Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2021: Diferență între versiuni

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare
(Rezultate preliminare)
(Candidații participanți la alegerile anterioare)
Linia 800: Linia 800:
 
|-
 
|-
 
! width="1%" | #
 
! width="1%" | #
! width="1%" |
+
! width="1%" class="simple-tooltip" data-simple-tooltip="Sortare după gen" |
 
! Candidat
 
! Candidat
 
! width="1%" style="text-align:center" | Scrutine
 
! width="1%" style="text-align:center" | Scrutine

Versiunea de la data 21 septembrie 2021 18:13

La 19 septembrie 2021 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut juridic special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat alegerile ordinare în Adunarea Populară – autoritatea reprezentativă și legislativă a autonomiei. Locuitorii Găgăuziei au ales deputații pentru un nou mandat de patru ani, în 35 de circumscripții electorale uninominale, câte un deputat în fiecare circumscripție.

Rezultate preliminare

Potrivit rezultatelor preliminare, în urma primului tur al alegerilor pentru Adunarea Populară a Găgăuziei din 19 septembrie 2021 au fost aleși 18 deputați din cei 35: șase desemnați de Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor (BeCS), unul – de Partidul “Acasă Construim Europa” (PACE) și 11 independenți. Mandatele acestora urmează a fi validate de Curtea de Apel Comrat.

În 11 circumscripții electorale va fi organizat cel de-al doilea tur de scrutin, deoarece niciun candidat nu a obținut majoritatea simplă a voturilor în primul tur. În alte șase circumscripții se vor desfășura alegeri repetate, din cauza prezenței reduse la vot, sub pragul de validare de 1/3 din alegători.

Formațiunea Candidați Mandate
Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor 21 6
Partidul “Acasă Construim Europa” 2 1
Candidați independenți 100 11
Total 123 18
Nr. Nume Circumscripția Turul I
7
Elena Iurcenco
Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor
Ceadîr-Lunga
Rata: 33,69%
1 089 de voturi
61,66%
8
Alexandr Toporaș
Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor
Vulcănești
40,17%
1 079
63,32%
9
Dmitri Topal
Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor
Vulcănești
37,64%
1 123
64,84%
11
Alexandr Dinjos
Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor
Avdarma
34,75%
407
51,39%
14
Ivan Caraja
candidat independent
Beșghioz
34,50%
546
62,69%
16
Leonid Chiosea
Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor
Cișmichioi
51,63%
1 076
55,49%
17
Fiodor Ianioglo
Fiodor Ianioglo
candidat independent
Cioc-Maidan
58,50%
758
59,54%
18
Nicolai Raia
Nicolai Raia
candidat independent
Dezghingea
44,03%
879
60,70%
19
Nicolai Andrușoi
candidat independent
Joltai
57,30%
447
56,23%
21
Dmitri Constantinov
Dmitri Constantinov
candidat independent
Ferapontievca
59,14%
294
57,42%
23
Valentin Gaidarji
Valentin Gaidarji
Partidul “Acasă Construim Europa”
Carbalia
65,28%
150
56,39%
24
Alexandr Diulgher
candidat independent
Cazaclia
48,38%
1 191
50,15%
25
Mihail Jelezoglo
Mihail Jelezoglo
candidat independent
Chiriet-Lunga
55,46%
590
74,40%
26
Stepan Sarioglo
Stepan Sarioglo
Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor
Chirsova
42,72%
912
51,97%
31
Dmitri Manastîrlî
Dmitri Manastîrlî
candidat independent
Copceac
46,00%
818
68,86%
32
Nicolai Ormanji
Nicolai Ormanji
candidat independent
Cotovscoe
43,00%
295
100,00%
33
Ilia Uzun
Ilia Uzun
candidat independent
Chioselia Rusă
66,37%
326
55,07%
35
Serghei Cimpoeș
Serghei Cimpoeș
candidat independent
Tomai
47,84%
870
56,71%
Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
1 Comrat Nicolai Dudoglo CI 936 41,25% 42,83%
1 Comrat Irina Zelenskaia CI 395 17,41%
1 Comrat Serghei Chiulaflî CI 212 9,34%
1 Comrat Anna Bratunova BeCS 273 12,03%
1 Comrat Valeri Cîssa CI 73 3,22%
1 Comrat Andrei Mutcoglo CI 35 1,54%
1 Comrat Mihail Vlah CI 345 15,20%
2 Comrat Victor Petrov CI 1 541 96,13% 32.35%
2 Comrat Vladimir Bogaciov CI 62 3,87%
3 Comrat Ivan Cîlcic CI 152 10,92% 26.44%
3 Comrat Lidia Gradinar CI 329 23,64%
3 Comrat Alexandr Tarnavski CI 911 65,45%
4 Comrat Stepan Cara CI 608 31,73% 40,75%
4 Comrat Ivan Dimitroglo BeCS 846 44,15%
4 Comrat Nicolai Constantinov CI 83 4,33%
4 Comrat Dmitri Dimitroglo CI 55 2,87%
4 Comrat Piotr Mavrodi CI 288 15,03%
4 Comrat Ivan Ceșmedji CI 8 0,42%
4 Comrat Prascovia Arabadji CI 28 1,46%
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Ivanciuc CI 753 40,88% 44,36%
5 Ceadîr-Lunga Ivan Constantinov CI 330 17,92%
5 Ceadîr-Lunga Natalia Mihalciuc CI 424 23,02%
5 Ceadîr-Lunga Piotr Pașalî BeCS 335 18,19%
6 Ceadîr-Lunga Gheorghi Leiciu CI 876 47,66% 39,96%
6 Ceadîr-Lunga Anatoli Culev BeCS 386 21,00%
6 Ceadîr-Lunga Alexandr Covric CI 482 26,22%
6 Ceadîr-Lunga Gheorghi Ormanji CI 94 5,11%
7 Ceadîr-Lunga Ruslan Garbalî CI 364 20,61% 33,69%
7 Ceadîr-Lunga Vladimir Constantinov CI 228 12,91%
7 Ceadîr-Lunga Liudmila Moga CI 85 4,81%
7 Ceadîr-Lunga Elena Iurcenco BeCS 1 089 61,66%
8 Vulcănești Serghei Cernev CI 625 36,68% 40,17%
8 Vulcănești Alexandr Toporaș BeCS 1 079 63,32%
9 Vulcănești Victor Petrioglo CI 384 22,17% 37,64%
9 Vulcănești Andrei Cernev CI 225 12,99%
9 Vulcănești Dmitri Topal BeCS 1 123 64,84%
10 Vulcănești Roman Tiutin CI 254 18,38% 30.75%
10 Vulcănești Piotr Fazlî BeCS 805 58,25%
10 Vulcănești Ivan Crețu CI 323 23,37%
11 Avdarma Alexandr Dinjos BeCS 407 51,39% 34,75%
11 Avdarma Elena Caramit CI 385 48,61%
12 Baurci Grigorii Cadîn CI 938 47,66% 36,98%
12 Baurci Victor Terzi CI 626 31,81%
12 Baurci Nadejda Tucan BeCS 404 20,53%
13 Beșalma Valentina Varban CI 180 16,29% 29.12%
13 Beșalma Piotr Capaclî CI 40 3,62%
13 Beșalma Ilia Curu BeCS 279 25,25%
13 Beșalma Grigori Diulgher CI 606 54,84%
14 Beșghioz Ivan Caraja CI 546 62,69% 34,50%
14 Beșghioz Valeri Garbalî CI 197 22,62%
14 Beșghioz Vitalie Bratan CI 128 14,70%
15 Bugeac Alexandr Chendighelean CI 449 36,21% 79,88%
15 Bugeac Vladimir Cîssa CI 551 44,44%
15 Bugeac Alexandr Panov CI 229 18,47%
15 Bugeac Fiodor Leiciu CI 4 0,32%
15 Bugeac Vladimir Cîssa CI 7 0,56%
16 Cișmichioi Leonid Chiosea BeCS 1 076 55,49% 51,63%
16 Cișmichioi Ecaterina Jecova CI 863 44,51%
17 Cioc-Maidan Nicolai Arnaut CI 267 20,97% 58,50%
17 Cioc-Maidan Valeriu Ianioglo CI 176 13,83%
17 Cioc-Maidan Anna Maslennicova CI 72 5,66%
17 Cioc-Maidan Fiodor Ianioglo CI 758 59,54%
18 Dezghingea Piotr Uzun CI 491 33,91% 44,03%
18 Dezghingea Nicolai Raia CI 879 60,70%
18 Dezghingea Dmitri Capsamun PACE 78 5,39%
19 Joltai Natalia Șoșeva CI 278 34,97% 57,30%
19 Joltai Nicolai Andrușoi CI 447 56,23%
19 Joltai Victor Petcovici CI 70 8,81%
20 Etulia Mihail Popov BeCS 650 47,83% 49,98%
20 Etulia Oleg Zabun CI 279 20,53%
20 Etulia Vladimir Sarioglo CI 132 9,71%
20 Etulia Iurie Motuzoc CI 172 12,66%
20 Etulia Serghei Mînzat CI 73 5,37%
20 Etulia Vladimir Manzul CI 53 3,90%
21 Ferapontievca Dmitri Constantinov CI 294 57,42% 59,14%
21 Ferapontievca Igor Mihailov CI 170 33,20%
21 Ferapontievca Alexandr Odnostalco BeCS 48 9,38%
22 Gaidar Veaceslav Cebotari CI 55 3,96% 46,13%
22 Gaidar Valeri Capsamun BeCS 213 15,32%
22 Gaidar Vitali Curu CI 475 34,17%
22 Gaidar Nicolai Uzun CI 621 44,68%
22 Gaidar Maria Gaidarji CI 26 1,87%
23 Carbalia Ivan Dergaci CI 116 43,61% 65,28%
23 Carbalia Valentin Gaidarji PACE 150 56,39%
24 Cazaclia Alexandr Diulgher CI 1 191 50,15% 48,38%
24 Cazaclia Dmitri Calac CI 230 9,68%
24 Cazaclia Elena Mandaji BeCS 954 40,17%
25 Chiriet-Lunga Ivan Burgudji CI 83 10,47% 55,46%
25 Chiriet-Lunga Grigori Todoroglo CI 93 11,73%
25 Chiriet-Lunga Mihail Jelezoglo CI 590 74,40%
25 Chiriet-Lunga Ivan Nicolaev CI 27 3,40%
26 Chirsova Stepan Sarioglo BeCS 912 51,97% 42,72%
26 Chirsova Valentina Șichili CI 77 4,39%
26 Chirsova Vasili Neicovcen CI 86 4,90%
26 Chirsova Stepan Piron CI 583 33,22%
26 Chirsova Semion Dragan CI 97 5,53%
27 Congaz Fiodor Gaidarji CI 163 13,46% 23.96%
27 Congaz Ivan Bessarab CI 218 18,00%
27 Congaz Nicolai Arabadji CI 59 4,87%
27 Congaz Svetlana Diuvenji CI 771 63,67%
28 Congaz Demian Caraseni CI 613 46,87% 29.78%
28 Congaz Constantin Telpiz CI 286 21,87%
28 Congaz Vitali Chiurcciu CI 409 31,27%
29 Congazcicul de Sus Serghei Zaharia CI 456 48,46% 56,06%
29 Congazcicul de Sus Vasili Ichizli CI 172 18,28%
29 Congazcicul de Sus Evgheni Tucan BeCS 313 33,26%
30 Copceac Valeriu Manastîrlî CI 417 29,12% 44,88%
30 Copceac Nicolai Dragan BeCS 637 44,48%
30 Copceac Gheorghi Gaidarji CI 312 21,79%
30 Copceac Ivan Ialama CI 66 4,61%
31 Copceac Dmitri Curdov CI 370 31,14% 46,00%
31 Copceac Dmitri Manastîrlî CI 818 68,86%
32 Cotovscoe Nicolai Ormanji CI 295 100,00% 43,00%
33 Chioselia Rusă Ilia Uzun CI 326 55,07% 66,37%
33 Chioselia Rusă Constantin Belopșițki CI 50 8,45%
33 Chioselia Rusă Ivan Cîssa CI 216 36,49%
34 Svetlîi Piotr Ceavdari BeCS 226 40,87% 44,38%
34 Svetlîi Dmitri Ceachir CI 81 14,65%
34 Svetlîi Ruslan Unilovschi CI 196 35,44%
34 Svetlîi Dmitri Mazîlo CI 50 9,04%
35 Tomai Oxana Nedealco-Calîn CI 348 22,69% 47,84%
35 Tomai Dmitrii Chiosea BeCS 316 20,60%
35 Tomai Serghei Cimpoeș CI 870 56,71%

Participarea alegătorilor

Potrivit rezultatelor preliminare, în șase circumscripții electorale se vor desfășura alegeri repetate, din cauza prezenței reduse la vot, sub pragul de validare de 1/3 din alegători: Comrat (2 și 3), Vulcănești (10), Beșalma (13), Congaz (27 și 28).

Nr. Circumscripția Votanți Rata
1 Comrat 2 247 42,83%
43,78%
2 Comrat 1 675 32,35%
<div class="grate gcombo" style="Eroare de expresie: caracter de punctuație „{” necunoscut width:32.35%">
43,98%
3 Comrat 1 424 26,44%
<div class="grate gcombo" style="Eroare de expresie: caracter de punctuație „{” necunoscut width:26.44%">
31,01%
4 Comrat 1 979 40,75%
41,40%
5 Ceadîr-Lunga 1 867 44,36%
32,58%
6 Ceadîr-Lunga 1 878 39,96%
40,52%
7 Ceadîr-Lunga 1 810 33,69%
43,69%
8 Vulcănești 1 739 40,17%
42,40%
9 Vulcănești 1 770 37,64%
41,13%
10 Vulcănești 1 428 30,75%
<div class="grate gcombo" style="Eroare de expresie: caracter de punctuație „{” necunoscut width:30.75%">
31,41%
11 Avdarma 802 34,75%
44,22%
12 Baurci 1 993 36,98%
41,90%
13 Beșalma 1 089 29,12%
<div class="grate gcombo" style="Eroare de expresie: caracter de punctuație „{” necunoscut width:29.12%">
37,48%
14 Beșghioz 875 34,50%
41,07%
15 Bugeac 1 282 79,88%
55,22%
16 Cișmichioi 1 952 51,63%
44,87%
17 Cioc-Maidan 1 291 58,50%
46,64%
18 Dezghingea 1 468 44,03%
43,58%
19 Joltai 801 57,30%
44,82%
20 Etulia 1 371 49,98%
52,63%
21 Ferapontievca 521 59,14%
66,45%
22 Gaidar 1 411 46,13%
40,21%
23 Carbalia 267 65,28%
48,45%
24 Cazaclia 2 399 48,38%
40,65%
25 Chiriet-Lunga 797 55,46%
47,20%
26 Chirsova 1 776 42,72%
51,37%
27 Congaz 1 281 23,96%
<div class="grate gcombo" style="Eroare de expresie: caracter de punctuație „{” necunoscut width:23.96%">
38,58%
28 Congaz 1 325 29,78%
<div class="grate gcombo" style="Eroare de expresie: caracter de punctuație „{” necunoscut width:29.78%">
35,73%
29 Congazcicul de Sus 944 56,06%
49,75%
30 Copceac 1 460 44,88%
50,64%
31 Copceac 1 208 46,00%
49,55%
32 Cotovscoe 298 43,00%
61,35%
33 Chioselia Rusă 594 66,37%
84,30%
34 Svetlîi 561 44,38%
46,50%
35 Tomai 1 554 47,84%
58,91%
Total 47 137 40,63%

COVID-19 în Găgăuzia

Primul caz de infecție cu COVID-19 în UTA Găgăuzia a fost confirmat la 1 aprilie 2020. Până în prezent, numărul de cazuri a atins cifra de 8 350, cu rata de incidență în ultimele 7 zile de 135 de infectări la 100 mii de locuitori.

Graficul prezintă date zilnice privind numărul cazurilor pozitive de COVID-19 în Găgăuzia, începând cu primul caz raportat.

62
30 apr 20211 apr mai iun iul aug 4 oct

Cadrul juridic

Codul electoral al GăgăuzieiRU
modificat prin Legea UTA Găgăuzia nr. 63-XLIX/VI din 16.07.2021

Regulamentul Găgăuziei (Gagauz-Yeri)
modificat prin Legea UTA Găgăuzia nr. 47-ХIХ/III din 08.06.2006

Candidați înregistrați

Alegerile deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de partide politice și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți.

Pentru scrutinul din 19 septembrie 2021 Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a înregistrat 123 de candidați: 23 desemnați de două formațiuni politice și 100 de independenți, alți doi pretendenți s-au retras din cursă.

Formațiunea Candidați
Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor 21
Partidul “Acasă Construim Europa” 2
Candidați independenți 100 (102-2)
Total 123 (125-2)

Lista candidaților

În cele 18 circumscripții electorale, în care pe 3 octombrie 2021 se va desfășura turul doi de scrutin sau alegeri repetate, vor concura 41 de candidați. Dintre aceștia, șapte sunt desemnați de Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor, restul fiind independenți.

# Nume Circumscripția Anul Profesia Formațiunea 2016 Venituri
1
Nicolai Dudoglo
Nicolai Dudoglo
Николай Дудогло
1 Comrat 1966 profesor CI
2
Irina Zelenskaia
Ирина Зеленская
1 Comrat 1974 jurist CI
3
Victor Petrov
Виктор Петров
2 Comrat 1975 jurist CI
4
Vladimir Bogaciov
Владимир Богачёв
2 Comrat 1967 jurist CI
5
Ivan Cîlcic
Иван Кыльчик
3 Comrat 1966 inginer mecanic CI
6
Lidia Gradinar
Лидия Градинар
3 Comrat 1975 jurist CI
7
Alexandr Tarnavski
Alexandr Tarnavski
Александр Тарнавский
3 Comrat 1977 economist CI CI
8
Stepan Cara
Степан Кара
4 Comrat 1994 economist CI
9
Ivan Dimitroglo
Иван Димитрогло
4 Comrat 1993 jurist BeCS
10
Nicolai Ivanciuc
Nicolai Ivanciuc
Николай Иванчук
5 Ceadîr-Lunga 1962 agronom CI CI
11
Natalia Mihalciuc
Наталья Михальчук
5 Ceadîr-Lunga 1981 economist CI
12
Gheorghi Leiciu
Gheorghi Leiciu
Георгий Лейчу
6 Ceadîr-Lunga 1963 jurist CI CI
13
Alexandr Covric
Александр Коврик
6 Ceadîr-Lunga 1984 inginer metrolog CI
14
Roman Tiutin
Роман Тютин
10 Vulcănești 1980 jurist CI PSRM
15
Piotr Fazlî
Piotr Fazlî
Пётр Фазлы
10 Vulcănești 1953 pictor BeCS PSRM
16
Ivan Crețu
Иван Крецу
10 Vulcănești 1962 tehnician constructor CI
17
Grigorii Cadîn
Grigorii Cadîn
Григорий Кадын
12 Baurci 1970 tehnician mecanic, jurist CI CI
18
Victor Terzi
Виктор Терзи
12 Baurci 1974 profesor CI
19
Valentina Varban
Валентина Варбан
13 Beșalma 1985 filolog, economist CI
20
Piotr Capaclî
Пётр Капаклы
13 Beșalma 1985 olar CI
21
Ilia Curu
Илья Куру
13 Beșalma 1959 electromecanic BeCS
22
Grigori Diulgher
Grigori Diulgher
Григорий Дюльгер
13 Beșalma 1981 contabil CI CI
23
Alexandr Chendighelean
Александр Кендигелян
15 Bugeac 1964 profesor CI
24
Vladimir Cîssa
Vladimir Cîssa
Владимир Кысса
15 Bugeac 1980 jurist CI PDM
25
Mihail Popov
Михаил Попов
20 Etulia 1969 zootehnician BeCS
26
Oleg Zabun
Олег Забун
20 Etulia 1974 reglor aparate radioelectronice CI
27
Vitali Curu
Виталий Куру
22 Gaidar 1983 jurist CI
28
Nicolai Uzun
Николай Узун
22 Gaidar 1965 inginer mecanic CI CI
29
Fiodor Gaidarji
Фёдор Гайдаржи
27 Congaz 1964 economist CI
30
Ivan Bessarab
Иван Бессараб
27 Congaz 1970 mecanizator CI
31
Nicolai Arabadji
Николай Арабаджи
27 Congaz 1982 fără calificare CI
32
Svetlana Diuvenji
Светлана Дювенжи
27 Congaz 1968 profesor CI
33
Demian Caraseni
Demian Caraseni
Демьян Карасени
28 Congaz 1966 profesor, relații internaționale CI
34
Constantin Telpiz
Константин Тельпиз
28 Congaz 1957 jurist CI CI
35
Vitali Chiurcciu
Виталий Кюркчу
28 Congaz 1973 manager economist CI CI
36
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
Сергей Захария
29 Congazcicul de Sus 1971 istoric CI CI
37
Evgheni Tucan
Евгений Тукан
29 Congazcicul de Sus 1990 administrație publică BeCS
38
Valeriu Manastîrlî
Валерий Манастырлы
30 Copceac 1972 zootehnician CI
39
Nicolai Dragan
Nicolai Dragan
Николай Драган
30 Copceac 1965 tehnician constructor, jurist BeCS CI
40
Piotr Ceavdari
Piotr Ceavdari
Пётр Чавдарь
34 Svetlîi 1950 inginer hidrotehnic BeCS PSRM
41
Ruslan Unilovschi
Руслан Униловский
34 Svetlîi 1980 medic veterinar, inginer mecanic CI CI
15 candidați au participat și la alegerile precedente din 2016
  
 
22 de candidați participă la alegeri pentru prima oară
# Nume Circumscripția Anul Profesia Formațiunea 2016 Venituri
1
Nicolai Dudoglo
Nicolai Dudoglo
Николай Дудогло
1 Comrat 1966 profesor CI
2
Irina Zelenskaia
Ирина Зеленская
1 Comrat 1974 jurist CI
3
Serghei Chiulaflî
Сергей Кюлафлы
1 Comrat 1986 economist CI
4
Anna Bratunova
Анна Братунова
1 Comrat 1959 economist BeCS PCRM
5
Valeri Cîssa
Валерий Кысса
1 Comrat 1971 relații internaționale CI
6
Andrei Mutcoglo
Андрей Муткогло
1 Comrat 1989 istoric CI
7
Mihail Vlah
Михаил Влах
1 Comrat 1978 jurnalist CI
8
Victor Petrov
Виктор Петров
2 Comrat 1975 jurist CI
9
Vladimir Bogaciov
Владимир Богачёв
2 Comrat 1967 jurist CI
10
Ivan Cîlcic
Иван Кыльчик
3 Comrat 1966 inginer mecanic CI
11
Lidia Gradinar
Лидия Градинар
3 Comrat 1975 jurist CI
12
Alexandr Tarnavski
Alexandr Tarnavski
Александр Тарнавский
3 Comrat 1977 economist CI CI
13
Stepan Cara
Степан Кара
4 Comrat 1994 economist CI
14
Ivan Dimitroglo
Иван Димитрогло
4 Comrat 1993 jurist BeCS
15
Nicolai Constantinov
Николай Константинов
4 Comrat 1990 inginer constructor CI
16
Dmitri Dimitroglo
Дмитрий Димитрогло
4 Comrat 1962 inginer tehnolog CI
17
Piotr Mavrodi
Пётр Мавроди
4 Comrat 1968 agricultor CI
18
Ivan Ceșmedji
Иван Чешмеджи
4 Comrat 1958 jurist CI
19
Prascovia Arabadji
Прасковья Арабаджи
4 Comrat 1960 economist CI
20
Nicolai Ivanciuc
Nicolai Ivanciuc
Николай Иванчук
5 Ceadîr-Lunga 1962 agronom CI CI
21
Ivan Constantinov
Иван Константинов
5 Ceadîr-Lunga 1983 inginer CI
22
Natalia Mihalciuc
Наталья Михальчук
5 Ceadîr-Lunga 1981 economist CI
23
Piotr Pașalî
Пётр Пашалы
5 Ceadîr-Lunga 1955 agronom, politolog, istoric BeCS
24
Gheorghi Leiciu
Gheorghi Leiciu
Георгий Лейчу
6 Ceadîr-Lunga 1963 jurist CI CI
25
Anatoli Culev
Анатолий Кулев
6 Ceadîr-Lunga 1981 jurist BeCS
26
Alexandr Covric
Александр Коврик
6 Ceadîr-Lunga 1984 inginer metrolog CI
27
Gheorghi Ormanji
Георгий Орманжи
6 Ceadîr-Lunga 1960 medic CI
28
Ruslan Garbalî
Ruslan Garbalî
Руслан Гарбалы
7 Ceadîr-Lunga 1970 economist, inginer CI PSRM
29
Vladimir Constantinov
Владимир Константинов
7 Ceadîr-Lunga 1957 agronom CI
30
Liudmila Moga
Людмила Мога
7 Ceadîr-Lunga 1969 inginer metrolog, administrație publică CI
31
Elena Iurcenco
Елена Юрченко
7 Ceadîr-Lunga 1975 profesor BeCS CI
32
Serghei Cernev
Serghei Cernev
Сергей Чернев
8 Vulcănești 1966 jurist CI CI
33
Alexandr Toporaș
Александр Топораш
8 Vulcănești 1992 jurist BeCS
34
Victor Petrioglo
Виктор Петриогло
9 Vulcănești 1962 inginer mecanic, jurist CI CI
35
Andrei Cernev
Андрей Чернев
9 Vulcănești 1989 ecolog, administrație publică CI CI
36
Dmitri Topal
Дмитрий Топал
9 Vulcănești 1973 jurist BeCS
37
Roman Tiutin
Роман Тютин
10 Vulcănești 1980 jurist CI PSRM
38
Piotr Fazlî
Piotr Fazlî
Пётр Фазлы
10 Vulcănești 1953 pictor BeCS PSRM
39
Ivan Crețu
Иван Крецу
10 Vulcănești 1962 tehnician constructor CI
40
Alexandr Dinjos
Александр Динжос
11 Avdarma 1963 medic veterinar BeCS CI
41
Elena Caramit
Elena Caramit
Елена Карамит
11 Avdarma 1975 manager educațional CI CI
42
Grigorii Cadîn
Grigorii Cadîn
Григорий Кадын
12 Baurci 1970 tehnician mecanic, jurist CI CI
43
Victor Terzi
Виктор Терзи
12 Baurci 1974 profesor CI
44
Nadejda Tucan
Надежда Тукан
12 Baurci 1962 profesor BeCS
45
Valentina Varban
Валентина Варбан
13 Beșalma 1985 filolog, economist CI
46
Piotr Capaclî
Пётр Капаклы
13 Beșalma 1985 olar CI
47
Ilia Curu
Илья Куру
13 Beșalma 1959 electromecanic BeCS
48
Grigori Diulgher
Grigori Diulgher
Григорий Дюльгер
13 Beșalma 1981 contabil CI CI
49
Ivan Caraja
Иван Каража
14 Beșghioz 1961 pilot aeronave CI CI
50
Valeri Garbalî
Валерий Гарбалы
14 Beșghioz 1983 economist CI
51
Vitalie Bratan
Виталий Братан
14 Beșghioz 1973 dirijor CI
52
Alexandr Chendighelean
Александр Кендигелян
15 Bugeac 1964 profesor CI
53
Vladimir Cîssa
Vladimir Cîssa
Владимир Кысса
15 Bugeac 1980 jurist CI PDM
54
Alexandr Panov
Александр Панов
15 Bugeac 1995 agronom, jurist CI
55
Fiodor Leiciu
Фёдор Лейчу
15 Bugeac 1965 inginer zootehnician CI
56
Vladimir Cîssa
Владимир Кысса
15 Bugeac 1963 agronom CI
Alexandr Chendighelean (retras)
Александр Кендигелян
15 Bugeac 1993 contabil CI
57
Leonid Chiosea
Леонид Киося
16 Cișmichioi 1983 agronom BeCS PN
58
Ecaterina Jecova
Ecaterina Jecova
Екатерина Жекова
16 Cișmichioi 1971 regizor, jurnalist CI CI
59
Nicolai Arnaut
Николай Арнаут
17 Cioc-Maidan 1960 merceolog CI
60
Valeriu Ianioglo
Valeriu Ianioglo
Валерий Яниогло
17 Cioc-Maidan 1957 inginer constructor CI CI
61
Anna Maslennicova
Анна Масленникова
17 Cioc-Maidan 1983 jurist CI
62
Fiodor Ianioglo
Fiodor Ianioglo
Фёдор Яниогло
17 Cioc-Maidan 1959 inginer mecanic CI CI
63
Piotr Uzun
Пётр Узун
18 Dezghingea 1966 electromontor, sudor CI
64
Nicolai Raia
Nicolai Raia
Николай Рая
18 Dezghingea 1970 profesor CI CI
65
Dmitri Capsamun
Дмитрий Капсамун
18 Dezghingea 1981 medic PACE
66
Natalia Șoșeva
Natalia Șoșeva
Наталья Шошева
19 Joltai 1964 farmacist CI CI
67
Nicolai Andrușoi
Николай Андрушой
19 Joltai 1989 jurist CI
68
Victor Petcovici
Виктор Петкович
19 Joltai 1958 agronom CI
69
Mihail Popov
Михаил Попов
20 Etulia 1969 zootehnician BeCS
70
Oleg Zabun
Олег Забун
20 Etulia 1974 reglor aparate radioelectronice CI
71
Vladimir Sarioglo
Владимир Сариогло
20 Etulia 1990 manager CI
72
Iurie Motuzoc
Юрий Мотузок
20 Etulia 1983 medic CI
73
Serghei Mînzat
Сергей Мынзат
20 Etulia 1995 inginer telecomunicații CI
74
Vladimir Manzul
Владимир Манзул
20 Etulia 1981 jurist CI
75
Dmitri Constantinov
Dmitri Constantinov
Дмитрий Константинов
21 Ferapontievca 1952 inginer zootehnician CI CI
76
Igor Mihailov
Игорь Михайлов
21 Ferapontievca 1986 fără calificare CI
77
Alexandr Odnostalco
Александр Односталко
21 Ferapontievca 1986 jurist BeCS
78
Veaceslav Cebotari
Вячеслав Чеботарь
22 Gaidar 1986 dulgher, tractorist CI
79
Valeri Capsamun
Валерий Капсамун
22 Gaidar 1984 traducător BeCS
80
Vitali Curu
Виталий Куру
22 Gaidar 1983 jurist CI
81
Nicolai Uzun
Николай Узун
22 Gaidar 1965 inginer mecanic CI CI
82
Maria Gaidarji
Мария Гайдаржи
22 Gaidar 1982 jurist CI
83
Ivan Dergaci
Иван Дергач
23 Carbalia 1952 agronom CI
84
Valentin Gaidarji
Valentin Gaidarji
Валентин Гайдаржи
23 Carbalia 1984 inginer PACE CI
85
Alexandr Diulgher
Александр Дюльгер
24 Cazaclia 1979 jurist CI CI
86
Dmitri Calac
Дмитрий Калак
24 Cazaclia 1959 jurnalist CI
87
Elena Mandaji
Елена Мандажи
24 Cazaclia 1974 profesor, manager educațional BeCS
88
Ivan Burgudji
Ivan Burgudji
Иван Бургуджи
25 Chiriet-Lunga 1953 jurist CI CI
89
Grigori Todoroglo
Григорий Тодорогло
25 Chiriet-Lunga 1977 jurist CI
90
Mihail Jelezoglo
Mihail Jelezoglo
Михаил Железогло
25 Chiriet-Lunga 1968 jurist CI CI
91
Ivan Nicolaev
Иван Николаев
25 Chiriet-Lunga 1967 inginer mecanic CI CI
92
Stepan Sarioglo
Stepan Sarioglo
Степан Сариогло
26 Chirsova 1974 felcer BeCS CI
93
Valentina Șichili
Валентина Шикиль
26 Chirsova 1985 ecolog CI
94
Vasili Neicovcen
Василий Нейковчен
26 Chirsova 1960 profesor CI CI
95
Stepan Piron
Степан Пирон
26 Chirsova 1966 inginer hidrotehnic, economist CI CI
96
Semion Dragan
Семён Драган
26 Chirsova 1982 tehnician constructor CI
Victor Zlatovcen (retras)
Виктор Златовчен
26 Chirsova 1989 jurist CI
97
Fiodor Gaidarji
Фёдор Гайдаржи
27 Congaz 1964 economist CI
98
Ivan Bessarab
Иван Бессараб
27 Congaz 1970 mecanizator CI
99
Nicolai Arabadji
Николай Арабаджи
27 Congaz 1982 fără calificare CI
100
Svetlana Diuvenji
Светлана Дювенжи
27 Congaz 1968 profesor CI
101
Demian Caraseni
Demian Caraseni
Демьян Карасени
28 Congaz 1966 profesor, relații internaționale CI
102
Constantin Telpiz
Константин Тельпиз
28 Congaz 1957 jurist CI CI
103
Vitali Chiurcciu
Виталий Кюркчу
28 Congaz 1973 manager economist CI CI
104
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
Сергей Захария
29 Congazcicul de Sus 1971 istoric CI CI
105
Vasili Ichizli
Василий Икизли
29 Congazcicul de Sus 1956 inginer CI
106
Evgheni Tucan
Евгений Тукан
29 Congazcicul de Sus 1990 administrație publică BeCS
107
Valeriu Manastîrlî
Валерий Манастырлы
30 Copceac 1972 zootehnician CI
108
Nicolai Dragan
Nicolai Dragan
Николай Драган
30 Copceac 1965 tehnician constructor, jurist BeCS CI
109
Gheorghi Gaidarji
Георгий Гайдаржи
30 Copceac 1954 tehnician mecanic CI
110
Ivan Ialama
Иван Ялама
30 Copceac 1968 agronom CI
111
Dmitri Curdov
Дмитрий Курдов
31 Copceac 1984 mecanizator CI
112
Dmitri Manastîrlî
Dmitri Manastîrlî
Дмитрий Манастырлы
31 Copceac 1967 profesor CI CI
113
Nicolai Ormanji
Nicolai Ormanji
Николай Орманжи
32 Cotovscoe 1973 felcer veterinar, contabil, administrație publică CI CI
114
Ilia Uzun
Ilia Uzun
Илья Узун
33 Chioselia Rusă 1967 medic veterinar CI CI
115
Constantin Belopșițki
Константин Белопшицкий
33 Chioselia Rusă 1989 marketolog CI
116
Ivan Cîssa
Иван Кысса
33 Chioselia Rusă 1969 sudor CI
117
Piotr Ceavdari
Piotr Ceavdari
Пётр Чавдарь
34 Svetlîi 1950 inginer hidrotehnic BeCS PSRM
118
Dmitri Ceachir
Дмитрий Чакир
34 Svetlîi 1987 economist CI
119
Ruslan Unilovschi
Руслан Униловский
34 Svetlîi 1980 medic veterinar, inginer mecanic CI CI
120
Dmitri Mazîlo
Дмитрий Мазыло
34 Svetlîi 1984 fără calificare CI
121
Oxana Nedealco-Calîn
Оксана Недялко-Калын
35 Tomai 1990 politolog CI
122
Dmitrii Chiosea
Дмитрий Киося
35 Tomai 1999 administrație publică BeCS
123
Serghei Cimpoeș
Serghei Cimpoeș
Сергей Чимпоеш
35 Tomai 1966 manager CI CI
43 de candidați (35,0%) au participat și la alegerile precedente din 2016
  
 
66 de candidați (53,7%) participă la alegeri pentru prima oară

Statistica

Gen Candidați
Bărbați 105 (85,4%)
Femei 18 (14,6%)
Vârsta
Vârsta medie 48 de ani
Între 21–35 ani 19 (15,5%)
Între 36–50 ani 46 (37,4%)
Peste 51 de ani 58 (47,2%)
2021 vs. 2016
Ambele campanii 43 (35,0%)
Candidați noi 80 (65,0%)
Deputați în exercițiu 25 (71,4%)
Alte formațiuni 9 (7,3%)
Venituri 2019–2020
Peste 1 000 000 10 (8,1%)
200 000 – 1 000 000 69 (56,1%)
Sub 200 000 38 (30,9%)
0 lei 6 (4,9%)

Top 10 candidați milionari în lei

# Candidat Venituri
1
Serghei Cimpoeș
Serghei Cimpoeș
35, Tomai
2
Ilia Uzun
Ilia Uzun
33, Chioselia Rusă
3
Valentin Gaidarji
Valentin Gaidarji
23, Carbalia
4
Victor Petrov
2, Comrat
5
Grigorii Cadîn
Grigorii Cadîn
12, Baurci
6
Dmitri Topal
9, Vulcănești
7
Vitalie Bratan
14, Beșghioz
8
Vladimir Manzul
20, Etulia
9
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
29, Congazcicul de Sus
10
Valeriu Ianioglo
Valeriu Ianioglo
17, Cioc-Maidan

Candidații participanți la alegerile anterioare

# Candidat Scrutine 1995 1999 2003 2008 2012 2016 2021
1
Anna Bratunova
1, Comrat
4 PCRM PCRM PCRM BeCS
2
Ivan Burgudji
Ivan Burgudji
25, Chiriet-Lunga
4 PPV CI
retras
CI CI CI
3
Grigorii Cadîn
Grigorii Cadîn
12, Baurci
4 CI CI CI CI
4
Ivan Caraja
14, Beșghioz
5 PCRM CI CI CI CI
5
Elena Caramit
Elena Caramit
11, Avdarma
2 CI CI
6
Demian Caraseni
Demian Caraseni
28, Congaz
4 CI PCRM CI CI
7
Piotr Ceavdari
Piotr Ceavdari
34, Svetlîi
6 PCRM PCRM PCRM CI PSRM BeCS
8
Andrei Cernev
9, Vulcănești
2 CI CI
9
Serghei Cernev
Serghei Cernev
8, Vulcănești
4 CI MRR CI CI
10
Alexandr Chendighelean
15, Bugeac
3 CI PCRM CI
11
Leonid Chiosea
16, Cișmichioi
2 PN BeCS
12
Vitali Chiurcciu
28, Congaz
4 AMN CI CI CI
13
Serghei Cimpoeș
Serghei Cimpoeș
35, Tomai
5 CI CI CI CI CI
14
Ivan Cîlcic
3, Comrat
2 CI CI
15
Vladimir Cîssa
Vladimir Cîssa
15, Bugeac
4 PDM CI PDM CI
16
Dmitri Constantinov
Dmitri Constantinov
21, Ferapontievca
5 CM CI AMN CI CI
exclus
CI
17
Vladimir Constantinov
7, Ceadîr-Lunga
2 PSD CI
18
Ivan Dergaci
23, Carbalia
6 CI CI PCRM PCRM PSRM CI
19
Alexandr Dinjos
11, Avdarma
4 MRR CI CI BeCS
20
Alexandr Diulgher
24, Cazaclia
2 CI CI
21
Grigori Diulgher
Grigori Diulgher
13, Beșalma
3 CI CI CI
22
Nicolai Dragan
Nicolai Dragan
30, Copceac
5 CI PCRM PCRM CI BeCS
23
Nicolai Dudoglo
Nicolai Dudoglo
1, Comrat
3 CI CI CI
24
Piotr Fazlî
Piotr Fazlî
10, Vulcănești
2 PSRM BeCS
25
Valentin Gaidarji
Valentin Gaidarji
23, Carbalia
3 CI CI PACE
26
Ruslan Garbalî
Ruslan Garbalî
7, Ceadîr-Lunga
2 PSRM CI
27
Fiodor Ianioglo
Fiodor Ianioglo
17, Cioc-Maidan
7 CM CI PCRM PCRM PCRM CI CI
28
Valeriu Ianioglo
Valeriu Ianioglo
17, Cioc-Maidan
2 CI CI
29
Elena Iurcenco
7, Ceadîr-Lunga
2 CI
retrasă
CI BeCS
30
Nicolai Ivanciuc
Nicolai Ivanciuc
5, Ceadîr-Lunga
2 CI CI
31
Ecaterina Jecova
Ecaterina Jecova
16, Cișmichioi
2 CI CI
32
Mihail Jelezoglo
Mihail Jelezoglo
25, Chiriet-Lunga
2 CI CI
33
Fiodor Leiciu
15, Bugeac
2 PDAM CI
34
Gheorghi Leiciu
Gheorghi Leiciu
6, Ceadîr-Lunga
3 CI CI CI
35
Dmitri Manastîrlî
Dmitri Manastîrlî
31, Copceac
3 CI CI CI
36
Elena Mandaji
24, Cazaclia
2 PLDM BeCS
37
Piotr Mavrodi
4, Comrat
2 PDPM CI
38
Liudmila Moga
7, Ceadîr-Lunga
4 PCRM PCRM PCRM CI
39
Vasili Neicovcen
26, Chirsova
3 PPSM CI CI
40
Ivan Nicolaev
25, Chiriet-Lunga
3 CI CI CI
41
Gheorghi Ormanji
6, Ceadîr-Lunga
3 PSM CI CI
42
Nicolai Ormanji
Nicolai Ormanji
32, Cotovscoe
5 CI PDM PLDM CI CI
43
Piotr Pașalî
5, Ceadîr-Lunga
5 PCRM CI PCRM CI BeCS
44
Victor Petcovici
19, Joltai
4 PCRM PCRM PSRM CI
45
Victor Petrioglo
9, Vulcănești
3 CI CI CI
46
Stepan Piron
26, Chirsova
6 CI AMN CI CI CI CI
47
Nicolai Raia
Nicolai Raia
18, Dezghingea
3 CI CI CI
48
Stepan Sarioglo
Stepan Sarioglo
26, Chirsova
3 CI CI BeCS
49
Natalia Șoșeva
Natalia Șoșeva
19, Joltai
5 CI CI CI CI CI
50
Alexandr Tarnavski
Alexandr Tarnavski
3, Comrat
3 CI CI CI
51
Constantin Telpiz
28, Congaz
4 CI CI CI CI
52
Roman Tiutin
10, Vulcănești
3 PCRM PSRM CI
53
Grigori Todoroglo
25, Chiriet-Lunga
2 PDM CI
54
Ruslan Unilovschi
34, Svetlîi
2 CI CI
55
Ilia Uzun
Ilia Uzun
33, Chioselia Rusă
7 PDAM CI PDM CI PSRM CI CI
56
Nicolai Uzun
22, Gaidar
2 CI CI
57
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
29, Congazcicul de Sus
6 CI CI CI PLDM CI CI
1995 1999 2003 2008 2012 2016 2021
ales deputat
retras /exclus din cursă
 AMN  Alianța “Moldova Noastră” (1997–2011)
MRR Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” (Partidul “Șor”)
toate abrevierile 
ales deputat
retras /exclus din cursă
 AMN  Alianța “Moldova Noastră” (1997–2011)
MRR Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” (Partidul “Șor”)
PACE Partidul “Acasă Construim Europa”
PCRM Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
PDAM Partidul Democrat Agrar din Moldova (Partidul Agrar din Moldova)
PDM Partidul Democrat din Moldova
PDPM Partidul Democrat-Popular din Moldova (1997–2003)
PLDM Partidul Liberal Democrat din Moldova
PPSM Partidul Popular Socialist din Moldova
PPV Partidul Popular “Vatan” (1995–1999)
PSD Partidul Social Democrat
PSM Partidul Socialist din Moldova
PSRM Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
CI candidat independent
CM desemnat de colectivul de muncitori
toate abrevierile 

Circumscripții electorale

Nr. Circumscripția Candidați Alegători
1 Comrat 7 5 352 4,3%
2 Comrat 2 5 305 6,1%
3 Comrat 3 5 560 1,0%
4 Comrat 7 4 894 9,1%
5 Ceadîr-Lunga 4 4 106 20,8%
6 Ceadîr-Lunga 4 4 598 7,9%
7 Ceadîr-Lunga 4 5 266 3,7%
8 Vulcănești 2 4 338 1,6%
9 Vulcănești 3 4 694 1,9%
10 Vulcănești 3 4 635 0,9%
11 Avdarma 2 2 298 19,8%
12 Baurci 3 5 215 4,1%
13 Beșalma 4 3 742 0,5%
14 Beșghioz 3 2 535 2,6%
15 Bugeac 5 1 543 17,0%
16 Cișmichioi 2 3 715 6,4%
17 Cioc-Maidan 4 2 116 29,7%
18 Dezghingea 3 3 281 25,1%
19 Joltai 3 1 357 24,8%
20 Etulia 6 2 709 2,4%
21 Ferapontievca 3 846 2,9%
22 Gaidar 5 3 039 10,0%
23 Carbalia 2 410 1,9%
24 Cazaclia 3 4 926 0,7%
25 Chiriet-Lunga 4 1 404 26,8%
26 Chirsova 5 4 039 10,4%
27 Congaz 4 5 326 7,1%
28 Congaz 3 4 269 6,5%
29 Congazcicul de Sus 3 1 663 5,6%
30 Copceac 4 3 068 14,0%
31 Copceac 2 2 521 5,5%
32 Cotovscoe 1 692 2,4%
33 Chioselia Rusă 3 727 62,3%
34 Svetlîi 4 1 242 12,7%
35 Tomai 3 3 227 0,1%
Total 123 114 658

Monitorizarea alegerilor

Заявление о предварительных результатах и выводахRU, Piligrim-Demo
Statement of Preliminary Findings and ConclusionsEN
20 septembrie 2021

Промежуточный отчетRU, Asociația obștească “Piligrim-Demo”
3 august – 3 septembrie 2021




Simbolul misiunii OSCE în Moldova

Compartimentul dedicat alegerilor în Adunarea Populară din 2021 a fost realizat cu sprijinul financiar al Misiunii OSCE în Moldova în cadrul proiectului “Sporirea participării civice și a bunei guvernări în UTA Găgăuzia în contextul alegerilor pentru Adunarea Populară din 2021”, implementat în colaborare cu Asociația pentru Democrație Participativă “ADEPT”.
Suportul oferit nu presupune aprobarea de către Misiune a conținutului, designului sau modului de prezentare a informațiilor și opiniilor pe acest site.

Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei

1995  1999  2003  2008  2012  2016  2021