Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 1999: Diferență între versiuni
Oleg (Discuție | contribuții) (→Rezultatele alegerilor) |
Oleg (Discuție | contribuții) (→Rezultatele alegerilor) |
||
(Nu s-au afișat 11 versiuni intermediare efectuate de același utilizator) | |||
Linia 1: | Linia 1: | ||
− | {{Brief|text=La '''22 august 1999''' în [[UTA Găgăuzia|Găgăuzia]], unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat [[Alegeri în Republica Moldova|alegerile ordinare]] | + | {{Brief|text=La '''22 august 1999''' în [[UTA Găgăuzia|Găgăuzia]], unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat [[Alegeri în Republica Moldova|alegerile]] ordinare în [[Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei|Adunarea Populară]] – organul legislativ al autonomiei. În rezultatul scrutinului au fost aleși 35 de [[Deputații Adunării Populare a Găgăuziei|deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei]] de legislatura a II-a: patru desemnați de [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova]], câte doi – de Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” și Partidul Socialist din Moldova, câte unu – de Partidul Democrat-Popular din Moldova și [[Partidul Democrat din Moldova|Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă”]] și 25 de independenți.}} |
<div class="flex-row row"> | <div class="flex-row row"> | ||
<div class="col-xs-12 col-sm-4 col-md-4 col-lg-4"></div> | <div class="col-xs-12 col-sm-4 col-md-4 col-lg-4"></div> | ||
Linia 6: | Linia 6: | ||
{| class="table vmid" style="margin:5px 0 10px 0" | {| class="table vmid" style="margin:5px 0 10px 0" | ||
|- class="bordertopnone" align="center" | |- class="bordertopnone" align="center" | ||
− | | width="17%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|ci}}" | <abbr | + | | width="17%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|ci}}" | <abbr class="simple-tooltip" data-simple-tooltip="Candidați independenți">CI</abbr> |
− | | width="17%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|pcrm2019}}" | <abbr | + | | width="17%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|pcrm2019}}" | <abbr class="simple-tooltip" data-simple-tooltip="Partidul Comuniștilor din Republica Moldova">PCRM</abbr> |
− | | width="16%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|ufs1999}}" | <abbr | + | | width="16%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|ufs1999}}" | <abbr class="simple-tooltip" data-simple-tooltip="Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța”">UFS</abbr> |
− | | width="16%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|psm1999}}" | <abbr | + | | width="16%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|psm1999}}" | <abbr class="simple-tooltip" data-simple-tooltip="Partidul Socialist din Moldova">PSM</abbr> |
− | | width="17%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|pdpm1999}}" | <abbr | + | | width="17%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|pdpm1999}}" | <abbr class="simple-tooltip" data-simple-tooltip="Partidul Democrat-Popular din Moldova">PDPM</abbr> |
− | | width="17%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|pdm2019}}" | <abbr | + | | width="17%" class="grey" style="border-bottom:2px solid #{{Color|pdm2019}}" | <abbr class="simple-tooltip" data-simple-tooltip="Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă”">MpMDP</abbr> |
|} | |} | ||
</div> | </div> | ||
Linia 101: | Linia 101: | ||
{{Alegeri/APG/List|35|Tomai|Томай|cr|pdm2019|Stamat|Stamat|Dmitri|Дмитрий Стамат|||1949|agronom|MpMDP||1||||Стамат Дмитрий Константинович|Partidul Democrat din Moldova}} | {{Alegeri/APG/List|35|Tomai|Томай|cr|pdm2019|Stamat|Stamat|Dmitri|Дмитрий Стамат|||1949|agronom|MpMDP||1||||Стамат Дмитрий Константинович|Partidul Democrat din Moldova}} | ||
|- class="bordertopnone" | |- class="bordertopnone" | ||
− | ! class="lgrey" style="text-align:center" | [[Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 1995|{{Arrow| | + | ! class="lgrey" style="text-align:center" | [[Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 1995|{{Arrow|rbsmlb}}]] |
! colspan="8" style="font-weight:normal" class="grey" | 10 [[Deputații Adunării Populare a Găgăuziei|deputați]] (din 26 de pretendenți) au fost realeși pentru un nou mandat | ! colspan="8" style="font-weight:normal" class="grey" | 10 [[Deputații Adunării Populare a Găgăuziei|deputați]] (din 26 de pretendenți) au fost realeși pentru un nou mandat | ||
|} | |} | ||
Linia 107: | Linia 107: | ||
==Candidați înregistrați== | ==Candidați înregistrați== | ||
− | [[Alegeri în | + | [[Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei|Alegerile]] [[Deputații Adunării Populare a Găgăuziei|deputaților]] în [[UTA Găgăuzia#Adunarea Populară a Găgăuziei|Adunarea Populară]] a [[UTA Găgăuzia|Găgăuziei]] se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de <span class="local">[[#Lista partidelor politice|partide politice]]</span> și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți. |
− | Pentru scrutinul din 22 august 1999 [[Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei]] a înregistrat 201 candidați: 104 desemnați de nouă [[Lista partidelor politice din Republica Moldova|formațiuni politice]] și 97 de independenți | + | Pentru scrutinul din 22 august 1999 [[Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei]] a înregistrat 201 candidați: 104 desemnați de nouă [[Lista partidelor politice din Republica Moldova|formațiuni politice]] și 97 de independenți. Alți trei pretendenți s-au retras din cursă. |
{| class="table table-striped vmid sortable" | {| class="table table-striped vmid sortable" | ||
Linia 195: | Linia 195: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|4|4.0|1|1.04|Comrat|ufs1999|Chirovici|Chirovici|Fiodor|Фёдор Кирович|Кирович Фёдор Фёдорович|1950|inginer|UFS|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|4|4.0|1|1.04|Comrat|ufs1999|Chirovici|Chirovici|Fiodor|Фёдор Кирович|Кирович Фёдор Фёдорович|1950|inginer|UFS|||grey|}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|5|5.0|1|1.05|Comrat|pcrm2019|Bejan|Bejan|Ivan|Иван Бежан|Бежан Иван Алексеевич|1948|profesor|PCRM|1995||grey|PCRM}} | {{Alegeri/APG/Candidati|5|5.0|1|1.05|Comrat|pcrm2019|Bejan|Bejan|Ivan|Иван Бежан|Бежан Иван Алексеевич|1948|profesor|PCRM|1995||grey|PCRM}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|6|6.0|1|1.06|Comrat|ci|Constantinov|Constantinov|Dmitri|Дмитрий Константинов|Константинов Дмитрий Георгиевич|1952|inginer zootehnician|CI|1995||grey|CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|6|6.0|1|1.06|Comrat|ci|Constantinov|Constantinov|Dmitri|Дмитрий Константинов|Константинов Дмитрий Георгиевич|1952|inginer zootehnician|CI|1995||grey|CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|7|7.0|1|1.07|Comrat|psrm2019|Terzi|Terzi|Ivan|Иван Терзи|Терзи Иван Алексеевич|1962|medic veterinar|PSRM|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|7|7.0|1|1.07|Comrat|psrm2019|Terzi|Terzi|Ivan|Иван Терзи|Терзи Иван Алексеевич|1962|medic veterinar|PSRM|||grey|}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|8|8.0|1|1.08|Comrat|psm1999|Melnic|Melnic|Elena|Елена Мельник|Мельник Елена Михайловна|1948|medic|PSM|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|8|8.0|1|1.08|Comrat|psm1999|Melnic|Melnic|Elena|Елена Мельник|Мельник Елена Михайловна|1948|medic|PSM|||grey|}} | ||
Linia 204: | Linia 204: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|13|13.0|1|1.13|Comrat|pdm2019|Iovciu|Iovciu|Mihail|Михаил Иовчу|Иовчу Михаил Иванович|1956|profesor|MpMDP|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|13|13.0|1|1.13|Comrat|pdm2019|Iovciu|Iovciu|Mihail|Михаил Иовчу|Иовчу Михаил Иванович|1956|profesor|MpMDP|||grey|}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|14|14.0|2|2.01|Comrat|ci|Vieru|Vieru|Ion|Иван Виеру|Виеру Иван Васильевич|1954|medic|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|14|14.0|2|2.01|Comrat|ci|Vieru|Vieru|Ion|Иван Виеру|Виеру Иван Васильевич|1954|medic|CI||||}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|15|15.0|2|2.02|Comrat|ci|Volcov|Volcov|Victor|Виктор Волков|Волков Виктор Николаевич|1948|inginer|CI|1995|||CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|15|15.0|2|2.02|Comrat|ci|Volcov|Volcov|Victor|Виктор Волков|Волков Виктор Николаевич|1948|inginer|CI|1995|||CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|16|16.0|2|2.03|Comrat|ci|Vasilieva|Vasilieva|Larisa|Лариса Васильева|Васильева Лариса Васильевна|1947|tehnician|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|16|16.0|2|2.03|Comrat|ci|Vasilieva|Vasilieva|Larisa|Лариса Васильева|Васильева Лариса Васильевна|1947|tehnician|CI||||}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|17|17.0|2|2.04|Comrat|ci|Buzadji|Buzadji|Piotr|Пётр Бузаджи|Бузаджи Пётр Ильич|1947|inginer|CI|1995|||CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|17|17.0|2|2.04|Comrat|ci|Buzadji|Buzadji|Piotr|Пётр Бузаджи|Бузаджи Пётр Ильич|1947|inginer|CI|1995|||CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|18|18.0|2|2.05|Comrat|pcrm2019|Tumba|Tumba|Nicolai|Николай Тумба|Тумба Николай Степанович|1951|agronom|PCRM|1995|||CM}} | {{Alegeri/APG/Candidati|18|18.0|2|2.05|Comrat|pcrm2019|Tumba|Tumba|Nicolai|Николай Тумба|Тумба Николай Степанович|1951|agronom|PCRM|1995|||CM}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|19|19.0|2|2.06|Comrat|ci|Zlatov|Zlatov|Piotr|Пётр Златов|Златов Пётр Георгиевич|1958|inginer|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|19|19.0|2|2.06|Comrat|ci|Zlatov|Zlatov|Piotr|Пётр Златов|Златов Пётр Георгиевич|1958|inginer|CI||||}} | ||
Linia 216: | Linia 216: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|25|25.0|2|2.12|Comrat|pdam1994|Leiciu|Leiciu|Fiodor|Фёдор Лейчу|Лейчу Фёдор Георгиевич|1965|inginer zootehnician|PDAM||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|25|25.0|2|2.12|Comrat|pdam1994|Leiciu|Leiciu|Fiodor|Фёдор Лейчу|Лейчу Фёдор Георгиевич|1965|inginer zootehnician|PDAM||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|26|26.0|3|3.01|Comrat|becdm1998|Decev|Decev|Leonid|Леонид Дечев|Дечев Леонид Дмитриевич|1950|profesor, jurist|PRCM|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|26|26.0|3|3.01|Comrat|becdm1998|Decev|Decev|Leonid|Леонид Дечев|Дечев Леонид Дмитриевич|1950|profesor, jurist|PRCM|||grey|}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|27|27.0|3|3.02|Comrat|ci|Novac|Novac|Boris|Борис Новак|Новак Борис Константинович|1950|inginer mecanic|CI|1995||grey|CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|27|27.0|3|3.02|Comrat|ci|Novac|Novac|Boris|Борис Новак|Новак Борис Константинович|1950|inginer mecanic|CI|1995||grey|CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|28|28.0|3|3.03|Comrat|psm1999|Novac|Novac|Constantin|Константин Новак|Новак Константин Семёнович|1951|inginer|PSM|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|28|28.0|3|3.03|Comrat|psm1999|Novac|Novac|Constantin|Константин Новак|Новак Константин Семёнович|1951|inginer|PSM|||grey|}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|29|29.0|3|3.04|Comrat|ci|Lazarev|Lazarev|Semion|Семён Лазарев|Лазарев Семён Харлампиевич|1957|mecanic de cinema|CI|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|29|29.0|3|3.04|Comrat|ci|Lazarev|Lazarev|Semion|Семён Лазарев|Лазарев Семён Харлампиевич|1957|mecanic de cinema|CI|||grey|}} | ||
Linia 232: | Linia 232: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|41|41.0|4|4.05|Comrat|ufs1999|Șușulcov|Szuszulcov|Leonid|Леонид Шушулков|Шушулков Леонид Михайлович|1955|profesor|UFS||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|41|41.0|4|4.05|Comrat|ufs1999|Șușulcov|Szuszulcov|Leonid|Леонид Шушулков|Шушулков Леонид Михайлович|1955|profesor|UFS||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|42|42.0|4|4.06|Comrat|ci|Gargalîc|Gargalizc|Ivan|Иван Гаргалык|Гаргалык Иван Владимирович|1943|agronom|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|42|42.0|4|4.06|Comrat|ci|Gargalîc|Gargalizc|Ivan|Иван Гаргалык|Гаргалык Иван Владимирович|1943|agronom|CI||||}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|43|43.0|4|4.07|Comrat|pdpm1999|Mavrodi|Mavrodi|Piotr|Пётр Мавроди|Мавроди Пётр Фёдорович|1968| | + | {{Alegeri/APG/Candidati|43|43.0|4|4.07|Comrat|pdpm1999|Mavrodi|Mavrodi|Piotr|Пётр Мавроди|Мавроди Пётр Фёдорович|1968|agricultor|PDPM||||}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|44|44.0|4|4.08|Comrat|becdm1998|Dobrov|Dobrov|Nicolai|Николай Добров|Добров Николай Фёдорович|1953|medic veterinar|PRCM||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|44|44.0|4|4.08|Comrat|becdm1998|Dobrov|Dobrov|Nicolai|Николай Добров|Добров Николай Фёдорович|1953|medic veterinar|PRCM||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|45|45.0|4|4.09|Comrat|ci|Cîvîrjic|Cizvizrjic|Afanasie|Афанасий Кывыржик|Кывыржик Афанасий Фёдорович|1947|jurist|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|45|45.0|4|4.09|Comrat|ci|Cîvîrjic|Cizvizrjic|Afanasie|Афанасий Кывыржик|Кывыржик Афанасий Фёдорович|1947|jurist|CI||||}} | ||
Linia 249: | Linia 249: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|58|58.0|6|6.04|Ceadîr-Lunga|ci|Matcovschi|Matcovschi|Veaceslav|Вячеслав Матковский|Матковский Вячеслав Николаевич|1957|jurist|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|58|58.0|6|6.04|Ceadîr-Lunga|ci|Matcovschi|Matcovschi|Veaceslav|Вячеслав Матковский|Матковский Вячеслав Николаевич|1957|jurist|CI||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|59|59.0|6|6.05|Ceadîr-Lunga|becdm1998|Damașcan|Damaszcan|Ion|Иван Дамашкан|Дамашкан Иван Антонович|1950|medic|PRCM||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|59|59.0|6|6.05|Ceadîr-Lunga|becdm1998|Damașcan|Damaszcan|Ion|Иван Дамашкан|Дамашкан Иван Антонович|1950|medic|PRCM||||}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|60|60.0|6|6.06|Ceadîr-Lunga|ci|Gagauz|Gagauz|Mihail|Михаил Гагауз|Гагауз Михаил Миронович|1945|zootehnician|CI|1995|||CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|60|60.0|6|6.06|Ceadîr-Lunga|ci|Gagauz|Gagauz|Mihail|Михаил Гагауз|Гагауз Михаил Миронович|1945|zootehnician|CI|1995|||CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|61|61.0|6|6.07|Ceadîr-Lunga|pcrm2019|Ghenov|Ghenov|Igor|Игорь Генов|Генов Игорь Константинович|1940|agronom|PCRM||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|61|61.0|6|6.07|Ceadîr-Lunga|pcrm2019|Ghenov|Ghenov|Igor|Игорь Генов|Генов Игорь Константинович|1940|agronom|PCRM||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|62|62.0|6|6.08|Ceadîr-Lunga|psm1999|Capanji|Capanji|Fiodor|Фёдор Капанжи|Капанжи Фёдор Афанасьевич|1961|inginer|PSM||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|62|62.0|6|6.08|Ceadîr-Lunga|psm1999|Capanji|Capanji|Fiodor|Фёдор Капанжи|Капанжи Фёдор Афанасьевич|1961|inginer|PSM||||}} | ||
Linia 289: | Linia 289: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|98|98.0|11|11.06|Avdarma|ci|Crușca|Cruszca|Ilia|Илья Крушка|Крушка Илья Порфирьевич|1952|medic stomatolog|CI|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|98|98.0|11|11.06|Avdarma|ci|Crușca|Cruszca|Ilia|Илья Крушка|Крушка Илья Порфирьевич|1952|medic stomatolog|CI|||grey|}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|99|99.0|11|11.07|Avdarma|ufs1999|Ibrișim|Ibriszim|Fiodor|Фёдор Ибришим|Ибришим Фёдор Иванович|1950||UFS|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|99|99.0|11|11.07|Avdarma|ufs1999|Ibrișim|Ibriszim|Fiodor|Фёдор Ибришим|Ибришим Фёдор Иванович|1950||UFS|||grey|}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|100|100.0|12|12.01|Baurci|ci|Telpiz|Telpiz|Nicolai|Николай Тельпиз|Тельпиз Николай Петрович|1947|profesor|CI|1995|||CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|100|100.0|12|12.01|Baurci|ci|Telpiz|Telpiz|Nicolai|Николай Тельпиз|Тельпиз Николай Петрович|1947|profesor|CI|1995|||CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|101|101.0|12|12.02|Baurci|ci|Cocianji|Cocianji|Andrei|Андрей Кочанжи|Кочанжи Андрей Константинович|1953|tehnician constructor|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|101|101.0|12|12.02|Baurci|ci|Cocianji|Cocianji|Andrei|Андрей Кочанжи|Кочанжи Андрей Константинович|1953|tehnician constructor|CI||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|102|102.0|13|13.01|Beșalma|pcrm2019|Cara|Cara|Piotr|Пётр Кара|Кара Пётр Степанович|1950|inginer|PCRM|1995||grey|PCRM}} | {{Alegeri/APG/Candidati|102|102.0|13|13.01|Beșalma|pcrm2019|Cara|Cara|Piotr|Пётр Кара|Кара Пётр Степанович|1950|inginer|PCRM|1995||grey|PCRM}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|103|103.0|13|13.02|Beșalma|ci|Cuicioglo|Cuicioglo|Nicolai|Николай Куйчогло|Куйчогло Николай Константинович|1959|agronom|CI|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|103|103.0|13|13.02|Beșalma|ci|Cuicioglo|Cuicioglo|Nicolai|Николай Куйчогло|Куйчогло Николай Константинович|1959|agronom|CI|||grey|}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|104|104.0|13|13.03|Beșalma|ci|Zavricico|Zavricico|Piotr|Пётр Завричко|Завричко Пётр Николаевич|1951|jurist|CI|1995||grey|CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|104|104.0|13|13.03|Beșalma|ci|Zavricico|Zavricico|Piotr|Пётр Завричко|Завричко Пётр Николаевич|1951|jurist|CI|1995||grey|CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|105|105.0|13|13.04|Beșalma|ufs1999|Capaclî|Capacliz|Ivan|Иван Капаклы|Капаклы Иван Васильевич|1954|agronom|UFS|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|105|105.0|13|13.04|Beșalma|ufs1999|Capaclî|Capacliz|Ivan|Иван Капаклы|Капаклы Иван Васильевич|1954|agronom|UFS|||grey|}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|106|106.0|14|14.01|Beșghioz|ci|Arabadji|Arabadji|Gheorghi|Георгий Арабаджи|Арабаджи Георгий Васильевич|1955|profesor|CI|1995|||CI}} | {{Alegeri/APG/Candidati|106|106.0|14|14.01|Beșghioz|ci|Arabadji|Arabadji|Gheorghi|Георгий Арабаджи|Арабаджи Георгий Васильевич|1955|profesor|CI|1995|||CI}} | ||
Linia 309: | Linia 309: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|118|118.0|16|16.05|Cișmichioi|ci|Madjar|Madjar|Ivan|Иван Маджар|Маджар Иван Фёдорович|1953|agronom|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|118|118.0|16|16.05|Cișmichioi|ci|Madjar|Madjar|Ivan|Иван Маджар|Маджар Иван Фёдорович|1953|agronom|CI||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|119|119.0|16|16.06|Cișmichioi|pdm2019|Percemli|Percemli|Nicolai|Николай Перчемли|Перчемли Николай Георгиевич|1950|inginer|MpMDP||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|119|119.0|16|16.06|Cișmichioi|pdm2019|Percemli|Percemli|Nicolai|Николай Перчемли|Перчемли Николай Георгиевич|1950|inginer|MpMDP||||}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|120|120.0|17|17.01|Cioc-Maidan|ci|Ianioglo|Ianioglo|Fiodor|Фёдор Яниогло|Яниогло Фёдор Петрович|1959|inginer mecanic|CI|1995||grey|CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|120|120.0|17|17.01|Cioc-Maidan|ci|Ianioglo|Ianioglo|Fiodor|Фёдор Яниогло|Яниогло Фёдор Петрович|1959|inginer mecanic|CI|1995||grey|CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|121|121.0|17|17.02|Cioc-Maidan|ci|Coltuc|Coltuc|Piotr|Пётр Колтук|Колтук Пётр Фёдорович|1959|inginer|CI|1995||grey|PDAM}} | {{Alegeri/APG/Candidati|121|121.0|17|17.02|Cioc-Maidan|ci|Coltuc|Coltuc|Piotr|Пётр Колтук|Колтук Пётр Фёдорович|1959|inginer|CI|1995||grey|PDAM}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|122|122.0|17|17.03|Cioc-Maidan|ufs1999|Crușca|Cruszca|Ivan|Иван Крушка|Крушка Иван Порфирьевич|1955|inginer mecanic|UFS|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|122|122.0|17|17.03|Cioc-Maidan|ufs1999|Crușca|Cruszca|Ivan|Иван Крушка|Крушка Иван Порфирьевич|1955|inginer mecanic|UFS|||grey|}} | ||
Linia 325: | Linia 325: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|134|134.0|20|20.02|Etulia|ci|Pancev|Pancev|Nicolai|Николай Панчев|Панчев Николай Михайлович|1947|profesor|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|134|134.0|20|20.02|Etulia|ci|Pancev|Pancev|Nicolai|Николай Панчев|Панчев Николай Михайлович|1947|profesor|CI||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|135|135.0|20|20.03|Etulia|ci|Chemenceji|Chemenceji|Fiodor|Фёдор Кеменчежи|Кеменчежи Фёдор Дмитриевич|1952|zootehnician|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|135|135.0|20|20.03|Etulia|ci|Chemenceji|Chemenceji|Fiodor|Фёдор Кеменчежи|Кеменчежи Фёдор Дмитриевич|1952|zootehnician|CI||||}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|136|136.0|20|20.04|Etulia|ci|Ursachi|Ursachi|Mihail|Михаил Урсаки|Урсаки Михаил Андреевич|1975| | + | {{Alegeri/APG/Candidati|136|136.0|20|20.04|Etulia|ci|Ursachi|Ursachi|Mihail|Михаил Урсаки|Урсаки Михаил Андреевич|1975|preot|CI||||}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|137|137.0|20|20.05|Etulia|ci|Veliciu|Veliciu|Nicolae|Николай Вельчу|Вельчу Николай Георгиевич|1951|inginer|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|137|137.0|20|20.05|Etulia|ci|Veliciu|Veliciu|Nicolae|Николай Вельчу|Вельчу Николай Георгиевич|1951|inginer|CI||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|138|138.0|21|21.01|Ferapontievca|pcrm2019|Topal|Topal|Ivan|Иван Топал|Топал Иван Петрович|1963|tehnolog, jurist|PCRM|1995||grey|PDAM}} | {{Alegeri/APG/Candidati|138|138.0|21|21.01|Ferapontievca|pcrm2019|Topal|Topal|Ivan|Иван Топал|Топал Иван Петрович|1963|tehnolog, jurist|PCRM|1995||grey|PDAM}} | ||
Linia 331: | Linia 331: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|140|140.0|21|21.03|Ferapontievca|ci|Mihu|Mihu|Boris|Борис Миху|Миху Борис Борисович|1961|medic veterinar|CI|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|140|140.0|21|21.03|Ferapontievca|ci|Mihu|Mihu|Boris|Борис Миху|Миху Борис Борисович|1961|medic veterinar|CI|||grey|}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|141|141.0|21|21.04|Ferapontievca|ufs1999|Odnostalco|Odnostalco|Victor|Виктор Односталко|Односталко Виктор Ильич|1952|jurist|UFS|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|141|141.0|21|21.04|Ferapontievca|ufs1999|Odnostalco|Odnostalco|Victor|Виктор Односталко|Односталко Виктор Ильич|1952|jurist|UFS|||grey|}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|142|142.0|22|22.01|Gaidar|ci|Ceban|Ceban|Ivan|Иван Чебан|Чебан Иван Иванович|1949|profesor|CI|1995|||CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|142|142.0|22|22.01|Gaidar|ci|Ceban|Ceban|Ivan|Иван Чебан|Чебан Иван Иванович|1949|profesor|CI|1995|||CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|143|143.0|22|22.02|Gaidar|ci|Capsamun|Capsamun|Gheorghi|Георгий Капсамун|Капсамун Георгий Георгиевич|1966|agronom, jurist|CI|1995|||CI}} | {{Alegeri/APG/Candidati|143|143.0|22|22.02|Gaidar|ci|Capsamun|Capsamun|Gheorghi|Георгий Капсамун|Капсамун Георгий Георгиевич|1966|agronom, jurist|CI|1995|||CI}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|144|144.0|22|22.03|Gaidar|pcrm2019|Capsamun|Capsamun|Gheorghi|Георгий Капсамун|Капсамун Георгий Аврамович|1942|inginer|PCRM||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|144|144.0|22|22.03|Gaidar|pcrm2019|Capsamun|Capsamun|Gheorghi|Георгий Капсамун|Капсамун Георгий Аврамович|1942|inginer|PCRM||||}} | ||
Linia 340: | Linia 340: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|149|149.0|24|24.03|Cazaclia|ci|Calac|Calac|Gheorghi|Георгий Калак|Калак Георгий Васильевич|1957|inginer|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|149|149.0|24|24.03|Cazaclia|ci|Calac|Calac|Gheorghi|Георгий Калак|Калак Георгий Васильевич|1957|inginer|CI||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|150|150.0|24|24.04|Cazaclia|pcrm2019|Topal|Topal|Dmitri|Дмитрий Топал|Топал Дмитрий Афанасьевич|1954|inginer tehnolog|PCRM||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|150|150.0|24|24.04|Cazaclia|pcrm2019|Topal|Topal|Dmitri|Дмитрий Топал|Топал Дмитрий Афанасьевич|1954|inginer tehnolog|PCRM||||}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|151|151.0|24|24.05|Cazaclia|ci|Diulgher|Diulgher|Dmitri|Дмитрий Дюльгер|Дюльгер Дмитрий Фёдорович|1950|profesor|CI|1995|||CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|151|151.0|24|24.05|Cazaclia|ci|Diulgher|Diulgher|Dmitri|Дмитрий Дюльгер|Дюльгер Дмитрий Фёдорович|1950|profesor|CI|1995|||CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|152|152.0|24|24.06|Cazaclia|pps2019|Iuhno|Iuhno|Nicolai|Николай Юхно|Юхно Николай Фёдорович|1940|profesor|MRR||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|152|152.0|24|24.06|Cazaclia|pps2019|Iuhno|Iuhno|Nicolai|Николай Юхно|Юхно Николай Фёдорович|1940|profesor|MRR||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|153|153.0|24|24.07|Cazaclia|pdm2019|Uzun|Uzun|Petru|Пётр Узун|Узун Пётр Николаевич|1953|profesor|MpMDP||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|153|153.0|24|24.07|Cazaclia|pdm2019|Uzun|Uzun|Petru|Пётр Узун|Узун Пётр Николаевич|1953|profesor|MpMDP||||}} | ||
Linia 365: | Linia 365: | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|173|173.0|27|27.08|Congaz|ci|Nicolaev|Nicolaev|Dmitri|Дмитрий Николаев|Николаев Дмитрий Павлович|1953|tehnician constructor|CI|||grey|}} | {{Alegeri/APG/Candidati|173|173.0|27|27.08|Congaz|ci|Nicolaev|Nicolaev|Dmitri|Дмитрий Николаев|Николаев Дмитрий Павлович|1953|tehnician constructor|CI|||grey|}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|174|174.0|28|28.01|Congaz|ci|Caraseni|Caraseni|Demian|Демьян Карасени|Карасени Демьян Николаевич|1966|profesor|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|174|174.0|28|28.01|Congaz|ci|Caraseni|Caraseni|Demian|Демьян Карасени|Карасени Демьян Николаевич|1966|profesor|CI||||}} | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati|175|175.0|28|28.02|Congaz|ci|Stoianov|Stoianov|Nicolae|Николай Стоянов|Стоянов Николай Макарович|1957|profesor|CI|1995|||CM}} | + | {{Alegeri/APG/Candidati|175|175.0|28|28.02|Congaz|ci|Stoianov|Stoianov|Nicolae|Николай Стоянов|Стоянов Николай Макарович|1957|profesor|CI|1995|||CM||grey}} |
{{Alegeri/APG/Candidati|176|176.0|28|28.03|Congaz|ci|Statova|Statova|Anna|Анна Статова|Статова Анна Константиновна|1964|agronom|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|176|176.0|28|28.03|Congaz|ci|Statova|Statova|Anna|Анна Статова|Статова Анна Константиновна|1964|agronom|CI||||}} | ||
{{Alegeri/APG/Candidati|177|177.0|28|28.04|Congaz|ci|Ciobanov|Ciobanov|Dmitri|Дмитрий Чобанов|Чобанов Дмитрий Михайлович|1955|agronom|CI||||}} | {{Alegeri/APG/Candidati|177|177.0|28|28.04|Congaz|ci|Ciobanov|Ciobanov|Dmitri|Дмитрий Чобанов|Чобанов Дмитрий Михайлович|1955|agronom|CI||||}} | ||
Linia 402: | Linia 402: | ||
===Statistica=== | ===Statistica=== | ||
− | {{Alegeri/APG/Candidati/Statistica|201|35| | + | {{Alegeri/APG/Candidati/Statistica|201|35|188|13|33|2|44.9|45.7|25|3|137|23|39|9}} |
+ | |||
+ | ===Lista partidelor politice=== | ||
+ | <div class="hlink">[[Lista partidelor politice din Republica Moldova]]</div> | ||
+ | |||
+ | <div class="flex-row row"> | ||
+ | <div class="col-xs-12 col-sm-6 col-md-6 col-lg-6"> | ||
+ | [[Partidul Democrat din Moldova|Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă”]] | ||
+ | ---- | ||
+ | [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova]] | ||
+ | ---- | ||
+ | Partidul Renașterii și Concilierii din Moldova | ||
+ | ---- | ||
+ | Mișcarea “Alianța Civică pentru Reforme” | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Forțelor Democratice</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | Partidul Democrat Agrar din Moldova | ||
+ | ---- | ||
+ | Partidul Socialist din Moldova | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Dreptății Social-Economice din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Național Liberal</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Frontul Popular Creștin Democrat</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Forțelor Progresiste din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда” | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">[[Partidul Liberal|Partidul Reformei]]</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | </div> | ||
+ | <div class="col-xs-12 col-sm-6 col-md-6 col-lg-6"> | ||
+ | <span class="grey">Liga Democrat-Creștină a Femeilor din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Noul Partid Național Moldovenesc</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | Partidul Social Democrat din Moldova | ||
+ | ---- | ||
+ | Partidul Democrat-Popular din Moldova | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Mișcarea “Forța Nouă”</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | [[Partidul Socialiștilor din Republica Moldova]] | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Liga Națională a Tineretului din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | [[Partidul “Șor”|Mișcarea Republicană “Ravnopravie”]] | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Ecologist “Alianța Verde” din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Asociația Victimelor Regimului Comunist de Ocupație și a Veteranilor de Război ai Armatei Române</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Țărănesc Creștin Democrat din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Mișcarea “Plai Natal”</span> | ||
+ | </div> | ||
+ | </div> | ||
==Rezultatele alegerilor== | ==Rezultatele alegerilor== | ||
− | În rezultatul scrutinului din | + | În rezultatul scrutinului din 1999 au fost aleși <span class="local">[[#Lista deputaților aleși|35 de deputați]]</span> ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a II-a: patru desemnați de [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova]], câte doi – de Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” și Partidul Socialist din Moldova, câte unu – de Partidul Democrat-Popular din Moldova și [[Partidul Democrat din Moldova|Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă”]] și 25 de independenți. |
{| class="table table-condensed table-striped vmid sortable" | {| class="table table-condensed table-striped vmid sortable" | ||
Linia 861: | Linia 922: | ||
<div class="tab-content"> | <div class="tab-content"> | ||
<div id="tab12vezisi" class="tab-pane fade in active"> | <div id="tab12vezisi" class="tab-pane fade in active"> | ||
+ | * [[Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei]] | ||
* [[Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 1995]] | * [[Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 1995]] | ||
* [[Deputații Adunării Populare a Găgăuziei]] | * [[Deputații Adunării Populare a Găgăuziei]] |
Versiunea curentă din 29 septembrie 2021 16:59
La 22 august 1999 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat alegerile ordinare în Adunarea Populară – organul legislativ al autonomiei. În rezultatul scrutinului au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a II-a: patru desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, câte doi – de Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” și Partidul Socialist din Moldova, câte unu – de Partidul Democrat-Popular din Moldova și Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă” și 25 de independenți.
CI | PCRM | UFS | PSM | PDPM | MpMDP |
Cuprins
Lista deputaților aleși
Formațiunea | Mandate | |||
---|---|---|---|---|
• | Partidul Comuniștilor din Republica Moldova | PCRM | 4 | |
• | Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” | UFS | 2 | |
• | Partidul Socialist din Moldova | PSM | 2 | |
• | Partidul Democrat-Popular din Moldova | PDPM | 1 | |
• | Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă” | MpMDP | 1 | |
• | Candidați independenți | CI | 25 |
Nr. | Nume | Circumscripția | Raion | Anul | Profesia | Formațiunea | Mandat | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Evghenia Ciorba Евгения Чорба |
Comrat | Comrat | 1953 | profesor | CI | • | |
2 | Serghei Dimoglo Сергей Димогло |
Comrat | Comrat | 1955 | inginer | UFS | • | |
3 | Boris Novac Борис Новак |
Comrat | Comrat | 1950 | inginer mecanic | CI | •→ | |
4 | Mihail Chendighelean Михаил Кендигелян |
Comrat | Comrat | 1941 | profesor | CI | • | |
5 | Vera Balova Вера Балова |
Ceadîr-Lunga | Ceadîr-Lunga | 1959 | profesor | CI | • | |
6 → |
Ivan Șevciuc Иван Шевчук |
Ceadîr-Lunga | Ceadîr-Lunga | 1953 | medic | CI | •• | |
7 → |
Ivan Caireac Иван Кайряк |
Ceadîr-Lunga | Ceadîr-Lunga | 1942 | inginer | CI | •• | |
8 | Nicolai Ivancioglu Николай Иванчоглу |
Vulcănești | Vulcănești | 1948 | zootehnician | PCRM | •→ | |
9 | Fiodor Davidoglu Фёдор Давидоглу |
Vulcănești | Vulcănești | 1966 | felcer veterinar | PDPM | • | |
10 | Ilia Duloglu Илья Дулоглу |
Vulcănești | Vulcănești | 1943 | agronom | CI | • | |
11 | Fiodor Marinov Фёдор Маринов |
Avdarma | Comrat | 1955 | jurnalist | CI | • | |
12 | Andrei Cocianji Андрей Кочанжи |
Baurci | Ceadîr-Lunga | 1953 | tehnician constructor | CI | • | |
13 | Nicolai Cuicioglo Николай Куйчогло |
Beșalma | Comrat | 1959 | agronom | CI | • | |
14 → |
Gheorghi Arabadji Георгий Арабаджи |
Beșghioz | Ceadîr-Lunga | 1955 | profesor | CI | •• | |
15 | Ivan Cristioglo Иван Кристиогло |
Bugeac | Comrat | 1952 | profesor | UFS | • | |
16 → |
Mihail Vornicov Михаил Ворников |
Cișmichioi | Vulcănești | 1961 | tehnician | CI | •• | |
17 | Fiodor Ianioglo Фёдор Яниогло |
Cioc-Maidan | Comrat | 1959 | inginer mecanic | CI | •→ | |
18 → |
Alexei Tomailî Алексей Томайлы |
Dezghingea | Comrat | 1942 | agronom | CI | ••→ | |
19 | Fiodor Terzi Фёдор Терзи |
Joltai | Ceadîr-Lunga | 1962 | regizor | CI | • | |
20 | Nicolai Pancev Николай Панчев |
Etulia | Vulcănești | 1947 | profesor | CI | • | |
21 → |
Ivan Topal Иван Топал |
Ferapontievca | Comrat | 1963 | tehnolog, jurist | PCRM | ••→ | |
22 → |
Ivan Ceban Иван Чебан |
Gaidar | Ceadîr-Lunga | 1949 | profesor | CI | ••→ | |
23 → |
Ivan Dergaci Иван Дергач |
Carbalia | Vulcănești | 1952 | agronom | CI | ••→ | |
24 | Dmitri Topal Дмитрий Топал |
Cazaclia | Ceadîr-Lunga | 1954 | inginer tehnolog | PCRM | •→ | |
25 | Dmitri Bărladean Дмитрий Бэрладян |
Chiriet-Lunga | Ceadîr-Lunga | 1941 | inginer | CI | • | |
26 | Ilia Ciolac Илья Чолак |
Chirsova | Comrat | 1962 | inginer tehnolog, agronom | CI | •→ | |
27 → |
Stepan Esir Степан Есир |
Congaz | Comrat | 1950 | agronom | CI | ••→ | |
28 | Demian Caraseni Демьян Карасени |
Congaz | Comrat | 1966 | profesor | CI | • | |
29 → |
Gheorghi Samsi Георгий Самси |
Congazcicul de Sus | Comrat | 1940 | tehnician | PSM | •• | |
30 | Nicolai Dragan Николай Драган |
Copceac | Ceadîr-Lunga | 1965 | tehnician constructor, jurist | CI | • | |
31 | Gheorghi Iusiumbeli Георгий Юсюмбели |
Copceac | Ceadîr-Lunga | 1962 | agronom | CI | • | |
32 | Piotr Bargan Пётр Барган |
Cotovscoe | Comrat | 1957 | tehnician mecanic | PCRM | • | |
33 | Ivan Gospodinov Иван Господинов |
Chioselia Rusă | Comrat | 1944 | tehnolog | PSM | • | |
34 | Vasili Torlac Василий Торлак |
Svetlîi | Comrat | 1955 | inginer mecanic | CI | • | |
35 | Dmitri Stamat Дмитрий Стамат |
Tomai | Ceadîr-Lunga | 1949 | agronom | MpMDP | • | |
→ | 10 deputați (din 26 de pretendenți) au fost realeși pentru un nou mandat |
Candidați înregistrați
Alegerile deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de partide politice și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți.
Pentru scrutinul din 22 august 1999 Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a înregistrat 201 candidați: 104 desemnați de nouă formațiuni politice și 97 de independenți. Alți trei pretendenți s-au retras din cursă.
Formațiunea | Candidați | ||
---|---|---|---|
• | Partidul Comuniștilor din Republica Moldova | 24 | |
• | Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” | 18 (19-1) | |
• | Partidul Socialist din Moldova | 15 | |
• | Partidul Democrat Agrar din Moldova | 12 | |
• | Partidul Democrat-Popular din Moldova | 10 | |
• | Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă” | 9 (10-1) | |
• | Partidul Renașterii și Concilierii din Moldova | 8 | |
• | Partidul Socialiștilor din Republica Moldova | 4 | |
• | Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” | 4 | |
• | Candidați independenți | 97 (98-1) | |
Total | 201 (204-3) |
Lista candidaților
# | Nume | Circumscripția | Anul | Profesia | Formațiunea | 1995 | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Evghenia Ciorba Евгения Чорба |
1 | Comrat | 1953 | profesor | CI | ||
2 | Gheorghii Constantinov Георгий Константинов |
1 | Comrat | 1955 | medic veterinar | PRCM | ||
3 | Victor Chendighelean Виктор Кендигелян |
1 | Comrat | 1964 | energetician | CI | ||
4 | Fiodor Chirovici Фёдор Кирович |
1 | Comrat | 1950 | inginer | UFS | ||
5 → |
Ivan Bejan Иван Бежан |
1 | Comrat | 1948 | profesor | PCRM | PCRM | |
6 → |
Dmitri Constantinov Дмитрий Константинов |
1 | Comrat | 1952 | inginer zootehnician | CI | CM | |
7 | Ivan Terzi Иван Терзи |
1 | Comrat | 1962 | medic veterinar | PSRM | ||
8 | Elena Melnic Елена Мельник |
1 | Comrat | 1948 | medic | PSM | ||
9 | Constantin Ianioglo Константин Яниогло |
1 | Comrat | 1958 | medic | CI | ||
10 | Vasili Gherciu Василий Герчу |
1 | Comrat | 1953 | șofer | PDPM | ||
11 → |
Gheorghi Stomatov Георгий Стоматов |
1 | Comrat | 1946 | medic veterinar | PDAM | CI | |
12 | Valeri Chilioglo Валерий Килиогло |
1 | Comrat | 1961 | inginer | CI | ||
13 | Mihail Iovciu Михаил Иовчу |
1 | Comrat | 1956 | profesor | MpMDP | ||
14 | Ion Vieru Иван Виеру |
2 | Comrat | 1954 | medic | CI | ||
15 → |
Victor Volcov Виктор Волков |
2 | Comrat | 1948 | inginer | CI | CM | |
16 | Larisa Vasilieva Лариса Васильева |
2 | Comrat | 1947 | tehnician | CI | ||
17 → |
Piotr Buzadji Пётр Бузаджи |
2 | Comrat | 1947 | inginer | CI | CM | |
18 → |
Nicolai Tumba Николай Тумба |
2 | Comrat | 1951 | agronom | PCRM | CM | |
19 | Piotr Zlatov Пётр Златов |
2 | Comrat | 1958 | inginer | CI | ||
20 → |
Gheorghi Arabadji Георгий Арабаджи |
2 | Comrat | 1952 | inginer constructor | CI | PPG | |
21 | Gheorghi Zlatov Георгий Златов |
2 | Comrat | 1954 | lăcătuș | PDPM | ||
22 | Constantin Rușica Константин Рушика |
2 | Comrat | 1952 | animator | CI | ||
23 | Stepan Topal Степан Топал |
2 | Comrat | 1938 | inginer | PSRM | ||
24 | Serghei Dimoglo Сергей Димогло |
2 | Comrat | 1955 | inginer | UFS | ||
25 | Fiodor Leiciu Фёдор Лейчу |
2 | Comrat | 1965 | inginer zootehnician | PDAM | ||
26 | Leonid Decev Леонид Дечев |
3 | Comrat | 1950 | profesor, jurist | PRCM | ||
27 → |
Boris Novac Борис Новак |
3 | Comrat | 1950 | inginer mecanic | CI | CM | |
28 | Constantin Novac Константин Новак |
3 | Comrat | 1951 | inginer | PSM | ||
29 | Semion Lazarev Семён Лазарев |
3 | Comrat | 1957 | mecanic de cinema | CI | ||
30 | Ivan Ormanji Иван Орманжи |
3 | Comrat | 1955 | jurist | PCRM | ||
31 | Piotr Ghercioglo Пётр Герчогло |
3 | Comrat | 1965 | vânzător | PDPM | ||
32 → |
Ilia Uzun Илья Узун |
3 | Comrat | 1967 | medic veterinar | CI | PDAM | |
33 | Lidia Danilova Лидия Данилова |
3 | Comrat | 1953 | profesor | UFS | ||
34 | Maria Dobrova Мария Доброва |
3 | Comrat | 1969 | contabil | CI | ||
35 | Gheorghi Hadji Георгий Хаджи |
3 | Comrat | 1956 | jurist | MpMDP | ||
36 | Ilia Stoicov Илья Стойков |
3 | Comrat | 1957 | economist | PDAM | ||
37 → |
Mihail Chendighelean Михаил Кендигелян |
4 | Comrat | 1941 | profesor | CI | PPV | |
38 | Nicolai Dimitroglo Николай Димитрогло |
4 | Comrat | 1937 | tehnician | CI | ||
39 | Alexei Sarî Алексей Сары |
4 | Comrat | 1954 | tehnician | PCRM | ||
40 | Anna Cara Анна Кара |
4 | Comrat | 1958 | tehnician | PSM | ||
41 | Leonid Șușulcov Леонид Шушулков |
4 | Comrat | 1955 | profesor | UFS | ||
42 | Ivan Gargalîc Иван Гаргалык |
4 | Comrat | 1943 | agronom | CI | ||
43 | Piotr Mavrodi Пётр Мавроди |
4 | Comrat | 1968 | agricultor | PDPM | ||
44 | Nicolai Dobrov Николай Добров |
4 | Comrat | 1953 | medic veterinar | PRCM | ||
45 | Afanasie Cîvîrjic Афанасий Кывыржик |
4 | Comrat | 1947 | jurist | CI | ||
46 | Serghei Buzadji Сергей Бузаджи |
5 | Ceadîr-Lunga | 1970 | inginer fizician | MpMDP | ||
47 | Andrei Cebanica Андрей Чебаника |
5 | Ceadîr-Lunga | 1939 | inginer | PSRM | ||
48 → |
Piotr Pașalî Пётр Пашалы |
5 | Ceadîr-Lunga | 1955 | agronom, politolog | CI | PCRM | |
49 | Vera Balova Вера Балова |
5 | Ceadîr-Lunga | 1959 | profesor | CI | ||
50 | Natalia Xenzova Наталья Ксензова |
5 | Ceadîr-Lunga | 1955 | profesor | MRR | ||
51 | Gheorghi Ormanji Георгий Орманжи |
5 | Ceadîr-Lunga | 1960 | medic | PSM | ||
52 | Afanasii Stoianov Афанасий Стоянов |
5 | Ceadîr-Lunga | 1952 | medic | CI | ||
53 | Ivan Coloman Иван Коломан |
5 | Ceadîr-Lunga | 1953 | medic | UFS | ||
54 | Gheorghi Marangoz Георгий Марангоз |
5 | Ceadîr-Lunga | 1967 | tehnician | CI | ||
55 | Nicolai Tucan Николай Тукан |
6 | Ceadîr-Lunga | 1946 | inginer | PDAM | ||
56 → |
Ivan Șevciuc Иван Шевчук |
6 | Ceadîr-Lunga | 1953 | medic | CI | PDAM | |
57 | Dmitri Chiseev Дмитрий Кисеев |
6 | Ceadîr-Lunga | 1949 | inginer constructor | MpMDP | ||
58 | Veaceslav Matcovschi Вячеслав Матковский |
6 | Ceadîr-Lunga | 1957 | jurist | CI | ||
59 | Ion Damașcan Иван Дамашкан |
6 | Ceadîr-Lunga | 1950 | medic | PRCM | ||
60 → |
Mihail Gagauz Михаил Гагауз |
6 | Ceadîr-Lunga | 1945 | zootehnician | CI | CM | |
61 | Igor Ghenov Игорь Генов |
6 | Ceadîr-Lunga | 1940 | agronom | PCRM | ||
62 | Fiodor Capanji Фёдор Капанжи |
6 | Ceadîr-Lunga | 1961 | inginer | PSM | ||
63 | Vladimir Velixarov Владимир Великсаров |
6 | Ceadîr-Lunga | 1963 | pădurar | PDPM | ||
64 | Grigori Stelmah Григорий Стельмах |
6 | Ceadîr-Lunga | 1949 | medic | MRR | ||
65 | Vladimir Ghenov Владимир Генов |
6 | Ceadîr-Lunga | 1953 | inginer | CI | ||
66 | Nicolai Novacilî Николай Новачлы |
6 | Ceadîr-Lunga | 1949 | inginer | CI | ||
67 | Nicolai Marinov Николай Маринов |
6 | Ceadîr-Lunga | 1966 | agronom | CI | ||
68 | Gheorghi Manastîrlî Георгий Манастырлы |
6 | Ceadîr-Lunga | 1967 | regizor, actor | UFS | ||
69 | Vladimir Capanji Владимир Капанжи |
7 | Ceadîr-Lunga | 1947 | medic | MpMDP | ||
70 → |
Ivan Caireac Иван Кайряк |
7 | Ceadîr-Lunga | 1942 | inginer | CI | PDAM | |
71 | Mihail Cîvîrjic Михаил Кывыржик |
7 | Ceadîr-Lunga | 1955 | agronom | CI | ||
72 | Mihail Rusev Михаил Русев |
7 | Ceadîr-Lunga | 1967 | felcer veterinar | CI | ||
73 | Pantelei Popov Пантелей Попов |
7 | Ceadîr-Lunga | 1947 | economist | PCRM | ||
74 | Ivan Cristev Иван Кристев |
7 | Ceadîr-Lunga | 1959 | sudor | PSM | ||
75 | Stepan Mihalciuc Степан Михальчук |
7 | Ceadîr-Lunga | 1961 | tehnolog | PDPM | ||
76 | Nicolai Vornicov Николай Ворников |
7 | Ceadîr-Lunga | 1967 | agronom | CI | ||
77 | Ivan Țurcan Иван Цуркан |
8 | Vulcănești | 1952 | inginer mecanic | CI | ||
78 | Nicolai Ivancioglu Николай Иванчоглу |
8 | Vulcănești | 1948 | zootehnician | PCRM | ||
79 | Vladimir Bleța Владимир Блеца |
8 | Vulcănești | 1960 | inginer mecanic | CI | ||
80 | Gheorghi Doțu Георгий Доцу |
8 | Vulcănești | 1957 | șofer | CI | ||
81 | Dmitri Gheorghiș Дмитрий Георгиш |
8 | Vulcănești | 1965 | medic veterinar | PDPM | ||
82 → |
Afanasi Mandaji Афанасий Мандажи |
9 | Vulcănești | 1942 | zootehnician | PCRM | PCRM | |
83 | Nicolai Cernev Николай Чернев |
9 | Vulcănești | 1961 | farmacist | CI | ||
84 | Nicolai Hasta Николай Хаста |
9 | Vulcănești | 1950 | jurist | CI | ||
85 | Iuri Agafapudov Юрий Агафапудов |
9 | Vulcănești | 1941 | inginer | CI | ||
86 | Fiodor Davidoglu Фёдор Давидоглу |
9 | Vulcănești | 1966 | felcer veterinar | PDPM | ||
87 | Ștefan Ghețoi Степан Гецой |
9 | Vulcănești | 1952 | medic | UFS | ||
88 | Ivan Pavlioglo Иван Павлиогло |
10 | Vulcănești | 1953 | medic veterinar | PCRM | ||
89 → |
Ivan Cioban Иван Чобан |
10 | Vulcănești | 1962 | tehnolog | CI | PPV | |
90 | Ilia Duloglu Илья Дулоглу |
10 | Vulcănești | 1943 | agronom | CI | ||
91 | Gheorghi Calciu Георгий Кальчу |
10 | Vulcănești | 1958 | jurist | CI | ||
92 | Arsenie Bozbei Арсений Бозбей |
10 | Vulcănești | 1953 | CI | |||
93 → |
Fiodor Iazadji Фёдор Язаджи |
11 | Avdarma | 1955 | profesor | PSM | CM | |
94 | Fiodor Marinov Фёдор Маринов |
11 | Avdarma | 1955 | jurnalist | CI | ||
95 | Ivan Ghiumiușliu Иван Гюмюшлю |
11 | Avdarma | 1954 | profesor | CI | ||
96 | Ivan Sarandi Иван Саранди |
11 | Avdarma | 1956 | profesor | PCRM | ||
97 | Ivan Lapușnean Иван Лапушнян |
11 | Avdarma | 1953 | tehnician mecanic | CI | ||
98 | Ilia Crușca Илья Крушка |
11 | Avdarma | 1952 | medic stomatolog | CI | ||
99 | Fiodor Ibrișim Фёдор Ибришим |
11 | Avdarma | 1950 | UFS | |||
100 → |
Nicolai Telpiz Николай Тельпиз |
12 | Baurci | 1947 | profesor | CI | CM | |
101 | Andrei Cocianji Андрей Кочанжи |
12 | Baurci | 1953 | tehnician constructor | CI | ||
102 → |
Piotr Cara Пётр Кара |
13 | Beșalma | 1950 | inginer | PCRM | PCRM | |
103 | Nicolai Cuicioglo Николай Куйчогло |
13 | Beșalma | 1959 | agronom | CI | ||
104 → |
Piotr Zavricico Пётр Завричко |
13 | Beșalma | 1951 | jurist | CI | CM | |
105 | Ivan Capaclî Иван Капаклы |
13 | Beșalma | 1954 | agronom | UFS | ||
106 → |
Gheorghi Arabadji Георгий Арабаджи |
14 | Beșghioz | 1955 | profesor | CI | CI | |
107 | Gheorghi Velixar Георгий Великсар |
14 | Beșghioz | 1961 | agronom | PDAM | ||
108 | Nicolai Gotișan Николай Готишан |
14 | Beșghioz | 1963 | profesor | CI | ||
109 | Ivan Caraja Иван Каража |
14 | Beșghioz | 1961 | pilot aeronave | PCRM | ||
110 → |
Ivan Cristioglo Иван Кристиогло |
15 | Bugeac | 1952 | profesor | UFS | CM | |
111 | Mihail Efimenco Михаил Ефименко |
15 | Bugeac | 1954 | tehnician constructor | PSM | ||
112 → |
Gheorghi Coltuc Георгий Колтук |
15 | Bugeac | 1945 | agronom | PCRM | PCRM | |
113 | Fiodor Arnaut Фёдор Арнаут |
15 | Bugeac | 1965 | medic veterinar | CI | ||
114 | Leonid Urum Леонид Урум |
16 | Cișmichioi | 1959 | dirijor | CI | ||
115 | Gheorghi Uzun Георгий Узун |
16 | Cișmichioi | 1956 | economist | PCRM | ||
116 → |
Mihail Vornicov Михаил Ворников |
16 | Cișmichioi | 1961 | tehnician | CI | PPV | |
117 | Timofei Jecov Тимофей Жеков |
16 | Cișmichioi | 1941 | agronom | CI | ||
118 | Ivan Madjar Иван Маджар |
16 | Cișmichioi | 1953 | agronom | CI | ||
119 | Nicolai Percemli Николай Перчемли |
16 | Cișmichioi | 1950 | inginer | MpMDP | ||
120 → |
Fiodor Ianioglo Фёдор Яниогло |
17 | Cioc-Maidan | 1959 | inginer mecanic | CI | CM | |
121 → |
Piotr Coltuc Пётр Колтук |
17 | Cioc-Maidan | 1959 | inginer | CI | PDAM | |
122 | Ivan Crușca Иван Крушка |
17 | Cioc-Maidan | 1955 | inginer mecanic | UFS | ||
123 | Nicolai Terzi Николай Терзи |
18 | Dezghingea | 1956 | profesor, jurist | PSM | ||
124 → |
Gheorghi Gagauz Георгий Гагауз |
18 | Dezghingea | 1946 | economist | CI | PPV | |
125 | Constantin Capsamun Константин Капсамун |
18 | Dezghingea | 1952 | agronom | PDAM | ||
126 → |
Alexei Tomailî Алексей Томайлы |
18 | Dezghingea | 1942 | agronom | CI | PDAM | |
127 | Ivan Covaldji Иван Ковалджи |
18 | Dezghingea | 1955 | tehnician | PCRM | ||
128 | Stepan Bancov Степан Банков |
18 | Dezghingea | 1952 | profesor | CI | ||
129 | Taisia Gargalîc Таисия Гаргалык |
18 | Dezghingea | 1951 | operator telecomunicații | UFS | ||
130 → |
Fiodor Terzi Фёдор Терзи |
19 | Joltai | 1962 | regizor | CI | PPV | |
131 → |
Victor Petcovici Виктор Петкович |
19 | Joltai | 1958 | agronom | PCRM | PCRM | |
132 | Ecaterina Petcovici Екатерина Петкович |
19 | Joltai | 1963 | profesor | MRR | ||
133 → |
Ivan Arnaut Иван Арнаут |
20 | Etulia | 1958 | inginer mecanic | CI | PPV | |
134 | Nicolai Pancev Николай Панчев |
20 | Etulia | 1947 | profesor | CI | ||
135 | Fiodor Chemenceji Фёдор Кеменчежи |
20 | Etulia | 1952 | zootehnician | CI | ||
136 | Mihail Ursachi Михаил Урсаки |
20 | Etulia | 1975 | preot | CI | ||
137 | Nicolae Veliciu Николай Вельчу |
20 | Etulia | 1951 | inginer | CI | ||
138 → |
Ivan Topal Иван Топал |
21 | Ferapontievca | 1963 | tehnolog, jurist | PCRM | PDAM | |
139 | Pavel Luțenco Павел Луценко |
21 | Ferapontievca | 1956 | economist | PSM | ||
140 | Boris Mihu Борис Миху |
21 | Ferapontievca | 1961 | medic veterinar | CI | ||
141 | Victor Odnostalco Виктор Односталко |
21 | Ferapontievca | 1952 | jurist | UFS | ||
142 → |
Ivan Ceban Иван Чебан |
22 | Gaidar | 1949 | profesor | CI | CM | |
143 → |
Gheorghi Capsamun Георгий Капсамун |
22 | Gaidar | 1966 | agronom, jurist | CI | CI | |
144 | Gheorghi Capsamun Георгий Капсамун |
22 | Gaidar | 1942 | inginer | PCRM | ||
145 | Nicolai Ceban Николай Чебан |
22 | Gaidar | 1949 | felcer | UFS | ||
146 → |
Ivan Dergaci Иван Дергач |
23 | Carbalia | 1952 | agronom | CI | CI | |
147 | Semion Cheli Семён Кель |
24 | Cazaclia | 1949 | inginer constructor | PSRM | ||
148 | Dumitru Uzun Дмитрий Узун |
24 | Cazaclia | 1949 | inginer | CI | ||
149 | Gheorghi Calac Георгий Калак |
24 | Cazaclia | 1957 | inginer | CI | ||
150 | Dmitri Topal Дмитрий Топал |
24 | Cazaclia | 1954 | inginer tehnolog | PCRM | ||
151 → |
Dmitri Diulgher Дмитрий Дюльгер |
24 | Cazaclia | 1950 | profesor | CI | CM | |
152 | Nicolai Iuhno Николай Юхно |
24 | Cazaclia | 1940 | profesor | MRR | ||
153 | Petru Uzun Пётр Узун |
24 | Cazaclia | 1953 | profesor | MpMDP | ||
154 | Dmitri Bărladean Дмитрий Бэрладян |
25 | Chiriet-Lunga | 1941 | inginer | CI | ||
155 | Dmitri Mitov Дмитрий Митов |
25 | Chiriet-Lunga | 1953 | tehnician | PDAM | ||
→ |
Ivan Burgudji (retras) Иван Бургуджи |
25 | Chiriet-Lunga | 1953 | jurist | CI | PPV | |
156 | Nicolai Nechit Николай Некит |
26 | Chirsova | 1959 | agrochimist | PDAM | ||
157 | Boris Diulgher Борис Дюльгер |
26 | Chirsova | 1961 | tehnician | PRCM | ||
158 | Maria Lozan Мария Лозан |
26 | Chirsova | 1963 | economist | PSM | ||
159 → |
Afanasi Fucedji Афанасий Фучеджи |
26 | Chirsova | 1935 | agronom | PCRM | PCRM | |
160 | Constantin Ciolac Константин Чолак |
26 | Chirsova | 1959 | economist | CI | ||
161 | Piotr Cristioglo Пётр Кристиогло |
26 | Chirsova | 1946 | inginer | CI | ||
162 | Stepan Piron Степан Пирон |
26 | Chirsova | 1966 | inginer hidrotehnic, economist | CI | ||
163 | Gheorghi Arnaut Георгий Арнаут |
26 | Chirsova | 1962 | tehnician constructor | UFS | ||
164 | Ilia Ciolac Илья Чолак |
26 | Chirsova | 1962 | inginer tehnolog, agronom | CI | ||
165 | Gheorghi Vornicoglo Георгий Ворникогло |
26 | Chirsova | 1953 | filolog | CI | ||
166 → |
Stepan Esir Степан Есир |
27 | Congaz | 1950 | agronom | CI | PCRM | |
167 → |
Gavril Frangu Гаврил Франгу |
27 | Congaz | 1929 | agronom | PRCM | PDAM | |
168 | Fiodor Manolov Фёдор Манолов |
27 | Congaz | 1950 | tehnician constructor | CI | ||
169 | Ivan Iasîbaș Иван Ясыбаш |
27 | Congaz | 1964 | șofer | PDPM | ||
170 | Maria Facalî Мария Факалы |
27 | Congaz | 1951 | economist | UFS | ||
171 | Andrei Palic Андрей Палик |
27 | Congaz | 1963 | animator | MpMDP | ||
172 | Pavel Gîrbu Павел Гырбу |
27 | Congaz | 1949 | agronom | CI | ||
173 | Dmitri Nicolaev Дмитрий Николаев |
27 | Congaz | 1953 | tehnician constructor | CI | ||
174 | Demian Caraseni Демьян Карасени |
28 | Congaz | 1966 | profesor | CI | ||
175 → |
Nicolae Stoianov Николай Стоянов |
28 | Congaz | 1957 | profesor | CI | CM | |
176 | Anna Statova Анна Статова |
28 | Congaz | 1964 | agronom | CI | ||
177 | Dmitri Ciobanov Дмитрий Чобанов |
28 | Congaz | 1955 | agronom | CI | ||
178 | Veaceslav Ivanov Вячеслав Иванов |
28 | Congaz | 1967 | profesor | PDPM | ||
179 | Mihail Dragni Михаил Драгни |
28 | Congaz | 1942 | inginer | PDAM | ||
180 | Ivan Chiurcciu Иван Кюркчу |
28 | Congaz | 1949 | zootehnician | PRCM | ||
181 | Serghei Zaharia Сергей Захария |
29 | Congazcicul de Sus | 1971 | istoric | CI | ||
182 → |
Gheorghi Samsi Георгий Самси |
29 | Congazcicul de Sus | 1940 | tehnician | PSM | CM | |
183 → |
Vasili Cazanji Василий Казанжи |
29 | Congazcicul de Sus | 1956 | tehnolog | PDAM | CI | |
184 | Piotr Ialanji Пётр Яланжи |
30 | Copceac | 1964 | jurnalist | CI | ||
185 | Nicolai Dragan Николай Драган |
30 | Copceac | 1965 | tehnician constructor, jurist | CI | ||
186 | Fiodor Franjev Фёдор Франжев |
30 | Copceac | 1963 | profesor | CI | ||
Fiodor Orlioglo (retras) Фёдор Орлиогло |
30 | Copceac | 1961 | inginer | MpMDP | |||
187 | Gheorghi Iusiumbeli Георгий Юсюмбели |
31 | Copceac | 1962 | agronom | CI | ||
188 → |
Ivan Dușcov Иван Душков |
32 | Cotovscoe | 1949 | zootehnician | PSM | PCRM | |
189 | Piotr Bargan Пётр Барган |
32 | Cotovscoe | 1957 | tehnician mecanic | PCRM | ||
190 | Nicolai Gadjii Николай Гаджий |
33 | Chioselia Rusă | 1933 | profesor | PCRM | ||
191 | Ivan Gospodinov Иван Господинов |
33 | Chioselia Rusă | 1944 | tehnolog | PSM | ||
Piotr Leicovici (retras) Пётр Лейкович |
33 | Chioselia Rusă | 1956 | profesor, contabil, jurist | UFS | |||
192 | Vasili Torlac Василий Торлак |
34 | Svetlîi | 1955 | inginer mecanic | CI | ||
193 | Ivan Ianoglo Иван Яногло |
34 | Svetlîi | 1953 | profesor | PSM | ||
194 | Piotr Ceavdari Пётр Чавдарь |
34 | Svetlîi | 1950 | inginer hidrotehnic | PCRM | ||
195 | Mihail Orlioglo Михаил Орлиогло |
34 | Svetlîi | 1960 | inginer | PDAM | ||
196 → |
Aurel Caranfil Аурел Каранфил |
34 | Svetlîi | 1952 | inginer | UFS | CI | |
197 | Victor Topciu Виктор Топчу |
35 | Tomai | 1951 | profesor | PRCM | ||
198 → |
Iuri Topciu Юрий Топчу |
35 | Tomai | 1959 | profesor | UFS | PPV | |
199 | Dmitri Carabadjac Дмитрий Карабаджак |
35 | Tomai | 1944 | agronom | PDAM | ||
200 | Dmitri Stamat Дмитрий Стамат |
35 | Tomai | 1949 | agronom | MpMDP | ||
201 | Piotr Balaban Пётр Балабан |
35 | Tomai | 1951 | șofer | PCRM | ||
→ | 45 de candidați (22,4%) au participat și la alegerile precedente din 1995 |
Statistica
Gen | Candidați | Deputați | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Masculin | 188 | (93,5%) | 33 | (94,3%) | ||
Feminin | 13 | (6,5%) | 2 | (5,7%) | ||
Vârsta | ||||||
Vârsta medie | 45 de ani | 46 de ani | ||||
Între 21–35 ani | 25 | (12,4%) | 3 | (8,6%) | ||
Între 36–50 ani | 137 | (68,2%) | 23 | (65,7%) | ||
Peste 51 de ani | 39 | (19,4%) | 9 | (25,7%) |
|
Lista partidelor politice
Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă”
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Partidul Renașterii și Concilierii din Moldova
Mișcarea “Alianța Civică pentru Reforme”
Partidul Forțelor Democratice
Partidul Democrat Agrar din Moldova
Partidul Socialist din Moldova
Partidul Dreptății Social-Economice din Moldova
Partidul Național Liberal
Frontul Popular Creștin Democrat
Partidul Forțelor Progresiste din Moldova
Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда”
Liga Democrat-Creștină a Femeilor din Moldova
Noul Partid Național Moldovenesc
Partidul Social Democrat din Moldova
Partidul Democrat-Popular din Moldova
Mișcarea “Forța Nouă”
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
Liga Națională a Tineretului din Moldova
Mișcarea Republicană “Ravnopravie”
Partidul Ecologist “Alianța Verde” din Moldova
Asociația Victimelor Regimului Comunist de Ocupație și a Veteranilor de Război ai Armatei Române
Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat din Moldova
Partidul Țărănesc Creștin Democrat din Moldova
Mișcarea “Plai Natal”
Rezultatele alegerilor
În rezultatul scrutinului din 1999 au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a II-a: patru desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, câte doi – de Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” și Partidul Socialist din Moldova, câte unu – de Partidul Democrat-Popular din Moldova și Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă” și 25 de independenți.
Formațiunea | Candidați | Turul I | Turul II | Mandate | |
---|---|---|---|---|---|
• | Partidul Comuniștilor din Republica Moldova | 24 | 2 | 2 | 4 |
• | Uniunea Social-Democrată “Furnica-Speranța” | 18 | 0 | 2 | 2 |
• | Partidul Socialist din Moldova | 15 | 1 | 1 | 2 |
• | Partidul Democrat-Popular din Moldova | 10 | 0 | 1 | 1 |
• | Mișcarea “Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă” | 9 | 0 | 1 | 1 |
• | Partidul Democrat Agrar din Moldova | 12 | 0 | 0 | 0 |
• | Partidul Renașterii și Concilierii din Moldova | 8 | 0 | 0 | |
• | Partidul Socialiștilor din Republica Moldova | 4 | 0 | 0 | |
• | Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” | 4 | 0 | 0 | |
• | Candidați independenți | 97 | 8 | 17 | 25 |
Total | 201 | 11 | 24 | 35 |
Turul I, 22 august 1999
Conform legislației UTA Găgăuzia, validarea alegerilor din fiecare circumscripție este condiționată de prezența la urne a cel puțin 1/3 din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale. Este declarat ales candidatul care a obținut mai mult de jumătate din voturile valabil exprimate. Rezultatele finale ale scrutinului se confirmă de Curtea de Apel Comrat.
În urma primului tur al alegerilor pentru Adunarea Populară a Găgăuziei din 22 august 1999 au fost aleși 11 deputați, iar în 24 de circumscripții electorale s-a stabilit turul doi de scrutin.
Nr. | Nume | Circumscripția | Turul I, 22 august 1999 |
---|---|---|---|
7 | Ivan Caireac candidat independent |
Ceadîr-Lunga | 1 679 de voturi 62,35% |
12 | Andrei Cocianji candidat independent |
Baurci | 1 156 56,12% |
13 | Nicolai Cuicioglo candidat independent |
Beșalma | 1 154 72,72% |
21 | Ivan Topal Partidul Comuniștilor din Republica Moldova |
Ferapontievca | 382 72,21% |
23 | Ivan Dergaci candidat independent |
Carbalia | 346 100,00% |
25 | Dmitri Bărladean candidat independent |
Chiriet-Lunga | 485 52,95% |
27 | Stepan Esir candidat independent |
Congaz | 1 503 63,47% |
30 | Nicolai Dragan candidat independent |
Copceac | 855 50,47% |
31 | Gheorghi Iusiumbeli candidat independent |
Copceac | 1 128 100,00% |
32 | Piotr Bargan Partidul Comuniștilor din Republica Moldova |
Cotovscoe | 163 50,31% |
33 | Ivan Gospodinov Partidul Socialist din Moldova |
Chioselia Rusă | 141 61,57% |
Nr. | Circumscripția | Concurentul electoral | AP | Voturi | % | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Comrat | • | Evghenia Ciorba | CI | 405 | 19,88% | |
1 | Comrat | • | Gheorghii Constantinov | PRCM | 208 | 10,21% | |
1 | Comrat | • | Victor Chendighelean | CI | 153 | 7,51% | |
1 | Comrat | • | Fiodor Chirovici | UFS | 72 | 3,53% | |
1 | Comrat | • | Ivan Bejan | PCRM | 216 | 10,60% | |
1 | Comrat | • | Dmitri Constantinov | CI | 88 | 4,32% | |
1 | Comrat | • | Ivan Terzi | PSRM | 17 | 0,83% | |
1 | Comrat | • | Elena Melnic | PSM | 356 | 17,48% | |
1 | Comrat | • | Constantin Ianioglo | CI | 203 | 9,97% | |
1 | Comrat | • | Vasili Gherciu | PDPM | 46 | 2,26% | |
1 | Comrat | • | Gheorghi Stomatov | PDAM | 166 | 8,15% | |
1 | Comrat | • | Valeri Chilioglo | CI | 52 | 2,55% | |
1 | Comrat | • | Mihail Iovciu | MpMDP | 55 | 2,70% | |
2 | Comrat | • | Ion Vieru | CI | 95 | 4,88% | |
2 | Comrat | • | Victor Volcov | CI | 119 | 6,12% | |
2 | Comrat | • | Larisa Vasilieva | CI | 173 | 8,89% | |
2 | Comrat | • | Piotr Buzadji | CI | 407 | 20,91% | |
2 | Comrat | • | Nicolai Tumba | PCRM | 249 | 12,80% | |
2 | Comrat | • | Piotr Zlatov | CI | 28 | 1,44% | |
2 | Comrat | • | Gheorghi Arabadji | CI | 121 | 6,22% | |
2 | Comrat | • | Gheorghi Zlatov | PDPM | 31 | 1,59% | |
2 | Comrat | • | Constantin Rușica | CI | 54 | 2,77% | |
2 | Comrat | • | Stepan Topal | PSRM | 195 | 10,02% | |
2 | Comrat | • | Serghei Dimoglo | UFS | 405 | 20,81% | |
2 | Comrat | • | Fiodor Leiciu | PDAM | 69 | 3,55% | |
3 | Comrat | • | Leonid Decev | PRCM | 153 | 7,04% | |
3 | Comrat | • | Boris Novac | CI | 511 | 23,52% | |
3 | Comrat | • | Constantin Novac | PSM | 347 | 15,97% | |
3 | Comrat | • | Semion Lazarev | CI | 489 | 22,50% | |
3 | Comrat | • | Ivan Ormanji | PCRM | 121 | 5,57% | |
3 | Comrat | • | Piotr Ghercioglo | PDPM | 50 | 2,30% | |
3 | Comrat | • | Ilia Uzun | CI | 132 | 6,07% | |
3 | Comrat | • | Lidia Danilova | UFS | 162 | 7,46% | |
3 | Comrat | • | Maria Dobrova | CI | 14 | 0,64% | |
3 | Comrat | • | Gheorghi Hadji | MpMDP | 62 | 2,85% | |
3 | Comrat | • | Ilia Stoicov | PDAM | 132 | 6,07% | |
4 | Comrat | • | Mihail Chendighelean | CI | 684 | 34,39% | |
4 | Comrat | • | Nicolai Dimitroglo | CI | 415 | 20,86% | |
4 | Comrat | • | Alexei Sarî | PCRM | 177 | 8,90% | |
4 | Comrat | • | Anna Cara | PSM | 95 | 4,78% | |
4 | Comrat | • | Leonid Șușulcov | UFS | 48 | 2,41% | |
4 | Comrat | • | Ivan Gargalîc | CI | 196 | 9,85% | |
4 | Comrat | • | Piotr Mavrodi | PDPM | 155 | 7,79% | |
4 | Comrat | • | Nicolai Dobrov | PRCM | 62 | 3,12% | |
4 | Comrat | • | Afanasie Cîvîrjic | CI | 157 | 7,89% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Serghei Buzadji | MpMDP | 153 | 6,43% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Andrei Cebanica | PSRM | 65 | 2,73% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Piotr Pașalî | CI | 348 | 14,62% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Vera Balova | CI | 575 | 24,16% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Natalia Xenzova | MRR | 298 | 12,52% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Gheorghi Ormanji | PSM | 465 | 19,54% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Afanasii Stoianov | CI | 224 | 9,41% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Ivan Coloman | UFS | 71 | 2,98% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Gheorghi Marangoz | CI | 181 | 7,61% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Nicolai Tucan | PDAM | 125 | 4,80% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Ivan Șevciuc | CI | 483 | 18,56% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Dmitri Chiseev | MpMDP | 142 | 5,46% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Veaceslav Matcovschi | CI | 183 | 7,03% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Ion Damașcan | PRCM | 279 | 10,72% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Mihail Gagauz | CI | 287 | 11,03% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Igor Ghenov | PCRM | 188 | 7,22% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Fiodor Capanji | PSM | 55 | 2,11% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Vladimir Velixarov | PDPM | 141 | 5,42% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Grigori Stelmah | MRR | 81 | 3,11% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Vladimir Ghenov | CI | 335 | 12,87% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Nicolai Novacilî | CI | 142 | 5,46% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Nicolai Marinov | CI | 138 | 5,30% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Gheorghi Manastîrlî | UFS | 24 | 0,92% | |
7 | Ceadîr-Lunga | • | Vladimir Capanji | MpMDP | 167 | 6,20% | |
7 | Ceadîr-Lunga | • | Ivan Caireac | CI | 1 679 | 62,35% | |
7 | Ceadîr-Lunga | • | Mihail Cîvîrjic | CI | 183 | 6,80% | |
7 | Ceadîr-Lunga | • | Mihail Rusev | CI | 165 | 6,13% | |
7 | Ceadîr-Lunga | • | Pantelei Popov | PCRM | 123 | 4,57% | |
7 | Ceadîr-Lunga | • | Ivan Cristev | PSM | 49 | 1,82% | |
7 | Ceadîr-Lunga | • | Stepan Mihalciuc | PDPM | 112 | 4,16% | |
7 | Ceadîr-Lunga | • | Nicolai Vornicov | CI | 215 | 7,98% | |
8 | Vulcănești | • | Ivan Țurcan | CI | 372 | 20,47% | |
8 | Vulcănești | • | Nicolai Ivancioglu | PCRM | 758 | 41,72% | |
8 | Vulcănești | • | Vladimir Bleța | CI | 183 | 10,07% | |
8 | Vulcănești | • | Gheorghi Doțu | CI | 184 | 10,13% | |
8 | Vulcănești | • | Dmitri Gheorghiș | PDPM | 320 | 17,61% | |
9 | Vulcănești | • | Afanasi Mandaji | PCRM | 207 | 15,46% | |
9 | Vulcănești | • | Nicolai Cernev | CI | 312 | 23,30% | |
9 | Vulcănești | • | Nicolai Hasta | CI | 199 | 14,86% | |
9 | Vulcănești | • | Iuri Agafapudov | CI | 159 | 11,87% | |
9 | Vulcănești | • | Fiodor Davidoglu | PDPM | 238 | 17,77% | |
9 | Vulcănești | • | Ștefan Ghețoi | UFS | 224 | 16,73% | |
10 | Vulcănești | • | Ivan Pavlioglo | PCRM | 490 | 24,84% | |
10 | Vulcănești | • | Ivan Cioban | CI | 275 | 13,94% | |
10 | Vulcănești | • | Ilia Duloglu | CI | 513 | 26,00% | |
10 | Vulcănești | • | Gheorghi Calciu | CI | 444 | 22,50% | |
10 | Vulcănești | • | Arsenie Bozbei | CI | 251 | 12,72% | |
11 | Avdarma | • | Fiodor Iazadji | PSM | 106 | 7,81% | |
11 | Avdarma | • | Fiodor Marinov | CI | 284 | 20,91% | |
11 | Avdarma | • | Ivan Ghiumiușliu | CI | 89 | 6,55% | |
11 | Avdarma | • | Ivan Sarandi | PCRM | 274 | 20,18% | |
11 | Avdarma | • | Ivan Lapușnean | CI | 244 | 17,97% | |
11 | Avdarma | • | Ilia Crușca | CI | 306 | 22,53% | |
11 | Avdarma | • | Fiodor Ibrișim | UFS | 55 | 4,05% | |
12 | Baurci | • | Nicolai Telpiz | CI | 904 | 43,88% | |
12 | Baurci | • | Andrei Cocianji | CI | 1 156 | 56,12% | |
13 | Beșalma | • | Piotr Cara | PCRM | 322 | 20,29% | |
13 | Beșalma | • | Nicolai Cuicioglo | CI | 1 154 | 72,72% | |
13 | Beșalma | • | Piotr Zavricico | CI | 31 | 1,95% | |
13 | Beșalma | • | Ivan Capaclî | UFS | 80 | 5,04% | |
14 | Beșghioz | • | Gheorghi Arabadji | CI | 520 | 37,85% | |
14 | Beșghioz | • | Gheorghi Velixar | PDAM | 68 | 4,95% | |
14 | Beșghioz | • | Nicolai Gotișan | CI | 205 | 14,92% | |
14 | Beșghioz | • | Ivan Caraja | PCRM | 581 | 42,29% | |
15 | Bugeac | • | Ivan Cristioglo | UFS | 308 | 44,77% | |
15 | Bugeac | • | Mihail Efimenco | PSM | 87 | 12,65% | |
15 | Bugeac | • | Gheorghi Coltuc | PCRM | 178 | 25,87% | |
15 | Bugeac | • | Fiodor Arnaut | CI | 115 | 16,72% | |
16 | Cișmichioi | • | Leonid Urum | CI | 304 | 22,62% | |
16 | Cișmichioi | • | Gheorghi Uzun | PCRM | 127 | 9,45% | |
16 | Cișmichioi | • | Mihail Vornicov | CI | 314 | 23,36% | |
16 | Cișmichioi | • | Timofei Jecov | CI | 143 | 10,64% | |
16 | Cișmichioi | • | Ivan Madjar | CI | 157 | 11,68% | |
16 | Cișmichioi | • | Nicolai Percemli | MpMDP | 299 | 22,25% | |
17 | Cioc-Maidan | • | Fiodor Ianioglo | CI | 639 | 43,47% | |
17 | Cioc-Maidan | • | Piotr Coltuc | CI | 419 | 28,50% | |
17 | Cioc-Maidan | • | Ivan Crușca | UFS | 412 | 28,03% | |
18 | Dezghingea | • | Nicolai Terzi | PSM | 198 | 14,05% | |
18 | Dezghingea | • | Gheorghi Gagauz | CI | 68 | 4,83% | |
18 | Dezghingea | • | Constantin Capsamun | PDAM | 88 | 6,25% | |
18 | Dezghingea | • | Alexei Tomailî | CI | 644 | 45,71% | |
18 | Dezghingea | • | Ivan Covaldji | PCRM | 221 | 15,68% | |
18 | Dezghingea | • | Stepan Bancov | CI | 94 | 6,67% | |
18 | Dezghingea | • | Taisia Gargalîc | UFS | 96 | 6,81% | |
19 | Joltai | • | Fiodor Terzi | CI | 376 | 44,18% | |
19 | Joltai | • | Victor Petcovici | PCRM | 243 | 28,55% | |
19 | Joltai | • | Ecaterina Petcovici | MRR | 232 | 27,26% | |
20 | Etulia | • | Ivan Arnaut | CI | 386 | 28,66% | |
20 | Etulia | • | Nicolai Pancev | CI | 391 | 29,03% | |
20 | Etulia | • | Fiodor Chemenceji | CI | 385 | 28,58% | |
20 | Etulia | • | Mihail Ursachi | CI | 111 | 8,24% | |
20 | Etulia | • | Nicolae Veliciu | CI | 74 | 5,49% | |
21 | Ferapontievca | • | Ivan Topal | PCRM | 382 | 72,21% | |
21 | Ferapontievca | • | Pavel Luțenco | PSM | 13 | 2,46% | |
21 | Ferapontievca | • | Boris Mihu | CI | 47 | 8,88% | |
21 | Ferapontievca | • | Victor Odnostalco | UFS | 87 | 16,45% | |
22 | Gaidar | • | Ivan Ceban | CI | 537 | 40,41% | |
22 | Gaidar | • | Gheorghi Capsamun | CI | 463 | 34,84% | |
22 | Gaidar | • | Gheorghi Capsamun | PCRM | 286 | 21,52% | |
22 | Gaidar | • | Nicolai Ceban | UFS | 43 | 3,24% | |
23 | Carbalia | • | Ivan Dergaci | CI | 346 | 100,00% | |
24 | Cazaclia | • | Semion Cheli | PSRM | 332 | 13,87% | |
24 | Cazaclia | • | Dumitru Uzun | CI | 380 | 15,87% | |
24 | Cazaclia | • | Gheorghi Calac | CI | 190 | 7,94% | |
24 | Cazaclia | • | Dmitri Topal | PCRM | 680 | 28,40% | |
24 | Cazaclia | • | Dmitri Diulgher | CI | 196 | 8,19% | |
24 | Cazaclia | • | Nicolai Iuhno | MRR | 340 | 14,20% | |
24 | Cazaclia | • | Petru Uzun | MpMDP | 276 | 11,53% | |
25 | Chiriet-Lunga | • | Dmitri Bărladean | CI | 485 | 52,95% | |
25 | Chiriet-Lunga | • | Dmitri Mitov | PDAM | 431 | 47,05% | |
26 | Chirsova | • | Nicolai Nechit | PDAM | 116 | 7,67% | |
26 | Chirsova | • | Boris Diulgher | PRCM | 92 | 6,08% | |
26 | Chirsova | • | Maria Lozan | PSM | 110 | 7,28% | |
26 | Chirsova | • | Afanasi Fucedji | PCRM | 226 | 14,95% | |
26 | Chirsova | • | Constantin Ciolac | CI | 73 | 4,83% | |
26 | Chirsova | • | Piotr Cristioglo | CI | 161 | 10,65% | |
26 | Chirsova | • | Stepan Piron | CI | 111 | 7,34% | |
26 | Chirsova | • | Gheorghi Arnaut | UFS | 153 | 10,12% | |
26 | Chirsova | • | Ilia Ciolac | CI | 274 | 18,12% | |
26 | Chirsova | • | Gheorghi Vornicoglo | CI | 196 | 12,96% | |
27 | Congaz | • | Stepan Esir | CI | 1 503 | 63,47% | |
27 | Congaz | • | Gavril Frangu | PRCM | 86 | 3,63% | |
27 | Congaz | • | Fiodor Manolov | CI | 459 | 19,38% | |
27 | Congaz | • | Ivan Iasîbaș | PDPM | 25 | 1,06% | |
27 | Congaz | • | Maria Facalî | UFS | 19 | 0,80% | |
27 | Congaz | • | Andrei Palic | MpMDP | 41 | 1,73% | |
27 | Congaz | • | Pavel Gîrbu | CI | 43 | 1,82% | |
27 | Congaz | • | Dmitri Nicolaev | CI | 192 | 8,11% | |
28 | Congaz | • | Demian Caraseni | CI | 713 | 35,97% | |
28 | Congaz | • | Nicolae Stoianov | CI | 248 | 12,51% | |
28 | Congaz | • | Anna Statova | CI | 508 | 25,63% | |
28 | Congaz | • | Dmitri Ciobanov | CI | 366 | 18,47% | |
28 | Congaz | • | Veaceslav Ivanov | PDPM | 37 | 1,87% | |
28 | Congaz | • | Mihail Dragni | PDAM | 52 | 2,62% | |
28 | Congaz | • | Ivan Chiurcciu | PRCM | 58 | 2,93% | |
29 | Congazcicul de Sus | • | Serghei Zaharia | CI | 326 | 41,79% | |
29 | Congazcicul de Sus | • | Gheorghi Samsi | PSM | 315 | 40,38% | |
29 | Congazcicul de Sus | • | Vasili Cazanji | PDAM | 139 | 17,82% | |
30 | Copceac | • | Piotr Ialanji | CI | 396 | 23,38% | |
30 | Copceac | • | Nicolai Dragan | CI | 855 | 50,47% | |
30 | Copceac | • | Fiodor Franjev | CI | 443 | 26,15% | |
31 | Copceac | • | Gheorghi Iusiumbeli | CI | 1 128 | 100,00% | |
32 | Cotovscoe | • | Ivan Dușcov | PSM | 161 | 49,69% | |
32 | Cotovscoe | • | Piotr Bargan | PCRM | 163 | 50,31% | |
33 | Chioselia Rusă | • | Nicolai Gadjii | PCRM | 88 | 38,43% | |
33 | Chioselia Rusă | • | Ivan Gospodinov | PSM | 141 | 61,57% | |
34 | Svetlîi | • | Vasili Torlac | CI | 194 | 28,74% | |
34 | Svetlîi | • | Ivan Ianoglo | PSM | 90 | 13,33% | |
34 | Svetlîi | • | Piotr Ceavdari | PCRM | 144 | 21,33% | |
34 | Svetlîi | • | Mihail Orlioglo | PDAM | 186 | 27,56% | |
34 | Svetlîi | • | Aurel Caranfil | UFS | 61 | 9,04% | |
35 | Tomai | • | Victor Topciu | PRCM | 159 | 12,45% | |
35 | Tomai | • | Iuri Topciu | UFS | 218 | 17,07% | |
35 | Tomai | • | Dmitri Carabadjac | PDAM | 196 | 15,35% | |
35 | Tomai | • | Dmitri Stamat | MpMDP | 567 | 44,40% | |
35 | Tomai | • | Piotr Balaban | PCRM | 137 | 10,73% |
Turul II, 5 septembrie 1999
Turul doi al alegerilor se organizează în circumscripțiile electorale unde în primul tur niciun candidat nu a fost declarat câștigător. În cursă participă primii doi clasați după primul tur de scrutin și este declarat ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi, indiferent de numărul alegătorilor care au participat la vot.
În urma turului doi de scrutin din 5 septembrie 1999 au fost aleși alți 24 de deputați ai Adunării Populare.
Nr. | Nume | Circumscripția | Turul II, 5 septembrie 1999 |
---|---|---|---|
1 | Evghenia Ciorba candidat independent |
Comrat | 973 de voturi 52,91% |
2 | Serghei Dimoglo Uniunea “Furnica-Speranța” |
Comrat | 1 018 57,45% |
3 | Boris Novac candidat independent |
Comrat | 1 049 51,65% |
4 | Mihail Chendighelean candidat independent |
Comrat | 988 55,20% |
5 | Vera Balova candidat independent |
Ceadîr-Lunga | 1 470 55,16% |
6 | Ivan Șevciuc candidat independent |
Ceadîr-Lunga | 1 522 50,56% |
8 | Nicolai Ivancioglu Partidul Comuniștilor din Republica Moldova |
Vulcănești | 721 69,53% |
9 | Fiodor Davidoglu Partidul Democrat-Popular din Moldova |
Vulcănești | 696 50,36% |
10 | Ilia Duloglu candidat independent |
Vulcănești | 977 51,34% |
11 | Fiodor Marinov candidat independent |
Avdarma | 640 50,24% |
14 | Gheorghi Arabadji candidat independent |
Beșghioz | 835 55,30% |
15 | Ivan Cristioglo Uniunea “Furnica-Speranța” |
Bugeac | 402 56,86% |
16 | Mihail Vornicov candidat independent |
Cișmichioi | 854 57,82% |
17 | Fiodor Ianioglo candidat independent |
Cioc-Maidan | 1 073 65,63% |
18 | Alexei Tomailî candidat independent |
Dezghingea | 968 65,41% |
19 | Fiodor Terzi candidat independent |
Joltai | 534 55,05% |
20 | Nicolai Pancev candidat independent |
Etulia | 1 078 62,57% |
22 | Ivan Ceban candidat independent |
Gaidar | 753 50,95% |
24 | Dmitri Topal Partidul Comuniștilor din Republica Moldova |
Cazaclia | 1 772 66,82% |
26 | Ilia Ciolac candidat independent |
Chirsova | 1 318 62,02% |
28 | Demian Caraseni candidat independent |
Congaz | 1 135 51,71% |
29 | Gheorghi Samsi Partidul Socialist din Moldova |
Congazcicul de Sus | 434 50,64% |
34 | Vasili Torlac candidat independent |
Svetlîi | 429 57,74% |
35 | Dmitri Stamat Moldovă Democratică și Prosperă |
Tomai | 915 72,68% |
Nr. | Circumscripția | Concurentul electoral | AP | Voturi | % | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Comrat | • | Evghenia Ciorba | CI | 973 | 52,91% | |
1 | Comrat | • | Elena Melnic | PSM | 866 | 47,09% | |
2 | Comrat | • | Piotr Buzadji | CI | 754 | 42,55% | |
2 | Comrat | • | Serghei Dimoglo | UFS | 1 018 | 57,45% | |
3 | Comrat | • | Boris Novac | CI | 1 049 | 51,65% | |
3 | Comrat | • | Semion Lazarev | CI | 982 | 48,35% | |
4 | Comrat | • | Mihail Chendighelean | CI | 988 | 55,20% | |
4 | Comrat | • | Nicolai Dimitroglo | CI | 802 | 44,80% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Vera Balova | CI | 1 470 | 55,16% | |
5 | Ceadîr-Lunga | • | Gheorghi Ormanji | PSM | 1 195 | 44,84% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Ivan Șevciuc | CI | 1 522 | 50,56% | |
6 | Ceadîr-Lunga | • | Vladimir Ghenov | CI | 1 488 | 49,44% | |
8 | Vulcănești | • | Nicolai Ivancioglu | PCRM | 721 | 69,53% | |
8 | Vulcănești | • | Ivan Țurcan | CI | 316 | 30,47% | |
9 | Vulcănești | • | Nicolai Cernev | CI | 686 | 49,64% | |
9 | Vulcănești | • | Fiodor Davidoglu | PDPM | 696 | 50,36% | |
10 | Vulcănești | • | Ilia Duloglu | CI | 977 | 51,34% | |
10 | Vulcănești | • | Ivan Pavlioglo | PCRM | 926 | 48,66% | |
11 | Avdarma | • | Ilia Crușca | CI | 634 | 49,76% | |
11 | Avdarma | • | Fiodor Marinov | CI | 640 | 50,24% | |
14 | Beșghioz | • | Ivan Caraja | PCRM | 675 | 44,70% | |
14 | Beșghioz | • | Gheorghi Arabadji | CI | 835 | 55,30% | |
15 | Bugeac | • | Ivan Cristioglo | UFS | 402 | 56,86% | |
15 | Bugeac | • | Gheorghi Coltuc | PCRM | 305 | 43,14% | |
16 | Cișmichioi | • | Mihail Vornicov | CI | 854 | 57,82% | |
16 | Cișmichioi | • | Leonid Urum | CI | 623 | 42,18% | |
17 | Cioc-Maidan | • | Fiodor Ianioglo | CI | 1 073 | 65,63% | |
17 | Cioc-Maidan | • | Piotr Coltuc | CI | 562 | 34,37% | |
18 | Dezghingea | • | Alexei Tomailî | CI | 968 | 65,41% | |
18 | Dezghingea | • | Ivan Covaldji | PCRM | 512 | 34,59% | |
19 | Joltai | • | Fiodor Terzi | CI | 534 | 55,05% | |
19 | Joltai | • | Victor Petcovici | PCRM | 436 | 44,95% | |
20 | Etulia | • | Nicolai Pancev | CI | 1 078 | 62,57% | |
20 | Etulia | • | Ivan Arnaut | CI | 645 | 37,43% | |
22 | Gaidar | • | Ivan Ceban | CI | 753 | 50,95% | |
22 | Gaidar | • | Gheorghi Capsamun | CI | 725 | 49,05% | |
24 | Cazaclia | • | Dmitri Topal | PCRM | 1 772 | 66,82% | |
24 | Cazaclia | • | Dumitru Uzun | CI | 880 | 33,18% | |
26 | Chirsova | • | Ilia Ciolac | CI | 1 318 | 62,02% | |
26 | Chirsova | • | Afanasi Fucedji | PCRM | 807 | 37,98% | |
28 | Congaz | • | Demian Caraseni | CI | 1 135 | 51,71% | |
28 | Congaz | • | Anna Statova | CI | 1 060 | 48,29% | |
29 | Congazcicul de Sus | • | Serghei Zaharia | CI | 423 | 49,36% | |
29 | Congazcicul de Sus | • | Gheorghi Samsi | PSM | 434 | 50,64% | |
34 | Svetlîi | • | Vasili Torlac | CI | 429 | 57,74% | |
34 | Svetlîi | • | Mihail Orlioglo | PDAM | 314 | 42,26% | |
35 | Tomai | • | Dmitri Stamat | MpMDP | 915 | 72,68% | |
35 | Tomai | • | Iuri Topciu | UFS | 344 | 27,32% |