Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2008

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare

La 16 martie 2008 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat alegerile ordinare în Adunarea Populară – organul legislativ al autonomiei. În rezultatul scrutinului au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a IV-a: 10 desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, câte doi – de Partidul Democrat din Moldova și Mișcarea Republicană “Ravnopravie” și 21 de independenți.

Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2008

Lista deputaților aleși

Formațiunea Mandate
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova PCRM 10
Partidul Democrat din Moldova PDM 2
Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” MRR 2
Candidați independenți CI 21
1
Nicolai Dudoglo
Nicolai Dudoglo
CI
2 Piotr Vlah
CI
3
Anna Harlamenco
CI
4
Grigori Morar
CI
5 Serghei Lazarev
CI
6 Ivan Formuzal
CI
7 Iurie Buiuc
CI
8 Mihail Gheorghiev
CI
9
Ilia Hiora
PCRM
10
Serghei Cernev
Serghei Cernev
MRR
11 Ilia Crușca
CI
12
Vladimir Merjan
CI
13 Olga Cîrboba
CI
14 Piotr Calîn
CI
15
Vladimir Cîssa
Vladimir Cîssa
PDM
16 Vitali Caragheorghi
CI
17
Fiodor Ianioglo
Fiodor Ianioglo
PCRM ••
18 Victor Neagu
CI
19
Natalia Șoșeva
Natalia Șoșeva
CI
20
Ivan Arnaut
PCRM ••
21
Ivan Topal
PCRM •••
22 Gheorghi Capsamun
CI
23
Ivan Dergaci
PCRM •••
24
Ivanna Koksal
Ivanna Koksal
CI
25 Gheorghi Chiurcciu
CI
26
Ilia Ciolac
PCRM ••
27
Stepan Esir
PCRM •••
28
Demian Caraseni
Demian Caraseni
PCRM
29
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
CI
30
Nicolai Dragan
Nicolai Dragan
PCRM
31 Sidor Uzun
CI
32
Nicolai Ormanji
Nicolai Ormanji
PDM
33 Elena Covalenco
MRR
34
Piotr Ceavdari
Piotr Ceavdari
PCRM
35 Piotr Topciu
CI
14 deputați (din 22 de pretendenți) au fost realeși pentru un nou mandat

Candidați înregistrați

Alegerile deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de partide politice și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți.

Pentru scrutinul din 16 martie 2008 Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a înregistrat 155 de candidați: 78 desemnați de 10 formațiuni politice și 77 de independenți. Alți șase pretendenți s-au retras din cursă.

Formațiunea Candidați
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 26
Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” 11
Partidul Social Democrat 10 (11-1)
Partidul Democrat din Moldova 10
Partidul Agrar din Moldova 6
Alianța “Moldova Noastră” 5
Mișcarea “Acțiunea Europeană” (5-1)
Partidul Popular Republican 3
Partidul Socialist din Moldova 2
Partidul Umanist din Moldova 1
Candidați independenți 77 (81-4)
Total 155 (161-6)

Lista candidaților

# Nume Circumscripția Anul Profesia Formațiunea 2003
1 Anna Bratunova
Анна Братунова
1 Comrat 1959 economist PCRM
2
Evghenia Ciorba
Евгения Чорба
1 Comrat 1953 profesor CI CI
3
Nicolai Dudoglo
Николай Дудогло
1 Comrat 1966 profesor CI CI
4
Ivan Crușca
Иван Крушка
1 Comrat 1955 inginer mecanic MRR PSRM
5
Semion Novac
Семён Новак
2 Comrat 1959 manager CI PSM
6
Piotr Vlah
Пётр Влах
2 Comrat 1970 manager CI CI
7 Alexandr Peicov
Александр Пейков
2 Comrat 1967 inginer fond forestier PAM
8 Anna Harlamenco
Анна Харламенко
3 Comrat 1960 jurnalist CI
9
Boris Novac
Борис Новак
3 Comrat 1950 inginer mecanic CI CI
10 Serghei Deli
Сергей Дели
3 Comrat 1976 agronom CI
11 Constantin Taușanji
Константин Таушанжи
3 Comrat 1947 economist PSD
12 Andrei Stoianoglo
Андрей Стояногло
3 Comrat 1954 inginer constructor MRR
13
Ilia Uzun
Илья Узун
3 Comrat 1967 medic veterinar CI PDM
14 Olga Patutina
Ольга Патутина
3 Comrat 1954 jurist AMN
15
Vitalii Dragoi
Виталий Драгой
4 Comrat 1968 medic PCRM CI
16 Dmitri Tatar
Дмитрий Татар
4 Comrat 1971 manager MRR
17 Grigori Morar
Григорий Морар
4 Comrat 1979 manager CI
18
Fiodor Dobrov
Фёдор Добров
4 Comrat 1962 economist PSD AMN
19
Vasili Croitor
Василий Кройтор
4 Comrat 1959 tehnician constructor, contabil PAM PRM
20 Ivan Cîlcic
Иван Кыльчик
4 Comrat 1966 inginer mecanic CI
21 Pantelei Popov
Пантелей Попов
5 Ceadîr-Lunga 1947 economist PCRM
22 Anatoli Radulov
Анатолий Радулов
5 Ceadîr-Lunga 1979 dulgher AMN
23
Dmitri Chiseev
Дмитрий Кисеев
5 Ceadîr-Lunga 1949 inginer constructor PDM PDM
24 Gheorghe Rusev
Георгий Русев
5 Ceadîr-Lunga 1953 inginer CI
25 Vera Balova
Вера Балова
5 Ceadîr-Lunga 1959 profesor CI
26 Zinaida Bacaeva
Зинаида Бакаева
5 Ceadîr-Lunga 1942 soră medicală PSD
27 Serghei Lazarev
Сергей Лазарев
5 Ceadîr-Lunga 1978 preot CI
28 Piotr Curdoglo
Пётр Курдогло
5 Ceadîr-Lunga 1962 șofer CI
29 Ivan Formuzal
Иван Формузал
6 Ceadîr-Lunga 1969 medic CI
30
Piotr Pașalî
Пётр Пашалы
6 Ceadîr-Lunga 1955 agronom, politolog CI PCRM
31 Nicolai Petiș
Николай Петиш
6 Ceadîr-Lunga 1953 zootehnician PSD
32
Liubov Casîm
Любовь Касым
6 Ceadîr-Lunga 1960 jurist PDM PDM
33 Veaceslav Matcovschi
Вячеслав Матковский
6 Ceadîr-Lunga 1957 jurist CI
34 Ilia Terzi
Илья Терзи
6 Ceadîr-Lunga 1960 electromecanic AMN
35 Natalia Vornicova
Наталья Ворникова
6 Ceadîr-Lunga 1959 profesor CI
36 Nicolai Marinov
Николай Маринов
6 Ceadîr-Lunga 1966 agronom PSM
37
Liudmila Moga
Людмила Мога
7 Ceadîr-Lunga 1969 inginer PCRM PCRM
38
Iuri Petcovici
Юрий Петкович
7 Ceadîr-Lunga 1964 jurist PAM MRR
39
Iurie Buiuc
Юрий Буюк
7 Ceadîr-Lunga 1971 medic veterinar CI CI
40 Serghei Gasta
Сергей Гаста
7 Ceadîr-Lunga 1970 inginer mecanic CI
41 Dmitri Boiciuc
Дмитрий Бойчук
7 Ceadîr-Lunga 1979 electrician AMN
42 Vladimir Constantinov
Владимир Константинов
7 Ceadîr-Lunga 1957 agronom PSD
43 Anna Mihalciuc
Анна Михальчук
7 Ceadîr-Lunga 1970 jurist PDM
44
Vladimir Capanji
Владимир Капанжи
7 Ceadîr-Lunga 1947 medic MRR UCM
45 Liubov Zaharia
Любовь Захария
7 Ceadîr-Lunga 1973 zootehnician CI
46 Dumitru Chisacov
Дмитрий Кисаков
8 Vulcănești 1949 tehnician PCRM
47
Mihail Gheorghiev
Михаил Георгиев
8 Vulcănești 1965 medic CI AMN
48 Gheorghi Pavlioglo
Георгий Павлиогло
8 Vulcănești 1961 maistru-instructor în producție CI
49 Alla Velixarova
Алла Великсарова
8 Vulcănești 1977 inginer tehnolog MAE
50
Ivan Țurcan
Иван Цуркан
8 Vulcănești 1952 inginer mecanic CI CI
51
Nicolai Ivancioglu
Николай Иванчоглу
8 Vulcănești 1948 zootehnician PAM PCRM
52
Ilia Hiora
Илья Хиора
9 Vulcănești 1947 tehnician mecanic PCRM PCRM
53 Nicolai Coliș
Николай Колиш
9 Vulcănești 1965 zootehnician CI
54 Piotr Curdov
Пётр Курдов
9 Vulcănești 1950 merceolog CI
55 Vladimir Bleța
Владимир Блеца
9 Vulcănești 1963 inginer mecanic CI
56 Valerii Caranfil
Валерий Каранфил
9 Vulcănești 1966 inginer mecanic MAE
57
Dmitri Cîssa
Дмитрий Кысса
9 Vulcănești 1957 tehnician radioelectronist, jurist PSD CI
58 Vasili Șișcu
Василий Шишку
10 Vulcănești 1954 agronom PCRM
59 Tatiana Covaci
Татьяна Ковач
10 Vulcănești 1979 soră medicală MAE
60
Serghei Cernev
Сергей Чернев
10 Vulcănești 1966 jurist MRR CI
Georgy Kopushchulu (retras)
Георгий Копущулу
10 Vulcănești 1963 jurist CI
Valeri Copușciulu (retras)
Валерий Копущулу
10 Vulcănești 1984 student CI
61
Ivan Garbalî
Иван Гарбалы
11 Avdarma 1966 felcer PCRM PCRM
62 Ilia Crușca
Илья Крушка
11 Avdarma 1952 medic stomatolog CI
Gheorghi Manastîrlî (retras)
Георгий Манастырлы
11 Avdarma 1967 regizor, actor CI
63 Andrei Terzi
Андрей Терзи
12 Baurci 1970 tehnician mecanic CI
64
Vladimir Merjan
Владимир Мержан
12 Baurci 1956 medic CI PCRM
65 Grigorii Cadîn
Григорий Кадын
12 Baurci 1970 tehnician mecanic, jurist CI
66 Fiodor Popaz
Фёдор Попаз
12 Baurci 1950 economist CI
67
Serghei Torlac
Сергей Торлак
12 Baurci 1952 inginer zootehnician AMN PDM
68 Ivan Dragni
Иван Драгни
13 Beșalma 1957 antreprenor CI
69 Olga Cîrboba
Ольга Кырбоба
13 Beșalma 1970 operator telecomunicații CI
70 Nicolai Gancioglo
Николай Ганчогло
13 Beșalma 1986 student PCRM
71 Piotr Calîn
Пётр Калын
14 Beșghioz 1960 agronom CI
72
Gheorghi Efteni
Георгий Ефтени
14 Beșghioz 1974 inginer CI CI
73 Danil Cîlcic
Данил Кыльчик
14 Beșghioz 1966 agronom PPR
74 Fiodor Panaitov
Фёдор Панаитов
14 Beșghioz 1951 economist MRR
75 Piotr Cociu
Пётр Кочу
15 Bugeac 1949 tehnician PCRM
76 Vasili Nedu
Василий Неду
15 Bugeac 1962 manager MRR
77 Vladimir Cîssa
Владимир Кысса
15 Bugeac 1980 jurist PDM
78 Vitali Caragheorghi
Виталий Карагеоргий
16 Cișmichioi 1977 tehnolog CI
79 Piotr Madjar
Пётр Маджар
16 Cișmichioi 1969 tractorist CI
80 Constantin Momcea
Константин Момча
16 Cișmichioi 1955 istoric, profesor PCRM
81 Dmitri Duloglu
Дмитрий Дулоглу
16 Cișmichioi 1950 inginer hidrotehnic MAE
82
Fiodor Ianioglo
Фёдор Яниогло
17 Cioc-Maidan 1959 inginer mecanic PCRM PCRM
83 Ivan Arnaut
Иван Арнаут
17 Cioc-Maidan 1958 inginer mecanic CI
84 Victor Neagu
Виктор Нягу
18 Dezghingea 1965 medic CI
85 Ivan Bairactari
Иван Байрактарь
18 Dezghingea 1971 jurist CI
86 Stepan Bancov
Степан Банков
18 Dezghingea 1952 profesor CI
87 Constantin Capsamun
Константин Капсамун
18 Dezghingea 1952 agronom PCRM
88 Fiodor Marin
Фёдор Марин
18 Dezghingea 1973 agronom PDM
89 Andrei Calciu
Андрей Кальчу
18 Dezghingea 1955 profesor CI
90 Gheorghi Marin
Георгий Марин
18 Dezghingea 1966 PSD
91
Natalia Șoșeva
Наталья Шошева
19 Joltai 1964 farmacist CI CI
92
Fiodor Terzi
Фёдор Терзи
19 Joltai 1962 regizor PSD CI
93
Piotr Petcovici
Пётр Петкович
19 Joltai 1964 manager PPR PCRM
94
Ivan Arnaut
Иван Арнаут
20 Etulia 1958 inginer mecanic PCRM PCRM
95 Boris Petiș
Борис Петиш
20 Etulia 1962 tehnician CI
Afanasi Ciolac (retras)
Афанасий Чолак
20 Etulia 1949 strungar CI
Oleg Berber (retras)
Олег Бербер
20 Etulia 1969 electrogazosudor MAE
96
Ivan Topal
Иван Топал
21 Ferapontievca 1963 tehnolog, jurist PCRM CI
97 Constantin Chirovici
Константин Кирович
21 Ferapontievca 1954 tehnician mecanic MRR
98 Anna Topal
Анна Топал
21 Ferapontievca 1955 animator PDM
99
Boris Mihu
Борис Миху
21 Ferapontievca 1961 medic veterinar CI PDM
100
Fiodor Gagauz
Фёдор Гагауз
22 Gaidar 1958 jurist CI AMN
101 Ilia Stoianov
Илья Стоянов
22 Gaidar 1968 tehnician mecanic CI
102 Dmitri Bejenari
Дмитрий Беженарь
22 Gaidar 1956 profesor PDM
103 Gheorghi Capsamun
Георгий Капсамун
22 Gaidar 1966 agronom, jurist CI
Dmitri Capsamun (retras)
Дмитрий Капсамун
22 Gaidar 1965 agronom PSD
104 Stepan Popescu
Степан Попеску
23 Carbalia 1959 agronom PSM
105
Ivan Dergaci
Иван Дергач
23 Carbalia 1952 agronom PCRM PCRM
106 Vasilisa Dermenji
Василиса Дерменжи
23 Carbalia 1965 regizor, jurist PAM
107 Fiodor Cerven
Фёдор Червен
24 Cazaclia 1949 tehnician hidrotehnic PCRM
108 Nicolai Uzun
Николай Узун
24 Cazaclia 1969 electrician CI
109 Dmitri Varban
Дмитрий Варбан
24 Cazaclia 1959 agronom CI
110
Gheorghi Uzun
Георгий Узун
24 Cazaclia 1962 medic PPR CI
111
Semion Cheli
Семён Кель
24 Cazaclia 1949 inginer constructor CI PSRM
112 Ivanna Koksal
Иванна Кёксал
24 Cazaclia 1978 filolog, jurnalist CI
113
Dmitri Diulgher
Дмитрий Дюльгер
24 Cazaclia 1950 profesor PAM AMN
114 Vladimir Topal
Владимир Топал
24 Cazaclia 1967 pictor CI
115
Olga Radova
Ольга Радова
25 Chiriet-Lunga 1950 filolog PCRM PCRM
116 Gheorghi Chiurcciu
Георгий Кюркчу
25 Chiriet-Lunga 1975 tehnician hidrotehnic CI
117 Ivan Nicolaev
Иван Николаев
25 Chiriet-Lunga 1967 inginer mecanic CI
118
Ilia Ciolac
Илья Чолак
26 Chirsova 1962 inginer tehnolog, agronom PCRM PCRM
119
Stepan Piron
Степан Пирон
26 Chirsova 1966 inginer hidrotehnic, economist CI AMN
120 Chirill Sircheli
Кирилл Сиркели
26 Chirsova 1975 manager CI
121 Tatiana Racovcena
Татьяна Раковчена
26 Chirsova 1970 filolog MRR
122
Fiodor Sircheli
Фёдор Сиркели
26 Chirsova 1950 profesor CI PSRM
123 Ivan Nicologlo
Иван Никологло
26 Chirsova 1964 jurist CI
124 Radion Vidov
Радион Видов
26 Chirsova 1944 profesor CI
125
Stepan Esir
Степан Есир
27 Congaz 1950 agronom PCRM PCRM
126 Dmitri Nicolaev
Дмитрий Николаев
27 Congaz 1953 tehnician constructor CI
127 Demian Caraseni
Демьян Карасени
28 Congaz 1966 profesor PCRM
128 Constantin Telpiz
Константин Тельпиз
28 Congaz 1957 jurist CI
129 Nicolai Cebanov
Николай Чебанов
28 Congaz 1959 inginer electrocomunicații PSD
130
Nicolae Stoianov
Николай Стоянов
28 Congaz 1957 profesor CI CI
131
Serghei Zaharia
Сергей Захария
29 Congazcicul de Sus 1971 istoric CI CI
132 Dmitri Ichizli
Дмитрий Икизли
29 Congazcicul de Sus 1980 contabil PDM
133 Elena Dragoi
Елена Драгой
29 Congazcicul de Sus 1975 economist PCRM
134 Alexandr Leonov
Александр Леонов
29 Congazcicul de Sus 1975 regizor PUM
135 Nicolai Dragan
Николай Драган
30 Copceac 1965 tehnician constructor, jurist PCRM
136 Oleg Garizan
Олег Гаризан
30 Copceac 1971 profesor CI
137 Tatiana Ciolac
Татьяна Чолак
30 Copceac 1978 medic CI
138 Irina Ialama
Ирина Ялама
31 Copceac 1958 medic CI
139 Domnica Manolova
Домника Манолова
31 Copceac 1958 profesor CI
140 Sidor Uzun
Сидор Узун
31 Copceac 1967 medic CI
141 Ivan Ianulov
Иван Янулов
31 Copceac 1959 electrician CI
142 Nadejda Guci
Надежда Гучь
32 Cotovscoe 1972 profesor PCRM
143
Nicolai Ormanji
Николай Орманжи
32 Cotovscoe 1973 felcer veterinar, contabil, administrație publică PDM CI
144
Olga Cîrpala
Ольга Кырпала
33 Chioselia Rusă 1954 profesor PCRM PCRM
145 Elena Covalenco
Елена Коваленко
33 Chioselia Rusă 1956 bibliotecar MRR
146
Anatoli Melnicenco
Анатолий Мельниченко
33 Chioselia Rusă 1959 profesor PDM PDM
147 Anatolie Russuleac
Анатолий Руссуляк
33 Chioselia Rusă 1955 profesor CI
148
Piotr Ceavdari
Пётр Чавдарь
34 Svetlîi 1950 inginer hidrotehnic PCRM PCRM
149 Vasili Torlac
Василий Торлак
34 Svetlîi 1955 inginer mecanic CI
150 Victor Ponomar
Виктор Пономарь
34 Svetlîi 1967 economist CI
151 Maria Mironova
Мария Миронова
34 Svetlîi 1951 profesor MRR
152 Piotr Topciu
Пётр Топчу
35 Tomai 1950 zootehnician CI
153
Serghei Cimpoeș
Сергей Чимпоеш
35 Tomai 1966 manager CI CI
154
Anatoli Cimpoeș
Анатолий Чимпоеш
35 Tomai 1963 inginer mecanic, jurist CI MRR
155 Ilia Stoicov
Илья Стойков
35 Tomai 1957 economist PSD
52 de candidați (33,5%) au participat și la alegerile precedente din 2003

Statistica

Gen Candidați Deputați
Bărbați 127 (81,9%) 30 (85,7%)
Femei 28 (18,1%) 5 (14,3%)
Vârsta
Vârsta medie 46 de ani 43 de ani
Între 21–35 ani 21 (13,5%) 7 (20,0%)
Între 36–50 ani 78 (50,3%) 21 (60,0%)
Peste 51 de ani 56 (36,1%) 7 (20,0%)


Lista partidelor politice

Partidul Democrat din Moldova


Partidul Comuniștilor din Republica Moldova


Alianța “Moldova Noastră”


Partidul Agrar din Moldova


Partidul Socialist din Moldova


Partidul Legii și Dreptății


Partidul Popular Creștin Democrat


Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда”


Partidul Liberal


Noul Partid Național Moldovenesc


Partidul Social Democrat


Mișcarea “Forța Nouă”


Partidul Socialiștilor din Moldova “Patria-Rodina”


Mișcarea Republicană “Ravnopravie”


Partidul Ecologist “Alianța Verde” din Moldova


Partidul Național Român


Partidul Popular Republican


Partidul Republican din Moldova


Uniunea Muncii “Patria-Родина”


Uniunea Centristă din Moldova


Partidul European


Partidul Umanist din Moldova


Partidul Dezvoltării Spirituale “Moldova Unită”


Partidul Conservator


Partidul Național Liberal


Mișcarea “Acțiunea Europeană”


Mișcarea “Pentru Neam și Țară”


Partidul Liberal Democrat din Moldova

Rezultatele alegerilor

În rezultatul scrutinului din 2008 au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a IV-a: 10 desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, câte doi – de Partidul Democrat din Moldova și Mișcarea Republicană “Ravnopravie” și 21 de independenți.

Formațiunea Candidați Mandate
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 26 10
Partidul Democrat din Moldova 10 2
Mișcarea Republicană “Ravnopravie” 11 2
Partidul Social Democrat 10 0
Partidul Agrar din Moldova 6 0
Alianța “Moldova Noastră” 5 0
Mișcarea “Acțiunea Europeană” 4 0
Partidul Popular Republican 3 0
Partidul Socialist din Moldova 2 0
Partidul Umanist din Moldova 1 0
Candidați independenți 77 21
Total 155 35

Turul I, 16 martie 2008

18 deputați aleși

Conform legislației UTA Găgăuzia[1], validarea alegerilor din fiecare circumscripție este condiționată de prezența la urne a cel puțin 1/3 din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale. Este declarat ales candidatul care a obținut mai mult de jumătate din voturile valabil exprimate. Rezultatele finale ale scrutinului se confirmă de Curtea de Apel Comrat.

În urma primului tur al alegerilor pentru Adunarea Populară a Găgăuziei din 16 martie 2008 au fost aleși 18 deputați, iar în 17 circumscripții electorale s-a stabilit turul doi de scrutin.

Nr. Nume Circumscripția Turul I
1 Nicolai Dudoglo
candidat independent
Comrat 1 482 de voturi
67,33%
2 Piotr Vlah
candidat independent
Comrat 1 425
55,77%
4 Grigori Morar
candidat independent
Comrat 1 478
63,73%
6 Ivan Formuzal
candidat independent
Ceadîr-Lunga 1 048
51,25%
10 Serghei Cernev
Mișcarea Republicană “Ravnopravie”
Vulcănești 1 221
81,51%
11 Ilia Crușca
candidat independent
Avdarma 786
66,39%
12 Vladimir Merjan
candidat independent
Baurci 1 302
50,80%
13 Olga Cîrboba
candidat independent
Beșalma 905
64,28%
15 Vladimir Cîssa
Partidul Democrat din Moldova
Bugeac 619
67,87%
16 Vitali Caragheorghi
candidat independent
Cișmichioi 979
53,53%
17 Fiodor Ianioglo
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Cioc-Maidan 1 232
73,46%
19 Natalia Șoșeva
candidat independent
Joltai 459
55,23%
20 Ivan Arnaut
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Etulia 881
51,64%
25 Gheorghi Chiurcciu
candidat independent
Chiriet-Lunga 522
53,10%
27 Stepan Esir
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Congaz 1 265
52,73%
29 Serghei Zaharia
candidat independent
Congazcicul de Sus 512
50,74%
31 Sidor Uzun
candidat independent
Copceac 684
50,33%
32 Nicolai Ormanji
Partidul Democrat din Moldova
Cotovscoe 285
76,20%
Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi %
1 Comrat Anna Bratunova PCRM 237 10,77%
1 Comrat Evghenia Ciorba CI 438 19,90%
1 Comrat Nicolai Dudoglo CI 1 482 67,33%
1 Comrat Ivan Crușca MRR 44 2,00%
2 Comrat Semion Novac CI 973 38,08%
2 Comrat Piotr Vlah CI 1 425 55,77%
2 Comrat Alexandr Peicov PAM 157 6,14%
3 Comrat Anna Harlamenco CI 1 009 43,38%
3 Comrat Boris Novac CI 525 22,57%
3 Comrat Serghei Deli CI 222 9,54%
3 Comrat Constantin Taușanji PSD 152 6,53%
3 Comrat Andrei Stoianoglo MRR 36 1,55%
3 Comrat Ilia Uzun CI 215 9,24%
3 Comrat Olga Patutina AMN 167 7,18%
4 Comrat Vitalii Dragoi PCRM 333 14,36%
4 Comrat Dmitri Tatar MRR 280 12,07%
4 Comrat Grigori Morar CI 1 478 63,73%
4 Comrat Fiodor Dobrov PSD 33 1,42%
4 Comrat Vasili Croitor PAM 116 5,00%
4 Comrat Ivan Cîlcic CI 79 3,41%
5 Ceadîr-Lunga Pantelei Popov PCRM 238 16,46%
5 Ceadîr-Lunga Anatoli Radulov AMN 17 1,18%
5 Ceadîr-Lunga Dmitri Chiseev PDM 32 2,21%
5 Ceadîr-Lunga Gheorghe Rusev CI 67 4,63%
5 Ceadîr-Lunga Vera Balova CI 599 41,42%
5 Ceadîr-Lunga Zinaida Bacaeva PSD 35 2,42%
5 Ceadîr-Lunga Serghei Lazarev CI 360 24,90%
5 Ceadîr-Lunga Piotr Curdoglo CI 98 6,78%
6 Ceadîr-Lunga Ivan Formuzal CI 1 048 51,25%
6 Ceadîr-Lunga Piotr Pașalî CI 680 33,25%
6 Ceadîr-Lunga Nicolai Petiș PSD 39 1,91%
6 Ceadîr-Lunga Liubov Casîm PDM 33 1,61%
6 Ceadîr-Lunga Veaceslav Matcovschi CI 84 4,11%
6 Ceadîr-Lunga Ilia Terzi AMN 13 0,64%
6 Ceadîr-Lunga Natalia Vornicova CI 129 6,31%
6 Ceadîr-Lunga Nicolai Marinov PSM 19 0,93%
7 Ceadîr-Lunga Liudmila Moga PCRM 227 11,61%
7 Ceadîr-Lunga Iuri Petcovici PAM 286 14,63%
7 Ceadîr-Lunga Iurie Buiuc CI 831 42,51%
7 Ceadîr-Lunga Serghei Gasta CI 262 13,40%
7 Ceadîr-Lunga Dmitri Boiciuc AMN 51 2,61%
7 Ceadîr-Lunga Vladimir Constantinov PSD 70 3,58%
7 Ceadîr-Lunga Anna Mihalciuc PDM 31 1,59%
7 Ceadîr-Lunga Vladimir Capanji MRR 83 4,25%
7 Ceadîr-Lunga Liubov Zaharia CI 114 5,83%
8 Vulcănești Dumitru Chisacov PCRM 205 11,57%
8 Vulcănești Mihail Gheorghiev CI 684 38,60%
8 Vulcănești Gheorghi Pavlioglo CI 354 19,98%
8 Vulcănești Alla Velixarova MAE 27 1,52%
8 Vulcănești Ivan Țurcan CI 319 18,00%
8 Vulcănești Nicolai Ivancioglu PAM 183 10,33%
9 Vulcănești Ilia Hiora PCRM 446 30,32%
9 Vulcănești Nicolai Coliș CI 376 25,56%
9 Vulcănești Piotr Curdov CI 415 28,21%
9 Vulcănești Vladimir Bleța CI 135 9,18%
9 Vulcănești Valerii Caranfil MAE 11 0,75%
9 Vulcănești Dmitri Cîssa PSD 88 5,98%
10 Vulcănești Vasili Șișcu PCRM 247 16,49%
10 Vulcănești Tatiana Covaci MAE 30 2,00%
10 Vulcănești Serghei Cernev MRR 1 221 81,51%
11 Avdarma Ivan Garbalî PCRM 398 33,61%
11 Avdarma Ilia Crușca CI 786 66,39%
12 Baurci Andrei Terzi CI 376 14,67%
12 Baurci Vladimir Merjan CI 1 302 50,80%
12 Baurci Grigorii Cadîn CI 842 32,85%
12 Baurci Fiodor Popaz CI 28 1,09%
12 Baurci Serghei Torlac AMN 15 0,59%
13 Beșalma Ivan Dragni CI 230 16,34%
13 Beșalma Olga Cîrboba CI 905 64,28%
13 Beșalma Nicolai Gancioglo PCRM 273 19,39%
14 Beșghioz Piotr Calîn CI 388 37,31%
14 Beșghioz Gheorghi Efteni CI 299 28,75%
14 Beșghioz Danil Cîlcic PPR 221 21,25%
14 Beșghioz Fiodor Panaitov MRR 132 12,69%
15 Bugeac Piotr Cociu PCRM 198 21,71%
15 Bugeac Vasili Nedu MRR 95 10,42%
15 Bugeac Vladimir Cîssa PDM 619 67,87%
16 Cișmichioi Vitali Caragheorghi CI 979 53,53%
16 Cișmichioi Piotr Madjar CI 533 29,14%
16 Cișmichioi Constantin Momcea PCRM 245 13,40%
16 Cișmichioi Dmitri Duloglu MAE 72 3,94%
17 Cioc-Maidan Fiodor Ianioglo PCRM 1 232 73,46%
17 Cioc-Maidan Ivan Arnaut CI 445 26,54%
18 Dezghingea Victor Neagu CI 836 42,96%
18 Dezghingea Ivan Bairactari CI 351 18,04%
18 Dezghingea Stepan Bancov CI 161 8,27%
18 Dezghingea Constantin Capsamun PCRM 223 11,46%
18 Dezghingea Fiodor Marin PDM 221 11,36%
18 Dezghingea Andrei Calciu CI 65 3,34%
18 Dezghingea Gheorghi Marin PSD 89 4,57%
19 Joltai Natalia Șoșeva CI 459 55,23%
19 Joltai Fiodor Terzi PSD 171 20,58%
19 Joltai Piotr Petcovici PPR 201 24,19%
20 Etulia Ivan Arnaut PCRM 881 51,64%
20 Etulia Boris Petiș CI 825 48,36%
21 Ferapontievca Ivan Topal PCRM 183 34,79%
21 Ferapontievca Constantin Chirovici MRR 154 29,28%
21 Ferapontievca Anna Topal PDM 142 27,00%
21 Ferapontievca Boris Mihu CI 47 8,94%
22 Gaidar Fiodor Gagauz CI 743 49,11%
22 Gaidar Ilia Stoianov CI 114 7,53%
22 Gaidar Dmitri Bejenari PDM 92 6,08%
22 Gaidar Gheorghi Capsamun CI 564 37,28%
23 Carbalia Stepan Popescu PSM 111 38,81%
23 Carbalia Ivan Dergaci PCRM 127 44,41%
23 Carbalia Vasilisa Dermenji PAM 48 16,78%
24 Cazaclia Fiodor Cerven PCRM 206 9,18%
24 Cazaclia Nicolai Uzun CI 475 21,17%
24 Cazaclia Dmitri Varban CI 192 8,56%
24 Cazaclia Gheorghi Uzun PPR 422 18,81%
24 Cazaclia Semion Cheli CI 227 10,12%
24 Cazaclia Ivanna Koksal CI 635 28,30%
24 Cazaclia Dmitri Diulgher PAM 58 2,58%
24 Cazaclia Vladimir Topal CI 29 1,29%
25 Chiriet-Lunga Olga Radova PCRM 183 18,62%
25 Chiriet-Lunga Gheorghi Chiurcciu CI 522 53,10%
25 Chiriet-Lunga Ivan Nicolaev CI 278 28,28%
26 Chirsova Ilia Ciolac PCRM 941 33,24%
26 Chirsova Stepan Piron CI 394 13,92%
26 Chirsova Chirill Sircheli CI 633 22,36%
26 Chirsova Tatiana Racovcena MRR 96 3,39%
26 Chirsova Fiodor Sircheli CI 289 10,21%
26 Chirsova Ivan Nicologlo CI 427 15,08%
26 Chirsova Radion Vidov CI 51 1,80%
27 Congaz Stepan Esir PCRM 1 265 52,73%
27 Congaz Dmitri Nicolaev CI 1 134 47,27%
28 Congaz Demian Caraseni PCRM 854 36,36%
28 Congaz Constantin Telpiz CI 943 40,14%
28 Congaz Nicolai Cebanov PSD 37 1,58%
28 Congaz Nicolae Stoianov CI 515 21,92%
29 Congazcicul de Sus Serghei Zaharia CI 512 50,74%
29 Congazcicul de Sus Dmitri Ichizli PDM 412 40,83%
29 Congazcicul de Sus Elena Dragoi PCRM 71 7,04%
29 Congazcicul de Sus Alexandr Leonov PUM 14 1,39%
30 Copceac Nicolai Dragan PCRM 560 43,55%
30 Copceac Oleg Garizan CI 163 12,67%
30 Copceac Tatiana Ciolac CI 563 43,78%
31 Copceac Irina Ialama CI 364 26,78%
31 Copceac Domnica Manolova CI 171 12,58%
31 Copceac Sidor Uzun CI 684 50,33%
31 Copceac Ivan Ianulov CI 140 10,30%
32 Cotovscoe Nadejda Guci PCRM 89 23,80%
32 Cotovscoe Nicolai Ormanji PDM 285 76,20%
33 Chioselia Rusă Olga Cîrpala PCRM 154 40,21%
33 Chioselia Rusă Elena Covalenco MRR 106 27,68%
33 Chioselia Rusă Anatoli Melnicenco PDM 76 19,84%
33 Chioselia Rusă Anatolie Russuleac CI 47 12,27%
34 Svetlîi Piotr Ceavdari PCRM 291 42,30%
34 Svetlîi Vasili Torlac CI 102 14,83%
34 Svetlîi Victor Ponomar CI 162 23,55%
34 Svetlîi Maria Mironova MRR 133 19,33%
35 Tomai Piotr Topciu CI 950 47,69%
35 Tomai Serghei Cimpoeș CI 241 12,10%
35 Tomai Anatoli Cimpoeș CI 600 30,12%
35 Tomai Ilia Stoicov PSD 201 10,09%

Turul II, 30 martie 2008

16 deputați aleși

Turul doi al alegerilor se organizează în circumscripțiile electorale unde în primul tur niciun candidat nu a fost declarat câștigător. În cursă participă primii doi clasați după primul tur de scrutin și este declarat ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi, indiferent de numărul alegătorilor care au participat la vot.

În urma turului doi de scrutin din 30 martie 2008 au fost aleși alți 16 deputați ai Adunării Populare. La 23 aprilie Curtea de Apel Comrat a confirmat rezultatele alegerilor și a validat mandatele de deputat. Rezultatele alegerilor din circumscripția electorală nr. 35 Tomai au fost declarate nule, fiind stabilite alegeri repetate.

Nr. Nume Circumscripția Turul II
3 Anna Harlamenco
candidat independent
Comrat 1 423 de voturi
62,22%
5 Serghei Lazarev
candidat independent
Ceadîr-Lunga 748
53,58%
7 Iurie Buiuc
candidat independent
Ceadîr-Lunga 1 252
62,07%
8 Mihail Gheorghiev
candidat independent
Vulcănești 843
64,01%
9 Ilia Hiora
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Vulcănești 917
54,07%
14 Piotr Calîn
candidat independent
Beșghioz 532
51,20%
18 Victor Neagu
candidat independent
Dezghingea 1 259
58,97%
21 Ivan Topal
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Ferapontievca 341
61,00%
22 Gheorghi Capsamun
candidat independent
Gaidar 936
50,49%
23 Ivan Dergaci
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Carbalia 190
63,97%
24 Ivanna Koksal
candidat independent
Cazaclia 1 549
61,15%
26 Ilia Ciolac
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Chirsova 1 594
52,50%
28 Demian Caraseni
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Congaz 1 298
52,25%
30 Nicolai Dragan
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Copceac 1 270
76,92%
33 Elena Covalenco
Mișcarea Republicană “Ravnopravie”
Chioselia Rusă 208
51,11%
34 Piotr Ceavdari
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Svetlîi 451
56,87%
Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi %
3 Comrat Anna Harlamenco CI 1 423 62,22%
3 Comrat Boris Novac CI 864 37,78%
5 Ceadîr-Lunga Vera Balova CI 648 46,42%
5 Ceadîr-Lunga Serghei Lazarev CI 748 53,58%
7 Ceadîr-Lunga Iurie Buiuc CI 1 252 62,07%
7 Ceadîr-Lunga Iuri Petcovici PAM 765 37,93%
8 Vulcănești Mihail Gheorghiev CI 843 64,01%
8 Vulcănești Gheorghi Pavlioglo CI 474 35,99%
9 Vulcănești Ilia Hiora PCRM 917 54,07%
9 Vulcănești Piotr Curdov CI 779 45,93%
14 Beșghioz Piotr Calîn CI 532 51,20%
14 Beșghioz Gheorghi Efteni CI 507 48,80%
18 Dezghingea Victor Neagu CI 1 259 58,97%
18 Dezghingea Ivan Bairactari CI 876 41,03%
21 Ferapontievca Ivan Topal PCRM 341 61,00%
21 Ferapontievca Constantin Chirovici MRR 218 39,00%
22 Gaidar Fiodor Gagauz CI 918 49,51%
22 Gaidar Gheorghi Capsamun CI 936 50,49%
23 Carbalia Ivan Dergaci PCRM 190 63,97%
23 Carbalia Stepan Popescu PSM 107 36,03%
24 Cazaclia Ivanna Koksal CI 1 549 61,15%
24 Cazaclia Nicolai Uzun CI 984 38,85%
26 Chirsova Ilia Ciolac PCRM 1 594 52,50%
26 Chirsova Chirill Sircheli CI 1 442 47,50%
28 Congaz Constantin Telpiz CI 1 186 47,75%
28 Congaz Demian Caraseni PCRM 1 298 52,25%
30 Copceac Tatiana Ciolac CI 381 23,08%
30 Copceac Nicolai Dragan PCRM 1 270 76,92%
33 Chioselia Rusă Olga Cîrpala PCRM 199 48,89%
33 Chioselia Rusă Elena Covalenco MRR 208 51,11%
34 Svetlîi Piotr Ceavdari PCRM 451 56,87%
34 Svetlîi Victor Ponomar CI 342 43,13%
35 Tomai Piotr Topciu CI 1 013 49,37%
35 Tomai Anatoli Cimpoeș CI 1 039 50,63%

Alegeri repetate

un deputat ales
Nr. Nume Circumscripția Alegeri repetate
35 Piotr Topciu
candidat independent
Tomai
50,29%


Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei

1995  1999  2003  2008  2012  2016  2021