Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2003: Diferență între versiuni
Oleg (Discuție | contribuții) |
Oleg (Discuție | contribuții) (→Lista deputaților aleși) |
||
(Nu s-au afișat 25 de versiuni intermediare efectuate de același utilizator) | |||
Linia 1: | Linia 1: | ||
+ | {{Brief|text=La '''16 noiembrie 2003''' în [[UTA Găgăuzia|Găgăuzia]], unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat [[Alegeri în Republica Moldova|alegerile]] ordinare în [[Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei|Adunarea Populară]] – organul legislativ al autonomiei. În rezultatul scrutinului au fost aleși 35 de [[Deputații Adunării Populare a Găgăuziei|deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei]] de legislatura a III-a: 16 desemnați de [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova]], câte unu – de Partidul Socialist din Moldova și [[Partidul “Șor”|Mișcarea Republicană “Ravnopravie”]] și 17 independenți.}} | ||
+ | <div class="flex-row row"> | ||
+ | <div class="col-xs-12 col-sm-4 col-md-4 col-lg-4"></div> | ||
+ | <div class="col-xs-12 col-sm-4 col-md-4 col-lg-4"> | ||
+ | [[Fișier:Alegeri-apg-2003.png|Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2003|class=img-responsive|link=]] | ||
+ | {| class="table vmid" style="margin:5px 0 10px 0" | ||
+ | |- class="bordertopnone" align="center" | ||
+ | | width="25%" class="logo32" style="border-bottom:2px solid #{{Color|ci}}" | <span title="Candidați independenți" class="ci32"></span> | ||
+ | | width="25%" class="logo32" style="border-bottom:2px solid #{{Color|pcrm2019}}" | [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova|<span class="pcrm32"></span>]] | ||
+ | | width="25%" class="logo32" style="border-bottom:2px solid #{{Color|psm1999}}" | <span title="Partidul Socialist din Moldova" class="psm201932"></span> | ||
+ | | width="25%" class="logo32" style="border-bottom:2px solid #{{Color|pps2019}}" | [[Partidul “Șor”|<span class="mr32"></span>]] | ||
+ | |} | ||
+ | </div> | ||
+ | <div class="col-xs-12 col-sm-4 col-md-4 col-lg-4"></div> | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ==Lista deputaților aleși== | ||
+ | |||
+ | {| class="table table-condensed table-striped deputees deputeesnbr vmid sortable" | ||
+ | |- class="bordertopnone" | ||
+ | ! width="1%" class="unsortable" | | ||
+ | ! width="1%" | | ||
+ | ! class="unsortable" | Formațiunea | ||
+ | ! width="1%" class="unsortable" | | ||
+ | ! width="1%" class="gapg" | Mandate | ||
+ | ! width="42%" class="hidden-xs unsortable" | | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | style="border-left:5px solid #{{Color|pcrm2019}}" | | ||
+ | | data-sort-value="1" class="logo32" style="padding:2px 10px" | [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova|<span class="pcrm32"></span>]] | ||
+ | | align="left" | [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova]] | ||
+ | | class="grey" | PCRM | ||
+ | | class="lastxs" | 16 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gapg" style="width:45.71%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | style="border-left:5px solid #{{Color|psm1999}}" | | ||
+ | | data-sort-value="2" class="logo32" style="padding:2px 10px" | <span class="psm201932"></span> | ||
+ | | align="left" | Partidul Socialist din Moldova | ||
+ | | class="grey" | PSM | ||
+ | | class="lastxs" | 1 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gapg" style="width:2.86%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | style="border-left:5px solid #{{Color|pps2019}}" | | ||
+ | | data-sort-value="3" class="logo32" | [[Partidul “Șor”|<span class="mr32"></span>]] | ||
+ | | align="left" | [[Partidul “Șor”|Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie”]] | ||
+ | | class="grey" | MRR | ||
+ | | class="lastxs" | 1 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gapg" style="width:2.86%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | style="border-left:5px solid #{{Color|ci}}" | | ||
+ | | data-sort-value="4" class="logo32" | <span class="ci32"></span> | ||
+ | | align="left" | Candidați independenți | ||
+ | | class="grey" | CI | ||
+ | | class="lastxs" | 17 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gapg" style="width:48.57%"></div> | ||
+ | |} | ||
+ | |||
{{Alegeri/APG/List/Header|noyear}} | {{Alegeri/APG/List/Header|noyear}} | ||
{{Alegeri/APG/List|1|Comrat|Комрат|cm|ci|Dudoglo|Dudoglo|Nicolai|Николай Дудогло|||||CI||1|||2008|Дудогло Николай Харлампиевич|}} | {{Alegeri/APG/List|1|Comrat|Комрат|cm|ci|Dudoglo|Dudoglo|Nicolai|Николай Дудогло|||||CI||1|||2008|Дудогло Николай Харлампиевич|}} | ||
− | {{Alegeri/APG/List|2|Comrat|Комрат|cm| | + | {{Alegeri/APG/List|2|Comrat|Комрат|cm|psm1999|Novac|Novac|Semion|Семён Новак|||||PSM||1||||Новак Семён Дмитриевич|}} |
− | {{Alegeri/APG/List|3|Comrat|Комрат|cm|ci|Novac|Novac|Boris|Борис Новак|||||CI||2|CI (1999)| | + | {{Alegeri/APG/List|3|Comrat|Комрат|cm|ci|Novac|Novac|Boris|Борис Новак|||||CI||2|CI (1999)|1999||Новак Борис Константинович|}} |
− | {{Alegeri/APG/List|4|Comrat|Комрат|cm|pcrm2019|Dimitroglo |Dimitroglo|Nicolai|Николай Димитрогло|||||PCRM||1||||Димитрогло Николай Петрович|Partidul Comuniștilor din Republica Moldova}} | + | {{Alegeri/APG/List|4|Comrat|Комрат|cm|pcrm2019|Dimitroglo|Dimitroglo|Nicolai|Николай Димитрогло|||||PCRM||1||||Димитрогло Николай Петрович|Partidul Comuniștilor din Republica Moldova}} |
− | {{Alegeri/APG/List|5|Ceadîr-Lunga|Чадыр-Лунга|cr|ci|Ormanji|Ormanji| | + | {{Alegeri/APG/List|5|Ceadîr-Lunga|Чадыр-Лунга|cr|ci|Ormanji|Ormanji|Gheorghi|Георгий Орманжи|||||CI||1||||Орманжи Георгий Георгиевич|}} |
{{Alegeri/APG/List|6|Ceadîr-Lunga|Чадыр-Лунга|cr|ci|Chioroglo|Chioroglo|Dmitri|Дмитрий Киорогло|||||CI||1||||Киорогло Дмитрий Владимирович|}} | {{Alegeri/APG/List|6|Ceadîr-Lunga|Чадыр-Лунга|cr|ci|Chioroglo|Chioroglo|Dmitri|Дмитрий Киорогло|||||CI||1||||Киорогло Дмитрий Владимирович|}} | ||
− | {{Alegeri/APG/List|7|Ceadîr-Lunga|Чадыр-Лунга|cr|pps2019|Petcovici|Petcovici| | + | {{Alegeri/APG/List|7|Ceadîr-Lunga|Чадыр-Лунга|cr|pps2019|Petcovici|Petcovici|Iuri|Юрий Петкович|||||MRR||1||||Петкович Юрий Иванович|Partidul “Șor” }} |
− | {{Alegeri/APG/List|8|Vulcănești|Вулканешты|vl|pcrm2019|Ivancioglu|Ivancioglu|Nicolai|Николай Иванчоглу|||||PCRM||2|PCRM (1999)| | + | {{Alegeri/APG/List|8|Vulcănești|Вулканешты|vl|pcrm2019|Ivancioglu|Ivancioglu|Nicolai|Николай Иванчоглу|||||PCRM||2|PCRM (1999)|1999||Иванчоглу Николай Николаевич|}} |
{{Alegeri/APG/List|9|Vulcănești|Вулканешты|vl|pcrm2019|Hiora|Hiora|Ilia|Илья Хиора|||||PCRM||1|||2008|Хиора Илья Георгиевич|}} | {{Alegeri/APG/List|9|Vulcănești|Вулканешты|vl|pcrm2019|Hiora|Hiora|Ilia|Илья Хиора|||||PCRM||1|||2008|Хиора Илья Георгиевич|}} | ||
{{Alegeri/APG/List|10|Vulcănești|Вулканешты|vl|ci|Cernev|Cernev|Serghei|Сергей Чернев|||||CI||1|||2008|Чернев Сергей Афанасьевич|}} | {{Alegeri/APG/List|10|Vulcănești|Вулканешты|vl|ci|Cernev|Cernev|Serghei|Сергей Чернев|||||CI||1|||2008|Чернев Сергей Афанасьевич|}} | ||
{{Alegeri/APG/List|11|Avdarma|Авдарма|cm|pcrm2019|Garbalî|Garbaliz|Ivan|Иван Гарбалы|||||PCRM||1||||Гарбалы Иван Васильевич|}} | {{Alegeri/APG/List|11|Avdarma|Авдарма|cm|pcrm2019|Garbalî|Garbaliz|Ivan|Иван Гарбалы|||||PCRM||1||||Гарбалы Иван Васильевич|}} | ||
{{Alegeri/APG/List|12|Baurci|Баурчи|cr|pcrm2019|Merjan|Merjan|Vladimir|Владимир Мержан|||||PCRM||1|||2008|Мержан Владимир Фёдорович|}} | {{Alegeri/APG/List|12|Baurci|Баурчи|cr|pcrm2019|Merjan|Merjan|Vladimir|Владимир Мержан|||||PCRM||1|||2008|Мержан Владимир Фёдорович|}} | ||
− | {{Alegeri/APG/List|13|Beșalma|Бешалма|cm|pcrm2019|Capaclî|Capacliz| | + | {{Alegeri/APG/List|13|Beșalma|Бешалма|cm|pcrm2019|Capaclî|Capacliz|Semion|Семён Капаклы|||||PCRM||1||||Капаклы Семён Иванович|}} |
{{Alegeri/APG/List|14|Beșghioz|Бешгёз|cr|ci|Caraja|Caraja|Ivan|Иван Каража|||||CI||1||||Каража Иван Данилович|}} | {{Alegeri/APG/List|14|Beșghioz|Бешгёз|cr|ci|Caraja|Caraja|Ivan|Иван Каража|||||CI||1||||Каража Иван Данилович|}} | ||
{{Alegeri/APG/List|15|Bugeac|Буджак|cm|ci|Chendighelean|Chendighelean|Alexandr|Александр Кендигелян|||||CI||1||||Кендигелян Александр Михайлович|}} | {{Alegeri/APG/List|15|Bugeac|Буджак|cm|ci|Chendighelean|Chendighelean|Alexandr|Александр Кендигелян|||||CI||1||||Кендигелян Александр Михайлович|}} | ||
{{Alegeri/APG/List|16|Cișmichioi|Чишмикёй|vl|ci|Constandoglu|Constandoglu|Iuri|Юрий Констандоглу|||||CI||1||||Констандоглу Юрий Георгиевич|}} | {{Alegeri/APG/List|16|Cișmichioi|Чишмикёй|vl|ci|Constandoglu|Constandoglu|Iuri|Юрий Констандоглу|||||CI||1||||Констандоглу Юрий Георгиевич|}} | ||
− | {{Alegeri/APG/List|17|Cioc-Maidan|Чок-Майдан|cm|pcrm2019|Ianioglo|Ianioglo|Fiodor|Фёдор Яниогло|||||PCRM||2|CI (1999)| | + | {{Alegeri/APG/List|17|Cioc-Maidan|Чок-Майдан|cm|pcrm2019|Ianioglo|Ianioglo|Fiodor|Фёдор Яниогло|||||PCRM||2|CI (1999)|1999|2008|Яниогло Фёдор Петрович|}} |
− | {{Alegeri/APG/List|18|Dezghingea|Дезгинжа|cm|ci|Tomailî|Tomailiz|Alexei|Алексей Томайлы|||||CI||3|PDAM (1995), CI (1999)| | + | {{Alegeri/APG/List|18|Dezghingea|Дезгинжа|cm|ci|Tomailî|Tomailiz|Alexei|Алексей Томайлы|||||CI||3|PDAM (1995), CI (1999)|1999||Томайлы Алексей Николаевич|}} |
{{Alegeri/APG/List|19|Joltai|Жолтай|cr|ci|Șoșeva|Szoszeva|Natalia|Наталья Шошева|||||CI||1|||2008|Шошева Наталья Дмитриевна|}} | {{Alegeri/APG/List|19|Joltai|Жолтай|cr|ci|Șoșeva|Szoszeva|Natalia|Наталья Шошева|||||CI||1|||2008|Шошева Наталья Дмитриевна|}} | ||
{{Alegeri/APG/List|20|Etulia|Етулия|vl|pcrm2019|Arnaut|Arnaut|Ivan|Иван Арнаут|||||PCRM||2.1|PPV (1995)||2008|Арнаут Иван Николаевич|}} | {{Alegeri/APG/List|20|Etulia|Етулия|vl|pcrm2019|Arnaut|Arnaut|Ivan|Иван Арнаут|||||PCRM||2.1|PPV (1995)||2008|Арнаут Иван Николаевич|}} | ||
− | {{Alegeri/APG/List|21|Ferapontievca|Ферапонтьевка|cm|ci|Topal|Topal|Ivan|Иван Топал|||||CI||3|PDAM (1995), PCRM (1999)| | + | {{Alegeri/APG/List|21|Ferapontievca|Ферапонтьевка|cm|ci|Topal|Topal|Ivan|Иван Топал|||||CI||3|PDAM (1995), PCRM (1999)|1999|2008|Топал Иван Петрович|}} |
− | {{Alegeri/APG/List|22|Gaidar|Гайдар|cr|ci|Ceban|Ceban|Ivan|Иван Чебан|||||CI||3|CM (1995), CI (1999)| | + | {{Alegeri/APG/List|22|Gaidar|Гайдар|cr|ci|Ceban|Ceban|Ivan|Иван Чебан|||||CI||3|CM (1995), CI (1999)|1999||Чебан Иван Иванович|}} |
− | {{Alegeri/APG/List|23|Carbalia|Карбалия|vl|pcrm2019|Dergaci|Dergaci|Ivan|Иван Дергач|||||PCRM||3|CI (1995, 1999)| | + | {{Alegeri/APG/List|23|Carbalia|Карбалия|vl|pcrm2019|Dergaci|Dergaci|Ivan|Иван Дергач|||||PCRM||3|CI (1995, 1999)|1999|2008|Дергач Иван Михайлович|}} |
− | {{Alegeri/APG/List|24|Cazaclia|Казаклия|cr|pcrm2019|Topal|Topal|Dmitri|Дмитрий Топал|||||PCRM||2|PCRM (1999)| | + | {{Alegeri/APG/List|24|Cazaclia|Казаклия|cr|pcrm2019|Topal|Topal|Dmitri|Дмитрий Топал|||||PCRM||2|PCRM (1999)|1999||Топал Дмитрий Афанасьевич|}} |
{{Alegeri/APG/List|25|Chiriet-Lunga|Кириет-Лунга|cr|pcrm2019|Radova|Radova|Olga|Ольга Радова|||||PCRM||1||||Радова Ольга Петровна|}} | {{Alegeri/APG/List|25|Chiriet-Lunga|Кириет-Лунга|cr|pcrm2019|Radova|Radova|Olga|Ольга Радова|||||PCRM||1||||Радова Ольга Петровна|}} | ||
− | {{Alegeri/APG/List|26|Chirsova|Кирсово|cm|pcrm2019|Ciolac|Ciolac|Ilia|Илья Чолак|||||PCRM||2|CI (1999)| | + | {{Alegeri/APG/List|26|Chirsova|Кирсово|cm|pcrm2019|Ciolac|Ciolac|Ilia|Илья Чолак|||||PCRM||2|CI (1999)|1999|2008|Чолак Илья Павлович|}} |
− | {{Alegeri/APG/List|27|Congaz|Конгаз|cm|pcrm2019|Esir|Esir|Stepan|Степан Есир|||||PCRM||3|PCRM (1995), CI (1999)| | + | {{Alegeri/APG/List|27|Congaz|Конгаз|cm|pcrm2019|Esir|Esir|Stepan|Степан Есир|||||PCRM||3|PCRM (1995), CI (1999)|1999|2008|Есир Степан Дмитриевич|}} |
− | {{Alegeri/APG/List|28|Congaz|Конгаз|cm|pcrm2019|Ormanji|Ormanji| | + | {{Alegeri/APG/List|28|Congaz|Конгаз|cm|pcrm2019|Ormanji|Ormanji|Anatoli|Анатолий Орманжи|||||PCRM||1||||Орманжи Анатолий Михайлович|}} |
{{Alegeri/APG/List|29|Congazcicul de Sus|Верхний Конгазчик|cm|ci|Zaharia|Zaharia|Serghei|Сергей Захария|||||CI||1|||2008|Захария Сергей Константинович|}} | {{Alegeri/APG/List|29|Congazcicul de Sus|Верхний Конгазчик|cm|ci|Zaharia|Zaharia|Serghei|Сергей Захария|||||CI||1|||2008|Захария Сергей Константинович|}} | ||
{{Alegeri/APG/List|30|Copceac|Копчак|cr|ci|Codjebaș|Codjebasz|Mihail|Михаил Коджебаш|||||CI||1||||Коджебаш Михаил Иванович|}} | {{Alegeri/APG/List|30|Copceac|Копчак|cr|ci|Codjebaș|Codjebasz|Mihail|Михаил Коджебаш|||||CI||1||||Коджебаш Михаил Иванович|}} | ||
Linia 35: | Linia 91: | ||
{{Alegeri/APG/List|34|Svetlîi|Светлый|cm|pcrm2019|Ceavdari|Ceavdari|Piotr|Пётр Чавдарь|||||PCRM||1|||2008|Чавдарь Пётр Иванович|}} | {{Alegeri/APG/List|34|Svetlîi|Светлый|cm|pcrm2019|Ceavdari|Ceavdari|Piotr|Пётр Чавдарь|||||PCRM||1|||2008|Чавдарь Пётр Иванович|}} | ||
{{Alegeri/APG/List|35|Tomai|Томай|cr|ci|Cimpoeș|Cimpoesz|Serghei|Сергей Чимпоеш|||||CI||1||||Чимпоеш Сергей Константинович|}} | {{Alegeri/APG/List|35|Tomai|Томай|cr|ci|Cimpoeș|Cimpoesz|Serghei|Сергей Чимпоеш|||||CI||1||||Чимпоеш Сергей Константинович|}} | ||
+ | |- class="bordertopnone" | ||
+ | ! class="lgrey" style="text-align:center" | [[Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 1999|{{Arrow|rbsmlb}}]] | ||
+ | ! colspan="6" style="font-weight:normal" class="grey" | 10 [[Deputații Adunării Populare a Găgăuziei|deputați]] (din 23 de pretendenți) au fost realeși pentru un nou mandat | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | <div style="margin-top:1em" class="panel panel-default"><div class="panel-body" style="padding:2px">[[Fișier:Deputati-Adunarea-Populara-Gagauzia-2003.jpg|Deputații Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a III-a (2003–2008)|class=img-responsive|link=]]</div></div> | ||
+ | |||
+ | ==Candidați înregistrați== | ||
+ | |||
+ | [[Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei|Alegerile]] [[Deputații Adunării Populare a Găgăuziei|deputaților]] în [[UTA Găgăuzia#Adunarea Populară a Găgăuziei|Adunarea Populară]] a [[UTA Găgăuzia|Găgăuziei]] se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de <span class="local">[[#Lista partidelor politice|partide politice]]</span> și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți. | ||
+ | |||
+ | Pentru scrutinul din 16 noiembrie 2003 [[Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei]] a înregistrat 185 de candidați: 117 desemnați de nouă [[Lista partidelor politice din Republica Moldova|formațiuni politice]] și 68 de independenți. | ||
+ | |||
+ | {| class="table table-striped vmid sortable" | ||
+ | |- class="bordertopnone" | ||
+ | ! width="1%" | | ||
+ | ! class="unsortable" | Formațiunea | ||
+ | ! width="1%" class="unsortable hidden-xs" | | ||
+ | ! width="1%" | Candidați | ||
+ | ! width="42%" class="hidden-xs unsortable" | | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="1" style="color:#{{Color|pcrm2019}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova]] | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PCRM | ||
+ | | 28 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gall" style="background-color:#{{Color|pcrm2019}}; width:15.14%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="2" style="color:#{{Color|pps2019}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | [[Partidul “Șor”|Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie”]] | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | MRR | ||
+ | | 21 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gall" style="background-color:#{{Color|pps2019}}; width:11.35%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="3" style="color:#{{Color|amn2005}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Alianța “Moldova Noastră” | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | AMN | ||
+ | | 20 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gall" style="background-color:#{{Color|amn2005}}; width:10.81%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="4" style="color:#{{Color|psd2012}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | [[Partidul Socialiștilor din Republica Moldova]] | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PSRM | ||
+ | | 14 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gall" style="background-color:#{{Color|psd2012}}; width:7.57%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="5" style="color:#{{Color|pdm2019}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | [[Partidul Democrat din Moldova]] | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PDM | ||
+ | | 13 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gall" style="background-color:#{{Color|pdm2019}}; width:7.03%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="6" style="color:#{{Color|psm1999}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Partidul Socialist din Moldova | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PSM | ||
+ | | 7 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gall" style="background-color:#{{Color|psm1999}}; width:3.78%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="7" style="color:#{{Color|other}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Uniunea Centristă din Moldova | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | UCM | ||
+ | | 7 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gall" style="background-color:#{{Color|other}}; width:3.78%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="8" style="color:#{{Color|other}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Partidul Republican din Moldova | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PRM | ||
+ | | 6 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gall" style="background-color:#{{Color|other}}; width:3.24%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="9" style="color:#{{Color|pdam1994}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Partidul Democrat Agrar din Moldova | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PDAM | ||
+ | | 1 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gall" style="background-color:#{{Color|pdam1994}}; width:0.54%"></div> | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="10" style="color:#{{Color|ci}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Candidați independenți | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | CI | ||
+ | | 68 | ||
+ | | class="hidden-xs" align="left" | <div class="gall" style="background-color:#{{Color|ci}}; width:36.76%"> | ||
+ | |- align="center" class="bordertoptotal sortbottom" | ||
+ | | | ||
+ | | align="left" | '''Total''' | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | | ||
+ | | 185 | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | ===Lista partidelor politice=== | ||
+ | <div class="hlink">[[Lista partidelor politice din Republica Moldova]]</div> | ||
+ | |||
+ | <div class="flex-row row"> | ||
+ | <div class="col-xs-12 col-sm-6 col-md-6 col-lg-6"> | ||
+ | [[Partidul Democrat din Moldova]] | ||
+ | ---- | ||
+ | [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova]] | ||
+ | ---- | ||
+ | Alianța “Moldova Noastră” | ||
+ | ---- | ||
+ | Partidul Democrat Agrar din Moldova | ||
+ | ---- | ||
+ | Partidul Socialist din Moldova | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Dreptății Social-Economice din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Popular Creștin Democrat</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Forțelor Progresiste din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда”</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">[[Partidul Liberal|Partidul Reformei]]</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Social-Liberal</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | </div> | ||
+ | <div class="col-xs-12 col-sm-6 col-md-6 col-lg-6"> | ||
+ | <span class="grey">Noul Partid Național Moldovenesc</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Social Democrat din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Mișcarea “Forța Nouă”</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | [[Partidul Socialiștilor din Republica Moldova]] | ||
+ | ---- | ||
+ | [[Partidul “Șor”|Mișcarea Republicană “Ravnopravie”]] | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Ecologist “Alianța Verde” din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Național Român</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Partidul Țărănesc Creștin Democrat din Moldova</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | Partidul Republican din Moldova | ||
+ | ---- | ||
+ | <span class="grey">Uniunea Muncii</span> | ||
+ | ---- | ||
+ | Uniunea Centristă din Moldova | ||
+ | </div> | ||
+ | </div> | ||
+ | |||
+ | ==Rezultatele alegerilor== | ||
+ | |||
+ | În rezultatul scrutinului din 2003 au fost aleși <span class="local">[[#Lista deputaților aleși|35 de deputați]]</span> ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a III-a: 16 desemnați de [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova]], câte unu – de Partidul Socialist din Moldova și [[Partidul “Șor”|Mișcarea Republicană “Ravnopravie”]] și 17 independenți. | ||
+ | |||
+ | {| class="table table-condensed table-striped vmid sortable" | ||
+ | |- class="bordertopnone" | ||
+ | ! width="1%" | | ||
+ | ! class="unsortable" | Formațiunea | ||
+ | ! width="5%" class="unsortable hidden-xs" | | ||
+ | ! width="12%" style="text-align:center" | Candidați | ||
+ | ! width="11%" class="hidden-xs" style="text-align:center" | Turul I | ||
+ | ! width="11%" class="hidden-xs" style="text-align:center" | Turul II | ||
+ | ! width="11%" class="hidden-xs" style="text-align:center" | Repetate | ||
+ | ! width="11%" style="text-align:center" | Mandate | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="1" style="color:#{{Color|pcrm2019}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | [[Partidul Comuniștilor din Republica Moldova]] | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PCRM | ||
+ | | 28 | ||
+ | | class="hidden-xs grey" | 8 | ||
+ | | class="hidden-xs grey" | 8 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | 16 | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="2" style="color:#{{Color|psm1999}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Partidul Socialist din Moldova | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PSM | ||
+ | | 7 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs grey" | 1 | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | 1 | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="3" style="color:#{{Color|pps2019}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | [[Partidul “Șor”|Mișcarea Republicană “Ravnopravie”]] | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | MRR | ||
+ | | 21 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | class="hidden-xs grey" | 1 | ||
+ | | 1 | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="4" style="color:#{{Color|amn2005}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Alianța “Moldova Noastră” | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | AMN | ||
+ | | 20 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | class="lgrey" | 0 | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="5" style="color:#{{Color|psrm2019}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | [[Partidul Socialiștilor din Republica Moldova]] | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PSRM | ||
+ | | 14 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | class="lgrey" | 0 | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="6" style="color:#{{Color|pdm2019}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | [[Partidul Democrat din Moldova]] | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PDM | ||
+ | | 13 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | class="lgrey" | 0 | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="7" style="color:#{{Color|other}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Uniunea Centristă din Moldova | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | UCM | ||
+ | | 7 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | class="lgrey" | 0 | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="8" style="color:#{{Color|other}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Partidul Republican din Moldova | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PRM | ||
+ | | 6 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | class="lgrey" | 0 | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="9" style="color:#{{Color|pdam1994}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Partidul Democrat Agrar din Moldova | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | PDAM | ||
+ | | 1 | ||
+ | | class="hidden-xs lgrey" | 0 | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | class="hidden-xs" | | ||
+ | | class="lgrey" | 0 | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | | data-sort-value="10" style="color:#{{Color|ci}}; font-size:30px; line-height:12px" | • | ||
+ | | align="left" | Candidați independenți | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | CI | ||
+ | | 68 | ||
+ | | class="hidden-xs grey" | 6 | ||
+ | | class="hidden-xs grey" | 9 | ||
+ | | class="hidden-xs grey" | 2 | ||
+ | | 17 | ||
+ | |- align="center" class="bordertoptotal sortbottom" | ||
+ | | | ||
+ | | align="left" | '''Total''' | ||
+ | | class="grey hidden-xs" | | ||
+ | | <span class="local">[[#Candidați înregistrați|185]]</span> | ||
+ | | class="hidden-xs grey" | 14 | ||
+ | | class="hidden-xs grey" | 18 | ||
+ | | class="hidden-xs grey" | 3 | ||
+ | | <span class="local">[[#Lista deputaților aleși|35]]</span> | ||
|} | |} | ||
Linia 45: | Linia 355: | ||
<div class="tab-content"> | <div class="tab-content"> | ||
<div id="tab12vezisi" class="tab-pane fade in active"> | <div id="tab12vezisi" class="tab-pane fade in active"> | ||
+ | * [[Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei]] | ||
+ | * [[Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 1999]] | ||
+ | * [[Deputații Adunării Populare a Găgăuziei]] | ||
* [[UTA Găgăuzia|UTA Găgăuzia (Gagauz-Yeri)]] | * [[UTA Găgăuzia|UTA Găgăuzia (Gagauz-Yeri)]] | ||
</div> | </div> | ||
<div id="tab13linkuri" class="tab-pane fade"> | <div id="tab13linkuri" class="tab-pane fade"> | ||
* [http://halktoplushu.md Adunarea Populară a Găgăuziei] | * [http://halktoplushu.md Adunarea Populară a Găgăuziei] | ||
− | |||
</div> | </div> | ||
</div> | </div> | ||
− | [[Categorie:Alegeri în Găgăuzia]] | + | {{Footer/APG}} |
+ | [[Categorie:Alegeri în Găgăuzia|^2003^]] | ||
[[Categorie:Alegeri în Republica Moldova|^2003^]] | [[Categorie:Alegeri în Republica Moldova|^2003^]] | ||
+ | __FORCETOC__ |
Versiunea curentă din 13 octombrie 2021 07:28
La 16 noiembrie 2003 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut special din componența Republicii Moldova, s-au desfășurat alegerile ordinare în Adunarea Populară – organul legislativ al autonomiei. În rezultatul scrutinului au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a III-a: 16 desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, câte unu – de Partidul Socialist din Moldova și Mișcarea Republicană “Ravnopravie” și 17 independenți.
Cuprins
Lista deputaților aleși
Formațiunea | Mandate | ||||
---|---|---|---|---|---|
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova | PCRM | 16 | |||
Partidul Socialist din Moldova | PSM | 1 | |||
Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” | MRR | 1 | |||
Candidați independenți | CI | 17 |
Nr. | Nume | Circumscripția | Raion
|
Formațiunea | Mandat | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nicolai Dudoglo Николай Дудогло |
Comrat | Comrat
|
CI | •→ | |
2 | Semion Novac Семён Новак |
Comrat | Comrat
|
PSM | • | |
3 → |
Boris Novac Борис Новак |
Comrat | Comrat
|
CI | •• | |
4 | Nicolai Dimitroglo Николай Димитрогло |
Comrat | Comrat
|
PCRM | • | |
5 | Gheorghi Ormanji Георгий Орманжи |
Ceadîr-Lunga | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
6 | Dmitri Chioroglo Дмитрий Киорогло |
Ceadîr-Lunga | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
7 | Iuri Petcovici Юрий Петкович |
Ceadîr-Lunga | Ceadîr-Lunga
|
MRR | • | |
8 → |
Nicolai Ivancioglu Николай Иванчоглу |
Vulcănești | Vulcănești
|
PCRM | •• | |
9 | Ilia Hiora Илья Хиора |
Vulcănești | Vulcănești
|
PCRM | •→ | |
10 | Serghei Cernev Сергей Чернев |
Vulcănești | Vulcănești
|
CI | •→ | |
11 | Ivan Garbalî Иван Гарбалы |
Avdarma | Comrat
|
PCRM | • | |
12 | Vladimir Merjan Владимир Мержан |
Baurci | Ceadîr-Lunga
|
PCRM | •→ | |
13 | Semion Capaclî Семён Капаклы |
Beșalma | Comrat
|
PCRM | • | |
14 | Ivan Caraja Иван Каража |
Beșghioz | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
15 | Alexandr Chendighelean Александр Кендигелян |
Bugeac | Comrat
|
CI | • | |
16 | Iuri Constandoglu Юрий Констандоглу |
Cișmichioi | Vulcănești
|
CI | • | |
17 → |
Fiodor Ianioglo Фёдор Яниогло |
Cioc-Maidan | Comrat
|
PCRM | ••→ | |
18 → |
Alexei Tomailî Алексей Томайлы |
Dezghingea | Comrat
|
CI | ••• | |
19 | Natalia Șoșeva Наталья Шошева |
Joltai | Ceadîr-Lunga
|
CI | •→ | |
20 | Ivan Arnaut Иван Арнаут |
Etulia | Vulcănești
|
PCRM | ••→ | |
21 → |
Ivan Topal Иван Топал |
Ferapontievca | Comrat
|
CI | •••→ | |
22 → |
Ivan Ceban Иван Чебан |
Gaidar | Ceadîr-Lunga
|
CI | ••• | |
23 → |
Ivan Dergaci Иван Дергач |
Carbalia | Vulcănești
|
PCRM | •••→ | |
24 → |
Dmitri Topal Дмитрий Топал |
Cazaclia | Ceadîr-Lunga
|
PCRM | •• | |
25 | Olga Radova Ольга Радова |
Chiriet-Lunga | Ceadîr-Lunga
|
PCRM | • | |
26 → |
Ilia Ciolac Илья Чолак |
Chirsova | Comrat
|
PCRM | ••→ | |
27 → |
Stepan Esir Степан Есир |
Congaz | Comrat
|
PCRM | •••→ | |
28 | Anatoli Ormanji Анатолий Орманжи |
Congaz | Comrat
|
PCRM | • | |
29 | Serghei Zaharia Сергей Захария |
Congazcicul de Sus | Comrat
|
CI | •→ | |
30 | Mihail Codjebaș Михаил Коджебаш |
Copceac | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
31 | Galina Tabunșcic Галина Табунщик |
Copceac | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
32 | Nicolai Ormanji Николай Орманжи |
Cotovscoe | Comrat
|
CI | •→ | |
33 | Olga Cîrpala Ольга Кырпала |
Chioselia Rusă | Comrat
|
PCRM | • | |
34 | Piotr Ceavdari Пётр Чавдарь |
Svetlîi | Comrat
|
PCRM | •→ | |
35 | Serghei Cimpoeș Сергей Чимпоеш |
Tomai | Ceadîr-Lunga
|
CI | • | |
→ | 10 deputați (din 23 de pretendenți) au fost realeși pentru un nou mandat |
Candidați înregistrați
Alegerile deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de partide politice și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți.
Pentru scrutinul din 16 noiembrie 2003 Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a înregistrat 185 de candidați: 117 desemnați de nouă formațiuni politice și 68 de independenți.
Formațiunea | Candidați | ||
---|---|---|---|
• | Partidul Comuniștilor din Republica Moldova | 28 | |
• | Mișcarea social-politică Republicană “Ravnopravie” | 21 | |
• | Alianța “Moldova Noastră” | 20 | |
• | Partidul Socialiștilor din Republica Moldova | 14 | |
• | Partidul Democrat din Moldova | 13 | |
• | Partidul Socialist din Moldova | 7 | |
• | Uniunea Centristă din Moldova | 7 | |
• | Partidul Republican din Moldova | 6 | |
• | Partidul Democrat Agrar din Moldova | 1 | |
• | Candidați independenți | 68 | |
Total | 185 |
Lista partidelor politice
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
Alianța “Moldova Noastră”
Partidul Democrat Agrar din Moldova
Partidul Socialist din Moldova
Partidul Dreptății Social-Economice din Moldova
Partidul Popular Creștin Democrat
Partidul Forțelor Progresiste din Moldova
Mișcarea Profesioniștilor “Speranța-Надежда”
Partidul Social-Liberal
Noul Partid Național Moldovenesc
Partidul Social Democrat din Moldova
Mișcarea “Forța Nouă”
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
Mișcarea Republicană “Ravnopravie”
Partidul Ecologist “Alianța Verde” din Moldova
Partidul Național Român
Partidul Țărănesc Creștin Democrat din Moldova
Partidul Republican din Moldova
Uniunea Muncii
Uniunea Centristă din Moldova
Rezultatele alegerilor
În rezultatul scrutinului din 2003 au fost aleși 35 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a III-a: 16 desemnați de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, câte unu – de Partidul Socialist din Moldova și Mișcarea Republicană “Ravnopravie” și 17 independenți.
Formațiunea | Candidați | Turul I | Turul II | Repetate | Mandate | |
---|---|---|---|---|---|---|
• | Partidul Comuniștilor din Republica Moldova | 28 | 8 | 8 | 0 | 16 |
• | Partidul Socialist din Moldova | 7 | 0 | 1 | 1 | |
• | Mișcarea Republicană “Ravnopravie” | 21 | 0 | 1 | 1 | |
• | Alianța “Moldova Noastră” | 20 | 0 | 0 | 0 | |
• | Partidul Socialiștilor din Republica Moldova | 14 | 0 | 0 | 0 | |
• | Partidul Democrat din Moldova | 13 | 0 | 0 | 0 | |
• | Uniunea Centristă din Moldova | 7 | 0 | 0 | ||
• | Partidul Republican din Moldova | 6 | 0 | 0 | ||
• | Partidul Democrat Agrar din Moldova | 1 | 0 | 0 | ||
• | Candidați independenți | 68 | 6 | 9 | 2 | 17 |
Total | 185 | 14 | 18 | 3 | 35 |