Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2012

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare

La 9 septembrie 2012 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat alegerile ordinare ale Adunării Populare – organul legislativ al autonomiei. În rezultatul scrutinului au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a V-a: șapte desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, doi – de Partidul Liberal Democrat din Moldova, unul – de Partidul Socialiștilor din Republica Moldova și 25 de independenți. Doi deputați neafiliați, aleși în Parlamentul Republicii Moldova în 2014, au fost înlocuiți de alți doi candidați independenți în urma alegerilor parțiale din 22 martie 2015.

Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2012

Lista deputaților aleși

Formațiunea Mandate
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova PCRM 7
Partidul Liberal Democrat din Moldova PLDM 2
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova PSRM 1
Candidați independenți CI 25
1
Dmitri Constantinov
Dmitri Constantinov
CI
2
Ivan Mardari
CI
3
Alexandr Tarnavski
Alexandr Tarnavski
CI
4
Grigori Morar
CI
5
Oleg Caicî
PCRM
6
Gheorghi Leiciu
Gheorghi Leiciu
CI
7
Anatoli Topal
PLDM
8
Victor Petrioglu
CI
9
Victor Petrioglo
CI
10
Roman Tiutin
PCRM
11
Alexandr Dinjos
CI
12
Grigorii Cadîn
Grigorii Cadîn
CI
13
Semion Bogdan
PCRM
14
Ivan Caraja
CI
15
Vladimir Cîssa
Vladimir Cîssa
CI
16
Piotr Madjar
CI
17
Fiodor Ianioglo
Fiodor Ianioglo
PCRM •••
18
Pantelei Grossu
PCRM
19
Natalia Șoșeva
Natalia Șoșeva
CI ••
20
Ivan Arnaut
CI •••
21
Ivan Topal
CI ••••
22
Fiodor Gagauz
Fiodor Gagauz
CI
23
Valentin Gaidarji
Valentin Gaidarji
CI
24
Nicolai Chior
PCRM
25
Ivan Burgudji
Ivan Burgudji
CI
26
Stepan Sarioglo
Stepan Sarioglo
CI
27
Ivan Fiodorov
CI
28
Demian Caraseni
Demian Caraseni
CI ••
29
Zahar Mitul
CI
30
Nicolai Dragan
Nicolai Dragan
PCRM ••
31
Dmitri Manastîrlî
Dmitri Manastîrlî
CI
32
Nicolai Ormanji
Nicolai Ormanji
PLDM ••
33
Ilia Uzun
Ilia Uzun
PSRM
34
Piotr Ceavdari
Piotr Ceavdari
CI ••
35
Serghei Cimpoeș
Serghei Cimpoeș
CI
10 deputați (din 21 de pretendenți) au fost realeși pentru un nou mandat

Candidați înregistrați

Alegerile deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de partide politice și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți.

Pentru scrutinul din 9 septembrie 2012 Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a înregistrat 163 de candidați: 83 desemnați de opt formațiuni politice și 80 de independenți, alți doi pretendenți s-au retras din cursă.

Formațiunea Candidați
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 26
Partidul Liberal Democrat din Moldova 22
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 12
Partidul Social Democrat 9
Partidul Democrat din Moldova (7-1)
Partidul Liberal 6
Partidul Popular Socialist din Moldova 1
Mișcarea social-politică “Ravnopravie” 1
Candidați independenți 80 (81-1)
Total 163 (165-2)

Lista candidaților

# Nume Circumscripția Anul Profesia Formațiunea 2008
1
Anna Bratunova
Анна Братунова
1 Comrat 1959 economist PCRM PCRM
2 Dmitri Constantinov
Дмитрий Константинов
1 Comrat 1952 inginer zootehnician CI
3
Evghenia Ciorba
Евгения Чорба
1 Comrat 1953 profesor PSD CI
4 Vitalie Stanciu
Виталий Станчу
1 Comrat 1972 manager CI
5 Zinovia Aricova
Зиновья Арикова
1 Comrat 1963 economist PLDM
6 Veaceslav Gargalîc
Вячеслав Гаргалык
1 Comrat 1978 merceolog CI
7 Vladislav Marinov
Владислав Маринов
1 Comrat 1964 inginer CI
8 Tatiana Donceva
Татьяна Дончева
2 Comrat 1965 economist CI
9 Ivan Mardari
Иван Мардарь
2 Comrat 1963 jurist CI
10 Irina Todorova
Ирина Тодорова
2 Comrat 1974 medic PLDM
11 Nina Dimoglo
Нина Димогло
2 Comrat 1985 jurist CI
12 Ivan Cîlicic
Иван Кыльчик
3 Comrat 1951 inginer economist PCRM
13 Gheorghi Zlatov
Георгий Златов
3 Comrat 1965 economist CI
14
Boris Novac
Борис Новак
3 Comrat 1950 inginer mecanic CI CI
15 Gheorghi Arabadji
Георгий Арабаджи
3 Comrat 1952 inginer constructor PLDM
16 Alexandr Tarnavski
Александр Тарнавский
3 Comrat 1977 economist CI
17 Nicolai Șucanov
Николай Шуканов
3 Comrat 1963 jurist CI
18 Leonid Decev
Леонид Дечев
3 Comrat 1950 profesor, jurist PL
19 Elena Novac
Елена Новак
3 Comrat 1967 medic CI
20 Maxim Bolgar
Максим Болгар
4 Comrat 1984 jurist PCRM
21
Grigori Morar
Григорий Морар
4 Comrat 1979 manager CI CI
22 Dmitri Manol
Дмитрий Манол
4 Comrat 1969 inginer sisteme optoelectronice CI
23 Ivan Mavrodi
Иван Мавроди
4 Comrat 1973 jurist PLDM
24
Vasili Croitor
Василий Кройтор
4 Comrat 1959 tehnician constructor, contabil CI PAM
25 Oleg Caicî
Олег Кайкы
5 Ceadîr-Lunga 1975 inginer, economist PCRM
26
Piotr Curdoglo
Пётр Курдогло
5 Ceadîr-Lunga 1962 șofer PSRM CI
27 Andrei Mihailov
Андрей Михайлов
5 Ceadîr-Lunga 1982 manager PLDM
28 Olga Guboglo
Ольга Губогло
5 Ceadîr-Lunga 1963 profesor CI
29
Gheorghe Rusev
Георгий Русев
5 Ceadîr-Lunga 1953 inginer PDM CI
30 Serghei Merjan
Сергей Мержан
5 Ceadîr-Lunga 1965 medic PSD
31 Gheorghi Leiciu
Георгий Лейчу
6 Ceadîr-Lunga 1963 jurist CI
32
Fiodor Terzi
Фёдор Терзи
6 Ceadîr-Lunga 1962 regizor PSD PSD
33 Svetlana Duleva
Светлана Дулева
6 Ceadîr-Lunga 1970 medic CI
34 Diana Baciu
Диана Бачу
6 Ceadîr-Lunga 1971 profesor PLDM
35
Serghei Torlac
Сергей Торлак
6 Ceadîr-Lunga 1952 inginer zootehnician PL AMN
36
Iuri Petcovici
Юрий Петкович
7 Ceadîr-Lunga 1964 jurist PDM PAM
37
Liudmila Moga
Людмила Мога
7 Ceadîr-Lunga 1969 inginer PCRM PCRM
38
Liubov Zaharia
Любовь Захария
7 Ceadîr-Lunga 1973 zootehnician PSRM CI
39 Vasilisa Constantinova
Василиса Константинова
7 Ceadîr-Lunga 1949 medic CI
40 Ivan Curdov
Иван Курдов
7 Ceadîr-Lunga 1981 jurist CI
41 Anatoli Topal
Анатолий Топал
7 Ceadîr-Lunga 1972 militar PLDM
Elena Iurcenco (retrasă)
Елена Юрченко
7 Ceadîr-Lunga 1975 profesor CI
42 Nicolai Tomailî
Николай Томайлы
8 Vulcănești 1978 electrogazosudor PCRM
43 Victor Petrioglu
Виктор Петриоглу
8 Vulcănești 1974 manager CI
44 Cozma Bubuioc
Козма Бубуёк
8 Vulcănești 1953 agricultor PLDM
45
Georgy Kopushchulu
Георгий Копущулу
8 Vulcănești 1963 jurist CI CI
46 Oleg Toporaș
Олег Топораш
8 Vulcănești 1982 relații internaționale PSD
47 Vladislav Onofrei
Владислав Онофрей
9 Vulcănești 1979 jurist PCRM
48 Boris Posmac
Борис Посмак
9 Vulcănești 1954 tehnician constructor PSRM
49
Mihail Gheorghiev
Михаил Георгиев
9 Vulcănești 1965 medic PLDM CI
50
Ivan Țurcan
Иван Цуркан
9 Vulcănești 1952 inginer mecanic PSD CI
51 Victor Petrioglo
Виктор Петриогло
9 Vulcănești 1962 inginer mecanic, jurist CI
52 Roman Tiutin
Роман Тютин
10 Vulcănești 1980 jurist PCRM
53 Mihail Colioglo
Михаил Колиогло
10 Vulcănești 1949 economist PSRM
54 Afanasi Ghermec
Афанасий Гермек
10 Vulcănești 1972 filolog PSD
55 Nicolai Cazanî
Николай Казаны
10 Vulcănești 1966 profesor CI
56 Vasili Tucan
Василий Тукан
10 Vulcănești 1955 agricultor PDM
57 Gheorghe Terzi
Георгий Терзи
10 Vulcănești 1953 agronom CI
58 Valeriu Pavalachi
Валерий Павалаки
10 Vulcănești 1974 inginer constructor PL
59
Dmitri Cîssa
Дмитрий Кысса
10 Vulcănești 1957 tehnician radioelectronist, jurist CI PSD
60 Alexandr Dinjos
Александр Динжос
11 Avdarma 1963 medic veterinar CI
61 Ivan Caraiani
Иван Караяни
11 Avdarma 1952 jurist PCRM
62
Gheorghi Manastîrlî
Георгий Манастырлы
11 Avdarma 1967 regizor, actor CI CI
63
Grigorii Cadîn
Григорий Кадын
12 Baurci 1970 tehnician mecanic, jurist CI CI
64 Galina Pamujac
Галина Памужак
12 Baurci 1967 profesor CI
Serghei Cristev (retras)
Сергей Кристев
12 Baurci 1989 inginer PDM
65 Semion Bogdan
Семён Богдан
13 Beșalma 1961 tehnician hidrotehnic PCRM
66
Olga Cîrboba
Ольга Кырбоба
13 Beșalma 1970 operator telecomunicații CI CI
67 Svetlana Dușcova
Светлана Душкова
13 Beșalma 1963 profesor PLDM
68 Serghei Sarî
Сергей Сары
13 Beșalma 1986 manager de securitate CI
69 Irina Capaclî
Ирина Капаклы
13 Beșalma 1973 jurist CI
70 Grigori Diulgher
Григорий Дюльгер
13 Beșalma 1981 contabil CI
71 Anghelina Ilieva
Ангелина Ильева
14 Beșghioz 1980 istoric PLDM
72 Ivan Caraja
Иван Каража
14 Beșghioz 1961 pilot aeronave CI
73 Nadejda Bezvoleva
Надежда Безволева
14 Beșghioz 1979 filolog CI
74 Dmitri Stoianov
Дмитрий Стоянов
14 Beșghioz 1981 inginer tehnolog PCRM
75 Alexandr Chendighelean
Александр Кендигелян
15 Bugeac 1964 profesor PCRM
76
Vladimir Cîssa
Владимир Кысса
15 Bugeac 1980 jurist CI PDM
77 Liudmila Gaidău
Людмила Гайдэу
15 Bugeac 1963 filolog CI
78 Svetlana Scurtul
Светлана Скуртул
15 Bugeac 1966 agronom PSRM
79 Anton Gagauz
Антон Гагауз
15 Bugeac 1950 mașinist locomotive PL
80 Leonid Urum
Леонид Урум
16 Cișmichioi 1959 dirijor PSRM
81
Piotr Madjar
Пётр Маджар
16 Cișmichioi 1969 manager CI CI
82
Constantin Momcea
Константин Момча
16 Cișmichioi 1955 istoric, profesor PCRM PCRM
83
Vitali Caragheorghi
Виталий Карагеоргий
16 Cișmichioi 1977 tehnolog PLDM CI
84
Fiodor Ianioglo
Фёдор Яниогло
17 Cioc-Maidan 1959 inginer mecanic PCRM PCRM
85 Piotr Stoianioglo
Пётр Стояниогло
17 Cioc-Maidan 1966 șofer CI
86 Nicolai Terzi
Николай Терзи
18 Dezghingea 1956 profesor, jurist PSRM
87 Pantelei Grossu
Пантелей Гроссу
18 Dezghingea 1968 jurist PCRM
88 Tamara Uzun
Тамара Узун
18 Dezghingea 1967 profesor PLDM
89
Victor Neagu
Виктор Нягу
18 Dezghingea 1965 medic CI CI
90 Nicolai Raia
Николай Рая
18 Dezghingea 1970 profesor CI
91
Fiodor Marin
Фёдор Марин
18 Dezghingea 1973 agronom CI PDM
92 Victor Petcovici
Виктор Петкович
19 Joltai 1958 agronom PSRM
93
Natalia Șoșeva
Наталья Шошева
19 Joltai 1964 farmacist CI CI
94 Semion Lazarev
Семён Лазарев
19 Joltai 1957 mecanic de cinema CI
95 Dmitri Sarov
Дмитрий Саров
19 Joltai 1952 contabil PSD
96 Afanasi Uzun
Афанасий Узун
20 Etulia 1955 inginer zootehnician CI
97
Ivan Arnaut
Иван Арнаут
20 Etulia 1958 inginer mecanic CI PCRM
98 Valentina Bacearnicova
Валентина Бачарникова
21 Ferapontievca 1949 profesor PCRM
99 Serghei Covalenco
Сергей Коваленко
21 Ferapontievca 1973 jurist PSD
100 Valentina Nedova
Валентина Недова
21 Ferapontievca 1965 moașă PLDM
101
Ivan Topal
Иван Топал
21 Ferapontievca 1963 tehnolog, jurist CI PCRM
102 Mihail Jelihovschi
Михаил Желиховски
21 Ferapontievca 1974 zootehnician PSRM
103 Andrei Garciu
Андрей Гарчу
21 Ferapontievca 1986 jurist PDM
104
Boris Mihu
Борис Миху
21 Ferapontievca 1961 medic veterinar CI CI
105 Piotr Leicovici
Пётр Лейкович
21 Ferapontievca 1956 profesor, contabil, jurist PL
106
Gheorghi Capsamun
Георгий Капсамун
22 Gaidar 1966 agronom, jurist PCRM CI
107
Fiodor Gagauz
Фёдор Гагауз
22 Gaidar 1958 jurist CI CI
108
Ilia Stoianov
Илья Стоянов
22 Gaidar 1968 tehnician mecanic CI CI
109 Valentin Gaidarji
Валентин Гайдаржи
23 Carbalia 1984 inginer CI
110
Ivan Dergaci
Иван Дергач
23 Carbalia 1952 agronom PSRM PCRM
111
Vasilisa Dermenji
Василиса Дерменжи
23 Carbalia 1965 regizor, jurist PCRM PAM
112 Afanasi Chior
Афанасий Киор
24 Cazaclia 1969 economist CI
113 Elena Mandaji
Елена Мандажи
24 Cazaclia 1974 filolog PLDM
114 Nicolai Chior
Николай Киор
24 Cazaclia 1960 istoric, profesor PCRM
115 Mihail Uzun
Михаил Узун
24 Cazaclia 1958 profesor CI
116 Tamara Drumi
Тамара Друми
25 Chiriet-Lunga 1958 economist PSRM
117
Olga Radova
Ольга Радова
25 Chiriet-Lunga 1950 filolog PCRM PCRM
118 Grigori Todoroglo
Григорий Тодорогло
25 Chiriet-Lunga 1977 jurist PDM
119 Dmitri Drumi
Дмитрий Друми
25 Chiriet-Lunga 1973 jurist CI
120
Gheorghi Chiurcciu
Георгий Кюркчу
25 Chiriet-Lunga 1975 tehnician hidrotehnic CI CI
121 Danil Ghiumiușliu
Данил Гюмюшлю
25 Chiriet-Lunga 1965 tehnician mecanic PLDM
122 Ivan Burgudji
Иван Бургуджи
25 Chiriet-Lunga 1953 jurist CI
123
Stepan Piron
Степан Пирон
26 Chirsova 1966 inginer hidrotehnic, economist CI CI
124 Gheorghi Vornicoglo
Георгий Ворникогло
26 Chirsova 1953 filolog PSD
125
Ilia Ciolac
Илья Чолак
26 Chirsova 1962 inginer tehnolog, agronom PCRM PCRM
126 Vasili Neicovcen
Василий Нейковчен
26 Chirsova 1960 profesor PPSM
127 Stepan Sarioglo
Степан Сариогло
26 Chirsova 1974 felcer CI
128
Tatiana Racovcena
Татьяна Раковчена
26 Chirsova 1970 filolog CI MRR
129 Ivan Arnaut
Иван Арнаут
26 Chirsova 1981 jurist CI
130 Stepan Coroleac
Степан Короляк
26 Chirsova 1989 istoric MR
131 Mihail Manolov
Михаил Манолов
27 Congaz 1986 jurist, manager PCRM
132 Fiodor Telpiz
Фёдор Тельпиз
27 Congaz 1964 economist CI
133 Ivan Bargan
Иван Барган
27 Congaz 1966 jurist PLDM
134
Dmitri Nicolaev
Дмитрий Николаев
27 Congaz 1953 tehnician constructor CI CI
135 Ivan Fiodorov
Иван Фёдоров
27 Congaz 1963 tehnician mecanic CI
136
Demian Caraseni
Демьян Карасени
28 Congaz 1966 profesor CI PCRM
137
Constantin Telpiz
Константин Тельпиз
28 Congaz 1957 jurist CI CI
138 Dmitri Gagauz
Дмитрий Гагауз
28 Congaz 1962 jurist PDM
139 Ivan Comur
Иван Комур
29 Congazcicul de Sus 1978 manager PCRM
140 Dmitri Coltuc
Дмитрий Колтук
29 Congazcicul de Sus 1982 contabil CI
141 Zahar Mitul
Захар Митул
29 Congazcicul de Sus 1958 agronom CI
142
Serghei Zaharia
Сергей Захария
29 Congazcicul de Sus 1971 istoric PLDM CI
143
Nicolai Dragan
Николай Драган
30 Copceac 1965 tehnician constructor, jurist PCRM PCRM
144 Anna Gaidarji
Анна Гайдаржи
30 Copceac 1965 medic stomatolog CI
145 Anatolie Dragan
Анатолий Драган
30 Copceac 1965 economist CI
146 Ivan Curdov
Иван Курдов
31 Copceac 1952 electromecanic PCRM
147
Sidor Uzun
Сидор Узун
31 Copceac 1967 medic CI CI
148 Oleg Orlioglo
Олег Орлиогло
31 Copceac 1980 istoric, profesor CI
149 Dmitri Manastîrlî
Дмитрий Манастырлы
31 Copceac 1967 profesor CI
150 Svetlana Reguș
Светлана Регуш
32 Cotovscoe 1979 jurist CI
151
Nicolai Ormanji
Николай Орманжи
32 Cotovscoe 1973 felcer veterinar, contabil, manager PLDM PDM
152
Elena Covalenco
Елена Коваленко
33 Chioselia Rusă 1956 bibliotecar PLDM MRR
153 Alexei Mihail
Алексей Михаил
33 Chioselia Rusă 1967 lăcătuș auto PL
154 Ilia Constantinov
Илья Константинов
33 Chioselia Rusă 1965 mecanic de cinema PCRM
155
Ilia Uzun
Илья Узун
33 Chioselia Rusă 1967 medic veterinar PSRM CI
156
Vasili Torlac
Василий Торлак
34 Svetlîi 1955 inginer mecanic CI CI
157 Trifon Col
Трифон Кол
34 Svetlîi 1948 profesor PLDM
158 Ivan Ivanov
Иван Иванов
34 Svetlîi 1982 contabil CI
159
Piotr Ceavdari
Пётр Чавдарь
34 Svetlîi 1950 inginer hidrotehnic CI PCRM
160
Serghei Cimpoeș
Сергей Чимпоеш
35 Tomai 1966 manager CI CI
161 Ivan Nedov
Иван Недов
35 Tomai 1966 inginer constructor CI
162 Vladimir Dimoglo
Владимир Димогло
35 Tomai 1980 manager PLDM
163
Anatoli Cimpoeș
Анатолий Чимпоеш
35 Tomai 1963 inginer mecanic, jurist CI CI
53 de candidați (32,5%) au participat și la alegerile precedente din 2008

Alegeri parțiale

# Nume Circumscripția Anul Profesia Formațiunea 2008
164 Zinaida Popaz
Зинаида Попаз
22 Gaidar 1966 educator CI
165 Ivan Telpiz
Иван Тельпиз
28 Congaz 1954 tehnician mecanic CI
166 Piotr Ianacov
Пётр Янаков
28 Congaz 1957 tehnician constructor CI
167 Vitali Chiurcciu
Виталий Кюркчу
28 Congaz 1973 manager financiar CI

Statistica

Gen Candidați Deputați
Bărbați 130 (79,8%) 34 (97,1%)
Femei 33 (20,2%) 1 (2,9%)
Vârsta
Vârsta medie 46,1 45,8
Între 21–35 ani 30 (18,4%) 5 (14,3%)
Între 36–50 ani 82 (50,3%) 20 (57,1%)
Peste 51 de ani 51 (31,3%) 10 (28,6%)

Rezultatele alegerilor

În rezultatul scrutinului din 9 septembrie 2012 au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a V-a: șapte desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, doi – de Partidul Liberal Democrat din Moldova, unul – de Partidul Socialiștilor din Republica Moldova și 25 de independenți. Deputații neafiliați Fiodor Gagauz și Demian Caraseni, aleși în Parlamentul Republicii Moldova în 2014, au fost înlocuiți de alți doi candidați independenți în urma alegerilor parțiale din 22 martie 2015.

Formațiunea Candidați Mandate
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 26 7
Partidul Liberal Democrat din Moldova 22 2
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 12 1
Partidul Social Democrat 9 0
Partidul Democrat din Moldova 6 0
Partidul Liberal 6 0
Partidul Popular Socialist din Moldova 1 0
Mișcarea social-politică “Ravnopravie” 1 0
Candidați independenți 80 25
Total 163 35

Turul I, 9 septembrie 2012

13 deputați aleși

Conform legislației UTA Găgăuzia[1], validarea alegerilor din fiecare circumscripție este condiționată de prezența la urne a cel puțin 1/3 din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale. Este declarat ales candidatul care a obținut mai mult de jumătate din voturile valabil exprimate. Rezultatele finale ale scrutinului se confirmă de Curtea de Apel Comrat.

În urma primului tur al alegerilor pentru Adunarea Populară a Găgăuziei din 9 septembrie 2012 au fost aleși 13 deputați, mandatele cărora au fost validate de Curtea de Apel Comrat la 18 septembrie. În celelalte 22 de circumscripții electorale s-a stabilit turul doi de scrutin.

Nr. Nume Circumscripția Turul I
4 Grigori Morar
candidat independent
Comrat
Rata: 50,08%
1 085 de voturi
50,28%
6 Gheorghi Leiciu
candidat independent
Ceadîr-Lunga
39,64%
1 308
60,19%
11 Alexandr Dinjos
candidat independent
Avdarma
34,57%
481
54,17%
12 Grigorii Cadîn
candidat independent
Baurci
46,30%
1 773
90,05%
15 Vladimir Cîssa
candidat independent
Bugeac
58,46%
559
68,34%
17 Fiodor Ianioglo
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Cioc-Maidan
48,76%
807
69,51%
20 Ivan Arnaut
candidat independent
Etulia
64,49%
1 139
67,56%
22 Fiodor Gagauz
candidat independent
Gaidar
59,43%
962
58,62%
24 Nicolai Chior
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Cazaclia
36,10%
1 234
61,98%
28 Demian Caraseni
candidat independent
Congaz
49,56%
1 125
59,15%
30 Nicolai Dragan
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Copceac
43,99%
866
65,51%
32 Nicolai Ormanji
Partidul Liberal Democrat din Moldova
Cotovscoe
71,80%
259
55,11%
33 Ilia Uzun
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
Chioselia Rusă
65,16%
222
59,68%
Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
1 Comrat Anna Bratunova PCRM 564 24,73% 48,03%
1 Comrat Dmitri Constantinov CI 994 43,58%
1 Comrat Evghenia Ciorba PSD 73 3,20%
1 Comrat Vitalie Stanciu CI 402 17,62%
1 Comrat Zinovia Aricova PLDM 120 5,26%
1 Comrat Veaceslav Gargalîc CI 88 3,86%
1 Comrat Vladislav Marinov CI 40 1,75%
2 Comrat Tatiana Donceva CI 470 20,83% 44,36%
2 Comrat Ivan Mardari CI 918 40,69%
2 Comrat Irina Todorova PLDM 508 22,52%
2 Comrat Nina Dimoglo CI 360 15,96%
3 Comrat Ivan Cîlicic PCRM 321 13,43% 53,27%
3 Comrat Gheorghi Zlatov CI 615 25,73%
3 Comrat Boris Novac CI 98 4,10%
3 Comrat Gheorghi Arabadji PLDM 164 6,86%
3 Comrat Alexandr Tarnavski CI 913 38,20%
3 Comrat Nicolai Șucanov CI 14 0,59%
3 Comrat Leonid Decev PL 8 0,33%
3 Comrat Elena Novac CI 257 10,75%
4 Comrat Maxim Bolgar PCRM 584 27,06% 50,08%
4 Comrat Grigori Morar CI 1 085 50,28%
4 Comrat Dmitri Manol CI 195 9,04%
4 Comrat Ivan Mavrodi PLDM 93 4,31%
4 Comrat Vasili Croitor CI 201 9,31%
5 Ceadîr-Lunga Oleg Caicî PCRM 678 44,08% 37,97%
5 Ceadîr-Lunga Piotr Curdoglo PSRM 141 9,17%
5 Ceadîr-Lunga Andrei Mihailov PLDM 175 11,38%
5 Ceadîr-Lunga Olga Guboglo CI 359 23,34%
5 Ceadîr-Lunga Gheorghe Rusev PDM 157 10,21%
5 Ceadîr-Lunga Serghei Merjan PSD 28 1,82%
6 Ceadîr-Lunga Gheorghi Leiciu CI 1 308 60,19% 39,64%
6 Ceadîr-Lunga Fiodor Terzi PSD 113 5,20%
6 Ceadîr-Lunga Svetlana Duleva CI 547 25,17%
6 Ceadîr-Lunga Diana Baciu PLDM 187 8,61%
6 Ceadîr-Lunga Serghei Torlac PL 18 0,83%
7 Ceadîr-Lunga Iuri Petcovici PDM 437 19,21% 40,05%
7 Ceadîr-Lunga Liudmila Moga PCRM 518 22,77%
7 Ceadîr-Lunga Liubov Zaharia PSRM 93 4,09%
7 Ceadîr-Lunga Vasilisa Constantinova CI 546 24,00%
7 Ceadîr-Lunga Ivan Curdov CI 124 5,45%
7 Ceadîr-Lunga Anatoli Topal PLDM 557 24,48%
8 Vulcănești Nicolai Tomailî PCRM 433 21,44% 51,95%
8 Vulcănești Victor Petrioglu CI 964 47,72%
8 Vulcănești Cozma Bubuioc PLDM 122 6,04%
8 Vulcănești Georgy Kopushchulu CI 439 21,73%
8 Vulcănești Oleg Toporaș PSD 62 3,07%
9 Vulcănești Vladislav Onofrei PCRM 559 29,47% 45,63%
9 Vulcănești Boris Posmac PSRM 230 12,12%
9 Vulcănești Mihail Gheorghiev PLDM 364 19,19%
9 Vulcănești Ivan Țurcan PSD 312 16,45%
9 Vulcănești Victor Petrioglo CI 432 22,77%
10 Vulcănești Roman Tiutin PCRM 661 43,52% 38,46%
10 Vulcănești Mihail Colioglo PSRM 121 7,97%
10 Vulcănești Afanasi Ghermec PSD 69 4,54%
10 Vulcănești Nicolai Cazanî CI 161 10,60%
10 Vulcănești Vasili Tucan PDM 173 11,39%
10 Vulcănești Gheorghe Terzi CI 201 13,23%
10 Vulcănești Valeriu Pavalachi PL 25 1,65%
10 Vulcănești Dmitri Cîssa CI 108 7,11%
11 Avdarma Alexandr Dinjos CI 481 54,17% 34,57%
11 Avdarma Ivan Caraiani PCRM 209 23,54%
11 Avdarma Gheorghi Manastîrlî CI 198 22,30%
12 Baurci Grigorii Cadîn CI 1 773 90,05% 46,30%
12 Baurci Galina Pamujac CI 196 9,95%
13 Beșalma Semion Bogdan PCRM 347 27,11% 44,73%
13 Beșalma Olga Cîrboba CI 300 23,44%
13 Beșalma Svetlana Dușcova PLDM 73 5,70%
13 Beșalma Serghei Sarî CI 266 20,78%
13 Beșalma Irina Capaclî CI 167 13,05%
13 Beșalma Grigori Diulgher CI 127 9,92%
14 Beșghioz Anghelina Ilieva PLDM 80 9,12% 45,69%
14 Beșghioz Ivan Caraja CI 330 37,63%
14 Beșghioz Nadejda Bezvoleva CI 156 17,79%
14 Beșghioz Dmitri Stoianov PCRM 311 35,46%
15 Bugeac Alexandr Chendighelean PCRM 79 9,66% 58,46%
15 Bugeac Vladimir Cîssa CI 559 68,34%
15 Bugeac Liudmila Gaidău CI 59 7,21%
15 Bugeac Svetlana Scurtul PSRM 114 13,94%
15 Bugeac Anton Gagauz PL 7 0,86%
16 Cișmichioi Leonid Urum PSRM 284 15,34% 46,97%
16 Cișmichioi Piotr Madjar CI 727 39,28%
16 Cișmichioi Constantin Momcea PCRM 104 5,62%
16 Cișmichioi Vitali Caragheorghi PLDM 736 39,76%
17 Cioc-Maidan Fiodor Ianioglo PCRM 807 69,51% 48,76%
17 Cioc-Maidan Piotr Stoianioglo CI 354 30,49%
18 Dezghingea Nicolai Terzi PSRM 222 11,29% 58,94%
18 Dezghingea Pantelei Grossu PCRM 808 41,10%
18 Dezghingea Tamara Uzun PLDM 211 10,73%
18 Dezghingea Victor Neagu CI 527 26,81%
18 Dezghingea Nicolai Raia CI 104 5,29%
18 Dezghingea Fiodor Marin CI 94 4,78%
19 Joltai Victor Petcovici PSRM 91 9,88% 51,10%
19 Joltai Natalia Șoșeva CI 356 38,65%
19 Joltai Semion Lazarev CI 414 44,95%
19 Joltai Dmitri Sarov PSD 60 6,51%
20 Etulia Afanasi Uzun CI 547 32,44% 64,49%
20 Etulia Ivan Arnaut CI 1 139 67,56%
21 Ferapontievca Valentina Bacearnicova PCRM 87 15,48% 60,07%
21 Ferapontievca Serghei Covalenco PSD 19 3,38%
21 Ferapontievca Valentina Nedova PLDM 206 36,65%
21 Ferapontievca Ivan Topal CI 166 29,54%
21 Ferapontievca Mihail Jelihovschi PSRM 21 3,74%
21 Ferapontievca Andrei Garciu PDM 45 8,01%
21 Ferapontievca Boris Mihu CI 16 2,85%
21 Ferapontievca Piotr Leicovici PL 2 0,36%
22 Gaidar Gheorghi Capsamun PCRM 289 17,61% 59,43%
22 Gaidar Fiodor Gagauz CI 962 58,62%
22 Gaidar Ilia Stoianov CI 390 23,77%
23 Carbalia Valentin Gaidarji CI 109 42,25% 67,53%
23 Carbalia Ivan Dergaci PSRM 103 39,92%
23 Carbalia Vasilisa Dermenji PCRM 46 17,83%
24 Cazaclia Afanasi Chior CI 392 19,69% 36,10%
24 Cazaclia Elena Mandaji PLDM 222 11,15%
24 Cazaclia Nicolai Chior PCRM 1 234 61,98%
24 Cazaclia Mihail Uzun CI 143 7,18%
25 Chiriet-Lunga Tamara Drumi PSRM 34 3,29% 55,05%
25 Chiriet-Lunga Olga Radova PCRM 137 13,26%
25 Chiriet-Lunga Grigori Todoroglo PDM 57 5,52%
25 Chiriet-Lunga Dmitri Drumi CI 168 16,26%
25 Chiriet-Lunga Gheorghi Chiurcciu CI 193 18,68%
25 Chiriet-Lunga Danil Ghiumiușliu PLDM 130 12,58%
25 Chiriet-Lunga Ivan Burgudji CI 314 30,40%
26 Chirsova Stepan Piron CI 423 18,20% 46,71%
26 Chirsova Gheorghi Vornicoglo PSD 106 4,56%
26 Chirsova Ilia Ciolac PCRM 607 26,12%
26 Chirsova Vasili Neicovcen PPSM 110 4,73%
26 Chirsova Stepan Sarioglo CI 446 19,19%
26 Chirsova Tatiana Racovcena CI 159 6,84%
26 Chirsova Ivan Arnaut CI 424 18,24%
26 Chirsova Stepan Coroleac MR 49 2,11%
27 Congaz Mihail Manolov PCRM 596 26,48% 48,56%
27 Congaz Fiodor Telpiz CI 510 22,66%
27 Congaz Ivan Bargan PLDM 215 9,55%
27 Congaz Dmitri Nicolaev CI 339 15,06%
27 Congaz Ivan Fiodorov CI 591 26,25%
28 Congaz Demian Caraseni CI 1 125 59,15% 49,56%
28 Congaz Constantin Telpiz CI 709 37,28%
28 Congaz Dmitri Gagauz PDM 68 3,58%
29 Congazcicul de Sus Ivan Comur PCRM 134 13,24% 58,20%
29 Congazcicul de Sus Dmitri Coltuc CI 136 13,44%
29 Congazcicul de Sus Zahar Mitul CI 325 32,11%
29 Congazcicul de Sus Serghei Zaharia PLDM 417 41,21%
30 Copceac Nicolai Dragan PCRM 866 65,51% 43,99%
30 Copceac Anna Gaidarji CI 319 24,13%
30 Copceac Anatolie Dragan CI 137 10,36%
31 Copceac Ivan Curdov PCRM 334 29,93% 49,06%
31 Copceac Sidor Uzun CI 289 25,90%
31 Copceac Oleg Orlioglo CI 74 6,63%
31 Copceac Dmitri Manastîrlî CI 419 37,54%
32 Cotovscoe Svetlana Reguș CI 211 44,89% 71,80%
32 Cotovscoe Nicolai Ormanji PLDM 259 55,11%
33 Chioselia Rusă Elena Covalenco PLDM 102 27,42% 65,16%
33 Chioselia Rusă Alexei Mihail PL 23 6,18%
33 Chioselia Rusă Ilia Constantinov PCRM 25 6,72%
33 Chioselia Rusă Ilia Uzun PSRM 222 59,68%
34 Svetlîi Vasili Torlac CI 208 32,91% 50,00%
34 Svetlîi Trifon Col PLDM 57 9,02%
34 Svetlîi Ivan Ivanov CI 148 23,42%
34 Svetlîi Piotr Ceavdari CI 219 34,65%
35 Tomai Serghei Cimpoeș CI 721 40,92% 59,78%
35 Tomai Ivan Nedov CI 384 21,79%
35 Tomai Vladimir Dimoglo PLDM 318 18,05%
35 Tomai Anatoli Cimpoeș CI 339 19,24%

Turul II, 23 septembrie 2012

22 de deputați aleși

Turul doi al alegerilor se organizează în circumscripțiile electorale unde în primul tur niciun candidat nu a fost declarat câștigător. În cursă participă primii doi clasați după primul tur de scrutin și este declarat ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi, indiferent de numărul alegătorilor care au participat la vot.

În urma turului doi de scrutin din 23 septembrie 2012 au fost aleși alți 22 de deputați ai Adunării Populare. La 11 octombrie Curtea de Apel Comrat a confirmat rezultatele alegerilor și a validat mandatele de deputat.

Nr. Nume Circumscripția Turul II
1 Dmitri Constantinov
candidat independent
Comrat
Rata: 45,97%
1 466 de voturi
64,44%
2 Ivan Mardari
candidat independent
Comrat
46,22%
1 365
57,07%
3 Alexandr Tarnavski
candidat independent
Comrat
52,33%
1 440
58,75%
5 Oleg Caicî
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Ceadîr-Lunga
36,21%
886
59,50%
7 Anatoli Topal
Partidul Liberal Democrat din Moldova
Ceadîr-Lunga
39,52%
1 153
50,61%
8 Victor Petrioglu
candidat independent
Vulcănești
58,53%
1 179
52,28%
9 Victor Petrioglo
candidat independent
Vulcănești
42,36%
908
51,04%
10 Roman Tiutin
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Vulcănești
35,72%
797
56,93%
13 Semion Bogdan
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Beșalma
43,12%
631
50,85%
14 Ivan Caraja
candidat independent
Beșghioz
49,82%
605
61,67%
16 Piotr Madjar
candidat independent
Cișmichioi
54,97%
1 158
52,93%
18 Pantelei Grossu
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Dezghingea
56,83%
1 088
57,84%
19 Natalia Șoșeva
candidat independent
Joltai
51,78%
503
53,68%
21 Ivan Topal
candidat independent
Ferapontievca
70,15%
404
67,33%
23 Valentin Gaidarji
candidat independent
Carbalia
72,35%
144
51,99%
25 Ivan Burgudji
candidat independent
Chiriet-Lunga
54,86%
554
54,05%
26 Stepan Sarioglo
candidat independent
Chirsova
49,01%
1 471
59,72%
27 Ivan Fiodorov
candidat independent
Congaz
42,14%
1 156
57,92%
29 Zahar Mitul
candidat independent
Congazcicul de Sus
58,26%
565
56,39%
31 Dmitri Manastîrlî
candidat independent
Copceac
45,51%
616
58,17%
34 Piotr Ceavdari
candidat independent
Svetlîi
46,93%
303
50,33%
35 Serghei Cimpoeș
candidat independent
Tomai
65,37%
1 012
52,00%
Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
1 Comrat Dmitri Constantinov CI 1 466 64,44% 45,97%
1 Comrat Anna Bratunova PCRM 809 35,56%
2 Comrat Ivan Mardari CI 1 365 57,07% 46,22%
2 Comrat Irina Todorova PLDM 1 027 42,93%
3 Comrat Alexandr Tarnavski CI 1 440 58,75% 52,33%
3 Comrat Gheorghi Zlatov CI 1 011 41,25%
5 Ceadîr-Lunga Oleg Caicî PCRM 886 59,50% 36,21%
5 Ceadîr-Lunga Olga Guboglo CI 603 40,50%
7 Ceadîr-Lunga Anatoli Topal PLDM 1 153 50,61% 39,52%
7 Ceadîr-Lunga Vasilisa Constantinova CI 1 125 49,39%
8 Vulcănești Victor Petrioglu CI 1 179 52,28% 58,53%
8 Vulcănești Georgy Kopushchulu CI 1 076 47,72%
9 Vulcănești Vladislav Onofrei PCRM 871 48,96% 42,36%
9 Vulcănești Victor Petrioglo CI 908 51,04%
10 Vulcănești Roman Tiutin PCRM 797 56,93% 35,72%
10 Vulcănești Gheorghe Terzi CI 603 43,07%
13 Beșalma Semion Bogdan PCRM 631 50,85% 43,12%
13 Beșalma Olga Cîrboba CI 610 49,15%
14 Beșghioz Ivan Caraja CI 605 61,67% 49,82%
14 Beșghioz Dmitri Stoianov PCRM 376 38,33%
16 Cișmichioi Vitali Caragheorghi PLDM 1 030 47,07% 54,97%
16 Cișmichioi Piotr Madjar CI 1 158 52,93%
18 Dezghingea Pantelei Grossu PCRM 1 088 57,84% 56,83%
18 Dezghingea Victor Neagu CI 793 42,16%
19 Joltai Semion Lazarev CI 434 46,32% 51,78%
19 Joltai Natalia Șoșeva CI 503 53,68%
21 Ferapontievca Valentina Nedova PLDM 196 32,67% 70,15%
21 Ferapontievca Ivan Topal CI 404 67,33%
23 Carbalia Valentin Gaidarji CI 144 51,99% 72,35%
23 Carbalia Ivan Dergaci PSRM 133 48,01%
25 Chiriet-Lunga Ivan Burgudji CI 554 54,05% 54,86%
25 Chiriet-Lunga Gheorghi Chiurcciu CI 471 45,95%
26 Chirsova Ilia Ciolac PCRM 992 40,28% 49,01%
26 Chirsova Stepan Sarioglo CI 1 471 59,72%
27 Congaz Mihail Manolov PCRM 840 42,08% 42,14%
27 Congaz Ivan Fiodorov CI 1 156 57,92%
29 Congazcicul de Sus Serghei Zaharia PLDM 437 43,61% 58,26%
29 Congazcicul de Sus Zahar Mitul CI 565 56,39%
31 Copceac Dmitri Manastîrlî CI 616 58,17% 45,51%
31 Copceac Ivan Curdov PCRM 443 41,83%
34 Svetlîi Piotr Ceavdari CI 303 50,33% 46,93%
34 Svetlîi Vasili Torlac CI 299 49,67%
35 Tomai Serghei Cimpoeș CI 1 012 52,00% 65,37%
35 Tomai Ivan Nedov CI 934 48,00%

Alegeri partțiale

doi deputați aleși

Prin deciziile din 30 martie și 14 aprilie 2015 Curtea de Apel Comrat a confirmat rezultatele alegerilor și a validat mandatele de deputat.

Nr. Nume Circumscripția Alegeri partțiale
22 Zinaida Popaz
candidat independent
Gaidar
Rata: 57,54%
1 396 de voturi
100,00%
28 Ivan Telpiz
candidat independent
Congaz
34,26%
910
66,09%

Turul I, 22 martie 2015

Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
22 Gaidar Zinaida Popaz CI 1 396 100,00% 57,54%
28 Congaz Ivan Telpiz CI 976 42,49% 59,10%
28 Congaz Piotr Ianacov CI 510 22,20%
28 Congaz Vitali Chiurcciu CI 811 35,31%

Turul II, 5 aprilie 2015

Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
28 Congaz Ivan Telpiz CI 910 66,09% 34,26%
28 Congaz Vitali Chiurcciu CI 467 33,91%


Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei

1995  1999  2003  2008  2012  2016  2021