Ion Chicu

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare
Ion Chicu

Ion Chicu

Născut 28 februarie 1972 (49 de ani)
s. Pîrjolteni, r-nul Călărași


Studii Academia de Studii Economice a Moldovei (1989–1994)
Profesie Economist
Starea civilă Căsătorit, are trei copii
Funcții publice
2006 2020 prezent
Prim-ministru al Republicii Moldova
Consilier al Președintelui Republicii Moldova
Ministru al finanțelor
Secretar general de stat al Ministerului finanțelor
Viceministru al finanțelor
Afiliere politică
14 noiembrie 2019 – 31 decembrie 2020
A deținut funcția de prim-ministru, fiind promovat de Partidul Socialiștilor din Republica Moldova

10 decembrie 2018 – 8 iunie 2019
A deținut funcția de ministru al finanțelor, fiind promovat de Partidul Democrat din Moldova

22 martie 1998
A candidat la funcția de deputat pe lista Partidului Reformei (în prezent Partidul Liberal), fiind membru PR