Parlamentul Republicii Moldova de legislatura 2001–2005

De la alegeri.md
Salt la: navigare, căutare

Modificări componență

Anul 2001

11 aprilie 2001
PCRM Grigore Gorodenschi Primar al orașului Fălești
PCRM Vasile Pentelei Președinte al Curții de Conturi
18 aprilie 2001
PCRM Efim Agachi Președinte al Consiliului județean Soroca
PCRM Iulian Magaleas Președinte al Companiei de Stat “Teleradio-Moldova”
PCRM Vladimir Voronin Președinte al Republicii Moldova
10 mai 2001
PCRM Valeri Burca
PCRM Boris Ștepa
PCRM Vladislav Mostovoi
PCRM Serafima Borgan
PCRM Mircea Anton
PCRM Valerian Cristea Viceprim-ministru
PCRM Dmitrii Todoroglo Viceprim-ministru, ministru al agriculturii și industriei alimentare
PCRM Ilie Vancea Ministru al învățământului
18 mai 2001
BeAB Ion Morei Ministru al justiției
24 mai 2001
PCRM Semion Dragan
PCRM Valeriu Doga
PCRM Marina Podolean
PCRM Vasile Rusu Procuror General
7 iunie 2001
PCRM Victor Zlacevschi Reprezentant permanent al Parlamentului Republicii Moldova în Secretariatul Adunării Interparlamentare a Statelor Membre ale CSI
19 iunie 2001
BeAB Mihail Petrache
PCRM Mihail Andronic
PCRM Clavdia Sadcovscaia
28 iunie 2001
PCRM Iacov Timciuc Ministru al energeticii
29 iunie 2001
PCRM Gheorghe Haralampie Tabunșcic Prefect al județului Tighina
19 iulie 2001
PCRM Dmitrii Carapirea
PCRM Gheorghe Popa

Anul 2002

25 aprilie 2002
BeAB Gheorghe Sima Ministru al învățământului
PCRM Vladimir Țurcan Ambasador al Republicii Moldova în Federația Rusă
2 mai 2002
PCRM Marc Tkaciuk Consilier al Președintelui Republicii Moldova în problemele de politică internă
16 mai 2002
BeAB Dumitru Zidu Încetarea calității de deputat în Parlament
30 mai 2002
BeAB Nicolai Deatovschi
PCRM Maria Cicanci
PCRM Ala Ursul
BeAB Iurie Bolboceanu
11 iulie 2002
PCRM Vasile Iovv Prim-viceprim-ministru
19 noiembrie 2002
PCRM Ion Moiseev
20 decembrie 2002
PCRM Gheorghe Dmitrii Tabunșcic Guvernator al Găgăuziei

Anul 2003

4 februarie 2003
PCRM Victor Jitari
26 iunie 2003
PCRM Gheorghe Anton Încetarea calității de deputat în Parlament
5 august 2003
PCRM Ion Paruș
25 septembrie 2003
PPCD Viorel Prisacari Cerere de demisie
9 octombrie 2003
BeAB Mihail Plămădeală Cerere de demisie
27 noiembrie 2003
PPCD Ignat Vasilache
BeAB Iacov Popovici
5 decembrie 2003
PCRM Andrei Neguța Ambasador al Republicii Moldova în Republica Franceză
PCRM Mihail Rusu Cerere de demisie
25 decembrie 2003
PCRM Mihail Poleanschi
PCRM Farman Nuriev

Anul 2004

5 februarie 2004
PCRM Ivan Pismac
26 februarie 2004
PCRM Petru Porubin
24 iunie 2004
PCRM Boris Cojuhari Încetarea calității de deputat în Parlament
3 august 2004
PCRM Serghei Rusnac

Migrația deputaților

PCRM Alexandru Ciugureanu Deputat neafiliat
ASD Eva Gudumac Deputat neafiliat
ASD Mihail Sidorov Deputat neafiliat
ASD Vitalie Mrug Deputat neafiliat
ASD Mihail Camerzan Deputat neafiliat
ASD Valeriu Pleșca Deputat neafiliat
ASD Victor Morev Deputat neafiliat
ASD Mihail Petrache Deputat neafiliat

Componența finală

Fracțiunea Partidului Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM)

Vadim Mișin


Ivan Calin


Eugenia Ostapciuc


Iurie Stoicov


Victor Stepaniuc


Oleg Mantorov


Dumitru Prijmireanu


Alexandru Jdanov


Nicolae Bondarciuc


Ludmila Borgula


Anton Miron


Afanasie Smochin


Victor Ciobanu


Ivan Filimon


Boris Hotniciuc


Victoria Novic


Mihail Chițul


Tatiana Necoară


Vladimir Doronin


Maria Postoico


Iurie Eriomin


Anatolii Stîngaci


Natalia Gavriliuc


Victor Andrușceac


Ivan Cîlicic


Vladimir Panfilov


Ivan Grec


Valentin Dragan


Iosif Chetraru


Nicolae Pamujac


Piotr Palamarciuc


Vladimir Dragomir


Djumber Todua


Iurie Zabunov


Ivan Semeniuc


Vladimir Iuzvenco


Alexei Ivanov


Afanasii Mandaji


Vladimir Eremciuc


Nicolae Zara


Ion Șpac


Petru Silivestru


Valeriu Calmațui


Antonina Baldovici


Spiridon Martîniuc


Ion Ursu


Iurie Cicinov


Oleg Morii


Raisa Morarenco


Valeri Burca


Boris Ștepa


Vladislav Mostovoi


Serafima Borgan


Mircea Anton


Semion Dragan


Valeriu Doga


Marina Podolean


Mihail Andronic


Clavdia Sadcovscaia


Dmitrii Carapirea


Gheorghe Popa


Maria Cicanci


Ala Ursul


Ion Moiseev


Victor Jitari


Ion Paruș


Mihail Poleanschi


Farman Nuriev


Petru Porubin


Serghei Rusnac

Fracțiunea “Alianța Social-Democrată” (ASD)

Dumitru Braghiș


Lidia Guțu


Nicolai Malachi


Valeriu Cosarciuc


Vladimir Cociorvă (PDSF)


Leonid Culiuc


Ion Guțu (PDSF)


Ion Untu


Alexandr Oleinic (PDSF)


Nicolai Deatovschi (PDSF)


Iurie Bolboceanu (PDSF)


Iacov Popovici (UCM)

Fracțiunea Partidului Popular Creștin Democrat (PPCD)

Iurie Roșca


Nicolae Alexei


Vlad Cubreacov


Valentin Chilat


Eugeniu Gîrlă


Riorita Paterău


Ștefan Secăreanu


Iulian Glavan


Andrei Conișescu


Efim Zubcu


Ignat Vasilache

Deputați neafiliați

Alexandru Ciugureanu


Eva Gudumac


Mihail Sidorov


Vitalie Mrug


Mihail Camerzan


Valeriu Pleșca


Victor Morev


Mihail Petrache