Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2021

De la alegeri.md
Versiunea din 15 septembrie 2021 08:08, autor: Oleg (Discuție | contribuții) (Circumscripții electorale)
Salt la: navigare, căutare

La 19 septembrie 2021 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut juridic special din componența Republicii Moldova, vor avea loc alegerile ordinare în Adunarea Populară – autoritatea reprezentativă și legislativă a autonomiei. Locuitorii Găgăuziei își vor alege deputații pentru un nou mandat de patru ani, în 35 de circumscripții electorale uninominale, câte un deputat în fiecare circumscripție. Pentru validarea alegerilor în fiecare dintre circumscripții este necesară participarea a cel puțin 1/3 din alegători.

COVID-19 în Găgăuzia

Primul caz de infecție cu COVID-19 în UTA Găgăuzia a fost confirmat la 1 aprilie 2020. Până în prezent, numărul de persoane infectate a atins cifra de 7 873, cu o incidență la 100 mii de locuitori mai joasă decât media pe țară.

Graficul prezintă date zilnice privind numărul cazurilor pozitive de COVID-19 în Găgăuzia, începând cu primul caz raportat.

56
30 apr 20211 apr mai iun iul 17 sep

Cadrul juridic

Codul electoral al GăgăuzieiRU
modificat prin Legea UTA Găgăuzia nr. 63-XLIX/VI din 16.07.2021

Regulamentul Găgăuziei (Gagauz-Yeri)
modificat prin Legea UTA Găgăuzia nr. 47-ХIХ/III din 08.06.2006

Candidați înregistrați

Alegerile deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de partide politice și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți.

Pentru scrutinul din 19 septembrie 2021 Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a înregistrat 123 de candidați: 23 desemnați de două formațiuni politice și 100 de independenți, alți doi pretendenți s-au retras din cursă.

Formațiunea Candidați
Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor 21
Partidul “Acasă Construim Europa” 2
Candidați independenți 100 (102-2)
Total 123 (125-2)

Lista candidaților

# Nume Circumscripția Anul Profesia Formațiunea 2016 Venituri
1
Nicolai Dudoglo
Nicolai Dudoglo
Николай Дудогло
1 Comrat 1966 profesor CI
2
Irina Zelenskaia
Ирина Зеленская
1 Comrat 1974 jurist CI
3
Serghei Chiulaflî
Сергей Кюлафлы
1 Comrat 1986 economist CI
4
Anna Bratunova
Анна Братунова
1 Comrat 1959 economist BeCS PCRM
5
Valeri Cîssa
Валерий Кысса
1 Comrat 1971 relații internaționale CI
6
Andrei Mutcoglo
Андрей Муткогло
1 Comrat 1989 istoric CI
7
Mihail Vlah
Михаил Влах
1 Comrat 1978 jurnalist CI
8
Victor Petrov
Виктор Петров
2 Comrat 1975 jurist CI
9
Vladimir Bogaciov
Владимир Богачёв
2 Comrat 1967 jurist CI
10
Ivan Cîlcic
Иван Кыльчик
3 Comrat 1966 inginer mecanic CI
11
Lidia Gradinar
Лидия Градинар
3 Comrat 1975 jurist CI
12
Alexandr Tarnavski
Alexandr Tarnavski
Александр Тарнавский
3 Comrat 1977 economist CI CI
13
Stepan Cara
Степан Кара
4 Comrat 1994 economist CI
14
Ivan Dimitroglo
Иван Димитрогло
4 Comrat 1993 jurist BeCS
15
Nicolai Constantinov
Николай Константинов
4 Comrat 1990 inginer constructor CI
16
Dmitri Dimitroglo
Дмитрий Димитрогло
4 Comrat 1962 inginer tehnolog CI
17
Piotr Mavrodi
Пётр Мавроди
4 Comrat 1968 agricultor CI
18
Ivan Ceșmedji
Иван Чешмеджи
4 Comrat 1958 jurist CI
19
Prascovia Arabadji
Прасковья Арабаджи
4 Comrat 1960 economist CI
20
Nicolai Ivanciuc
Nicolai Ivanciuc
Николай Иванчук
5 Ceadîr-Lunga 1962 agronom CI CI
21
Ivan Constantinov
Иван Константинов
5 Ceadîr-Lunga 1983 inginer CI
22
Natalia Mihalciuc
Наталья Михальчук
5 Ceadîr-Lunga 1981 economist CI
23
Piotr Pașalî
Пётр Пашалы
5 Ceadîr-Lunga 1955 agronom, politolog, istoric BeCS
24
Gheorghi Leiciu
Gheorghi Leiciu
Георгий Лейчу
6 Ceadîr-Lunga 1963 jurist CI CI
25
Anatoli Culev
Анатолий Кулев
6 Ceadîr-Lunga 1981 jurist BeCS
26
Alexandr Covric
Александр Коврик
6 Ceadîr-Lunga 1984 inginer metrolog CI
27
Gheorghi Ormanji
Георгий Орманжи
6 Ceadîr-Lunga 1960 medic CI
28
Ruslan Garbalî
Ruslan Garbalî
Руслан Гарбалы
7 Ceadîr-Lunga 1970 economist, inginer CI PSRM
29
Vladimir Constantinov
Владимир Константинов
7 Ceadîr-Lunga 1957 agronom CI
30
Liudmila Moga
Людмила Мога
7 Ceadîr-Lunga 1969 inginer metrolog, administrație publică CI
31
Elena Iurcenco
Елена Юрченко
7 Ceadîr-Lunga 1975 profesor BeCS CI
32
Serghei Cernev
Serghei Cernev
Сергей Чернев
8 Vulcănești 1966 jurist CI CI
33
Alexandr Toporaș
Александр Топораш
8 Vulcănești 1992 jurist BeCS
34
Victor Petrioglo
Виктор Петриогло
9 Vulcănești 1962 inginer mecanic, jurist CI CI
35
Andrei Cernev
Андрей Чернев
9 Vulcănești 1989 ecolog, administrație publică CI CI
36
Dmitri Topal
Дмитрий Топал
9 Vulcănești 1973 jurist BeCS
37
Roman Tiutin
Роман Тютин
10 Vulcănești 1980 jurist CI PSRM
38
Piotr Fazlî
Piotr Fazlî
Пётр Фазлы
10 Vulcănești 1953 pictor BeCS PSRM
39
Ivan Crețu
Иван Крецу
10 Vulcănești 1962 tehnician constructor CI
40
Alexandr Dinjos
Александр Динжос
11 Avdarma 1963 medic veterinar BeCS CI
41
Elena Caramit
Elena Caramit
Елена Карамит
11 Avdarma 1975 manager educațional CI CI
42
Grigorii Cadîn
Grigorii Cadîn
Григорий Кадын
12 Baurci 1970 tehnician mecanic, jurist CI CI
43
Victor Terzi
Виктор Терзи
12 Baurci 1974 profesor CI
44
Nadejda Tucan
Надежда Тукан
12 Baurci 1962 profesor BeCS
45
Valentina Varban
Валентина Варбан
13 Beșalma 1985 filolog, economist CI
46
Piotr Capaclî
Пётр Капаклы
13 Beșalma 1985 olar CI
47
Ilia Curu
Илья Куру
13 Beșalma 1959 electromecanic BeCS
48
Grigori Diulgher
Grigori Diulgher
Григорий Дюльгер
13 Beșalma 1981 contabil CI CI
49
Ivan Caraja
Иван Каража
14 Beșghioz 1961 pilot aeronave CI CI
50
Valeri Garbalî
Валерий Гарбалы
14 Beșghioz 1983 economist CI
51
Vitalie Bratan
Виталий Братан
14 Beșghioz 1973 dirijor CI
52
Alexandr Chendighelean
Александр Кендигелян
15 Bugeac 1964 profesor CI
53
Vladimir Cîssa
Vladimir Cîssa
Владимир Кысса
15 Bugeac 1980 jurist CI PDM
54
Alexandr Panov
Александр Панов
15 Bugeac 1995 agronom, jurist CI
55
Fiodor Leiciu
Фёдор Лейчу
15 Bugeac 1965 inginer zootehnician CI
56
Vladimir Cîssa
Владимир Кысса
15 Bugeac 1963 agronom CI
Alexandr Chendighelean (retras)
Александр Кендигелян
15 Bugeac 1993 contabil CI
57
Leonid Chiosea
Леонид Киося
16 Cișmichioi 1983 agronom BeCS PN
58
Ecaterina Jecova
Ecaterina Jecova
Екатерина Жекова
16 Cișmichioi 1971 regizor, jurnalist CI CI
59
Nicolai Arnaut
Николай Арнаут
17 Cioc-Maidan 1960 merceolog CI
60
Valeriu Ianioglo
Valeriu Ianioglo
Валерий Яниогло
17 Cioc-Maidan 1957 inginer constructor CI CI
61
Anna Maslennicova
Анна Масленникова
17 Cioc-Maidan 1983 jurist CI
62
Fiodor Ianioglo
Fiodor Ianioglo
Фёдор Яниогло
17 Cioc-Maidan 1959 inginer mecanic CI CI
63
Piotr Uzun
Пётр Узун
18 Dezghingea 1966 electromontor, sudor CI
64
Nicolai Raia
Nicolai Raia
Николай Рая
18 Dezghingea 1970 profesor CI CI
65
Dmitri Capsamun
Дмитрий Капсамун
18 Dezghingea 1981 medic PACE
66
Natalia Șoșeva
Natalia Șoșeva
Наталья Шошева
19 Joltai 1964 farmacist CI CI
67
Nicolai Andrușoi
Николай Андрушой
19 Joltai 1989 jurist CI
68
Victor Petcovici
Виктор Петкович
19 Joltai 1958 agronom CI
69
Mihail Popov
Михаил Попов
20 Etulia 1969 zootehnician BeCS
70
Oleg Zabun
Олег Забун
20 Etulia 1974 reglor aparate radioelectronice CI
71
Vladimir Sarioglo
Владимир Сариогло
20 Etulia 1990 manager CI
72
Iurie Motuzoc
Юрий Мотузок
20 Etulia 1983 medic CI
73
Serghei Mînzat
Сергей Мынзат
20 Etulia 1995 inginer telecomunicații CI
74
Vladimir Manzul
Владимир Манзул
20 Etulia 1981 jurist CI
75
Dmitri Constantinov
Dmitri Constantinov
Дмитрий Константинов
21 Ferapontievca 1952 inginer zootehnician CI CI
76
Igor Mihailov
Игорь Михайлов
21 Ferapontievca 1986 fără calificare CI
77
Alexandr Odnostalco
Александр Односталко
21 Ferapontievca 1986 jurist BeCS
78
Veaceslav Cebotari
Вячеслав Чеботарь
22 Gaidar 1986 dulgher, tractorist CI
79
Valeri Capsamun
Валерий Капсамун
22 Gaidar 1984 traducător BeCS
80
Vitali Curu
Виталий Куру
22 Gaidar 1983 jurist CI
81
Nicolai Uzun
Николай Узун
22 Gaidar 1965 inginer mecanic CI CI
82
Maria Gaidarji
Мария Гайдаржи
22 Gaidar 1982 jurist CI
83
Ivan Dergaci
Иван Дергач
23 Carbalia 1952 agronom CI
84
Valentin Gaidarji
Valentin Gaidarji
Валентин Гайдаржи
23 Carbalia 1984 inginer PACE CI
85
Alexandr Diulgher
Александр Дюльгер
24 Cazaclia 1979 jurist CI CI
86
Dmitri Calac
Дмитрий Калак
24 Cazaclia 1959 jurnalist CI
87
Elena Mandaji
Елена Мандажи
24 Cazaclia 1974 profesor, manager educațional BeCS
88
Ivan Burgudji
Ivan Burgudji
Иван Бургуджи
25 Chiriet-Lunga 1953 jurist CI CI
89
Grigori Todoroglo
Григорий Тодорогло
25 Chiriet-Lunga 1977 jurist CI
90
Mihail Jelezoglo
Mihail Jelezoglo
Михаил Железогло
25 Chiriet-Lunga 1968 jurist CI CI
91
Ivan Nicolaev
Иван Николаев
25 Chiriet-Lunga 1967 inginer mecanic CI CI
92
Stepan Sarioglo
Stepan Sarioglo
Степан Сариогло
26 Chirsova 1974 felcer BeCS CI
93
Valentina Șichili
Валентина Шикиль
26 Chirsova 1985 ecolog CI
94
Vasili Neicovcen
Василий Нейковчен
26 Chirsova 1960 profesor CI CI
95
Stepan Piron
Степан Пирон
26 Chirsova 1966 inginer hidrotehnic, economist CI CI
96
Semion Dragan
Семён Драган
26 Chirsova 1982 tehnician constructor CI
Victor Zlatovcen (retras)
Виктор Златовчен
26 Chirsova 1989 jurist CI
97
Fiodor Gaidarji
Фёдор Гайдаржи
27 Congaz 1964 economist CI
98
Ivan Bessarab
Иван Бессараб
27 Congaz 1970 mecanizator CI
99
Nicolai Arabadji
Николай Арабаджи
27 Congaz 1982 fără calificare CI
100
Svetlana Diuvenji
Светлана Дювенжи
27 Congaz 1968 profesor CI
101
Demian Caraseni
Demian Caraseni
Демьян Карасени
28 Congaz 1966 profesor, relații internaționale CI
102
Constantin Telpiz
Константин Тельпиз
28 Congaz 1957 jurist CI CI
103
Vitali Chiurcciu
Виталий Кюркчу
28 Congaz 1973 manager economist CI CI
104
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
Сергей Захария
29 Congazcicul de Sus 1971 istoric CI CI
105
Vasili Ichizli
Василий Икизли
29 Congazcicul de Sus 1956 inginer CI
106
Evgheni Tucan
Евгений Тукан
29 Congazcicul de Sus 1990 administrație publică BeCS
107
Valeriu Manastîrlî
Валерий Манастырлы
30 Copceac 1972 zootehnician CI
108
Nicolai Dragan
Nicolai Dragan
Николай Драган
30 Copceac 1965 tehnician constructor, jurist BeCS CI
109
Gheorghi Gaidarji
Георгий Гайдаржи
30 Copceac 1954 tehnician mecanic CI
110
Ivan Ialama
Иван Ялама
30 Copceac 1968 agronom CI
111
Dmitri Curdov
Дмитрий Курдов
31 Copceac 1984 mecanizator CI
112
Dmitri Manastîrlî
Dmitri Manastîrlî
Дмитрий Манастырлы
31 Copceac 1967 profesor CI CI
113
Nicolai Ormanji
Nicolai Ormanji
Николай Орманжи
32 Cotovscoe 1973 felcer veterinar, contabil, administrație publică CI CI
114
Ilia Uzun
Ilia Uzun
Илья Узун
33 Chioselia Rusă 1967 medic veterinar CI CI
115
Constantin Belopșițki
Константин Белопшицкий
33 Chioselia Rusă 1989 marketolog CI
116
Ivan Cîssa
Иван Кысса
33 Chioselia Rusă 1969 sudor CI
117
Piotr Ceavdari
Piotr Ceavdari
Пётр Чавдарь
34 Svetlîi 1950 inginer hidrotehnic BeCS PSRM
118
Dmitri Ceachir
Дмитрий Чакир
34 Svetlîi 1987 economist CI
119
Ruslan Unilovschi
Руслан Униловский
34 Svetlîi 1980 medic veterinar, inginer mecanic CI CI
120
Dmitri Mazîlo
Дмитрий Мазыло
34 Svetlîi 1984 fără calificare CI
121
Oxana Nedealco-Calîn
Оксана Недялко-Калын
35 Tomai 1990 politolog CI
122
Dmitrii Chiosea
Дмитрий Киося
35 Tomai 1999 administrație publică BeCS
123
Serghei Cimpoeș
Serghei Cimpoeș
Сергей Чимпоеш
35 Tomai 1966 manager CI CI
43 de candidați (35,0%) au participat și la alegerile precedente din 2016
  
 
66 de candidați (53,7%) participă la alegeri pentru prima oară

Raionul Comrat

17 circumscripții, 63 de candidați
1, Comrat
Nicolai Dudoglo CI
Irina Zelenskaia CI
Serghei Chiulaflî CI
Anna Bratunova BeCS
Valeri Cîssa CI
Andrei Mutcoglo CI
Mihail Vlah CI
2, Comrat
Victor Petrov CI
Vladimir Bogaciov CI
3, Comrat
Ivan Cîlcic CI
Lidia Gradinar CI
Alexandr Tarnavski CI
4, Comrat
Stepan Cara CI
Ivan Dimitroglo BeCS
Nicolai Constantinov CI
Dmitri Dimitroglo CI
Piotr Mavrodi CI
Ivan Ceșmedji CI
Prascovia Arabadji CI
11, Avdarma
Alexandr Dinjos BeCS
Elena Caramit CI
13, Beșalma
Valentina Varban CI
Piotr Capaclî CI
Ilia Curu BeCS
Grigori Diulgher CI
15, Bugeac
Alexandr Chendighelean CI
Vladimir Cîssa CI
Alexandr Panov CI
Fiodor Leiciu CI
Vladimir Cîssa CI
17, Cioc-Maidan
Nicolai Arnaut CI
Valeriu Ianioglo CI
Anna Maslennicova CI
Fiodor Ianioglo CI
18, Dezghingea
Piotr Uzun CI
Nicolai Raia CI
Dmitri Capsamun PACE
21, Ferapontievca
Dmitri Constantinov CI
Igor Mihailov CI
Alexandr Odnostalco BeCS
26, Chirsova
Stepan Sarioglo BeCS
Valentina Șichili CI
Vasili Neicovcen CI
Stepan Piron CI
Semion Dragan CI
27, Congaz
Fiodor Gaidarji CI
Ivan Bessarab CI
Nicolai Arabadji CI
Svetlana Diuvenji CI
28, Congaz
Demian Caraseni CI
Constantin Telpiz CI
Vitali Chiurcciu CI
29, Congazcicul de Sus
Serghei Zaharia CI
Vasili Ichizli CI
Evgheni Tucan BeCS
32, Cotovscoe
Nicolai Ormanji CI
33, Chioselia Rusă
Ilia Uzun CI
Constantin Belopșițki CI
Ivan Cîssa CI
34, Svetlîi
Piotr Ceavdari BeCS
Dmitri Ceachir CI
Ruslan Unilovschi CI
Dmitri Mazîlo CI

Raionul Ceadîr-Lunga

12 circumscripții, 42 de candidați
5, Ceadîr-Lunga
Nicolai Ivanciuc CI
Ivan Constantinov CI
Natalia Mihalciuc CI
Piotr Pașalî BeCS
6, Ceadîr-Lunga
Gheorghi Leiciu CI
Anatoli Culev BeCS
Alexandr Covric CI
Gheorghi Ormanji CI
7, Ceadîr-Lunga
Ruslan Garbalî CI
Vladimir Constantinov CI
Liudmila Moga CI
Elena Iurcenco BeCS
12, Baurci
Grigorii Cadîn CI
Victor Terzi CI
Nadejda Tucan BeCS
14, Beșghioz
Ivan Caraja CI
Valeri Garbalî CI
Vitalie Bratan CI
19, Joltai
Natalia Șoșeva CI
Nicolai Andrușoi CI
Victor Petcovici CI
22, Gaidar
Veaceslav Cebotari CI
Valeri Capsamun BeCS
Vitali Curu CI
Nicolai Uzun CI
Maria Gaidarji CI
24, Cazaclia
Alexandr Diulgher CI
Dmitri Calac CI
Elena Mandaji BeCS
25, Chiriet-Lunga
Ivan Burgudji CI
Grigori Todoroglo CI
Mihail Jelezoglo CI
Ivan Nicolaev CI
30, Copceac
Valeriu Manastîrlî CI
Nicolai Dragan BeCS
Gheorghi Gaidarji CI
Ivan Ialama CI
31, Copceac
Dmitri Curdov CI
Dmitri Manastîrlî CI
35, Tomai
Oxana Nedealco-Calîn CI
Dmitrii Chesea BeCS
Serghei Cimpoeș CI

Raionul Vulcănești

șase circumscripții, 18 candidați
8, Vulcănești
Serghei Cernev CI
Alexandr Toporaș BeCS
9, Vulcănești
Victor Petrioglo CI
Andrei Cernev CI
Dmitri Topal BeCS
10, Vulcănești
Roman Tiutin CI
Piotr Fazlî BeCS
Ivan Crețu CI
16, Cișmichioi
Leonid Chiosea BeCS
Ecaterina Jecova CI
20, Etulia
Mihail Popov BeCS
Oleg Zabun CI
Vladimir Sarioglo CI
Iurie Motuzoc CI
Serghei Mînzat CI
Vladimir Manzul CI
23, Carbalia
Ivan Dergaci CI
Valentin Gaidarji PACE

Statistica

Gen Candidați
Bărbați 105 (85,4%)
Femei 18 (14,6%)
Vârsta
Vârsta medie 48 de ani
Între 21–35 ani 19 (15,5%)
Între 36–50 ani 46 (37,4%)
Peste 51 de ani 58 (47,2%)
2021 vs. 2016
Ambele campanii 43 (35,0%)
Candidați noi 80 (65,0%)
Deputați în exercițiu 25 (71,4%)
Alte formațiuni 9 (7,3%)
Venituri 2019–2020
Peste 1 000 000 10 (8,1%)
200 000 – 1 000 000 69 (56,1%)
Sub 200 000 38 (30,9%)
0 lei 6 (4,9%)

Top 10 candidați milionari în lei

# Candidat Venituri
1
Serghei Cimpoeș
Serghei Cimpoeș
35, Tomai
2
Ilia Uzun
Ilia Uzun
33, Chioselia Rusă
3
Valentin Gaidarji
Valentin Gaidarji
23, Carbalia
4
Victor Petrov
2, Comrat
5
Grigorii Cadîn
Grigorii Cadîn
12, Baurci
6
Dmitri Topal
9, Vulcănești
7
Vitalie Bratan
14, Beșghioz
8
Vladimir Manzul
20, Etulia
9
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
29, Congazcicul de Sus
10
Valeriu Ianioglo
Valeriu Ianioglo
17, Cioc-Maidan

Candidații participanți la alegerile anterioare

# Candidat Scrutine 1995 1999 2003 2008 2012 2016 2021
1
Anna Bratunova
1, Comrat
4 PCRM PCRM PCRM BeCS
2
Ivan Burgudji
Ivan Burgudji
25, Chiriet-Lunga
4 PPV CI
retras
CI CI CI
3
Grigorii Cadîn
Grigorii Cadîn
12, Baurci
4 CI CI CI CI
4
Ivan Caraja
14, Beșghioz
5 PCRM CI CI CI CI
5
Elena Caramit
Elena Caramit
11, Avdarma
2 CI CI
6
Demian Caraseni
Demian Caraseni
28, Congaz
4 CI PCRM CI CI
7
Piotr Ceavdari
Piotr Ceavdari
34, Svetlîi
6 PCRM PCRM PCRM CI PSRM BeCS
8
Andrei Cernev
9, Vulcănești
2 CI CI
9
Serghei Cernev
Serghei Cernev
8, Vulcănești
4 CI MRR CI CI
10
Alexandr Chendighelean
15, Bugeac
3 CI PCRM CI
11
Leonid Chiosea
16, Cișmichioi
2 PN BeCS
12
Vitali Chiurcciu
28, Congaz
4 AMN CI CI CI
13
Serghei Cimpoeș
Serghei Cimpoeș
35, Tomai
5 CI CI CI CI CI
14
Ivan Cîlcic
3, Comrat
2 CI CI
15
Vladimir Cîssa
Vladimir Cîssa
15, Bugeac
4 PDM CI PDM CI
16
Dmitri Constantinov
Dmitri Constantinov
21, Ferapontievca
5 CM CI AMN CI CI
exclus
CI
17
Vladimir Constantinov
7, Ceadîr-Lunga
2 PSD CI
18
Ivan Dergaci
23, Carbalia
6 CI CI PCRM PCRM PSRM CI
19
Alexandr Dinjos
11, Avdarma
4 MRR CI CI BeCS
20
Alexandr Diulgher
24, Cazaclia
2 CI CI
21
Grigori Diulgher
Grigori Diulgher
13, Beșalma
3 CI CI CI
22
Nicolai Dragan
Nicolai Dragan
30, Copceac
5 CI PCRM PCRM CI BeCS
23
Nicolai Dudoglo
Nicolai Dudoglo
1, Comrat
3 CI CI CI
24
Piotr Fazlî
Piotr Fazlî
10, Vulcănești
2 PSRM BeCS
25
Valentin Gaidarji
Valentin Gaidarji
23, Carbalia
3 CI CI PACE
26
Ruslan Garbalî
Ruslan Garbalî
7, Ceadîr-Lunga
2 PSRM CI
27
Fiodor Ianioglo
Fiodor Ianioglo
17, Cioc-Maidan
7 CM CI PCRM PCRM PCRM CI CI
28
Valeriu Ianioglo
Valeriu Ianioglo
17, Cioc-Maidan
2 CI CI
29
Elena Iurcenco
7, Ceadîr-Lunga
2 CI
retrasă
CI BeCS
30
Nicolai Ivanciuc
Nicolai Ivanciuc
5, Ceadîr-Lunga
2 CI CI
31
Ecaterina Jecova
Ecaterina Jecova
16, Cișmichioi
2 CI CI
32
Mihail Jelezoglo
Mihail Jelezoglo
25, Chiriet-Lunga
2 CI CI
33
Fiodor Leiciu
15, Bugeac
2 PDAM CI
34
Gheorghi Leiciu
Gheorghi Leiciu
6, Ceadîr-Lunga
3 CI CI CI
35
Dmitri Manastîrlî
Dmitri Manastîrlî
31, Copceac
3 CI CI CI
36
Elena Mandaji
24, Cazaclia
2 PLDM BeCS
37
Piotr Mavrodi
4, Comrat
2 PDPM CI
38
Liudmila Moga
7, Ceadîr-Lunga
4 PCRM PCRM PCRM CI
39
Vasili Neicovcen
26, Chirsova
3 PPSM CI CI
40
Ivan Nicolaev
25, Chiriet-Lunga
3 CI CI CI
41
Gheorghi Ormanji
6, Ceadîr-Lunga
3 PSM CI CI
42
Nicolai Ormanji
Nicolai Ormanji
32, Cotovscoe
5 CI PDM PLDM CI CI
43
Piotr Pașalî
5, Ceadîr-Lunga
5 PCRM CI PCRM CI BeCS
44
Victor Petcovici
19, Joltai
4 PCRM PCRM PSRM CI
45
Victor Petrioglo
9, Vulcănești
3 CI CI CI
46
Stepan Piron
26, Chirsova
6 CI AMN CI CI CI CI
47
Nicolai Raia
Nicolai Raia
18, Dezghingea
3 CI CI CI
48
Stepan Sarioglo
Stepan Sarioglo
26, Chirsova
3 CI CI BeCS
49
Natalia Șoșeva
Natalia Șoșeva
19, Joltai
5 CI CI CI CI CI
50
Alexandr Tarnavski
Alexandr Tarnavski
3, Comrat
3 CI CI CI
51
Constantin Telpiz
28, Congaz
4 CI CI CI CI
52
Roman Tiutin
10, Vulcănești
3 PCRM PSRM CI
53
Grigori Todoroglo
25, Chiriet-Lunga
2 PDM CI
54
Ruslan Unilovschi
34, Svetlîi
2 CI CI
55
Ilia Uzun
Ilia Uzun
33, Chioselia Rusă
7 PDAM CI PDM CI PSRM CI CI
56
Nicolai Uzun
22, Gaidar
2 CI CI
57
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
29, Congazcicul de Sus
6 CI CI CI PLDM CI CI
1995 1999 2003 2008 2012 2016 2021
ales deputat
retras /exclus din cursă
 AMN  Alianța “Moldova Noastră” (1997–2011)
MRR Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” (Partidul “Șor”)
toate abrevierile 
ales deputat
retras /exclus din cursă
 AMN  Alianța “Moldova Noastră” (1997–2011)
MRR Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” (Partidul “Șor”)
PACE Partidul “Acasă Construim Europa”
PCRM Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
PDAM Partidul Democrat Agrar din Moldova (Partidul Agrar din Moldova)
PDM Partidul Democrat din Moldova
PDPM Partidul Democrat-Popular din Moldova (1997–2003)
PLDM Partidul Liberal Democrat din Moldova
PPSM Partidul Popular Socialist din Moldova
PPV Partidul Popular “Vatan” (1995–1999)
PSD Partidul Social Democrat
PSM Partidul Socialist din Moldova
PSRM Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
CI candidat independent
CM desemnat de colectivul de muncitori
toate abrevierile 

Circumscripții electorale

Nr. Circumscripția Candidați Alegători
1 Comrat 7 5 352
2 Comrat 2 5 305
3 Comrat 3 5 560
4 Comrat 7 4 894
5 Ceadîr-Lunga 4 4 106
6 Ceadîr-Lunga 4 4 598
7 Ceadîr-Lunga 4 5 266
8 Vulcănești 2 4 338
9 Vulcănești 3 4 694
10 Vulcănești 3 4 635
11 Avdarma 2 2 298
12 Baurci 3 5 215
13 Beșalma 4 3 742
14 Beșghioz 3 2 535
15 Bugeac 5 1 824
16 Cișmichioi 2 3 715
17 Cioc-Maidan 4 2 116
18 Dezghingea 3 3 281
19 Joltai 3 1 357
20 Etulia 6 2 709
21 Ferapontievca 3 846
22 Gaidar 5 3 039
23 Carbalia 2 410
24 Cazaclia 3 4 926
25 Chiriet-Lunga 4 1 404
26 Chirsova 5 4 039
27 Congaz 4 5 326
28 Congaz 3 4 269
29 Congazcicul de Sus 3 1 663
30 Copceac 4 3 068
31 Copceac 2 2 521
32 Cotovscoe 1 692
33 Chioselia Rusă 3 727
34 Svetlîi 4 1 242
35 Tomai 3 3 227
Total 123 114 939

Monitorizarea alegerilor

Промежуточный отчетRU, Asociația obștească “Piligrim-Demo”
3 august – 3 septembrie 2021




Simbolul misiunii OSCE în Moldova

Compartimentul dedicat alegerilor în Adunarea Populară din 2021 a fost realizat cu sprijinul financiar al Misiunii OSCE în Moldova în cadrul proiectului “Sporirea participării civice și a bunei guvernări în UTA Găgăuzia în contextul alegerilor pentru Adunarea Populară din 2021”, implementat în colaborare cu Asociația pentru Democrație Participativă “ADEPT”.
Suportul oferit nu presupune aprobarea de către Misiune a conținutului, designului sau modului de prezentare a informațiilor și opiniilor pe acest site.

Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei

1995  1999  2003  2008  2012  2016  2021