Chiril Gaburici

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare
Chiril Gaburici

Chiril Gaburici

Născut 23 noiembrie 1978 (41 de ani)
s. Logănești, r-nul Hîncești


Studii Universitatea Slavonă din Moldova
Profesie Economist
Starea civilă Căsătorit cu Irina Gaburici. Are trei copii (Nikita, Gruia și Mira).
Funcții publice
2015 2019 prezent
Ministru al economiei și infrastructurii
Prim-ministru al Republicii Moldova
Afiliere politică
10 ianuarie 2018 – 8 iunie 2019
A deținut funcția de ministru al economiei și infrastructurii, fiind promovat de Partidul Democrat din Moldova (PDM)

24 februarie 2019
A candidat la funcția de deputat în circumscripția uninominală nr. 31, Chișinău, fiind desemnat de PDM

18 februarie 2015 – 22 iunie 2015
A deținut funcția de Prim-ministru, fiind promovat de Partidul Liberal Democrat din Moldova