Victoria Iftodi

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare
Victoria Iftodi

Victoria Iftodi

Născută 13 ianuarie 1969 (50 de ani)
s. Lalova, r-nul Rezina


Studii Universitatea de Stat din Moldova (1988–1993)
Profesie Jurist
Starea civilă Căsătorită, are un copil.
Funcții publice
2003 2019 prezent
Ministru al justiției
Judecător al Curții Constituționale
Membru al Consiliului de Integritate
Ambasador în Republica Algeriană Democratică și Populară
Ambasador în Republica Franceză
Prim-viceministru al justiției
Viceministru al justiției
Afiliere politică
19 martie 2018 – 8 iunie 2019
A deținut funcția de ministru al justiției, fiind promovată de Partidul Democrat din Moldova

8 iulie 2004 – 20 septembrie 2006
A deținut funcția de ministru al justiției, fiind promovată de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova