Circumscripția uninominală nr. 50, la Vest de Republica Moldova la alegerile parlamentare noi din 2019

De la alegeri.md
Versiunea din 29 februarie 2020 08:55, autor: Oleg (Discuție | contribuții)
(dif) ← Versiunea anterioară | Versiunea curentă (dif) | Versiunea următoare → (dif)
Salt la: navigare, căutare

Alegerile parlamentare noi în circumscripția uninominală nr. 50, la Vest de Republica Moldova au fost stabilite pentru data de 20 octombrie 2019 pentru a suplini vacanța funcției de deputat în Parlament, survenită în urma demisiei Maiei Sandu, aleasă în funcție la 24 februarie 2019. Alegerile noi au fost câștigate de Galina Sajin, desemnată de aceeași formațiune – Blocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS” (ACUM). Candidatul ACUM a devansat alți 10 concurenți electorali, acumulând 6 874 de voturi valabil exprimate sau 71,12% din sufragii.

Galina Sajin

La 20 octombrie 2019, în aceeași zi cu scrutinul local general, s-au desfășurat alegeri parlamentare noi în patru circumscripții uninominale: nr. 17, 33, 48 și 50, pentru suplinirea vacanței funcției a patru deputați, aleși la 24 februarie 2019 și care au demisionat ulterior. Alegerile în circumscripția nr. 50 au survenit în urma demisiei, la 26 iulie 2019, a deputatului Maia Sandu.

Circumscripția uninominală nr. 50 a cuprins 43 de state, situate la vest de Republica Moldova, în 22 dintre acestea au fost deschise 85 de secții de votare. În cursa electorală au fost înregistrați șase candidați din partea formațiunilor politice și cinci candidați independenți, pentru care și-au exprimat voturile 9 783 de alegători.

Desemnată de Blocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS”, Galina Sajin a acumulat cel mai mare număr de voturi, fiind aleasă în funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova, păstrând mandatul PAS. La 31 octombrie 2019 Curtea Constituțională a confirmat rezultatele alegerilor și a validat mandatul de deputat.

Candidați desemnați

Înregistrarea fiecărui candidat s-a desfășurat în două etape. La prima etapă s-a constituit grupul de inițiativă pentru susținerea candidatului, care a fost înregistrat la Consiliul electoral al circumscripției electorale uninominale (CECEU). Grupurile de inițiativă urmau să colecteze semnăturile cetățenilor cu drept de vot în favoarea candidaților reprezentați: câte 500–1000 semnături pentru candidații bărbați, și respectiv, 250–500 pentru candidații femei.

A doua etapă a început odată cu depunerea la CECEU a cererilor de înregistrare a candidatului cu anexarea documentelor necesare, inclusiv a listelor de subscripție cu semnăturile colectate de grupurile de inițiativă. În decursul a 7 zile de la data primirii pachetului de documente, CECEU a înregistrat sau a refuzat înregistrarea candidaților desemnați. Concurenții cărora li s-a refuzat înregistrarea au putut să conteste această decizie la Comisia Electorală Centrală sau în instanța de judecată.

Informații despre înregistrarea grupurilor de inițiativă în susținerea candidaților, numărul membrilor din cadrul acestora și termenul în care au fost completate listele de subscripție pentru circumscripția electorală uninominală nr. 50, la Vest de Republica Moldova.
Procedura de verificare a listelor de subscripție nu este standardizată. Listele au fost verificate parțial, până s-a ajuns la validarea unui număr suficient de susținători pentru înregistrarea candidatului.

 # Candidatul desemnat Formațiunea Înregistrarea grupului de inițiativă Colectarea semnăturilor Înregistrarea candidatului
Cerere Înregistrare Membri Susținători Perioada Demers Înregistrare Nr.
1 Ilie Rotaru CI 21.08.2019 22.08.2019 10 850 500 28 de zile 19.09.2019 23.09.2019 9
2 Carolina Panico CI 28.08.2019 30.08.2019 3 300 250 13 zile 12.09.2019 14.09.2019 3
3 Valentin Haraz CI 28.08.2019 30.08.2019 5 821 500 20 de zile 19.09.2019 23.09.2019 7
4 Vitalia Pavlicenco PNL 29.08.2019 30.08.2019 13 541 250 7 zile 06.09.2019 10.09.2019 1
5 Dorin Dușciac PUN 29.08.2019 30.08.2019 9 760 500 17 zile 16.09.2019 19.09.2019 5
6 Ion Dron CI 30.08.2019 30.08.2019 9 618 500 13 zile 12.09.2019 14.09.2019 4
7 Vasile Calmațui CI 30.08.2019 30.08.2019 4 765 500 18 zile 17.09.2019 19.09.2019 6
8 Iurie Bojoncă PLDM 30.08.2019 30.08.2019 5 700 500 20 de zile 19.09.2019 23.09.2019 10
9 Galina Sajin ACUM 30.08.2019 30.08.2019 8 449 250 7 zile 06.09.2019 10.09.2019 2
10 Alexandr Roșco PSE 30.08.2019 30.08.2019 2 526 500 20 de zile 19.09.2019 23.09.2019 11
11 Anatolie Ursu PPR 30.08.2019 30.08.2019 3 702 500 20 de zile 19.09.2019 23.09.2019 8

Ordinea în buletinul de vot

PAVLICENCO Vitalia
Partidul Național Liberal
Vitalia Pavlicenco
SAJIN Galina
Blocul electoral “ACUM Platforma DA și PAS
Galina Sajin
PANICO Carolina
Candidat independent
Carolina Panico
DRON Ion
Candidat independent
Ion Dron
DUȘCIAC Dorin
Partidul Unității Naționale
Dorin Dușciac
CALMAȚUI Vasile
Candidat independent
Vasile Calmațui
HARAZ Valentin
Candidat independent
Valentin Haraz
URSU Anatolie
Partidul Popular Românesc
Anatolie Ursu
ROTARU Ilie
Candidat independent
Ilie Rotaru
BOJONCĂ Iurie
Partidul Liberal Democrat din Moldova
Iurie Bojoncă
ROȘCO Alexandr
Partidul Stînga Europeană
Alexandr Roșco

Rezultatele alegerilor

Concurentul Voturi %
PNL 223 2,31%
ACUM 6 874 71,12%
CI 91 0,94%
CI 274 2,83%
PUN 623 6,45%
CI 504 5,21%
CI 235 2,43%
PPR 407 4,21%
CI 70 0,72%
PLDM 295 3,05%
PSE 70 0,72%

Participarea alegătorilor

Numărul de alegători incluși în listele electorale 0
Numărul de alegători incluși în listele suplimentare 9 784 (100,0%)
Numărul de alegători care au primit buletine de vot 9 784
Numărul de alegători care au participat la votare 9 783
Numărul buletinelor de vot declarate nevalabile 117 (1,2%)
Numărul total de voturi valabil exprimate 9 666

Despre circumscripție

Circumscripția uninominală nr. 50 a cuprins 43 de state, situate la vest de Republica Moldova, în 22 dintre acestea au fost deschise 85 de secții de votare.

Europa

Albania, Andora, Austria,
Belgia, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria,
Cehia, Cipru, Croația,
Danemarca,
Elveția, Estonia,
Finlanda, Franța,
Germania, Grecia,
Irlanda, Islanda, Italia,
Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxemburg,

Macedonia, Malta, Marea Britanie, Monaco, Muntenegru,
Olanda,
Norvegia,
Polonia, Portugalia,
România,
San Marino, Scoția, Serbia, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia,
Țara Galilor,
Ungaria,
Vatican



Alegeri parlamentare noi

17  33  38  48  50