Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2021

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare

La 16 mai 2021 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, urmau să aibă loc alegerile ordinare ale Adunării Populare – organul legislativ al autonomiei. La 2 aprilie Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a constatat[1] imposibilitatea desfășurării alegerilor în perioada stării de urgență, declarată de Parlamentul Republicii Moldova, iar la 9 aprilie acestea au fost anulate[2] de Adunarea Populară a Găgăuziei. Noua dată a scrutinului va fi stabilită după expirarea stării de urgență.

COVID-19 în Găgăuzia

Primul caz de infecție cu COVID-19 în UTA Găgăuzia a fost confirmat la 1 aprilie 2020. Până în prezent, numărul de persoane infectate a atins cifra de 6 907, cu o incidență la 100 mii de locuitori mai joasă decât media pe țară.

Graficul prezintă date zilnice privind numărul cazurilor pozitive de COVID-19 în Găgăuzia, începând cu primul caz raportat.

83
1 apr 31 dec ian feb mar 9 mai

Cadrul juridic

Codul electoral al GăgăuzieiRU
modificat prin Legea UTA Găgăuzia nr. 60-XLV/VI din 26.01.2021

Candidați înregistrați

Alegerile deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de partide politice și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți.

Formațiunea Candidați
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 20
Partidul Acțiunii Comune – Congresul Civic 6
Partidul “Șor” 1
Partidul “Acasă Construim Europa” 1
Candidați independenți 58
Total 86

Raionul Comrat

1, Comrat
Nicolai Dudoglo CI
Serghei Chiulaflî CI
Mihail Vlah CI
Irina Zelenskaia CI
2, Comrat
Alexandr Caraivan PSRM
Victor Petrov CI
3, Comrat
Lidia Gradinar CI
Ivan Cîlcic CI
4, Comrat
Stepan Cara CI
Ivan Dimitroglo PSRM
Piotr Mavrodi CI
Nicolai Constantinov CC
11, Avdarma
Elena Caramit CI
13, Beșalma
Grigori Diulgher CI
Ilia Curu PSRM
Valentina Varban CI
Piotr Capaclî CI
15, Bugeac
Alexandr Panov CI
Vladimir Cîssa CI
17, Cioc-Maidan
Valentina Știroi CI
Nicolai Arnaut CI
Valeriu Ianioglo CI
18, Dezghingea
Nicolai Raia CI
Piotr Uzun CI
21, Ferapontievca
Dmitri Constantinov CI
Igor Mihailov CI
Marina Apostol PSRM
26, Chirsova
Stepan Sarioglo PSRM
Stepan Piron CI
Valentina Șichili CC
Semion Dragan CI
Vasili Neicovcen PPȘ
27, Congaz
Fiodor Gaidarji CI
Ivan Bessarab CI
Svetlana Diuvenji PSRM
28, Congaz
Demian Caraseni CI
Constantin Telpiz CI
29, Congazcicul de Sus
Serghei Zaharia CI
32, Cotovscoe
Nicolai Ormanji CI
33, Chioselia Rusă
Ilia Uzun CI
Ivan Cîssa PSRM
Constantin Belopșițki CC
34, Svetlîi
Piotr Ceavdari PSRM
Ruslan Unilovschi CI

Raionul Ceadîr-Lunga

5, Ceadîr-Lunga
Nicolai Ivanciuc CI
Natalia Mihalciuc PSRM
Ivan Constantinov CI
6, Ceadîr-Lunga
Gheorghi Leiciu CI
Alexandr Covric PSRM
7, Ceadîr-Lunga
Ivan Stamov PSRM
Ruslan Garbalî CI
12, Baurci
Victor Terzi CI
14, Beșghioz
Valeri Garbalî CI
Vitalie Bratan CI
19, Joltai
Natalia Șoșeva CI
Nicolai Andrușoi CI
22, Gaidar
Vitali Curu PSRM
Veaceslav Cebotari CC
Valeri Capsamun CI
24, Cazaclia
Elena Mandaji PSRM
Dmitri Calac CC
Alexandr Diulgher CI
25, Chiriet-Lunga
Mihail Jelezoglo CI
Ivan Burgudji CI
Grigori Todoroglo CI
30, Copceac
Valeriu Manastîrlî CI
Nicolai Dragan PSRM
31, Copceac
Dmitri Curdov CI
35, Tomai
Oxana Nedealco-Calîn PSRM
Dmitrii Chesea CI

Raionul Vulcănești

8, Vulcănești
Serghei Cernev CI
Alexandr Toporaș PSRM
9, Vulcănești
Dmitri Topal PSRM
Victor Petrioglo CI
Andrei Cernev CI
10, Vulcănești
Roman Tiutin CI
Piotr Fazlî PSRM
Ivan Crețu CI
16, Cișmichioi
Ecaterina Jecova CI
Leonid Chiosea PSRM
20, Etulia
Mihail Popov PSRM
Oleg Zabun CI
Vladimir Sarioglo CC
Iurie Motuzoc CI
23, Carbalia
Valentin Gaidarji PACE
Ivan Dergaci CI
# Nume Circumscripția Anul Profesia Formațiunea 2016
1 Nicolai Dudoglo
Николай Дудогло
1 Comrat 1966 profesor CI
2 Serghei Chiulaflî
Сергей Кюлафлы
1 Comrat 1986 economist CI
3 Mihail Vlah
Михаил Влах
1 Comrat 1978 jurnalist CI
4 Irina Zelenskaia
Ирина Зеленская
1 Comrat 1974 jurist CI
5 Alexandr Caraivan
Александр Караиван
2 Comrat 1996 manager PSRM
6 Victor Petrov
Виктор Петров
2 Comrat 1975 jurist CI
7 Lidia Gradinar
Лидия Градинар
3 Comrat 1975 jurist CI
8 Ivan Cîlcic
Иван Кыльчик
3 Comrat 1966 tehnician mecanic CI
9 Stepan Cara
Степан Кара
4 Comrat 1994 economist CI
10 Ivan Dimitroglo
Иван Димитрогло
4 Comrat 1993 jurist PSRM
11 Piotr Mavrodi
Пётр Мавроди
4 Comrat 1968 agronom CI
12 Nicolai Constantinov
Николай Константинов
4 Comrat 1990 inginer constructor CC
13
Nicolai Ivanciuc
Николай Иванчук
5 Ceadîr-Lunga 1962 agronom CI CI
14 Natalia Mihalciuc
Наталья Михальчук
5 Ceadîr-Lunga 1981 economist PSRM
15 Ivan Constantinov
Иван Константинов
5 Ceadîr-Lunga 1983 inginer CI
16
Gheorghi Leiciu
Георгий Лейчу
6 Ceadîr-Lunga 1963 jurist CI CI
17 Alexandr Covric
Александр Коврик
6 Ceadîr-Lunga 1984 inginer meteorolog PSRM
18 Ivan Stamov
Иван Стамов
7 Ceadîr-Lunga 1977 manager PSRM
19
Ruslan Garbalî
Руслан Гарбалы
7 Ceadîr-Lunga 1970 economist CI PSRM
20
Serghei Cernev
Сергей Чернев
8 Vulcănești 1966 jurist CI CI
21 Alexandr Toporaș
Александр Топораш
8 Vulcănești 1992 jurist PSRM
22 Dmitri Topal
Дмитрий Топал
9 Vulcănești 1973 jurist PSRM
23
Victor Petrioglo
Виктор Петриогло
9 Vulcănești 1962 inginer mecanic, jurist CI CI
24
Andrei Cernev
Андрей Чернев
9 Vulcănești 1989 ecolog CI CI
25
Roman Tiutin
Роман Тютин
10 Vulcănești 1980 jurist CI PSRM
26
Piotr Fazlî
Пётр Фазлы
10 Vulcănești 1953 pictor PSRM PSRM
27 Ivan Crețu
Иван Крецу
10 Vulcănești 1962 inginer constructor CI
28
Elena Caramit
Елена Карамит
11 Avdarma 1975 manager educațional CI CI
29 Victor Terzi
Виктор Терзи
12 Baurci 1974 filolog CI
30
Grigori Diulgher
Григорий Дюльгер
13 Beșalma 1981 contabil CI CI
31 Ilia Curu
Илья Куру
13 Beșalma 1959 electromecanic PSRM
32 Valentina Varban
Валентина Варбан
13 Beșalma 1985 economist CI
33 Piotr Capaclî
Пётр Капаклы
13 Beșalma 1985 lăcătuș auto CI
34 Valeri Garbalî
Валерий Гарбалы
14 Beșghioz 1983 economist CI
35 Vitalie Bratan
Виталий Братан
14 Beșghioz 1973 dirijor CI
36 Alexandr Panov
Александр Панов
15 Bugeac 1995 jurist, agronom CI
37
Vladimir Cîssa
Владимир Кысса
15 Bugeac 1980 jurist CI PDM
38
Ecaterina Jecova
Екатерина Жекова
16 Cișmichioi 1971 regizor, jurnalist CI CI
39
Leonid Chiosea
Леонид Киося
16 Cișmichioi 1983 agronom PSRM PN
40 Valentina Știroi
Валентина Штирой
17 Cioc-Maidan 1974 profesor CI
41 Nicolai Arnaut
Николай Арнаут
17 Cioc-Maidan 1960 merceolog CI
42
Valeriu Ianioglo
Валерий Яниогло
17 Cioc-Maidan 1957 inginer constructor CI CI
43
Nicolai Raia
Николай Рая
18 Dezghingea 1970 profesor CI CI
44 Piotr Uzun
Пётр Узун
18 Dezghingea 1966 lăcătuș tehnica sanitară CI
45
Natalia Șoșeva
Наталья Шошева
19 Joltai 1964 farmacist CI CI
46 Nicolai Andrușoi
Николай Андрушой
19 Joltai 1989 jurist CI
47 Mihail Popov
Михаил Попов
20 Etulia 1969 zootehnician PSRM
48 Oleg Zabun
Олег Забун
20 Etulia 1974 reglor aparate radioelectronice CI
49 Vladimir Sarioglo
Владимир Сариогло
20 Etulia 1990 manager CC
50 Iurie Motuzoc
Юрий Мотузок
20 Etulia 1983 medic CI
51
Dmitri Constantinov
Дмитрий Константинов
21 Ferapontievca 1952 inginer zootehnician CI CI
52 Igor Mihailov
Игорь Михайлов
21 Ferapontievca 1986 CI
53 Marina Apostol
Марина Апостол
21 Ferapontievca 1980 filolog PSRM
54 Vitali Curu
Виталий Куру
22 Gaidar 1983 jurist PSRM
55 Veaceslav Cebotari
Вячеслав Чеботарь
22 Gaidar 1986 dulgher, tractorist CC
56 Valeri Capsamun
Валерий Капсамун
22 Gaidar 1984 teolog CI
57
Valentin Gaidarji
Валентин Гайдаржи
23 Carbalia 1984 inginer PACE CI
58 Ivan Dergaci
Иван Дергач
23 Carbalia 1952 agronom CI
59 Elena Mandaji
Елена Мандажи
24 Cazaclia 1974 filolog PSRM
60 Dmitri Calac
Дмитрий Калак
24 Cazaclia 1959 jurnalist CC
61
Alexandr Diulgher
Александр Дюльгер
24 Cazaclia 1979 jurist CI CI
62
Mihail Jelezoglo
Михаил Железогло
25 Chiriet-Lunga 1968 jurist CI CI
63
Ivan Burgudji
Иван Бургуджи
25 Chiriet-Lunga 1953 jurist CI CI
64 Grigori Todoroglo
Григорий Тодорогло
25 Chiriet-Lunga 1977 jurist CI
65
Stepan Sarioglo
Степан Сариогло
26 Chirsova 1974 felcer PSRM CI
66
Stepan Piron
Степан Пирон
26 Chirsova 1966 inginer hidrotehnic, economist CI CI
67 Valentina Șichili
Валентина Шикиль
26 Chirsova 1985 ecolog CC
68 Semion Dragan
Семён Драган
26 Chirsova 1982 tehnician constructor CI
69
Vasili Neicovcen
Василий Нейковчен
26 Chirsova 1960 profesor PPȘ CI
70 Fiodor Gaidarji
Фёдор Гайдаржи
27 Congaz 1964 economist CI
71 Ivan Bessarab
Иван Бессараб
27 Congaz 1970 mecanizator CI
72 Svetlana Diuvenji
Светлана Дювенжи
27 Congaz 1968 profesor PSRM
73 Demian Caraseni
Демьян Карасени
28 Congaz 1966 profesor, relații internaționale CI
74
Constantin Telpiz
Константин Тельпиз
28 Congaz 1957 jurist CI CI
75
Serghei Zaharia
Сергей Захария
29 Congazcicul de Sus 1971 istoric CI CI
76 Valeriu Manastîrlî
Валерий Манастырлы
30 Copceac 1972 zootehnician CI
77
Nicolai Dragan
Николай Драган
30 Copceac 1965 tehnician constructor, jurist PSRM CI
78 Dmitri Curdov
Дмитрий Курдов
31 Copceac 1984 mecanizator CI
79
Nicolai Ormanji
Николай Орманжи
32 Cotovscoe 1973 felcer veterinar, contabil, manager CI CI
80
Ilia Uzun
Илья Узун
33 Chioselia Rusă 1967 medic veterinar CI CI
81 Ivan Cîssa
Иван Кысса
33 Chioselia Rusă 1969 sudor PSRM
82 Constantin Belopșițki
Константин Белопшицки
33 Chioselia Rusă 1989 marketolog CC
83
Piotr Ceavdari
Пётр Чавдарь
34 Svetlîi 1950 inginer hidrotehnic PSRM PSRM
84
Ruslan Unilovschi
Руслан Униловский
34 Svetlîi 1980 medic veterinar, inginer CI CI
85 Oxana Nedealco-Calîn
Оксана Недялко-Калын
35 Tomai 1990 politolog PSRM
86 Dmitrii Chesea
Дмитрий Киося
35 Tomai 1999 student CI
31 de candidați (36,0%) au participat și la alegerile precedente din 2016

Statistica

Gen Candidați
Bărbați 73 (84,9%)
Femei 13 (15,1%)
Vârsta
Vârsta medie 46,4
Între 21–35 ani 15 (17,4%)
Între 36–50 ani 38 (44,2%)
Peste 51 de ani 33 (38,4%)

Candidații participanți la alegerile anterioare

# Candidat Scrutine 1995 1999 2003 2008 2012 2016 2021
1
Ivan Burgudji
Ivan Burgudji
Иван Бургуджи
4 PPV CI
retras
CI CI CI
2
Elena Caramit
Elena Caramit
Елена Карамит
2 CI CI
3
Demian Caraseni
Demian Caraseni
Демьян Карасени
4 CI PCRM CI CI
4
Piotr Ceavdari
Piotr Ceavdari
Пётр Чавдарь
6 PCRM PCRM PCRM CI PSRM PSRM
5
Andrei Cernev
Андрей Чернев
2 CI CI
6
Serghei Cernev
Serghei Cernev
Сергей Чернев
4 CI MRR CI CI
7
Leonid Chiosea
Леонид Киося
2 PN PSRM
8
Ivan Cîlcic
Иван Кыльчик
2 CI CI
9
Vladimir Cîssa
Vladimir Cîssa
Владимир Кысса
4 PDM CI PDM CI
10
Dmitri Constantinov
Dmitri Constantinov
Дмитрий Константинов
5 CM CI AMN CI CI
exclus
CI
11
Ivan Dergaci
Иван Дергач
6 CI CI PCRM PCRM PSRM CI
12
Alexandr Diulgher
Александр Дюльгер
2 CI CI
13
Grigori Diulgher
Grigori Diulgher
Григорий Дюльгер
3 CI CI CI
14
Nicolai Dragan
Nicolai Dragan
Николай Драган
5 CI PCRM PCRM CI PSRM
15
Nicolai Dudoglo
Nicolai Dudoglo
Николай Дудогло
3 CI CI CI
16
Piotr Fazlî
Piotr Fazlî
Пётр Фазлы
2 PSRM PSRM
17
Valentin Gaidarji
Valentin Gaidarji
Валентин Гайдаржи
3 CI CI PACE
18
Ruslan Garbalî
Ruslan Garbalî
Руслан Гарбалы
2 PSRM CI
19
Valeriu Ianioglo
Valeriu Ianioglo
Валерий Яниогло
2 CI CI
20
Nicolai Ivanciuc
Nicolai Ivanciuc
Николай Иванчук
2 CI CI
21
Ecaterina Jecova
Ecaterina Jecova
Екатерина Жекова
2 CI CI
22
Mihail Jelezoglo
Mihail Jelezoglo
Михаил Железогло
2 CI CI
23
Gheorghi Leiciu
Gheorghi Leiciu
Георгий Лейчу
3 CI CI CI
24
Elena Mandaji
Елена Мандажи
2 PLDM PSRM
25
Piotr Mavrodi
Пётр Мавроди
2 PDPM CI
26
Vasili Neicovcen
Василий Нейковчен
3 PPSM CI PPȘ
27
Nicolai Ormanji
Nicolai Ormanji
Николай Орманжи
5 CI PDM PLDM CI CI
28
Victor Petrioglo
Виктор Петриогло
3 CI CI CI
29
Stepan Piron
Степан Пирон
6 CI AMN CI CI CI CI
30
Nicolai Raia
Nicolai Raia
Николай Рая
3 CI CI CI
31
Stepan Sarioglo
Stepan Sarioglo
Степан Сариогло
3 CI CI PSRM
32
Natalia Șoșeva
Natalia Șoșeva
Наталья Шошева
5 CI CI CI CI CI
33
Constantin Telpiz
Константин Тельпиз
4 CI CI CI CI
34
Roman Tiutin
Роман Тютин
3 PCRM PSRM CI
35
Grigori Todoroglo
Григорий Тодорогло
2 PDM CI
36
Ruslan Unilovschi
Руслан Униловский
2 CI CI
37
Ilia Uzun
Ilia Uzun
Илья Узун
7 PDAM CI PDM CI PSRM CI CI
38
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
Сергей Захария
6 CI CI CI PLDM CI CI
1995 1999 2003 2008 2012 2016 2021
ales deputat
retras /exclus din cursă
AMN Alianța “Moldova Noastră” (1997–2011)
MRR Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” (Partidul “Șor”)
PACE Partidul “Acasă Construim Europa”
PCRM Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
PDAM Partidul Democrat Agrar din Moldova (Partidul Agrar din Moldova)
PDM Partidul Democrat din Moldova
PDPM Partidul Democrat-Popular din Moldova (1997–2003)
PLDM Partidul Liberal Democrat din Moldova
PPSM Partidul Popular Socialist din Moldova
PPȘ Partidul “Șor”
PPV Partidul Popular “Vatan” (1995–1999)
PSRM Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
CI candidat independent
CM desemnat de colectivul de muncitori

Monitorizarea alegerilor

 



Simbolul misiunii OSCE în Moldova

Compartimentul dedicat alegerilor în Adunarea Populară din 2021 a fost realizat cu sprijinul financiar al Misiunii OSCE în Moldova în cadrul proiectului “Sporirea participării civice și a bunei guvernări în UTA Găgăuzia în contextul alegerilor pentru Adunarea Populară din 2021”, implementat în colaborare cu Asociația pentru Democrație Participativă “ADEPT”.
Suportul oferit nu presupune aprobarea de către Misiune a conținutului, designului sau modului de prezentare a informațiilor și opiniilor pe acest site.

Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei

1995  1999  2003  2008  2012  2016  2021