UTA Găgăuzia: Diferență între versiuni
(→Administrația Găgăuziei) |
(→Lista deputaților Adunarii Populare) |
||
Linia 56: | Linia 56: | ||
! class="hidden-xs" style="text-align:center" | Formațiunea | ! class="hidden-xs" style="text-align:center" | Formațiunea | ||
! class="hidden-xs" width="1%" | | ! class="hidden-xs" width="1%" | | ||
− | ! class="hidden-xs" class=" | + | ! class="hidden-xs" class="unsortable1" | Profesia |
|- align="center" | |- align="center" | ||
| class="lgrey" | 1 | | class="lgrey" | 1 | ||
Linia 88: | Linia 88: | ||
| class="hidden-xs" | | | class="hidden-xs" | | ||
| class="hidden-xs" | {{Arrow|rr}} | | class="hidden-xs" | {{Arrow|rr}} | ||
− | | align="left" class="grey hidden-xs" | deputat în [[Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a X-a|Parlamentul Republicii Moldova]] | + | | align="left" class="grey hidden-xs" data-sort-value="zz" | deputat în [[Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a X-a|Parlamentul Republicii Moldova]] |
|- align="center" | |- align="center" | ||
| class="lgrey" | 5 | | class="lgrey" | 5 | ||
Linia 248: | Linia 248: | ||
| class="hidden-xs" | | | class="hidden-xs" | | ||
| class="hidden-xs" | {{Arrow|rr}} | | class="hidden-xs" | {{Arrow|rr}} | ||
− | | align="left" class="grey hidden-xs" | deputat în [[Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a X-a|Parlamentul Republicii Moldova]] | + | | align="left" class="grey hidden-xs" data-sort-value="zzz" | deputat în [[Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a X-a|Parlamentul Republicii Moldova]] |
| align="left" class="grey hidden-xs" | | | align="left" class="grey hidden-xs" | | ||
|- align="center" | |- align="center" |
Versiunea de la data 14 octombrie 2019 23:16
UTA Găgăuzia (Gagauz-Yeri) este situată în partea de sud-vest a Republicii Moldova, având statutul juridic de unitate teritorială autonomă și regiune de dezvoltare. Alcătuită din 32 de localități cu o populație totală de 149,8 mii de locuitori, autonomia este administrată de Comitetul executiv, care asigură respectarea legislației țării și a actelor normative ale Adunării Populare, organul legislativ al Găgăuziei. Președintele Comitetului executiv este Irina Vlah, guvernatorul (bașcanul) autonomiei.
Cuprins
UTA Găgăuzia
Lista localităților din Găgăuzia
În conformitate cu prevederile Legii privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova[1], UTA Găgăuzia (Gagauz-Yeri) este constituită din 32 de localități, împărțite în 26 de unități administrativ-teritoriale de nivelul I:
- 2 municipii;
- 1 oraș cu o localitate în componență;
- 3 comune cu 8 sate în componență;
- 20 de sate, care nu aparțin vreunei comune.
# | Unitate | Denumire | Populație | Consilieri |
---|---|---|---|---|
1 | municipiul | Comrat | ||
2 | municipiul | Ceadîr-Lunga | ||
3 | orașul | Vulcănești | ||
4 | satul | Avdarma | ||
5 | satul | Baurci | ||
6 | satul | Beșalma | ||
7 | satul | Beșghioz | ||
8 | satul | Bugeac | ||
9 | satul | Carbalia | ||
10 | satul | Cazaclia | ||
11 | satul | Chioselia Rusă | ||
12 | satul | Chiriet-Lunga | ||
13 | satul | Chirsova | ||
14 | satul | Cioc-Maidan | ||
15 | satul | Cișmichioi | ||
16 | satul | Congaz | ||
17 | comuna | Congazcicul de Sus | ||
18 | satul | Copceac | ||
19 | satul | Cotovscoe | ||
20 | satul | Dezghingea | ||
21 | comuna | Etulia | ||
22 | satul | Ferapontievca | ||
23 | satul | Gaidar | ||
24 | satul | Joltai | ||
25 | comuna | Svetlîi | ||
26 | satul | Tomai |
Administrația Găgăuziei
Adunarea Populară a Găgăuziei
Lista deputaților Adunarii Populare
Nr. | Circumscripția | Nume | Anul nașterii | Formațiunea | Profesia | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Comrat | Vitalii Dragoi | 1968 | CI | ||
2 | Comrat | Constantin Zlatov | 1961 | CI | ||
3 | Comrat | Alexandr Tarnavski | 1977 | CI | ||
4 | Comrat | → | ||||
5 | Ceadîr-Lunga | Nicolai Ivanciuc | 1962 | CI | ||
6 | Ceadîr-Lunga | Gheorghi Leiciu | 1963 | CI | ||
7 | Ceadîr-Lunga | Ruslan Garbalî | 1970 | PSRM | ||
8 | Vulcănești | Serghei Cernev | 1966 | CI | ||
9 | Vulcănești | Grigorii Uzun | 1986 | PSRM | ||
10 | Vulcănești | Piotr Fazlî | 1953 | PSRM | ||
11 | Avdarma | Elena Caramit | 1975 | CI | ||
12 | Baurci | Grigorii Cadîn | 1970 | CI | ||
13 | Beșalma | Grigori Diulgher | 1981 | CI | ||
14 | Beșghioz | Gheorghi Efteni | 1974 | CI | ||
15 | Bugeac | Vladimir Cîssa | 1980 | PDM | ||
16 | Cișmichioi | Ecaterina Jecova | 1971 | CI | ||
17 | Cioc-Maidan | Fiodor Ianioglo | 1959 | CI | ||
18 | Dezghingea | Nicolai Raia | 1970 | CI | ||
19 | Joltai | Natalia Șoșeva | 1964 | CI | ||
20 | Etulia | Ivan Arnaut | 1958 | CI | ||
21 | Ferapontievca | Vitali Cebanu | 1970 | CI | ||
22 | Gaidar | Nicolai Uzun | 1965 | CI | ||
23 | Carbalia | Valentin Gaidarji | 1984 | CI | ||
24 | Cazaclia | → | ||||
25 | Chiriet-Lunga | Mihail Jelezoglo | 1968 | CI | ||
26 | Chirsova | Stepan Sarioglo | 1974 | CI | ||
27 | Congaz | Mihail Manolov | 1986 | CI | ||
28 | Congaz | Dmitri Ciobanov | 1955 | PSRM | ||
29 | Congazcicul de Sus | Serghei Zaharia | 1971 | CI | ||
30 | Copceac | Nicolai Dragan | 1965 | CI | ||
31 | Copceac | Dmitri Manastîrlî | 1967 | CI | ||
32 | Cotovscoe | Nicolai Ormanji | 1973 | CI | ||
33 | Chioselia Rusă | Ilia Uzun | 1967 | CI | ||
34 | Svetlîi | Piotr Ceavdari | 1950 | PSRM | ||
35 | Tomai | Serghei Cimpoeș | 1966 | CI |
Consilii locale și primari
Cele 32 de localități ale unității teritoriale autonome Găgăuzia, inclusiv capitala autonomiei mun. Comrat, sunt administrate de 26 de consilii locale (municipale, orășenesc, comunale și sătești) și primari.
Formațiunea | Consilieri | Primari | ||
---|---|---|---|---|
• | Partidul Socialiștilor din Republica Moldova | 104 | 6 | |
• | Partidul Nostru | 57 | 5 | |
• | Partidul Democrat din Moldova | 16 | 0 | |
• | Partidul Comuniștilor din Republica Moldova | 10 | 0 | |
• | Partidul “Casa Noastră – Moldova” | 6 | 0 | |
• | Partidul Regiunilor din Moldova | 5 | 0 | |
• | Mișcarea “Ravnopravie” | 5 | 0 | |
• | Partidul Socialist din Moldova | 3 | 0 | |
• | Partidul “Renaștere” | 2 | 0 | |
• | Candidați independenți | 170 | 15 |
# | Primăria | Primar | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Comrat | Serghei Anastasov | • | PN | → PSRM | ||||||||
2 | Ceadîr-Lunga | Anatoli Topal | • | CI | → PSRM | ||||||||
3 | Vulcănești | Victor Petrioglu | • | PN | |||||||||
4 | Avdarma | Ivan Casîm | • | CI | |||||||||
5 | Baurci | Nicolai Carapirea | • | CI | |||||||||
6 | Beșalma | Valeri Moș | • | CI | → PSRM | ||||||||
7 | Beșghioz | Nicolai Gotișan | • | CI | |||||||||
8 | Bugeac | Nicolai Dudoglo | • | CI | → PDM → CI | ||||||||
9 | Carbalia | Constantin Gaidarji | • | PSRM | |||||||||
10 | Cazaclia | Grigori Chior | • | CI | |||||||||
11 | Chioselia Rusă | Gheorghi Gospodinov | • | PSRM | |||||||||
12 | Chiriet-Lunga | Valentina Caicî | • | CI | → PSRM | ||||||||
13 | Chirsova | Serghei Sapunji | • | PSRM | |||||||||
14 | Cioc-Maidan | Gheorghii Cîrboba | • | CI | → PSRM | ||||||||
15 | Cișmichioi | Piotr Madjar | • | PN | → PSRM | ||||||||
16 | Congaz | Mihail Esir | • | PSRM | |||||||||
17 | Congazcicul de Sus | Dmitri Ichizli | • | CI | → PSRM | ||||||||
18 | Copceac | Oleg Garizan | • | CI | |||||||||
19 | Cotovscoe | Gheorghi Palic | • | PSRM | |||||||||
20 | Dezghingea | Piotr Tomailî | • | PN | → PSRM | ||||||||
21 | Etulia | Grigori Cula | • | PSRM | → PRSM | ||||||||
22 | Ferapontievca | Valentina Nedova | • | PN | → CI | ||||||||
23 | Gaidar | Ilia Chiosea | • | CI | → PSRM | ||||||||
24 | Joltai | Ilia Koșulinskii | • | CI | |||||||||
25 | Svetlîi | Pavel Filceacov | • | CI | → PSRM | ||||||||
26 | Tomai | Fiodor Topciu | • | CI |
Fiodor Gagauz (s. Gaidar) • Vladimir Odnostalco (mun. Comrat) • Irina Vlah (mun. Comrat)