Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2016

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare

La 20 noiembrie 2016 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat alegerile ordinare în Adunarea Populară – organul legislativ al autonomiei. În rezultatul scrutinului au fost aleși 34 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a VI-a: cinci desemnați de Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), unul – de Partidul Democrat din Moldova și 28 de independenți. Cel de-al 35-lea mandat a fost obținut în urma alegerilor noi din 24 iunie 2018 de candidatul PSRM.

Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2016

Lista deputaților aleși

Formațiunea Mandate
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova PSRM 6
Partidul Democrat din Moldova PDM 1
Candidați independenți CI 28
1
Vitalii Dragoi
Vitalii Dragoi
CI
2
Constantin Zlatov
Constantin Zlatov
CI
3
Alexandr Tarnavski
Alexandr Tarnavski
CI
4
Alexandr Suhodolski
Alexandr Suhodolski
PSRM
5
Nicolai Ivanciuc
Nicolai Ivanciuc
CI
6
Gheorghi Leiciu
Gheorghi Leiciu
CI
7
Ruslan Garbalî
Ruslan Garbalî
PSRM
8
Serghei Cernev
Serghei Cernev
CI ••
9
Grigorii Uzun
Grigorii Uzun
PSRM
10
Piotr Fazlî
Piotr Fazlî
PSRM
11
Elena Caramit
Elena Caramit
CI
12
Grigorii Cadîn
Grigorii Cadîn
CI
13
Grigori Diulgher
Grigori Diulgher
CI
14
Gheorghi Efteni
Gheorghi Efteni
CI
15
Vladimir Cîssa
Vladimir Cîssa
PDM ••
16
Ecaterina Jecova
Ecaterina Jecova
CI
17
Fiodor Ianioglo
Fiodor Ianioglo
CI ••••
18
Nicolai Raia
Nicolai Raia
CI
19
Natalia Șoșeva
Natalia Șoșeva
CI •••
20
Ivan Arnaut
CI ••••
21
Vitali Cebanu
Vitali Cebanu
CI
22
Nicolai Uzun
CI
23
Valentin Gaidarji
Valentin Gaidarji
CI
24
Ivanna Koksal
Ivanna Koksal
CI
25
Mihail Jelezoglo
Mihail Jelezoglo
CI
26
Stepan Sarioglo
Stepan Sarioglo
CI
27
Mihail Manolov
Mihail Manolov
CI
28
Dmitri Ciobanov
PSRM
29
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
CI ••
30
Nicolai Dragan
Nicolai Dragan
CI •••
31
Dmitri Manastîrlî
Dmitri Manastîrlî
CI
32
Nicolai Ormanji
Nicolai Ormanji
CI •••
33
Ilia Uzun
Ilia Uzun
CI
34
Piotr Ceavdari
Piotr Ceavdari
PSRM •••
35
Serghei Cimpoeș
Serghei Cimpoeș
CI ••
15 deputați (din 26 de pretendenți) au fost realeși pentru un nou mandat

Candidați înregistrați

Alegerile deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de partide politice și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți.

Pentru scrutinul din 20 noiembrie 2016 Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a înregistrat 126 de candidați: 32 desemnați de patru formațiuni politice și 94 de independenți. Alți doi pretendenți s-au retras din cursă.

Formațiunea Candidați
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 21 (22-1)
Partidul Nostru 8
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 2
Partidul Democrat din Moldova 1
Candidați independenți 94 (95-1)
Total 126 (128-2)

Lista candidaților

# Nume Circumscripția Anul Profesia Formațiunea 2012
1 Vitalii Dragoi
Виталий Драгой
1 Comrat 1968 medic CI
2
Anna Bratunova
Анна Братунова
1 Comrat 1959 economist PCRM PCRM
3 Maxim Mihailiuc
Максим Михайлюк
1 Comrat 1978 jurist PN
4
Dmitri Constantinov
Дмитрий Константинов
1 Comrat 1952 inginer zootehnician CI CI
5
Ivan Mardari
Иван Мардарь
2 Comrat 1963 jurist CI CI
6 Constantin Zlatov
Константин Златов
2 Comrat 1961 zootehnician CI
7 Svetlana Camilciu
Светлана Камильчу
2 Comrat 1969 contabil PSRM
8 Andrei Mihailov
Андрей Михайлов
2 Comrat 1979 jurist CI
9 Gheorghi Cioban
Георгий Чобан
2 Comrat 1953 profesor PCRM
10
Alexandr Tarnavski
Александр Тарнавский
3 Comrat 1977 economist CI CI
11 Vasili Vornicov
Василий Ворников
3 Comrat 1960 medic veterinar PSRM
12
Maxim Bolgar
Максим Болгар
4 Comrat 1984 jurist CI PCRM
13 Alexandr Suhodolski
Александр Суходольский
4 Comrat 1989 jurist PSRM
14 Gheorghi Mitioglo
Георгий Митиогло
4 Comrat 1979 jurist CI
15 Irina Drangoz
Ирина Дрангоз
4 Comrat 1975 jurist PN
16 Oleg Sibov
Олег Сибов
4 Comrat 1978 șofer CI
17 Nicolai Ivanciuc
Николай Иванчук
5 Ceadîr-Lunga 1962 agronom CI
18 Nicolai Radulov
Николай Радулов
5 Ceadîr-Lunga 1977 inginer, agronom PSRM
19
Oleg Caicî
Олег Кайкы
5 Ceadîr-Lunga 1975 inginer, economist CI PCRM
20
Andrei Mihailov
Андрей Михайлов
5 Ceadîr-Lunga 1982 manager PN PLDM
21 Dmitri Chiseev
Дмитрий Кисеев
5 Ceadîr-Lunga 1986 jurist CI
22 Ivan Ghenov
Иван Генов
5 Ceadîr-Lunga 1960 inginer energetician CI
23
Gheorghi Leiciu
Георгий Лейчу
6 Ceadîr-Lunga 1963 jurist CI CI
24 Vitali Dimov
Виталий Димов
6 Ceadîr-Lunga 1973 jurist CI
25 Serghei Goncear
Сергей Гончар
6 Ceadîr-Lunga 1966 inginer PSRM
26 Serghei Buzadji
Сергей Бузаджи
6 Ceadîr-Lunga 1970 inginer fizician, relații internaționale CI
27
Diana Baciu
Диана Бачу
6 Ceadîr-Lunga 1971 profesor PN PLDM
28 Serghei Mihalciuc
Сергей Михальчук
7 Ceadîr-Lunga 1980 inginer metrolog CI
29 Ruslan Garbalî
Руслан Гарбалы
7 Ceadîr-Lunga 1970 economist PSRM
30 Valeri Cojocari
Валерий Кожокарь
7 Ceadîr-Lunga 1964 inginer constructor CI
31
Elena Iurcenco
Елена Юрченко
7 Ceadîr-Lunga 1975 profesor CI CI
32 Alexandr Curu
Александр Куру
7 Ceadîr-Lunga 1982 contabil CI
33 Serghei Cernev
Сергей Чернев
8 Vulcănești 1966 jurist CI
34
Vladislav Onofrei
Владислав Онофрей
8 Vulcănești 1979 jurist PSRM PCRM
35 Anna Holban
Анна Холбан
8 Vulcănești 1966 economist PN
36 Valentina Filippova
Валентина Филиппова
8 Vulcănești 1962 contabil CI
37
Victor Petrioglo
Виктор Петриогло
9 Vulcănești 1962 inginer mecanic, jurist CI CI
38 Grigorii Uzun
Григорий Узун
9 Vulcănești 1986 inginer petrolist PSRM
39 Vladimir Bleța
Владимир Блеца
9 Vulcănești 1960 inginer mecanic CI
40 Andrei Cernev
Андрей Чернев
9 Vulcănești 1989 ecolog CI
41
Roman Tiutin
Роман Тютин
10 Vulcănești 1980 jurist PSRM PCRM
42 Valeri Cernev
Валерий Чернев
10 Vulcănești 1961 șofer PN
43
Vasili Tucan
Василий Тукан
10 Vulcănești 1955 agricultor CI PDM
44 Ivan Trandafilov
Иван Трандафилов
11 Avdarma 1956 tehnician mecanic PSRM
45 Elena Caramit
Елена Карамит
11 Avdarma 1975 manager educațional CI
46 Vitali Guna
Виталий Гуна
11 Avdarma 1986 economist CI
47
Alexandr Dinjos
Александр Динжос
11 Avdarma 1963 medic veterinar CI CI
48
Grigorii Cadîn
Григорий Кадын
12 Baurci 1970 tehnician mecanic, jurist CI CI
49 Dmitri Cheosea
Дмитрий Кеося
12 Baurci 1988 inginer constructor CI
50
Semion Bogdan
Семён Богдан
13 Beșalma 1961 tehnician hidrotehnic CI PCRM
51 Nicolai Cuicioglo
Николай Куйчогло
13 Beșalma 1959 agronom CI
52
Grigori Diulgher
Григорий Дюльгер
13 Beșalma 1981 contabil CI CI
53 Gheorghi Efteni
Георгий Ефтени
14 Beșghioz 1974 inginer CI
54
Ivan Caraja
Иван Каража
14 Beșghioz 1961 pilot aeronave CI CI
55
Vladimir Cîssa
Владимир Кысса
15 Bugeac 1980 jurist PDM CI
56
Vitali Caragheorghi
Виталий Карагеоргий
16 Cișmichioi 1977 tehnolog CI PLDM
57 Mihail Berber
Михаил Бербер
16 Cișmichioi 1978 profesor PSRM
58 Leonid Chiosea
Леонид Киося
16 Cișmichioi 1983 agronom PN
59 Anatoli Belecci
Анатолий Белекчи
16 Cișmichioi 1971 jurist CI
60 Ecaterina Jecova
Екатерина Жекова
16 Cișmichioi 1971 regizor, jurnalist CI
61
Fiodor Ianioglo
Фёдор Яниогло
17 Cioc-Maidan 1959 inginer mecanic CI PCRM
62 Valeriu Ianioglo
Валерий Яниогло
17 Cioc-Maidan 1957 inginer constructor CI
63 Victor Tomailî
Виктор Томайлы
17 Cioc-Maidan 1977 agronom CI
64 Ivan Terzi
Иван Терзи
18 Dezghingea 1963 agricultor CI
65 Serghei Hadji
Сергей Хаджи
18 Dezghingea 1977 medic CI
66 Ecaterina Aizerin
Екатерина Айзерин
18 Dezghingea 1977 economist CI
67
Nicolai Raia
Николай Рая
18 Dezghingea 1970 profesor CI CI
68
Natalia Șoșeva
Наталья Шошева
19 Joltai 1964 farmacist CI CI
69
Semion Lazarev
Семён Лазарев
19 Joltai 1957 mecanic de cinema CI CI
70 Nina Cerneva
Нина Чернева
19 Joltai 1964 agronom CI
71
Ivan Arnaut
Иван Арнаут
20 Etulia 1958 inginer mecanic CI CI
72 Afanasi Uzun
Афанасий Узун
20 Etulia 1960 electromecanic PSRM
Varvara Chemenceji (retrasă)
Варвара Кеменчежи
20 Etulia 1959 profesor PSRM
73 Elena Marcenco
Елена Марченко
21 Ferapontievca 1963 moașă PSRM
74 Leonid Constantinov
Леонид Константинов
21 Ferapontievca 1982 economist CI
75 Vitali Cebanu
Виталий Чебану
21 Ferapontievca 1970 economist CI
76 Gheorghi Uzun
Георгий Узун
22 Gaidar 1950 jurist CI
77 Nicolai Uzun
Николай Узун
22 Gaidar 1965 inginer mecanic CI
78
Valentin Gaidarji
Валентин Гайдаржи
23 Carbalia 1984 inginer CI CI
79 Alexandr Diulgher
Александр Дюльгер
24 Cazaclia 1979 jurist CI
80
Afanasi Chior
Афанасий Киор
24 Cazaclia 1969 economist CI CI
81
Nicolai Chior
Николай Киор
24 Cazaclia 1960 istoric, profesor CI PCRM
82 Petru Uzun
Пётр Узун
24 Cazaclia 1953 profesor CI
83 Ivanna Koksal
Иванна Кёксал
24 Cazaclia 1978 filolog, jurnalist CI
84
Gheorghi Chiurcciu
Георгий Кюркчу
25 Chiriet-Lunga 1975 tehnician hidrotehnic CI CI
85
Dmitri Drumi
Дмитрий Друми
25 Chiriet-Lunga 1973 jurist CI CI
86 Ecaterina Novacilî
Екатерина Новачлы
25 Chiriet-Lunga 1970 economist PSRM
87 Mihail Jelezoglo
Михаил Железогло
25 Chiriet-Lunga 1968 jurist CI
88
Ivan Burgudji
Иван Бургуджи
25 Chiriet-Lunga 1953 jurist CI CI
89 Ivan Nicolaev
Иван Николаев
25 Chiriet-Lunga 1967 inginer mecanic CI
90
Stepan Sarioglo
Степан Сариогло
26 Chirsova 1974 felcer CI CI
91
Vasili Neicovcen
Василий Нейковчен
26 Chirsova 1960 profesor CI PPSM
92 Victor Radov
Виктор Радов
26 Chirsova 1965 inginer energetician PSRM
93 Constantin Fucidji
Константин Фучиджи
26 Chirsova 1954 agronom CI
94
Stepan Piron
Степан Пирон
26 Chirsova 1966 inginer hidrotehnic, economist CI CI
95 Alexei Pulucciu
Алексей Пулукчу
27 Congaz 1956 inginer mecanic CI
96 Dmitri Doicov
Дмитрий Дойков
27 Congaz 1980 medic veterinar PSRM
97
Ivan Fiodorov
Иван Фёдоров
27 Congaz 1963 tehnician mecanic CI CI
98 Serghei Harciu
Сергей Харчу
27 Congaz 1978 pietrar-zidar CI
99
Mihail Manolov
Михаил Манолов
27 Congaz 1986 jurist, manager CI PCRM
100
Fiodor Telpiz
Фёдор Тельпиз
27 Congaz 1964 economist CI CI
101 Ivanna Staeva
Иванна Стаева
27 Congaz 1969 economist PN
102
Constantin Telpiz
Константин Тельпиз
28 Congaz 1957 jurist CI CI
103 Dmitri Ciobanov
Дмитрий Чобанов
28 Congaz 1955 agronom PSRM
104 Fiodor Mincu
Фёдор Минку
28 Congaz 1956 profesor CI
105
Vitali Chiurcciu
Виталий Кюркчу
28 Congaz 1973 manager financiar CI CI
106 Nicolai Comur
Николай Комур
29 Congazcicul de Sus 1968 inginer zootehnician PSRM
107
Serghei Zaharia
Сергей Захария
29 Congazcicul de Sus 1971 istoric CI PLDM
108
Nicolai Dragan
Николай Драган
30 Copceac 1965 tehnician constructor, jurist CI PCRM
109 Gheorghe Tabunșcic
Георгий Табунщик
30 Copceac 1939 agronom CI
Dmitri Colev (retras)
Дмитрий Колев
30 Copceac 1955 inginer constructor CI
110 Anatoli Talmaci
Анатолий Талмач
31 Copceac 1991 politolog CI
111 Valentin Anghelcev
Валентин Ангельчев
31 Copceac 1974 agronom CI
112
Dmitri Manastîrlî
Дмитрий Манастырлы
31 Copceac 1967 profesor CI CI
113 Nina Velicicova
Нина Величкова
32 Cotovscoe 1959 profesor PSRM
114
Nicolai Ormanji
Николай Орманжи
32 Cotovscoe 1973 felcer veterinar, contabil, administrație publică CI PLDM
115
Svetlana Reguș
Светлана Регуш
32 Cotovscoe 1979 jurist CI CI
116
Ilia Uzun
Илья Узун
33 Chioselia Rusă 1967 medic veterinar CI PSRM
117 Alexandr Bairactar
Александр Байрактар
33 Chioselia Rusă 1983 manager PSRM
118
Vasili Torlac
Василий Торлак
34 Svetlîi 1955 inginer mecanic CI CI
119
Piotr Ceavdari
Пётр Чавдарь
34 Svetlîi 1950 inginer hidrotehnic PSRM CI
120 Ruslan Unilovschi
Руслан Униловский
34 Svetlîi 1980 medic veterinar CI
121 Victor Ponomar
Виктор Пономарь
34 Svetlîi 1967 economist CI
122 Ilia Topciu
Илья Топчу
35 Tomai 1957 agronom CI
123 Maia Ialama
Майя Ялама
35 Tomai 1969 medic CI
124 Victor Topciu
Виктор Топчу
35 Tomai 1965 jurist CI
125 Igor Ianac
Игорь Янак
35 Tomai 1985 jurist CI
126
Serghei Cimpoeș
Сергей Чимпоеш
35 Tomai 1966 manager CI CI
49 de candidați (38,9%), inclusiv 26 de deputați în exercițiu (), au participat și la alegerile precedente din 2012

Alegeri noi

# Nume Circumscripția Anul Profesia Formațiunea 2012
127 Piotr Fazlî
Пётр Фазлы
10 Vulcănești 1953 pictor PSRM
128 Gheorghi Cerven
Георгий Червен
10 Vulcănești 1959 inginer mecanic CI

Statistica

Gen Candidați Deputați
Bărbați 107 (84,9%) 31 (88,6%)
Femei 19 (15,1%) 4 (11,4%)
Vârsta
Vârsta medie 47 de ani 46 de ani
Între 21–35 ani 17 (13,5%) 5 (14,3%)
Între 36–50 ani 59 (46,8%) 19 (54,3%)
Peste 51 de ani 50 (39,7%) 11 (31,4%)
2016 vs. 2012
Ambele campanii 49 (38,9%) 19 (54,3%)
Candidați noi 77 (61,1%) 16 (45,7%)
Deputați în exercițiu 26 (74,3%) 15 (42,9%)
Alte formațiuni 19 (15,1%) 8 (22,9%)

Lista partidelor politice

Partidul Democrat din Moldova


Partidul Comuniștilor din Republica Moldova


Partidul Agrar din Moldova


Partidul Socialist din Moldova


Partidul Legii și Dreptății


Partidul Popular Creștin Democrat


Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда”


Partidul Liberal


Partidul pentru Unirea Moldovei


Partidul Social Democrat


Mișcarea “Forța Nouă”


Partidul Socialiștilor din Republica Moldova


Partidul “Șor”


Partidul Verde Ecologist


Partidul “Noua Opțiune Istorică”


Partidul Nostru


Partidul Republican din Moldova


Partidul Muncii


Uniunea Centristă din Moldova


Partidul European


Partidul Popular Democrat din Moldova


Partidul “Moldova Unită – Единая Молдова”


Partidul Conservator


Partidul Național Liberal


Mișcarea “Acțiunea Europeană”


Partidul “Pentru Neam și Țară”


Partidul Liberal Democrat din Moldova


Mișcarea Romilor din Republica Moldova


Partidul “Patrioții Moldovei”


Partidul “Casa Noastră – Moldova”


Mișcarea Populară Antimafie


Partidul Popular din Republica Moldova


Partidul “Democrația Acasă”


Partidul Regiunilor din Moldova


Partidul Popular Socialist din Moldova


Partidul Acțiunea Democratică


Partidul “Renaștere”


Platforma Demnitate și Adevăr


Partidul Liberal Reformator


Partidul “Patria”


Partidul Ruso-Slavean din Moldova


Partidul Societății Progresiste


Partidul Popular European din Moldova


Partidul “Dreapta”


Partidul Acțiune și Solidaritate

Rezultatele alegerilor

În rezultatul scrutinului din 2016 au fost aleși 34 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a VI-a: cinci desemnați de Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), unul – de Partidul Democrat din Moldova (PDM) și 28 de independenți. Cel de-al 35-lea mandat, în circumscripția electorală nr. 10 Vulcănești, a fost obținut în urma alegerilor noi din 24 iunie 2018 de candidatul PSRM.

Formațiunea Candidați Mandate
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 22 (21+1) 6
Partidul Democrat din Moldova 1 1
Partidul Nostru 8 0
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 2 0
Candidați independenți 95 (94+1) 28
Total 128 (126+2) 35

Turul I, 20 noiembrie 2016

17 deputați aleși

Conform Codului electoral al Găgăuziei[1], validarea alegerilor din fiecare circumscripție este condiționată de prezența la urne a cel puțin 1/3 din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale. Este declarat ales candidatul care a obținut mai mult de jumătate din voturile valabil exprimate. Rezultatele finale ale scrutinului se confirmă de Curtea de Apel Comrat.

În urma primului tur al alegerilor pentru Adunarea Populară a Găgăuziei din 20 noiembrie 2016 au fost aleși 17 deputați, mandatele cărora au fost validate de Curtea de Apel Comrat la 28 noiembrie, iar în 14 circumscripții electorale s-a stabilit turul doi de scrutin. Totodată, Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a decis organizarea votării repetate în patru circumscripții, unde alegerile au fost declarate nevalide sau nule.

Nr. Nume Circumscripția Turul I
9 Grigorii Uzun
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
Vulcănești
Rata: 41,13%
1 184 de voturi
60,35%
11 Elena Caramit
candidat independent
Avdarma
44,22%
865
68,38%
12 Grigorii Cadîn
candidat independent
Baurci
41,90%
1 164
54,06%
14 Gheorghi Efteni
candidat independent
Beșghioz
41,07%
603
56,51%
15 Vladimir Cîssa
Partidul Democrat din Moldova
Bugeac
55,22%
733
100,00%
17 Fiodor Ianioglo
candidat independent
Cioc-Maidan
46,64%
718
50,53%
19 Natalia Șoșeva
candidat independent
Joltai
44,82%
502
61,29%
20 Ivan Arnaut
candidat independent
Etulia
52,63%
930
64,76%
21 Vitali Cebanu
candidat independent
Ferapontievca
66,45%
337
54,80%
22 Nicolai Uzun
candidat independent
Gaidar
40,21%
710
52,48%
23 Valentin Gaidarji
candidat independent
Carbalia
48,45%
189
100,00%
28 Dmitri Ciobanov
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
Congaz
35,73%
901
54,77%
29 Serghei Zaharia
candidat independent
Congazcicul de Sus
49,75%
438
50,64%
30 Nicolai Dragan
candidat independent
Copceac
50,64%
1 093
60,32%
31 Dmitri Manastîrlî
candidat independent
Copceac
49,55%
913
66,40%
32 Nicolai Ormanji
candidat independent
Cotovscoe
61,35%
250
57,60%
33 Ilia Uzun
candidat independent
Chioselia Rusă
84,30%
210
53,71%
Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
1 Comrat Vitalii Dragoi CI 1 223 49,72% 43,78%
1 Comrat Anna Bratunova PCRM 351 14,27%
1 Comrat Maxim Mihailiuc PN 304 12,36%
1 Comrat Dmitri Constantinov CI 582 23,66%
2 Comrat Ivan Mardari CI 962 38,70% 43,98%
2 Comrat Constantin Zlatov CI 857 34,47%
2 Comrat Svetlana Camilciu PSRM 517 20,80%
2 Comrat Andrei Mihailov CI 77 3,10%
2 Comrat Gheorghi Cioban PCRM 73 2,94%
3 Comrat Alexandr Tarnavski CI 1 323 75,90% 31,01%
3 Comrat Vasili Vornicov PSRM 420 24,10%
4 Comrat Maxim Bolgar CI 490 22,12% 41,40%
4 Comrat Alexandr Suhodolski PSRM 729 32,91%
4 Comrat Gheorghi Mitioglo CI 888 40,09%
4 Comrat Irina Drangoz PN 70 3,16%
4 Comrat Oleg Sibov CI 38 1,72%
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Ivanciuc CI 796 47,30% 32,58%
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Radulov PSRM 208 12,36%
5 Ceadîr-Lunga Oleg Caicî CI 111 6,60%
5 Ceadîr-Lunga Andrei Mihailov PN 380 22,58%
5 Ceadîr-Lunga Dmitri Chiseev CI 73 4,34%
5 Ceadîr-Lunga Ivan Ghenov CI 115 6,83%
6 Ceadîr-Lunga Gheorghi Leiciu CI 981 47,67% 40,52%
6 Ceadîr-Lunga Vitali Dimov CI 71 3,45%
6 Ceadîr-Lunga Serghei Goncear PSRM 523 25,41%
6 Ceadîr-Lunga Serghei Buzadji CI 348 16,91%
6 Ceadîr-Lunga Diana Baciu PN 135 6,56%
7 Ceadîr-Lunga Serghei Mihalciuc CI 725 31,18% 43,69%
7 Ceadîr-Lunga Ruslan Garbalî PSRM 808 34,75%
7 Ceadîr-Lunga Valeri Cojocari CI 104 4,47%
7 Ceadîr-Lunga Elena Iurcenco CI 273 11,74%
7 Ceadîr-Lunga Alexandr Curu CI 415 17,85%
8 Vulcănești Serghei Cernev CI 530 28,21% 42,40%
8 Vulcănești Vladislav Onofrei PSRM 647 34,43%
8 Vulcănești Anna Holban PN 415 22,09%
8 Vulcănești Valentina Filippova CI 287 15,27%
9 Vulcănești Victor Petrioglo CI 565 28,80% 41,13%
9 Vulcănești Grigorii Uzun PSRM 1 184 60,35%
9 Vulcănești Vladimir Bleța CI 78 3,98%
9 Vulcănești Andrei Cernev CI 135 6,88%
10 Vulcănești Roman Tiutin PSRM 688 47,51% 31,41%
10 Vulcănești Valeri Cernev PN 544 37,57%
10 Vulcănești Vasili Tucan CI 216 14,92%
11 Avdarma Ivan Trandafilov PSRM 252 19,92% 44,22%
11 Avdarma Elena Caramit CI 865 68,38%
11 Avdarma Vitali Guna CI 61 4,82%
11 Avdarma Alexandr Dinjos CI 87 6,88%
12 Baurci Grigorii Cadîn CI 1 164 54,06% 41,90%
12 Baurci Dmitri Cheosea CI 989 45,94%
13 Beșalma Semion Bogdan CI 167 27,69% alegeri nule
13 Beșalma Nicolai Cuicioglo CI 268 44,44%
13 Beșalma Grigori Diulgher CI 168 27,86%
14 Beșghioz Gheorghi Efteni CI 603 56,51% 41,07%
14 Beșghioz Ivan Caraja CI 464 43,49%
15 Bugeac Vladimir Cîssa PDM 733 100,00% 55,22%
16 Cișmichioi Vitali Caragheorghi CI 76 4,26% 44,87%
16 Cișmichioi Mihail Berber PSRM 133 7,45%
16 Cișmichioi Leonid Chiosea PN 751 42,05%
16 Cișmichioi Anatoli Belecci CI 76 4,26%
16 Cișmichioi Ecaterina Jecova CI 750 41,99%
17 Cioc-Maidan Fiodor Ianioglo CI 718 50,53% 46,64%
17 Cioc-Maidan Valeriu Ianioglo CI 524 36,88%
17 Cioc-Maidan Victor Tomailî CI 179 12,60%
18 Dezghingea Ivan Terzi CI 688 36,19% 43,58%
18 Dezghingea Serghei Hadji CI 393 20,67%
18 Dezghingea Ecaterina Aizerin CI 139 7,31%
18 Dezghingea Nicolai Raia CI 681 35,82%
19 Joltai Natalia Șoșeva CI 502 61,29% 44,82%
19 Joltai Semion Lazarev CI 226 27,59%
19 Joltai Nina Cerneva CI 91 11,11%
20 Etulia Ivan Arnaut CI 930 64,76% 52,63%
20 Etulia Afanasi Uzun PSRM 506 35,24%
21 Ferapontievca Elena Marcenco PSRM 125 20,33% 66,45%
21 Ferapontievca Leonid Constantinov CI 153 24,88%
21 Ferapontievca Vitali Cebanu CI 337 54,80%
22 Gaidar Gheorghi Uzun CI 643 47,52% 40,21%
22 Gaidar Nicolai Uzun CI 710 52,48%
23 Carbalia Valentin Gaidarji CI 189 100,00% 48,45%
24 Cazaclia Alexandr Diulgher CI 671 33,30% 40,65%
24 Cazaclia Afanasi Chior CI 342 16,97%
24 Cazaclia Nicolai Chior CI 153 7,59%
24 Cazaclia Petru Uzun CI 175 8,68%
24 Cazaclia Ivanna Koksal CI 674 33,45%
25 Chiriet-Lunga Gheorghi Chiurcciu CI 127 14,02% 47,20%
25 Chiriet-Lunga Dmitri Drumi CI 241 26,60%
25 Chiriet-Lunga Ecaterina Novacilî PSRM 190 20,97%
25 Chiriet-Lunga Mihail Jelezoglo CI 242 26,71%
25 Chiriet-Lunga Ivan Burgudji CI 62 6,84%
25 Chiriet-Lunga Ivan Nicolaev CI 44 4,86%
26 Chirsova Stepan Sarioglo CI 817 34,34% 51,37%
26 Chirsova Vasili Neicovcen CI 272 11,43%
26 Chirsova Victor Radov PSRM 504 21,19%
26 Chirsova Constantin Fucidji CI 312 13,11%
26 Chirsova Stepan Piron CI 474 19,92%
27 Congaz Alexei Pulucciu CI 309 15,81% 38,58%
27 Congaz Dmitri Doicov PSRM 333 17,03%
27 Congaz Ivan Fiodorov CI 234 11,97%
27 Congaz Serghei Harciu CI 121 6,19%
27 Congaz Mihail Manolov CI 397 20,31%
27 Congaz Fiodor Telpiz CI 514 26,29%
27 Congaz Ivanna Staeva PN 47 2,40%
28 Congaz Constantin Telpiz CI 243 14,77% 35,73%
28 Congaz Dmitri Ciobanov PSRM 901 54,77%
28 Congaz Fiodor Mincu CI 249 15,14%
28 Congaz Vitali Chiurcciu CI 252 15,32%
29 Congazcicul de Sus Nicolai Comur PSRM 427 49,36% 49,75%
29 Congazcicul de Sus Serghei Zaharia CI 438 50,64%
30 Copceac Nicolai Dragan CI 1 093 60,32% 50,64%
30 Copceac Gheorghe Tabunșcic CI 719 39,68%
31 Copceac Anatoli Talmaci CI 262 19,05% 49,55%
31 Copceac Valentin Anghelcev CI 200 14,55%
31 Copceac Dmitri Manastîrlî CI 913 66,40%
32 Cotovscoe Nina Velicicova PSRM 74 17,05% 61,35%
32 Cotovscoe Nicolai Ormanji CI 250 57,60%
32 Cotovscoe Svetlana Reguș CI 110 25,35%
33 Chioselia Rusă Ilia Uzun CI 210 53,71% 84,30%
33 Chioselia Rusă Alexandr Bairactar PSRM 181 46,29%
34 Svetlîi Vasili Torlac CI 84 12,75% 46,50%
34 Svetlîi Piotr Ceavdari PSRM 312 47,34%
34 Svetlîi Ruslan Unilovschi CI 159 24,13%
34 Svetlîi Victor Ponomar CI 104 15,78%
35 Tomai Ilia Topciu CI 59 3,08% 58,91%
35 Tomai Maia Ialama CI 726 37,89%
35 Tomai Victor Topciu CI 145 7,57%
35 Tomai Igor Ianac CI 98 5,11%
35 Tomai Serghei Cimpoeș CI 888 46,35%
Nr. Circumscripția Alegători Votanți Rata
1 Comrat 5 590 +132 2 505 43,78%
2 Comrat 5 648 +77 2 518 43,98%
3 Comrat 5 616 +43 1 755 31,01%
4 Comrat 5 381 +25 2 238 41,40%
5 Ceadîr-Lunga 5 184 +27 1 698 32,58%
6 Ceadîr-Lunga 4 993 +133 2 077 40,52%
7 Ceadîr-Lunga 5 076 +301 2 349 43,69%
8 Vulcănești 4 408 +68 1 898 42,40%
9 Vulcănești 4 784 +16 1 974 41,13%
10 Vulcănești 4 676 +4 1 470 31,41%
11 Avdarma 2 866 +4 1 269 44,22%
12 Baurci 5 010 +136 2 156 41,90%
13 Beșalma 3 759 +6 1 411 37,48%
14 Beșghioz 2 602 +5 1 070 41,07%
15 Bugeac 1 319 +12 735 55,22%
16 Cișmichioi 3 971 +16 1 789 44,87%
17 Cioc-Maidan 3 012 +43 1 425 46,64%
18 Dezghingea 4 378 +7 1 911 43,58%
19 Joltai 1 805 +29 822 44,82%
20 Etulia 2 775 +3 1 462 52,63%
21 Ferapontievca 871 +56 616 66,45%
22 Gaidar 3 376 +24 1 367 40,21%
23 Carbalia 418 +0 203 48,45%
24 Cazaclia 4 961 +16 2 023 40,65%
25 Chiriet-Lunga 1 917 +13 911 47,20%
26 Chirsova 4 509 +142 2 389 51,37%
27 Congaz 4 975 +116 1 964 38,58%
28 Congaz 4 565 +75 1 658 35,73%
29 Congazcicul de Sus 1 762 +3 878 49,75%
30 Copceac 3 566 +50 1 831 50,64%
31 Copceac 2 667 +110 1 376 49,55%
32 Cotovscoe 709 +0 435 61,35%
33 Chioselia Rusă 448 +17 392 84,30%
34 Svetlîi 1 423 +5 664 46,50%
35 Tomai 3 231 +35 1 924 58,91%
Total 122 251 +1 749 53 163 42,87%

Turul II, 4 decembrie 2016

13 deputați aleși

Turul doi al alegerilor se organizează în circumscripțiile electorale unde în primul tur niciun candidat nu a fost declarat câștigător. Condițiile pentru validarea scrutinului din fiecare circumscripție nu se schimbă: prezența la urne a cel puțin 1/3 din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale. În cursă participă primii doi clasați după primul tur de scrutin și este declarat ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi.

În urma turului doi de scrutin din 4 decembrie 2016 au fost aleși alți 13 deputați ai Adunării Populare. La 22 decembrie Curtea de Apel Comrat a confirmat rezultatele alegerilor și a validat mandatele de deputat. Rezultatele alegerilor din circumscripția electorală nr. 1 Comrat au fost declarate nule, fiind stabilite alegeri repetate.

Nr. Nume Circumscripția Turul II
2 Constantin Zlatov
candidat independent
Comrat
Rata: 46,94%
1 426 de voturi
54,39%
4 Alexandr Suhodolski
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
Comrat
46,51%
1 409
56,34%
6 Gheorghi Leiciu
candidat independent
Ceadîr-Lunga
47,20%
1 324
55,14%
7 Ruslan Garbalî
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
Ceadîr-Lunga
45,15%
1 270
52,87%
8 Serghei Cernev
candidat independent
Vulcănești
49,26%
1 146
52,84%
16 Ecaterina Jecova
candidat independent
Cișmichioi
49,08%
993
50,90%
18 Nicolai Raia
candidat independent
Dezghingea
47,52%
1 100
53,32%
24 Ivanna Koksal
candidat independent
Cazaclia
48,84%
1 373
56,74%
25 Mihail Jelezoglo
candidat independent
Chiriet-Lunga
50,57%
526
54,34%
26 Stepan Sarioglo
candidat independent
Chirsova
46,52%
1 264
59,43%
27 Mihail Manolov
candidat independent
Congaz
43,16%
1 374
63,14%
34 Piotr Ceavdari
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
Svetlîi
52,62%
485
64,93%
35 Serghei Cimpoeș
candidat independent
Tomai
61,83%
1 073
53,92%
Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
1 Comrat Vitalii Dragoi CI 1 102 39,70% alegeri nule
1 Comrat Dmitri Constantinov CI 1 674 60,30%
2 Comrat Ivan Mardari CI 1 196 45,61% 46,94%
2 Comrat Constantin Zlatov CI 1 426 54,39%
4 Comrat Gheorghi Mitioglo CI 1 092 43,66% 46,51%
4 Comrat Alexandr Suhodolski PSRM 1 409 56,34%
6 Ceadîr-Lunga Gheorghi Leiciu CI 1 324 55,14% 47,20%
6 Ceadîr-Lunga Serghei Goncear PSRM 1 077 44,86%
7 Ceadîr-Lunga Ruslan Garbalî PSRM 1 270 52,87% 45,15%
7 Ceadîr-Lunga Serghei Mihalciuc CI 1 132 47,13%
8 Vulcănești Vladislav Onofrei PSRM 1 023 47,16% 49,26%
8 Vulcănești Serghei Cernev CI 1 146 52,84%
16 Cișmichioi Leonid Chiosea PN 958 49,10% 49,08%
16 Cișmichioi Ecaterina Jecova CI 993 50,90%
18 Dezghingea Ivan Terzi CI 963 46,68% 47,52%
18 Dezghingea Nicolai Raia CI 1 100 53,32%
24 Cazaclia Ivanna Koksal CI 1 373 56,74% 48,84%
24 Cazaclia Alexandr Diulgher CI 1 047 43,26%
25 Chiriet-Lunga Mihail Jelezoglo CI 526 54,34% 50,57%
25 Chiriet-Lunga Dmitri Drumi CI 442 45,66%
26 Chirsova Stepan Sarioglo CI 1 264 59,43% 46,52%
26 Chirsova Victor Radov PSRM 863 40,57%
27 Congaz Fiodor Telpiz CI 802 36,86% 43,16%
27 Congaz Mihail Manolov CI 1 374 63,14%
34 Svetlîi Piotr Ceavdari PSRM 485 64,93% 52,62%
34 Svetlîi Ruslan Unilovschi CI 262 35,07%
35 Tomai Serghei Cimpoeș CI 1 073 53,92% 61,83%
35 Tomai Maia Ialama CI 917 46,08%
Nr. Circumscripția Alegători Votanți Rata
1 Comrat 5 590 +184 2 852 49,39%
2 Comrat 5 648 +70 2 684 46,94%
4 Comrat 5 381 +76 2 538 46,51%
6 Ceadîr-Lunga 4 990 +196 2 448 47,20%
7 Ceadîr-Lunga 5 078 +329 2 441 45,15%
8 Vulcănești 4 408 +36 2 189 49,26%
16 Cișmichioi 3 971 +18 1 958 49,08%
18 Dezghingea 4 347 +15 2 073 47,52%
24 Cazaclia 4 961 +23 2 434 48,84%
25 Chiriet-Lunga 1 917 +11 975 50,57%
26 Chirsova 4 509 +102 2 145 46,52%
27 Congaz 4 975 +134 2 205 43,16%
34 Svetlîi 1 423 +8 753 52,62%
35 Tomai 3 213 +33 2 007 61,83%

Alegeri repetate

patru deputați aleși
Nr. Nume Circumscripția Alegeri repetate
1 Vitalii Dragoi
candidat independent
Comrat
Rata: 33,47%
1 861 de voturi
100,00%
3 Alexandr Tarnavski
candidat independent
Comrat
36,49%
1 522
74,64%
5 Nicolai Ivanciuc
candidat independent
Ceadîr-Lunga
39,60%
1 261
68,16%
13 Grigori Diulgher
candidat independent
Beșalma
42,22%
836
52,68%

4 decembrie 2016

Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
3 Comrat Alexandr Tarnavski CI 1 522 74,64% 36,49%
3 Comrat Vasili Vornicov PSRM 517 25,36%
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Ivanciuc CI 945 46,28% 44,04%
5 Ceadîr-Lunga Oleg Caicî CI 371 18,17%
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Radulov PSRM 108 5,29%
5 Ceadîr-Lunga Andrei Mihailov PN 555 27,18%
5 Ceadîr-Lunga Dmitri Chiseev CI 21 1,03%
5 Ceadîr-Lunga Ivan Ghenov CI 42 2,06%
10 Vulcăneşti Roman Tiutin PSRM 931 82,83% 24.61%
10 Vulcăneşti Valeri Cernev PN 147 13,08%
10 Vulcăneşti Vasili Tucan CI 46 4,09%
13 Beșalma Semion Bogdan CI 318 21,80% 38,78%
13 Beșalma Nicolai Cuicioglo CI 652 44,69%
13 Beșalma Grigori Diulgher CI 489 33,52%

18 decembrie 2016

Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Ivanciuc CI 1 261 68,16% 39,60%
5 Ceadîr-Lunga Andrei Mihailov PN 589 31,84%
13 Beșalma Nicolai Cuicioglo CI 751 47,32% 42,22%
13 Beșalma Grigori Diulgher CI 836 52,68%

5 martie 2017

Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
1 Comrat Vitalii Dragoi CI 1 861 100,00% 33,47%

4 decembrie 2016

Nr. Circumscripția Alegători Votanți Rata
3 Comrat 5 616 +35 2 062 36,49%
5 Ceadîr-Lunga 4 591 +80 2 057 44,04%
10 Vulcănești 4 684 +10 1 155 24,61%
13 Beșalma 3 759 +8 1 461 38,78%

18 decembrie 2016

Nr. Circumscripția Alegători Votanți Rata
5 Ceadîr-Lunga 4 671 +28 1 861 39,60%
13 Beșalma 3 759 +12 1 592 42,22%

5 martie 2017

Nr. Circumscripția Alegători Votanți Rata
1 Comrat 5 505 +56 1 861 33,47%

Alegeri noi

un deputat ales
Nr. Nume Circumscripția Alegeri noi
10 Piotr Fazlî
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
Vulcănești
Rata: 35,17%
1 103 voturi
67,96%

Turul I, 24 iunie 2018

Nr. Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
10 Vulcănești Piotr Fazlî PSRM 1 103 67,96% 35,17%
10 Vulcănești Gheorghi Cerven CI 520 32,04%
Nr. Circumscripția Alegători Votanți Rata
10 Vulcănești 4 704 +13 1 659 35,17%




Simbolul misiunii OSCE în Moldova

Compartimentul dedicat alegerilor în Adunarea Populară din 2016 a fost realizat cu sprijinul financiar al Misiunii OSCE în Moldova în cadrul proiectului “Sporirea nivelului de informare și mobilizare a populației din Găgăuzia cu privire la alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2021”, implementat în colaborare cu Asociația pentru Democrație Participativă “ADEPT”.
Suportul oferit nu presupune aprobarea de către Misiune a conținutului, designului sau modului de prezentare a informațiilor și opiniilor pe acest site.

Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei

1995  1999  2003  2008  2012  2016  2021