Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 1999

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare

La 22 august 1999 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat alegerile ordinare ale Adunării Populare – organul legislativ al autonomiei. În rezultatul scrutinului au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a II-a: patru desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, câte doi – de Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” și Partidul Socialist din Moldova, câte unu – de Partidul Democrat-Popular din Moldova și Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă” și 25 de independenți.

Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 1999

CI PCRM UFS PSM PDPM MpMDP

Lista deputaților aleși

Formațiunea Mandate
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova PCRM 4
Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” UFS 2
Partidul Socialist din Moldova PSM 2
Partidul Democrat-Popular din Moldova PDPM 1
Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă” MpMDP 1
Candidați independenți CI 25
1 Evghenia Ciorba
CI
2 Serghei Dimoglo
UFS
3 Boris Novac
CI
4 Mihail Chendighelean
CI
5 Vera Balova
CI
6
Ivan Șevciuc
CI
7
Ivan Caireac
CI
8 Nicolai Ivancioglu
PCRM
9 Fiodor Davidoglu
PDPM
10 Ilia Duloglu
CI
11 Fiodor Marinov
CI
12 Andrei Cocianji
CI
13 Nicolai Cuicioglo
CI
14
Gheorghi Arabadji
CI
15 Ivan Cristioglo
UFS
16
Mihail Vornicov
CI
17 Fiodor Ianioglo
CI
18
Alexei Tomailî
CI
19 Fiodor Terzi
CI
20 Nicolai Pancev
CI
21
Ivan Topal
PCRM
22
Ivan Ceban
CI
23
Ivan Dergaci
CI
24 Dmitri Topal
PCRM
25 Dmitri Bărladean
CI
26 Ilia Ciolac
CI
27
Stepan Esir
CI
28 Demian Caraseni
CI
29
Gheorghi Samsi
PSM
30 Nicolai Dragan
CI
31 Gheorghi Iusiumbeli
CI
32 Piotr Bargan
PCRM
33 Ivan Gospodinov
PSM
34 Vasili Torlac
CI
35 Dmitri Stamat
MpMDP
10 deputați (din 26 de pretendenți) au fost realeși pentru un nou mandat

Candidați înregistrați

Alegerile deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de partide politice și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți.

Pentru scrutinul din 22 august 1999 Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a înregistrat 201 candidați: 104 desemnați de nouă formațiuni politice și 97 de independenți, alți trei pretendenți s-au retras din cursă.

Formațiunea Candidați
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 24
Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” 18 (19-1)
Partidul Socialist din Moldova 15
Partidul Democrat Agrar din Moldova 12
Partidul Democrat-Popular din Moldova 10
Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă” (10-1)
Partidul Renașterii și Concilierii din Moldova 8
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 4
Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” 4
Candidați independenți 97 (98-1)
Total 201 (204-3)

Lista candidaților

# Nume Circumscripția Anul Profesia Formațiunea 1995
1 Evghenia Ciorba
Евгения Чорба
1 Comrat 1953 profesor CI
2 Gheorghii Constantinov
Георгий Константинов
1 Comrat 1955 medic veterinar PRCM
3 Victor Chendighelean
Виктор Кендигелян
1 Comrat 1964 energetician CI
4 Fiodor Chirovici
Фёдор Кирович
1 Comrat 1950 inginer UFS
5
Ivan Bejan
Иван Бежан
1 Comrat 1948 profesor PCRM PCRM
6
Dmitri Constantinov
Дмитрий Константинов
1 Comrat 1952 inginer zootehnician CI CM
7 Ivan Terzi
Иван Терзи
1 Comrat 1962 medic veterinar PSRM
8 Elena Melnic
Елена Мельник
1 Comrat 1948 medic PSM
9 Constantin Ianioglo
Константин Яниогло
1 Comrat 1958 medic CI
10 Vasili Gherciu
Василий Герчу
1 Comrat 1953 șofer PDPM
11
Gheorghi Stomatov
Георгий Стоматов
1 Comrat 1946 medic veterinar PDAM CI
12 Valeri Chilioglo
Валерий Килиогло
1 Comrat 1961 inginer CI
13 Mihail Iovciu
Михаил Иовчу
1 Comrat 1956 profesor MpMDP
14 Ion Vieru
Иван Виеру
2 Comrat 1954 medic CI
15
Victor Volcov
Виктор Волков
2 Comrat 1948 inginer CI CM
16 Larisa Vasilieva
Лариса Васильева
2 Comrat 1947 tehnician CI
17
Piotr Buzadji
Пётр Бузаджи
2 Comrat 1947 inginer CI CM
18
Nicolai Tumba
Николай Тумба
2 Comrat 1951 agronom PCRM CM
19 Piotr Zlatov
Пётр Златов
2 Comrat 1958 inginer CI
20
Gheorghi Arabadji
Георгий Арабаджи
2 Comrat 1952 inginer constructor CI PPG
21 Gheorghi Zlatov
Георгий Златов
2 Comrat 1954 lăcătuș PDPM
22 Constantin Rușica
Константин Рушика
2 Comrat 1952 animator CI
23 Stepan Topal
Степан Топал
2 Comrat 1938 inginer PSRM
24 Serghei Dimoglo
Сергей Димогло
2 Comrat 1955 inginer UFS
25 Fiodor Leiciu
Фёдор Лейчу
2 Comrat 1965 inginer zootehnician PDAM
26 Leonid Decev
Леонид Дечев
3 Comrat 1950 profesor, jurist PRCM
27
Boris Novac
Борис Новак
3 Comrat 1950 inginer mecanic CI CM
28 Constantin Novac
Константин Новак
3 Comrat 1951 inginer PSM
29 Semion Lazarev
Семён Лазарев
3 Comrat 1957 mecanic de cinema CI
30 Ivan Ormanji
Иван Орманжи
3 Comrat 1955 jurist PCRM
31 Piotr Ghercioglo
Пётр Герчогло
3 Comrat 1965 vânzător PDPM
32
Ilia Uzun
Илья Узун
3 Comrat 1967 medic veterinar CI PDAM
33 Lidia Danilova
Лидия Данилова
3 Comrat 1953 profesor UFS
34 Maria Dobrova
Мария Доброва
3 Comrat 1969 contabil CI
35 Gheorghi Hadji
Георгий Хаджи
3 Comrat 1956 jurist MpMDP
36 Ilia Stoicov
Илья Стойков
3 Comrat 1957 economist PDAM
37
Mihail Chendighelean
Михаил Кендигелян
4 Comrat 1941 profesor CI PPV
38 Nicolai Dimitroglo
Николай Димитрогло
4 Comrat 1937 tehnician CI
39 Alexei Sarî
Алексей Сары
4 Comrat 1954 tehnician PCRM
40 Anna Cara
Анна Кара
4 Comrat 1958 tehnician PSM
41 Leonid Șușulcov
Леонид Шушулков
4 Comrat 1955 profesor UFS
42 Ivan Gargalîc
Иван Гаргалык
4 Comrat 1943 agronom CI
43 Piotr Mavrodi
Пётр Мавроди
4 Comrat 1968 tehnician PDPM
44 Nicolai Dobrov
Николай Добров
4 Comrat 1953 medic veterinar PRCM
45 Afanasie Cîvîrjic
Афанасий Кывыржик
4 Comrat 1947 jurist CI
46 Serghei Buzadji
Сергей Бузаджи
5 Ceadîr-Lunga 1970 inginer fizician MpMDP
47 Andrei Cebanica
Андрей Чебаника
5 Ceadîr-Lunga 1939 inginer PSRM
48
Piotr Pașalî
Пётр Пашалы
5 Ceadîr-Lunga 1955 agronom, politolog CI PCRM
49 Vera Balova
Вера Балова
5 Ceadîr-Lunga 1959 profesor CI
50 Natalia Xenzova
Наталья Ксензова
5 Ceadîr-Lunga 1955 profesor MRR
51 Gheorghi Ormanji
Георгий Орманжи
5 Ceadîr-Lunga 1960 medic PSM
52 Afanasii Stoianov
Афанасий Стоянов
5 Ceadîr-Lunga 1952 medic CI
53 Ivan Coloman
Иван Коломан
5 Ceadîr-Lunga 1953 medic UFS
54 Gheorghi Marangoz
Георгий Марангоз
5 Ceadîr-Lunga 1967 tehnician CI
55 Nicolai Tucan
Николай Тукан
6 Ceadîr-Lunga 1946 inginer PDAM
56
Ivan Șevciuc
Иван Шевчук
6 Ceadîr-Lunga 1953 medic CI PDAM
57 Dmitri Chiseev
Дмитрий Кисеев
6 Ceadîr-Lunga 1949 inginer constructor MpMDP
58 Veaceslav Matcovschi
Вячеслав Матковский
6 Ceadîr-Lunga 1957 jurist CI
59 Ion Damașcan
Иван Дамашкан
6 Ceadîr-Lunga 1950 medic PRCM
60
Mihail Gagauz
Михаил Гагауз
6 Ceadîr-Lunga 1945 zootehnician CI CM
61 Igor Ghenov
Игорь Генов
6 Ceadîr-Lunga 1940 agronom PCRM
62 Fiodor Capanji
Фёдор Капанжи
6 Ceadîr-Lunga 1961 inginer PSM
63 Vladimir Velixarov
Владимир Великсаров
6 Ceadîr-Lunga 1963 pădurar PDPM
64 Grigori Stelmah
Григорий Стельмах
6 Ceadîr-Lunga 1949 medic MRR
65 Vladimir Ghenov
Владимир Генов
6 Ceadîr-Lunga 1953 inginer CI
66 Nicolai Novacilî
Николай Новачлы
6 Ceadîr-Lunga 1949 inginer CI
67 Nicolai Marinov
Николай Маринов
6 Ceadîr-Lunga 1966 agronom CI
68 Gheorghi Manastîrlî
Георгий Манастырлы
6 Ceadîr-Lunga 1967 regizor, actor UFS
69 Vladimir Capanji
Владимир Капанжи
7 Ceadîr-Lunga 1947 medic MpMDP
70
Ivan Caireac
Иван Кайряк
7 Ceadîr-Lunga 1942 inginer CI PDAM
71 Mihail Cîvîrjic
Михаил Кывыржик
7 Ceadîr-Lunga 1955 agronom CI
72 Mihail Rusev
Михаил Русев
7 Ceadîr-Lunga 1967 felcer veterinar CI
73 Pantelei Popov
Пантелей Попов
7 Ceadîr-Lunga 1947 economist PCRM
74 Ivan Cristev
Иван Кристев
7 Ceadîr-Lunga 1959 sudor PSM
75 Stepan Mihalciuc
Степан Михальчук
7 Ceadîr-Lunga 1961 tehnolog PDPM
76 Nicolai Vornicov
Николай Ворников
7 Ceadîr-Lunga 1967 agronom CI
77 Ivan Țurcan
Иван Цуркан
8 Vulcănești 1952 inginer mecanic CI
78 Nicolai Ivancioglu
Николай Иванчоглу
8 Vulcănești 1948 zootehnician PCRM
79 Vladimir Bleța
Владимир Блеца
8 Vulcănești 1960 inginer mecanic CI
80 Gheorghi Doțu
Георгий Доцу
8 Vulcănești 1957 șofer CI
81 Dmitri Gheorghiș
Дмитрий Георгиш
8 Vulcănești 1965 medic veterinar PDPM
82
Afanasi Mandaji
Афанасий Мандажи
9 Vulcănești 1942 zootehnician PCRM PCRM
83 Nicolai Cernev
Николай Чернев
9 Vulcănești 1961 farmacist CI
84 Nicolai Hasta
Николай Хаста
9 Vulcănești 1950 jurist CI
85 Iuri Agafapudov
Юрий Агафапудов
9 Vulcănești 1941 inginer CI
86 Fiodor Davidoglu
Фёдор Давидоглу
9 Vulcănești 1966 felcer veterinar PDPM
87 Ștefan Ghețoi
Степан Гецой
9 Vulcănești 1952 medic UFS
88 Ivan Pavlioglo
Иван Павлиогло
10 Vulcănești 1953 medic veterinar PCRM
89
Ivan Cioban
Иван Чобан
10 Vulcănești 1962 tehnolog CI PPV
90 Ilia Duloglu
Илья Дулоглу
10 Vulcănești 1943 agronom CI
91 Gheorghi Calciu
Георгий Кальчу
10 Vulcănești 1958 jurist CI
92 Arsenie Bozbei
Арсений Бозбей
10 Vulcănești 1953 CI
93
Fiodor Iazadji
Фёдор Язаджи
11 Avdarma 1955 profesor PSM CM
94 Fiodor Marinov
Фёдор Маринов
11 Avdarma 1955 jurnalist CI
95 Ivan Ghiumiușliu
Иван Гюмюшлю
11 Avdarma 1954 profesor CI
96 Ivan Sarandi
Иван Саранди
11 Avdarma 1956 profesor PCRM
97 Ivan Lapușnean
Иван Лапушнян
11 Avdarma 1953 tehnician mecanic CI
98 Ilia Crușca
Илья Крушка
11 Avdarma 1952 medic stomatolog CI
99 Fiodor Ibrișim
Фёдор Ибришим
11 Avdarma 1950 UFS
100
Nicolai Telpiz
Николай Тельпиз
12 Baurci 1947 profesor CI CM
101 Andrei Cocianji
Андрей Кочанжи
12 Baurci 1953 tehnician constructor CI
102
Piotr Cara
Пётр Кара
13 Beșalma 1950 inginer PCRM PCRM
103 Nicolai Cuicioglo
Николай Куйчогло
13 Beșalma 1959 agronom CI
104
Piotr Zavricico
Пётр Завричко
13 Beșalma 1951 jurist CI CM
105 Ivan Capaclî
Иван Капаклы
13 Beșalma 1954 agronom UFS
106
Gheorghi Arabadji
Георгий Арабаджи
14 Beșghioz 1955 profesor CI CI
107 Gheorghi Velixar
Георгий Великсар
14 Beșghioz 1961 agronom PDAM
108 Nicolai Gotișan
Николай Готишан
14 Beșghioz 1963 profesor CI
109 Ivan Caraja
Иван Каража
14 Beșghioz 1961 pilot aeronave PCRM
110
Ivan Cristioglo
Иван Кристиогло
15 Bugeac 1952 profesor UFS CM
111 Mihail Efimenco
Михаил Ефименко
15 Bugeac 1954 tehnician constructor PSM
112
Gheorghi Coltuc
Георгий Колтук
15 Bugeac 1945 agronom PCRM PCRM
113 Fiodor Arnaut
Фёдор Арнаут
15 Bugeac 1965 medic veterinar CI
114 Leonid Urum
Леонид Урум
16 Cișmichioi 1959 dirijor CI
115 Gheorghi Uzun
Георгий Узун
16 Cișmichioi 1956 economist PCRM
116
Mihail Vornicov
Михаил Ворников
16 Cișmichioi 1961 tehnician CI PPV
117 Timofei Jecov
Тимофей Жеков
16 Cișmichioi 1941 agronom CI
118 Ivan Madjar
Иван Маджар
16 Cișmichioi 1953 agronom CI
119 Nicolai Percemli
Николай Перчемли
16 Cișmichioi 1950 inginer MpMDP
120
Fiodor Ianioglo
Фёдор Яниогло
17 Cioc-Maidan 1959 inginer mecanic CI CM
121
Piotr Coltuc
Пётр Колтук
17 Cioc-Maidan 1959 inginer CI PDAM
122 Ivan Crușca
Иван Крушка
17 Cioc-Maidan 1955 inginer mecanic UFS
123 Nicolai Terzi
Николай Терзи
18 Dezghingea 1956 profesor, jurist PSM
124
Gheorghi Gagauz
Георгий Гагауз
18 Dezghingea 1946 economist CI PPV
125 Constantin Capsamun
Константин Капсамун
18 Dezghingea 1952 agronom PDAM
126
Alexei Tomailî
Алексей Томайлы
18 Dezghingea 1942 agronom CI PDAM
127 Ivan Covaldji
Иван Ковалджи
18 Dezghingea 1955 tehnician PCRM
128 Stepan Bancov
Степан Банков
18 Dezghingea 1952 profesor CI
129 Taisia Gargalîc
Таисия Гаргалык
18 Dezghingea 1951 operator telecomunicații UFS
130
Fiodor Terzi
Фёдор Терзи
19 Joltai 1962 regizor CI PPV
131
Victor Petcovici
Виктор Петкович
19 Joltai 1958 agronom PCRM PCRM
132 Ecaterina Petcovici
Екатерина Петкович
19 Joltai 1963 profesor MRR
133
Ivan Arnaut
Иван Арнаут
20 Etulia 1958 inginer mecanic CI PPV
134 Nicolai Pancev
Николай Панчев
20 Etulia 1947 profesor CI
135 Fiodor Chemenceji
Фёдор Кеменчежи
20 Etulia 1952 zootehnician CI
136 Mihail Ursachi
Михаил Урсаки
20 Etulia 1975 preot CI
137 Nicolae Veliciu
Николай Вельчу
20 Etulia 1951 inginer CI
138
Ivan Topal
Иван Топал
21 Ferapontievca 1963 tehnolog, jurist PCRM PDAM
139 Pavel Luțenco
Павел Луценко
21 Ferapontievca 1956 economist PSM
140 Boris Mihu
Борис Миху
21 Ferapontievca 1961 medic veterinar CI
141 Victor Odnostalco
Виктор Односталко
21 Ferapontievca 1952 jurist UFS
142
Ivan Ceban
Иван Чебан
22 Gaidar 1949 profesor CI CM
143
Gheorghi Capsamun
Георгий Капсамун
22 Gaidar 1966 agronom, jurist CI CI
144 Gheorghi Capsamun
Георгий Капсамун
22 Gaidar 1942 inginer PCRM
145 Nicolai Ceban
Николай Чебан
22 Gaidar 1949 felcer UFS
146
Ivan Dergaci
Иван Дергач
23 Carbalia 1952 agronom CI CI
147 Semion Cheli
Семён Кель
24 Cazaclia 1949 inginer constructor PSRM
148 Dumitru Uzun
Дмитрий Узун
24 Cazaclia 1949 inginer CI
149 Gheorghi Calac
Георгий Калак
24 Cazaclia 1957 inginer CI
150 Dmitri Topal
Дмитрий Топал
24 Cazaclia 1954 inginer tehnolog PCRM
151
Dmitri Diulgher
Дмитрий Дюльгер
24 Cazaclia 1950 profesor CI CM
152 Nicolai Iuhno
Николай Юхно
24 Cazaclia 1940 profesor MRR
153 Petru Uzun
Пётр Узун
24 Cazaclia 1953 profesor MpMDP
154 Dmitri Bărladean
Дмитрий Бэрладян
25 Chiriet-Lunga 1941 inginer CI
155 Dmitri Mitov
Дмитрий Митов
25 Chiriet-Lunga 1953 tehnician PDAM

Ivan Burgudji (retras)
Иван Бургуджи
25 Chiriet-Lunga 1953 jurist CI PPV
156 Nicolai Nechit
Николай Некит
26 Chirsova 1959 agrochimist PDAM
157 Boris Diulgher
Борис Дюльгер
26 Chirsova 1961 tehnician PRCM
158 Maria Lozan
Мария Лозан
26 Chirsova 1963 economist PSM
159
Afanasi Fucedji
Афанасий Фучеджи
26 Chirsova 1935 agronom PCRM PCRM
160 Constantin Ciolac
Константин Чолак
26 Chirsova 1959 economist CI
161 Piotr Cristioglo
Пётр Кристиогло
26 Chirsova 1946 inginer CI
162 Stepan Piron
Степан Пирон
26 Chirsova 1966 inginer hidrotehnic, economist CI
163 Gheorghi Arnaut
Георгий Арнаут
26 Chirsova 1962 tehnician constructor UFS
164 Ilia Ciolac
Илья Чолак
26 Chirsova 1962 inginer tehnolog, agronom CI
165 Gheorghi Vornicoglo
Георгий Ворникогло
26 Chirsova 1953 filolog CI
166
Stepan Esir
Степан Есир
27 Congaz 1950 agronom CI PCRM
167
Gavril Frangu
Гаврил Франгу
27 Congaz 1929 agronom PRCM PDAM
168 Fiodor Manolov
Фёдор Манолов
27 Congaz 1950 tehnician constructor CI
169 Ivan Iasîbaș
Иван Ясыбаш
27 Congaz 1964 șofer PDPM
170 Maria Facalî
Мария Факалы
27 Congaz 1951 economist UFS
171 Andrei Palic
Андрей Палик
27 Congaz 1963 animator MpMDP
172 Pavel Gîrbu
Павел Гырбу
27 Congaz 1949 agronom CI
173 Dmitri Nicolaev
Дмитрий Николаев
27 Congaz 1953 tehnician constructor CI
174 Demian Caraseni
Демьян Карасени
28 Congaz 1966 profesor CI
175
Nicolae Stoianov
Николай Стоянов
28 Congaz 1957 profesor CI CM
176 Anna Statova
Анна Статова
28 Congaz 1964 agronom CI
177 Dmitri Ciobanov
Дмитрий Чобанов
28 Congaz 1955 agronom CI
178 Veaceslav Ivanov
Вячеслав Иванов
28 Congaz 1967 profesor PDPM
179 Mihail Dragni
Михаил Драгни
28 Congaz 1942 inginer PDAM
180 Ivan Chiurcciu
Иван Кюркчу
28 Congaz 1949 zootehnician PRCM
181 Serghei Zaharia
Сергей Захария
29 Congazcicul de Sus 1971 istoric CI
182
Gheorghi Samsi
Георгий Самси
29 Congazcicul de Sus 1940 tehnician PSM CM
183
Vasili Cazanji
Василий Казанжи
29 Congazcicul de Sus 1956 tehnolog PDAM CI
184 Piotr Ialanji
Пётр Яланжи
30 Copceac 1964 jurnalist CI
185 Nicolai Dragan
Николай Драган
30 Copceac 1965 tehnician constructor, jurist CI
186 Fiodor Franjev
Фёдор Франжев
30 Copceac 1963 profesor CI
Fiodor Orlioglo (retras)
Фёдор Орлиогло
30 Copceac 1961 inginer MpMDP
187 Gheorghi Iusiumbeli
Георгий Юсюмбели
31 Copceac 1962 agronom CI
188
Ivan Dușcov
Иван Душков
32 Cotovscoe 1949 zootehnician PSM PCRM
189 Piotr Bargan
Пётр Барган
32 Cotovscoe 1957 tehnician mecanic PCRM
190 Nicolai Gadjii
Николай Гаджий
33 Chioselia Rusă 1933 profesor PCRM
191 Ivan Gospodinov
Иван Господинов
33 Chioselia Rusă 1944 tehnolog PSM
Piotr Leicovici (retras)
Пётр Лейкович
33 Chioselia Rusă 1956 profesor, contabil, jurist UFS
192 Vasili Torlac
Василий Торлак
34 Svetlîi 1955 inginer mecanic CI
193 Ivan Ianoglo
Иван Яногло
34 Svetlîi 1953 profesor PSM
194 Piotr Ceavdari
Пётр Чавдарь
34 Svetlîi 1950 inginer hidrotehnic PCRM
195 Mihail Orlioglo
Михаил Орлиогло
34 Svetlîi 1960 inginer PDAM
196
Aurel Caranfil
Аурел Каранфил
34 Svetlîi 1952 inginer UFS CI
197 Victor Topciu
Виктор Топчу
35 Tomai 1951 profesor PRCM
198
Iuri Topciu
Юрий Топчу
35 Tomai 1959 profesor UFS PPV
199 Dmitri Carabadjac
Дмитрий Карабаджак
35 Tomai 1944 agronom PDAM
200 Dmitri Stamat
Дмитрий Стамат
35 Tomai 1949 agronom MpMDP
201 Piotr Balaban
Пётр Балабан
35 Tomai 1951 șofer PCRM
45 de candidați (22,4%) au participat și la alegerile precedente din 1995

Statistica

Gen Candidați Deputați
Bărbați 190 (94,5%) 33 (94,3%)
Femei 11 (5,5%) 2 (5,7%)
Vârsta
Vârsta medie 45 de ani 46 de ani
Între 21–35 ani 25 (12,4%) 3 (8,6%)
Între 36–50 ani 137 (68,2%) 23 (65,7%)
Peste 51 de ani 39 (19,4%) 9 (25,7%)

Rezultatele alegerilor

În rezultatul scrutinului din 22 august 1999 au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a II-a: patru desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, câte doi – de Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” și Partidul Socialist din Moldova, câte unu – de Partidul Democrat-Popular din Moldova și Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă” și 25 de independenți.

Formațiunea Candidați Mandate
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 24 4
Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” 18 2
Partidul Socialist din Moldova 15 2
Partidul Democrat-Popular din Moldova 10 1
Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă” 9 1
Partidul Democrat Agrar din Moldova 12 0
Partidul Renașterii și Concilierii din Moldova 8 0
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 4 0
Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” 4 0
Candidați independenți 97 25
Total 201 35

Turul I, 22 august 1999

11 deputați aleși

Conform legislației UTA Găgăuzia, validarea alegerilor din fiecare circumscripție este condiționată de prezența la urne a cel puțin 1/3 din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale. Este declarat ales candidatul care a obținut mai mult de jumătate din voturile valabil exprimate. Rezultatele finale ale scrutinului se confirmă de Curtea de Apel Comrat.

În urma primului tur al alegerilor pentru Adunarea Populară a Găgăuziei din 22 august 1999 au fost aleși 11 deputați, iar în 24 de circumscripții electorale s-a stabilit turul doi de scrutin.

Nr. Nume Circumscripția Turul I
7 Ivan Caireac
candidat independent
Ceadîr-Lunga 1 679 de voturi
62,35%
12 Andrei Cocianji
candidat independent
Baurci 1 156
56,12%
13 Nicolai Cuicioglo
candidat independent
Beșalma 1 154
72,72%
21 Ivan Topal
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Ferapontievca 382
72,21%
23 Ivan Dergaci
candidat independent
Carbalia 346
100,00%
25 Dmitri Bărladean
candidat independent
Chiriet-Lunga 485
52,95%
27 Stepan Esir
candidat independent
Congaz 1 503
63,47%
30 Nicolai Dragan
candidat independent
Copceac 855
50,47%
31 Gheorghi Iusiumbeli
candidat independent
Copceac 1 128
100,00%
32 Piotr Bargan
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Cotovscoe 163
50,31%
33 Ivan Gospodinov
Partidul Socialist din Moldova
Chioselia Rusă 141
61,57%
Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi %
1 Comrat Evghenia Ciorba CI 405 19,88%
1 Comrat Gheorghii Constantinov PRCM 208 10,21%
1 Comrat Victor Chendighelean CI 153 7,51%
1 Comrat Fiodor Chirovici UFS 72 3,53%
1 Comrat Ivan Bejan PCRM 216 10,60%
1 Comrat Dmitri Constantinov CI 88 4,32%
1 Comrat Ivan Terzi PSRM 17 0,83%
1 Comrat Elena Melnic PSM 356 17,48%
1 Comrat Constantin Ianioglo CI 203 9,97%
1 Comrat Vasili Gherciu PDPM 46 2,26%
1 Comrat Gheorghi Stomatov PDAM 166 8,15%
1 Comrat Valeri Chilioglo CI 52 2,55%
1 Comrat Mihail Iovciu MpMDP 55 2,70%
2 Comrat Ion Vieru CI 95 4,88%
2 Comrat Victor Volcov CI 119 6,12%
2 Comrat Larisa Vasilieva CI 173 8,89%
2 Comrat Piotr Buzadji CI 407 20,91%
2 Comrat Nicolai Tumba PCRM 249 12,80%
2 Comrat Piotr Zlatov CI 28 1,44%
2 Comrat Gheorghi Arabadji CI 121 6,22%
2 Comrat Gheorghi Zlatov PDPM 31 1,59%
2 Comrat Constantin Rușica CI 54 2,77%
2 Comrat Stepan Topal PSRM 195 10,02%
2 Comrat Serghei Dimoglo UFS 405 20,81%
2 Comrat Fiodor Leiciu PDAM 69 3,55%
3 Comrat Leonid Decev PRCM 153 7,04%
3 Comrat Boris Novac CI 511 23,52%
3 Comrat Constantin Novac PSM 347 15,97%
3 Comrat Semion Lazarev CI 489 22,50%
3 Comrat Ivan Ormanji PCRM 121 5,57%
3 Comrat Piotr Ghercioglo PDPM 50 2,30%
3 Comrat Ilia Uzun CI 132 6,07%
3 Comrat Lidia Danilova UFS 162 7,46%
3 Comrat Maria Dobrova CI 14 0,64%
3 Comrat Gheorghi Hadji MpMDP 62 2,85%
3 Comrat Ilia Stoicov PDAM 132 6,07%
4 Comrat Mihail Chendighelean CI 684 34,39%
4 Comrat Nicolai Dimitroglo CI 415 20,86%
4 Comrat Alexei Sarî PCRM 177 8,90%
4 Comrat Anna Cara PSM 95 4,78%
4 Comrat Leonid Șușulcov UFS 48 2,41%
4 Comrat Ivan Gargalîc CI 196 9,85%
4 Comrat Piotr Mavrodi PDPM 155 7,79%
4 Comrat Nicolai Dobrov PRCM 62 3,12%
4 Comrat Afanasie Cîvîrjic CI 157 7,89%
5 Ceadîr-Lunga Serghei Buzadji MpMDP 153 6,43%
5 Ceadîr-Lunga Andrei Cebanica PSRM 65 2,73%
5 Ceadîr-Lunga Piotr Pașalî CI 348 14,62%
5 Ceadîr-Lunga Vera Balova CI 575 24,16%
5 Ceadîr-Lunga Natalia Xenzova MRR 298 12,52%
5 Ceadîr-Lunga Gheorghi Ormanji PSM 465 19,54%
5 Ceadîr-Lunga Afanasii Stoianov CI 224 9,41%
5 Ceadîr-Lunga Ivan Coloman UFS 71 2,98%
5 Ceadîr-Lunga Gheorghi Marangoz CI 181 7,61%
6 Ceadîr-Lunga Nicolai Tucan PDAM 125 4,80%
6 Ceadîr-Lunga Ivan Șevciuc CI 483 18,56%
6 Ceadîr-Lunga Dmitri Chiseev MpMDP 142 5,46%
6 Ceadîr-Lunga Veaceslav Matcovschi CI 183 7,03%
6 Ceadîr-Lunga Ion Damașcan PRCM 279 10,72%
6 Ceadîr-Lunga Mihail Gagauz CI 287 11,03%
6 Ceadîr-Lunga Igor Ghenov PCRM 188 7,22%
6 Ceadîr-Lunga Fiodor Capanji PSM 55 2,11%
6 Ceadîr-Lunga Vladimir Velixarov PDPM 141 5,42%
6 Ceadîr-Lunga Grigori Stelmah MRR 81 3,11%
6 Ceadîr-Lunga Vladimir Ghenov CI 335 12,87%
6 Ceadîr-Lunga Nicolai Novacilî CI 142 5,46%
6 Ceadîr-Lunga Nicolai Marinov CI 138 5,30%
6 Ceadîr-Lunga Gheorghi Manastîrlî UFS 24 0,92%
7 Ceadîr-Lunga Vladimir Capanji MpMDP 167 6,20%
7 Ceadîr-Lunga Ivan Caireac CI 1 679 62,35%
7 Ceadîr-Lunga Mihail Cîvîrjic CI 183 6,80%
7 Ceadîr-Lunga Mihail Rusev CI 165 6,13%
7 Ceadîr-Lunga Pantelei Popov PCRM 123 4,57%
7 Ceadîr-Lunga Ivan Cristev PSM 49 1,82%
7 Ceadîr-Lunga Stepan Mihalciuc PDPM 112 4,16%
7 Ceadîr-Lunga Nicolai Vornicov CI 215 7,98%
8 Vulcănești Ivan Țurcan CI 372 20,47%
8 Vulcănești Nicolai Ivancioglu PCRM 758 41,72%
8 Vulcănești Vladimir Bleța CI 183 10,07%
8 Vulcănești Gheorghi Doțu CI 184 10,13%
8 Vulcănești Dmitri Gheorghiș PDPM 320 17,61%
9 Vulcănești Afanasi Mandaji PCRM 207 15,46%
9 Vulcănești Nicolai Cernev CI 312 23,30%
9 Vulcănești Nicolai Hasta CI 199 14,86%
9 Vulcănești Iuri Agafapudov CI 159 11,87%
9 Vulcănești Fiodor Davidoglu PDPM 238 17,77%
9 Vulcănești Ștefan Ghețoi UFS 224 16,73%
10 Vulcănești Ivan Pavlioglo PCRM 490 24,84%
10 Vulcănești Ivan Cioban CI 275 13,94%
10 Vulcănești Ilia Duloglu CI 513 26,00%
10 Vulcănești Gheorghi Calciu CI 444 22,50%
10 Vulcănești Arsenie Bozbei CI 251 12,72%
11 Avdarma Fiodor Iazadji PSM 106 7,81%
11 Avdarma Fiodor Marinov CI 284 20,91%
11 Avdarma Ivan Ghiumiușliu CI 89 6,55%
11 Avdarma Ivan Sarandi PCRM 274 20,18%
11 Avdarma Ivan Lapușnean CI 244 17,97%
11 Avdarma Ilia Crușca CI 306 22,53%
11 Avdarma Fiodor Ibrișim UFS 55 4,05%
12 Baurci Nicolai Telpiz CI 904 43,88%
12 Baurci Andrei Cocianji CI 1 156 56,12%
13 Beșalma Piotr Cara PCRM 322 20,29%
13 Beșalma Nicolai Cuicioglo CI 1 154 72,72%
13 Beșalma Piotr Zavricico CI 31 1,95%
13 Beșalma Ivan Capaclî UFS 80 5,04%
14 Beșghioz Gheorghi Arabadji CI 520 37,85%
14 Beșghioz Gheorghi Velixar PDAM 68 4,95%
14 Beșghioz Nicolai Gotișan CI 205 14,92%
14 Beșghioz Ivan Caraja PCRM 581 42,29%
15 Bugeac Ivan Cristioglo UFS 308 44,77%
15 Bugeac Mihail Efimenco PSM 87 12,65%
15 Bugeac Gheorghi Coltuc PCRM 178 25,87%
15 Bugeac Fiodor Arnaut CI 115 16,72%
16 Cișmichioi Leonid Urum CI 304 22,62%
16 Cișmichioi Gheorghi Uzun PCRM 127 9,45%
16 Cișmichioi Mihail Vornicov CI 314 23,36%
16 Cișmichioi Timofei Jecov CI 143 10,64%
16 Cișmichioi Ivan Madjar CI 157 11,68%
16 Cișmichioi Nicolai Percemli MpMDP 299 22,25%
17 Cioc-Maidan Fiodor Ianioglo CI 639 43,47%
17 Cioc-Maidan Piotr Coltuc CI 419 28,50%
17 Cioc-Maidan Ivan Crușca UFS 412 28,03%
18 Dezghingea Nicolai Terzi PSM 198 14,05%
18 Dezghingea Gheorghi Gagauz CI 68 4,83%
18 Dezghingea Constantin Capsamun PDAM 88 6,25%
18 Dezghingea Alexei Tomailî CI 644 45,71%
18 Dezghingea Ivan Covaldji PCRM 221 15,68%
18 Dezghingea Stepan Bancov CI 94 6,67%
18 Dezghingea Taisia Gargalîc UFS 96 6,81%
19 Joltai Fiodor Terzi CI 376 44,18%
19 Joltai Victor Petcovici PCRM 243 28,55%
19 Joltai Ecaterina Petcovici MRR 232 27,26%
20 Etulia Ivan Arnaut CI 386 28,66%
20 Etulia Nicolai Pancev CI 391 29,03%
20 Etulia Fiodor Chemenceji CI 385 28,58%
20 Etulia Mihail Ursachi CI 111 8,24%
20 Etulia Nicolae Veliciu CI 74 5,49%
21 Ferapontievca Ivan Topal PCRM 382 72,21%
21 Ferapontievca Pavel Luțenco PSM 13 2,46%
21 Ferapontievca Boris Mihu CI 47 8,88%
21 Ferapontievca Victor Odnostalco UFS 87 16,45%
22 Gaidar Ivan Ceban CI 537 40,41%
22 Gaidar Gheorghi Capsamun CI 463 34,84%
22 Gaidar Gheorghi Capsamun PCRM 286 21,52%
22 Gaidar Nicolai Ceban UFS 43 3,24%
23 Carbalia Ivan Dergaci CI 346 100,00%
24 Cazaclia Semion Cheli PSRM 332 13,87%
24 Cazaclia Dumitru Uzun CI 380 15,87%
24 Cazaclia Gheorghi Calac CI 190 7,94%
24 Cazaclia Dmitri Topal PCRM 680 28,40%
24 Cazaclia Dmitri Diulgher CI 196 8,19%
24 Cazaclia Nicolai Iuhno MRR 340 14,20%
24 Cazaclia Petru Uzun MpMDP 276 11,53%
25 Chiriet-Lunga Dmitri Bărladean CI 485 52,95%
25 Chiriet-Lunga Dmitri Mitov PDAM 431 47,05%
26 Chirsova Nicolai Nechit PDAM 116 7,67%
26 Chirsova Boris Diulgher PRCM 92 6,08%
26 Chirsova Maria Lozan PSM 110 7,28%
26 Chirsova Afanasi Fucedji PCRM 226 14,95%
26 Chirsova Constantin Ciolac CI 73 4,83%
26 Chirsova Piotr Cristioglo CI 161 10,65%
26 Chirsova Stepan Piron CI 111 7,34%
26 Chirsova Gheorghi Arnaut UFS 153 10,12%
26 Chirsova Ilia Ciolac CI 274 18,12%
26 Chirsova Gheorghi Vornicoglo CI 196 12,96%
27 Congaz Stepan Esir CI 1 503 63,47%
27 Congaz Gavril Frangu PRCM 86 3,63%
27 Congaz Fiodor Manolov CI 459 19,38%
27 Congaz Ivan Iasîbaș PDPM 25 1,06%
27 Congaz Maria Facalî UFS 19 0,80%
27 Congaz Andrei Palic MpMDP 41 1,73%
27 Congaz Pavel Gîrbu CI 43 1,82%
27 Congaz Dmitri Nicolaev CI 192 8,11%
28 Congaz Demian Caraseni CI 713 35,97%
28 Congaz Nicolae Stoianov CI 248 12,51%
28 Congaz Anna Statova CI 508 25,63%
28 Congaz Dmitri Ciobanov CI 366 18,47%
28 Congaz Veaceslav Ivanov PDPM 37 1,87%
28 Congaz Mihail Dragni PDAM 52 2,62%
28 Congaz Ivan Chiurcciu PRCM 58 2,93%
29 Congazcicul de Sus Serghei Zaharia CI 326 41,79%
29 Congazcicul de Sus Gheorghi Samsi PSM 315 40,38%
29 Congazcicul de Sus Vasili Cazanji PDAM 139 17,82%
30 Copceac Piotr Ialanji CI 396 23,38%
30 Copceac Nicolai Dragan CI 855 50,47%
30 Copceac Fiodor Franjev CI 443 26,15%
31 Copceac Gheorghi Iusiumbeli CI 1 128 100,00%
32 Cotovscoe Ivan Dușcov PSM 161 49,69%
32 Cotovscoe Piotr Bargan PCRM 163 50,31%
33 Chioselia Rusă Nicolai Gadjii PCRM 88 38,43%
33 Chioselia Rusă Ivan Gospodinov PSM 141 61,57%
34 Svetlîi Vasili Torlac CI 194 28,74%
34 Svetlîi Ivan Ianoglo PSM 90 13,33%
34 Svetlîi Piotr Ceavdari PCRM 144 21,33%
34 Svetlîi Mihail Orlioglo PDAM 186 27,56%
34 Svetlîi Aurel Caranfil UFS 61 9,04%
35 Tomai Victor Topciu PRCM 159 12,45%
35 Tomai Iuri Topciu UFS 218 17,07%
35 Tomai Dmitri Carabadjac PDAM 196 15,35%
35 Tomai Dmitri Stamat MpMDP 567 44,40%
35 Tomai Piotr Balaban PCRM 137 10,73%

Turul II, 5 septembrie 1999

24 de deputați aleși

Turul doi al alegerilor se organizează în circumscripțiile electorale unde în primul tur niciun candidat nu a fost declarat câștigător. În cursă participă primii doi clasați după primul tur de scrutin și este declarat ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi, indiferent de numărul alegătorilor care au participat la vot.

În urma turului doi de scrutin din 5 septembrie 1999 au fost aleși alți 24 de deputați ai Adunării Populare.

Nr. Nume Circumscripția Turul II
1 Evghenia Ciorba
candidat independent
Comrat 973 de voturi
52,91%
2 Serghei Dimoglo
Uniunea “Furnica-Speranța”
Comrat 1 018
57,45%
3 Boris Novac
candidat independent
Comrat 1 049
51,65%
4 Mihail Chendighelean
candidat independent
Comrat 988
55,20%
5 Vera Balova
candidat independent
Ceadîr-Lunga 1 470
55,16%
6 Ivan Șevciuc
candidat independent
Ceadîr-Lunga 1 522
50,56%
8 Nicolai Ivancioglu
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Vulcănești 721
69,53%
9 Fiodor Davidoglu
Partidul Democrat-Popular din Moldova
Vulcănești 696
50,36%
10 Ilia Duloglu
candidat independent
Vulcănești 977
51,34%
11 Fiodor Marinov
candidat independent
Avdarma 640
50,24%
14 Gheorghi Arabadji
candidat independent
Beșghioz 835
55,30%
15 Ivan Cristioglo
Uniunea “Furnica-Speranța”
Bugeac 402
56,86%
16 Mihail Vornicov
candidat independent
Cișmichioi 854
57,82%
17 Fiodor Ianioglo
candidat independent
Cioc-Maidan 1 073
65,63%
18 Alexei Tomailî
candidat independent
Dezghingea 968
65,41%
19 Fiodor Terzi
candidat independent
Joltai 534
55,05%
20 Nicolai Pancev
candidat independent
Etulia 1 078
62,57%
22 Ivan Ceban
candidat independent
Gaidar 753
50,95%
24 Dmitri Topal
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Cazaclia 1 772
66,82%
26 Ilia Ciolac
candidat independent
Chirsova 1 318
62,02%
28 Demian Caraseni
candidat independent
Congaz 1 135
51,71%
29 Gheorghi Samsi
Partidul Socialist din Moldova
Congazcicul de Sus 434
50,64%
34 Vasili Torlac
candidat independent
Svetlîi 429
57,74%
35 Dmitri Stamat
Moldovă Democratică și Prosperă
Tomai 915
72,68%
Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi %
1 Comrat Evghenia Ciorba CI 973 52,91%
1 Comrat Elena Melnic PSM 866 47,09%
2 Comrat Piotr Buzadji CI 754 42,55%
2 Comrat Serghei Dimoglo UFS 1 018 57,45%
3 Comrat Boris Novac CI 1 049 51,65%
3 Comrat Semion Lazarev CI 982 48,35%
4 Comrat Mihail Chendighelean CI 988 55,20%
4 Comrat Nicolai Dimitroglo CI 802 44,80%
5 Ceadîr-Lunga Vera Balova CI 1 470 55,16%
5 Ceadîr-Lunga Gheorghi Ormanji PSM 1 195 44,84%
6 Ceadîr-Lunga Ivan Șevciuc CI 1 522 50,56%
6 Ceadîr-Lunga Vladimir Ghenov CI 1 488 49,44%
8 Vulcănești Nicolai Ivancioglu PCRM 721 69,53%
8 Vulcănești Ivan Țurcan CI 316 30,47%
9 Vulcănești Nicolai Cernev CI 686 49,64%
9 Vulcănești Fiodor Davidoglu PDPM 696 50,36%
10 Vulcănești Ilia Duloglu CI 977 51,34%
10 Vulcănești Ivan Pavlioglo PCRM 926 48,66%
11 Avdarma Ilia Crușca CI 634 49,76%
11 Avdarma Fiodor Marinov CI 640 50,24%
14 Beșghioz Ivan Caraja PCRM 675 44,70%
14 Beșghioz Gheorghi Arabadji CI 835 55,30%
15 Bugeac Ivan Cristioglo UFS 402 56,86%
15 Bugeac Gheorghi Coltuc PCRM 305 43,14%
16 Cișmichioi Mihail Vornicov CI 854 57,82%
16 Cișmichioi Leonid Urum CI 623 42,18%
17 Cioc-Maidan Fiodor Ianioglo CI 1 073 65,63%
17 Cioc-Maidan Piotr Coltuc CI 562 34,37%
18 Dezghingea Alexei Tomailî CI 968 65,41%
18 Dezghingea Ivan Covaldji PCRM 512 34,59%
19 Joltai Fiodor Terzi CI 534 55,05%
19 Joltai Victor Petcovici PCRM 436 44,95%
20 Etulia Nicolai Pancev CI 1 078 62,57%
20 Etulia Ivan Arnaut CI 645 37,43%
22 Gaidar Ivan Ceban CI 753 50,95%
22 Gaidar Gheorghi Capsamun CI 725 49,05%
24 Cazaclia Dmitri Topal PCRM 1 772 66,82%
24 Cazaclia Dumitru Uzun CI 880 33,18%
26 Chirsova Ilia Ciolac CI 1 318 62,02%
26 Chirsova Afanasi Fucedji PCRM 807 37,98%
28 Congaz Demian Caraseni CI 1 135 51,71%
28 Congaz Anna Statova CI 1 060 48,29%
29 Congazcicul de Sus Serghei Zaharia CI 423 49,36%
29 Congazcicul de Sus Gheorghi Samsi PSM 434 50,64%
34 Svetlîi Vasili Torlac CI 429 57,74%
34 Svetlîi Mihail Orlioglo PDAM 314 42,26%
35 Tomai Dmitri Stamat MpMDP 915 72,68%
35 Tomai Iuri Topciu UFS 344 27,32%


Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei

1995  1999  2003  2008  2012  2016  2021