Dacă candidatul ales în circumscripția uninominală a fost ales și pe lista de partid în circumscripția națională, se consideră că a fost ales doar în circumscripția uninominală și nu va fi luat în calcul la atribuirea mandatelor în baza listei de partid.

Candidați înregistrați

PDM Partidul Democrat din Moldova 51
PSRM Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 51
ACUM Blocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS” 48
PPȘ Partidul “Șor” 46
PCRM Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 26
PL Partidul Liberal 20
PN Partidul Nostru 17
PNL Partidul Național Liberal 3
PVE Partidul Verde Ecologist 2
PPDA Partidul “Democrația Acasă” 1
MPSN Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда” 0
CI Candidați independenți 56
Total 321

Municipiul Chișinău

Valentina Rotaru PDM
Oleg Lipskii PSRM
Petru Jardan PPȘ
Vasile Grădinaru ACUM
Sergiu Biriucov CI
Alexandr Bannicov PDM
Vasile Bolea PSRM
Serghei Burgudji PPȘ
Grigore Colun ACUM
Artur Croitor CI
Victor Mîndru PDM
Alexandr Odințov PSRM
Inga Grigoriu ACUM
Dumitru Chitoraga PPȘ
Dinari Cojocaru PSRM
Victor Cotelea PPȘ
Mihail Stratulat PDM
Vlad Bilețchi PL
Valeriu Cerba CI
Iurie Reniță ACUM
Anton Miron PCRM
Veaceslav Nedelea PDM
Radu Mudreac PSRM
Cristian Botnarenco PPȘ
Vladimir Bolea ACUM
Ilian Cașu PN
Augustin Volconovici PCRM
Nicolae Balaur PDM
Vlad Batrîncea PSRM
Reghina Apostolova PPȘ
Alexandru Slusari ACUM
Dumitru Cebotarescu CI
Ion Cebanu PL
Dumitru Ciubașenco PN
Valentin Guznac PDM
Adrian Lebedinschi PSRM
Ruslan Verbițchi ACUM
Dumitru Jelescu PL
Nae-Simion Pleșca PDM
Petru Burduja PSRM
Stanislav Cvasnîi PPȘ
Veronica Herța PL
Galina Bostan CI
Dan Perciun ACUM
Oleg Golopeatov CI
Valentin Dolganiuc CI
Maxim Uvarov CI
Grigore Novac PSRM
Iurii Cuznețov PPȘ
Mihail Cîrlig CI
Liliana Nicolaescu-Onofrei ACUM
Igor Grițco PCRM
Ilie Crețu PL
Chiril Gaburici PDM
Nina Costiuc PDM
Svetlana Popa PSRM
Mihail Popșoi ACUM
Dorin Chirtoacă PL
Sergiu Cebotari PPȘ
Gheorghii Mocan PCRM
Constantin Țuțu PDM
Andrei Năstase ACUM
Andrei Nastas CI
Vladimir Roșca PSRM
Călin Vieru CI
Boris Volosatîi CI

Regiunea Nord

Mihail Gnatiuc PDM
Zinaida Greceanîi PSRM
Vasilii Petrașișin PPȘ
Anatolie Creciun PCRM
Vladimir Scutari ACUM
Vadim Lesnic PDM
Irina Lozovan PSRM
Eduard Fedișin PPȘ
Andrei Țopa PCRM
Remus Ciobanu ACUM
Eduard Pleșca PN
Oleg Sîrbu PDM
Nicolai Melnic PSRM
Ghenadie Panciuc PPȘ
Elena Panuș PN
Alexandr Zui PCRM
Dinu Plîngău ACUM
Anatolie Vengher CI
Alexandru Brenici CI
Marin Livadaru CI
Iurie Urzică PDM
Vladimir Mizdrenco PSRM
Andrei Cocieru PPȘ
Ion Leucă PDM
Alexandr Minizianov PSRM
Irina Dvorjanscaia PPȘ
Stela Onuțu PN
Mihai Corj CI
Ion Purice PL
Rodica Nemerenco ACUM
Nicolae Gorcea CI
Corneliu Padnevici PDM
Alexandr Lupașco PSRM
Grigore Svecla PPȘ
Ghenadie Morcov PCRM
Svetlana Conea ACUM
Nina Cereteu PN
Violeta Roșca PL
Victor Său PDM
Alla Pilipețcaia PSRM
Elena Bodnarenco PCRM
Alexandru Cimbriciuc CI
Maxim Melnic PPȘ
Larisa Ungurean ACUM
Anastasia Televca PN
Eugeniu Nichiforciuc PDM
Sergiu Groza PSRM
Grigore Cojocaru PCRM
Ghenadie Ladaniuc PPȘ
Ludmila Crîjanovschi PN
Iurie Țap ACUM
Anatolie Cărbune PL
Serghei Buzurnîi PDM
Alexandr Usatîi PSRM
Igor Himici PPȘ
Elena Bordianu ACUM
Ivan Osoianu PN
Diana Grosu CI
Renata Grădinaru CI
Said-Muhmat Amaev PCRM
Serghei Iordan PDM
Alexandr Nesterovschi PSRM
Pavel Verejanu PPȘ
Arina Spătaru ACUM
Elena Grițco PN
Serghei Rubțov PCRM
Iraida Bînzari PDM
Oleg Savva PSRM
Valeriu Muduc PCRM
Alexandr Severin PN
Alexandru Botnar PPȘ
Vasili Tataru ACUM
Gheorghe Brașovschi PDM
Vasile Luca PSRM
Igor Țîbîrnă PPȘ
Viorel Neaga PCRM
Oazu Nantoi ACUM
Ion Roșca CI

Regiunea Centru

Eleonora Graur PDM
Leonid Nauc PPȘ
Valeriu Ciorici PSRM
Serghei Cataranciuc ACUM
Elena Macrii PCRM
Ion Perciun CI
Galina Andrieș PNL
Vadim Lelic PDM
Alexandru Isac PSRM
Maria Ciobanu ACUM
Valerian Cristea PPȘ
Veaceslav Căpățină PCRM
Mihail Moldovanu PL
Nicolae Ciubuc PDM
Ștefan Bolea PSRM
Olga Vlasenco PPȘ
Igor Munteanu ACUM
Iurie Chirinciuc PL
Valeriu Sava PCRM
Ludmila Guzun PDM
Antonina Baraniuc PPȘ
Ghenadi Mitriuc PSRM
Haralampie Chirilov PCRM
Octavian Țîcu ACUM
Alexandru Brînză PL
Vladimir Plahotniuc PDM
Pavel Artamonov PSRM
Ion Terguță ACUM
Mihail Ciorici PCRM
Iurii Cărbune CI
Vasile Costin PDM
Ilan Șor PPȘ
Svetlana Căpățină PCRM
Mihail Catraniuc PSRM
Valeriu Munteanu ACUM
Dorin Zghibarța PL
Tudor Golub PDM
Mihail Paciu PSRM
Marina Tauber PPȘ
Lucia Viscun PCRM
Mariana Cușnir ACUM
Roman Boțan PL
Vitalie Marinuța PVE
Pavel Filip PDM
Veaceslav Anghel PSRM
Valeriu Tabacaru PPȘ
Igor Grosu ACUM
Nicoleta Malai PL
Veaceslav Burlac PDM
Sergiu Berzan PSRM
Serghei Duminica PPȘ
Lilian Carp ACUM
Andrei Porubin CI
Gheorghe Ojog PL
Monica Babuc PDM
Lidia Onu PSRM
Angela Istrate CI
Victor Sănduță PPȘ
Liviu Vovc ACUM
Alexandru Jizdan PDM
Alexandr Mațarin PSRM
Alexei Gorodinskii PPȘ
Gheorghe Balan ACUM
Veaceslav Bondari PCRM
Alexandru Botnari PDM
Victor Perțu PPȘ
Petru Corduneanu PSRM
Grigore Cobzac ACUM

Regiunea Sud

Grigore Repeșciuc PDM
Oleg Cuciuc PSRM
Veaceslav Nigai PCRM
Anatolie Zaremba PPȘ
Ion Calmîc PNL
Anton Gamurar ACUM
Zinaida Bolboceanu PPDA
Tamara Ambroci-Ivanov CI
Nicolae Molozea PDM
Alexandru Jolnaci PSRM
Natalia Tcacenco PPȘ
Andrei Dînga ACUM
Ion Sula PDM
Nicolae Pascaru PSRM
Ștefan Bivol PCRM
Avelin Tabarcea PPȘ
Petru Frunze ACUM
Ghenadie Buza PDM
Victor Terente PPȘ
Olesea Brînză PSRM
Chiril Moțpan ACUM
Simion Roșca PL
Dumitru Diacov PDM
Piotr Pușcari PSRM
Victoria Cîrlan PPȘ
Domnica Manole ACUM
Valentin Cimpoeș PN
Gheorghe Răileanu CI
Efrosinia Grețu PDM
Aliona Briciag PSRM
Andrei Trandafir PPȘ
Alexandru Bujorean CI
Sergiu Butuc PN
Vladimir Putregai ACUM
Elena Bacalu PDM
Vladimir Țurcan PSRM
Vasile Lupașcu PPȘ
Nicolae Botgros CI
Constantin Boeștean ACUM
Roman Ciubaciuc PN
Elena Damașcan PL
Iurie Crăciuneac CI
Oleg Creciun PDM
Evgheni Osadcenco PSRM
Antonina Belobrova PPȘ
Gheorghe Ghețivu PCRM
Sergiu Tutovan ACUM
Sergiu Rența PN
Ștefan Secăreanu PL
Ion Groza CI
Fiodor Сovalji PDM
Chiril Tatarlî PSRM
Veaceslav Lupov PPȘ
Veaceslav Cunev CI
Gheorghi Aricov CI

U.T.A. Găgăuzia

Alexandr Suhodolski PSRM
Fiodor Mincu PDM
Nina Dimoglo PPȘ
Nicolai Dudoglo CI
Dmitrii Levintii PN
Ivan Cîlicic PCRM
Tatiana Ursu ACUM
Vadim Delibaltov PDM
Fiodor Gagauz PSRM
Svetlana Ivanova PPȘ
Gheorghi Leiciu CI
Grigorii Cadîn CI

U.A.T. din stânga Nistrului

Grigore Filipov PSRM
Ion Lapicus CI
Alexandr Oleinic CI
Ivan Delibaltov PDM
Alexei Frunze CI
Eleonora Cercavschi ACUM
Vitalii Evtodiev PSRM
Mihail Malașevschi PDM
Ion Iovcev ACUM

În afara țării

Ina Sîrbu PDM
Gheorghii Para PSRM
Nicolai Țipovici PN
Valerii Klimenco PPȘ
Dorin Frăsîneanu ACUM
Dumitru Pogorea CI
Igor Ticuș CI
Olga Coptu PDM
Valentina Geamănă CI
Gheorghe Bobeică CI
Maia Sandu ACUM
Tatiana Platon PPȘ
Vadim Rotari PSRM
Leonard Macari CI
Gheorghe Furdui PNL
Oleg Brega CI
Leonid Falcaș CI
Natalia Iațco PVE
Stela Stîngaci CI
Vasile Calmațui PL
Ghenadie Moroșanu PDM
Gaik Vartanean PSRM
Viorel Savva CI
Valeriu Ghilețchi CI
Dumitru Alaiba ACUM
Valentin Ganea CI
Gheorghi Grozav CI
Petru Neaga CI
Rodica Rusu PPȘ
Alexandrin Patron CI
Roman Palancica CI
Oleg Bînzar CI
Ana Vasilachi CI