Raionul Șoldănești
Cuprins
Raionul Șoldănești
Lista localităților din raionul Șoldănești
În conformitate cu prevederile Legii privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova[1], raionul Șoldănești este constituit din 33 de localități, împărțite în 23 de unități administrativ-teritoriale de nivelul I:
- 1 oraș;
- 7 comune cu 17 sate în componență;
- 15 sate, care nu aparțin vreunei comune.
# | Unitate | Denumire | Populație | Consilieri |
---|---|---|---|---|
1 | orașul | Șoldănești | ||
2 | comuna | Alcedar | ||
3 | satul | Chipeșca | ||
4 | comuna | Climăuții de Jos | ||
5 | satul | Cobîlea | ||
6 | comuna | Cotiujenii Mari | ||
7 | satul | Cușmirca | ||
8 | comuna | Dobrușa | ||
9 | satul | Fuzăuca | ||
10 | satul | Găuzeni | ||
11 | satul | Glinjeni | ||
12 | satul | Mihuleni | ||
13 | satul | Olișcani | ||
14 | satul | Parcani | ||
15 | satul | Pohoarna | ||
16 | satul | Poiana | ||
17 | satul | Răspopeni | ||
18 | comuna | Rogojeni | ||
19 | comuna | Salcia | ||
20 | satul | Sămășcani | ||
21 | satul | Șestaci | ||
22 | satul | Șipca | ||
23 | comuna | Vadul-Rașcov |
Administrația raionului
Raionul Șoldănești este administrat conform prevederilor Legii privind administrația publică locală[2] prin intermediul autorităților publice locale de nivelul I și II, care se constituie în urma exercițiilor electorale locale și activează pe teritoriul raionului în condițiile prevăzute de lege în scopul promovării intereselor generale ale locuitorilor săi.
În calitate de autorități reprezentative și deliberative, consiliile locale și primarii celor 23 de primării din raion au responsabilitatea de a soluționa problemele localității pe care o administrează. De gospodărirea treburilor publice a întregii unități administrativ-teritoriale se ocupă Consiliul raional Șoldănești, format din 27 de consilieri, și președintele raionului, ales de membrii consiliului.
Consiliul raional Șoldănești
Consiliul raional este autoritatea reprezentativă și deliberativă a raionului Șoldănești. Printre cele mai importante prerogative ale Consiliului raional se numără aprobarea și amendarea bugetului raional anual, administrarea bunurilor din domeniul public și privat ale raionului, luarea deciziilor privind lucrările de proiectare, construcție, întreținere și modernizare a drumurilor, podurilor, fondului locativ, aprobarea de strategii, prognoze, planuri și programe de dezvoltare social-economică a raionului etc.
Lista consilierilor raionali
La alegerile locale din 14 iunie 2015 în Consiliul raional Șoldănești au fost aleși 27 de consilieri, care reprezentau șapte formațiuni politice.
Formațiunea | Mandate | |
---|---|---|
Partidul Democrat din Moldova | 10 | |
Partidul Liberal Democrat din Moldova | 7 | |
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova | 3 | |
Partidul Liberal | 2 | |
Partidul Nostru | 2 | |
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova | 2 | |
Blocul electoral “Platforma Populară Europeană din Moldova – Iurie Leancă” | 1 |
Consilii locale și primari
Cele 33 de localități ale raionului Șoldănești, inclusiv orașul-reședință Șoldănești, sunt administrate de 23 de consilii locale (orășenesc, comunale și sătești) și primari.
# | Primăria | Primar | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Șoldănești | Ion Cuculescu | • | PN | → CI → PDM | |||
2 | Alcedar | Fiodor Cepraga | • | PDM | ||||
3 | Chipeșca | Alexandru Botezat | • | PSRM | ||||
4 | Climăuții de Jos | Sergiu Melnic | • | PL | → ACUM | |||
5 | Cobîlea | Angela Ababei | • | PDM | ||||
6 | Cotiujenii Mari | Nicolae Dorogan | • | PDM | ||||
7 | Cușmirca | Alexei Coadă | • | PLDM | → PDM | |||
8 | Dobrușa | Victor Grosu | • | PLDM | → PDM | |||
9 | Fuzăuca | Oleg Botnari | • | PPEM | → ACUM | |||
10 | Găuzeni | Gheorghe Ianco | • | PDM | ||||
11 | Glinjeni | Vasile Bîrcă | • | PDM | ||||
12 | Mihuleni | Vasilii Parascovei | • | PDM | ||||
13 | Olișcani | Andrian Svecla | • | PDM | ||||
14 | Parcani | Valeriu Lopaci | • | PLDM | → PDM | |||
15 | Pohoarna | Andrei Bulat | • | PDM | ||||
16 | Poiana | Nadejda Negruța | • | CI | → PDM | |||
17 | Răspopeni | Nicolae Gonța | • | PLDM | → PDM | |||
18 | Rogojeni | Alexei Burlacu | • | PDM | ||||
19 | Salcia | Alexandru Carpovici | • | PLDM | ||||
20 | Sămășcani | Lilia Gavrilan | • | PLDM | → CI | |||
21 | Șestaci | Iacob Guja | • | PDM | → CI | |||
22 | Șipca | Ion Bulat | • | PDM | ||||
23 | Vadul-Rașcov | Valerii Cerici | • | PSRM |
- ↑ Lege nr. 764 din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova
- ↑ Lege nr. 436 din 28.12.2006 privind administrația publică locală
Svetlana Rotundu (s. Climăuții de Jos)