Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2003
La 16 noiembrie 2003 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat alegerile ordinare în Adunarea Populară – organul legislativ al autonomiei. În rezultatul scrutinului au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a III-a: 16 desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, câte unu – de Partidul Socialist din Moldova și Mișcarea Republicană “Ravnopravie” și 17 independenți.
Lista deputaților aleși
Formațiunea | Mandate | ||||
---|---|---|---|---|---|
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova | PCRM | 16 | |||
Partidul Socialist din Moldova | PSM | 1 | |||
Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” | MRR | 1 | |||
Candidați independenți | CI | 17 |
Nr. | Nume | Circumscripția | Raion
|
Formațiunea | Mandat | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nicolai Dudoglo Николай Дудогло |
Comrat | Comrat
|
CI | •→ | |
2 | Semion Novac Семён Новак |
Comrat | Comrat
|
PSM | • | |
3 → |
Boris Novac Борис Новак |
Comrat | Comrat
|
CI | •• | |
4 | Nicolai Dimitroglo Николай Димитрогло |
Comrat | Comrat
|
PCRM | • | |
5 | Gheorghi Ormanji Георгий Орманжи |
Ceadîr-Lunga | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
6 | Dmitri Chioroglo Дмитрий Киорогло |
Ceadîr-Lunga | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
7 | Iuri Petcovici Юрий Петкович |
Ceadîr-Lunga | Ceadîr-Lunga
|
MRR | • | |
8 → |
Nicolai Ivancioglu Николай Иванчоглу |
Vulcănești | Vulcănești
|
PCRM | •• | |
9 | Ilia Hiora Илья Хиора |
Vulcănești | Vulcănești
|
PCRM | •→ | |
10 | Serghei Cernev Сергей Чернев |
Vulcănești | Vulcănești
|
CI | •→ | |
11 | Ivan Garbalî Иван Гарбалы |
Avdarma | Comrat
|
PCRM | • | |
12 | Vladimir Merjan Владимир Мержан |
Baurci | Ceadîr-Lunga
|
PCRM | •→ | |
13 | Semion Capaclî Семён Капаклы |
Beșalma | Comrat
|
PCRM | • | |
14 | Ivan Caraja Иван Каража |
Beșghioz | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
15 | Alexandr Chendighelean Александр Кендигелян |
Bugeac | Comrat
|
CI | • | |
16 | Iuri Constandoglu Юрий Констандоглу |
Cișmichioi | Vulcănești
|
CI | • | |
17 → |
Fiodor Ianioglo Фёдор Яниогло |
Cioc-Maidan | Comrat
|
PCRM | ••→ | |
18 → |
Alexei Tomailî Алексей Томайлы |
Dezghingea | Comrat
|
CI | ••• | |
19 | Natalia Șoșeva Наталья Шошева |
Joltai | Ceadîr-Lunga
|
CI | •→ | |
20 | Ivan Arnaut Иван Арнаут |
Etulia | Vulcănești
|
PCRM | ••→ | |
21 → |
Ivan Topal Иван Топал |
Ferapontievca | Comrat
|
CI | •••→ | |
22 → |
Ivan Ceban Иван Чебан |
Gaidar | Ceadîr-Lunga
|
CI | ••• | |
23 → |
Ivan Dergaci Иван Дергач |
Carbalia | Vulcănești
|
PCRM | •••→ | |
24 → |
Dmitri Topal Дмитрий Топал |
Cazaclia | Ceadîr-Lunga
|
PCRM | •• | |
25 | Olga Radova Ольга Радова |
Chiriet-Lunga | Ceadîr-Lunga
|
PCRM | • | |
26 → |
Ilia Ciolac Илья Чолак |
Chirsova | Comrat
|
PCRM | ••→ | |
27 → |
Stepan Esir Степан Есир |
Congaz | Comrat
|
PCRM | •••→ | |
28 | Anatoli Ormanji Анатолий Орманжи |
Congaz | Comrat
|
PCRM | • | |
29 | Serghei Zaharia Сергей Захария |
Congazcicul de Sus | Comrat
|
CI | •→ | |
30 | Mihail Codjebaș Михаил Коджебаш |
Copceac | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
31 | Galina Tabunșcic Галина Табунщик |
Copceac | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
32 | Nicolai Ormanji Николай Орманжи |
Cotovscoe | Comrat
|
CI | •→ | |
33 | Olga Cîrpala Ольга Кырпала |
Chioselia Rusă | Comrat
|
PCRM | • | |
34 | Piotr Ceavdari Пётр Чавдарь |
Svetlîi | Comrat
|
PCRM | •→ | |
35 | Serghei Cimpoeș Сергей Чимпоеш |
Tomai | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
→ | 10 deputați (din 23 de pretendenți) au fost realeși pentru un nou mandat |
Rezultatele alegerilor
În rezultatul scrutinului din 2003 au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a III-a: 16 desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, câte unu – de Partidul Socialist din Moldova și Mișcarea Republicană “Ravnopravie” și 17 independenți.
Formațiunea | Candidați | Turul I | Turul II | Repetate | Mandate | |
---|---|---|---|---|---|---|
• | Partidul Comuniștilor din Republica Moldova | 28 | 8 | 8 | 0 | 16 |
• | Partidul Socialist din Moldova | 7 | 0 | 1 | 1 | |
• | Mișcarea Republicană “Ravnopravie” | 21 | 0 | 1 | 1 | |
• | Alianța “Moldova Noastră” | 20 | 0 | 0 | 0 | |
• | Partidul Socialiștilor din Republica Moldova | 14 | 0 | 0 | 0 | |
• | Partidul Democrat din Moldova | 13 | 0 | 0 | 0 | |
• | Uniunea Centristă din Moldova | 7 | 0 | 0 | ||
• | Partidul Republican din Moldova | 6 | 0 | 0 | ||
• | Partidul Democrat Agrar din Moldova | 1 | 0 | 0 | ||
• | Candidați independenți | 68 | 6 | 9 | 2 | 17 |
Total | 185 | 14 | 18 | 3 | 35 |