Irina Vlah

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare
Irina Vlah

Irina Vlah

Născută 26 februarie 1974 (45 de ani)
mun. Comrat, UTA Găgăuzia
Funcţia actuală Guvernator al Găgăuziei (din 19 iulie 2019)
Membru al Guvernului (din 14 august 2019)
Studii Universitatea de Stat din Comrat (1991–1996)
Profesie Jurist, doctor în drept
Starea civilă Divorțată. Are o fiică (Anna).
Distincții Ordinul de Onoare (2019)
Funcții publice
2005 prezent
Guvernator (bașcan) al Găgăuziei (Gagauz-Yeri)
Membru al Guvernului Republicii Moldova
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova
Afiliere politică
17 martie 2010 – 21 ianuarie 2015
Membru al Comitetului Executiv Politic al Partidului Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM)

2007 – 27 ianuarie 2015
Prim-secretar al Comitetului raional Comrat al PCRM

17 martie 2005 – 2007
A reprezentat PCRM în Parlament
Cabinetul de miniștri al Republicii Moldova

Ion Chicu  Aureliu Ciocoi  Viorica Dumbrăveanu  Alexandru Flenchea  Victor Gaiciuc  Fadei Nagacevschi  Ion Perju  Corneliu Popovici  Sergiu Pușcuța  Anatol Usatîi  Irina Vlah  Pavel Voicu

Guvernul Maia Sandu

Maia Sandu  Vadim Brînzan  Natalia Gavrilița  Georgeta Mincu  Andrei Năstase  Ala Nemerenco  Liliana Nicolaescu-Onofrei  Nicu Popescu  Olesea Stamate  Vasilii Șova  Irina Vlah  Pavel Voicu