Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2016

De la alegeri.md
Versiunea din 2 decembrie 2020 11:17, autor: Oleg (Discuție | contribuții) (Turul I, 20 noiembrie 2016)
(dif) ← Versiunea anterioară | Versiunea curentă (dif) | Versiunea următoare → (dif)
Salt la: navigare, căutare

La 20 noiembrie 2016 în Găgăuzia, unitate teritorială autonomă cu statut special în componența Republicii Moldova, s-au desfășurat alegerile ordinare ale Adunării Populare – organul legislativ al autonomiei. În rezultatul scrutinului au fost aleși 34 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a VI-a: cinci desemnați de Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), unul – de Partidul Democrat din Moldova și 28 de independenți. Cel de-al 35-lea mandat a fost obținut în urma alegerilor noi din 24 iunie 2018 de candidatul PSRM.

Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2016

Lista deputaților aleși

Formațiunea Mandate
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova PSRM 6
Partidul Democrat din Moldova PDM 1
Candidați independenți CI 28
1
Vitalii Dragoi
Vitalii Dragoi
CI
2
Constantin Zlatov
Constantin Zlatov
CI
3
Alexandr Tarnavski
Alexandr Tarnavski
CI
4
Alexandr Suhodolski
Alexandr Suhodolski
PSRM
5
Nicolai Ivanciuc
Nicolai Ivanciuc
CI
6
Gheorghi Leiciu
Gheorghi Leiciu
CI
7
Ruslan Garbalî
Ruslan Garbalî
PSRM
8
Serghei Cernev
Serghei Cernev
CI ••
9
Grigorii Uzun
Grigorii Uzun
PSRM
10
Piotr Fazlî
Piotr Fazlî
PSRM
11
Elena Caramit
Elena Caramit
CI
12
Grigorii Cadîn
Grigorii Cadîn
CI
13
Grigori Diulgher
Grigori Diulgher
CI
14
Gheorghi Efteni
Gheorghi Efteni
CI
15
Vladimir  Cîssa
Vladimir Cîssa
PDM ••
16
Ecaterina Jecova
Ecaterina Jecova
CI
17
Fiodor Ianioglo
Fiodor Ianioglo
CI ••••
18 Nicolai Raia
CI
19
Natalia Șoșeva
Natalia Șoșeva
CI •••
20
Ivan Arnaut
CI ••••
21
Vitali Cebanu
Vitali Cebanu
CI
22 Nicolai Uzun
CI
23
Valentin Gaidarji
CI
24
Ivanna Koksal
Ivanna Koksal
CI
25
Mihail Jelezoglo
Mihail Jelezoglo
CI
26
Stepan Sarioglo
CI
27
Mihail Manolov
Mihail Manolov
CI
28 Dmitri Ciobanov
PSRM
29
Serghei Zaharia
Serghei Zaharia
CI ••
30
Nicolai Dragan
CI •••
31
Dmitri Manastîrlî
CI
32
Nicolai Ormanji
CI •••
33
Ilia Uzun
CI
34
Piotr Ceavdari
Piotr Ceavdari
PSRM •••
35
Serghei Cimpoeș
Serghei Cimpoeș
CI ••

Rezultatele alegerilor

Alegerile deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei se desfășoară în baza sistemului electoral majoritar în 35 de circumscripții uninominale. Candidații pot fi desemnați de partide politice și blocuri electorale – câte unul în fiecare circumscripție, precum și de cetățeni care își înaintează propria candidatură sau grupuri de inițiativă care susțin candidați independenți.

Pentru scrutinul din 20 noiembrie 2016 Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a înregistrat 126 de candidați: 32 desemnați de patru formațiuni politice și 94 de independenți, alți doi pretendenți s-au retras din cursă. În rezultatul alegerilor au fost aleși 34 de deputați ale Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a VI-a: cinci desemnați de Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), unul – de Partidul Democrat din Moldova (PDM) și 28 de independenți. Cel de-al 35-lea mandat, în circumscripția electorală nr. 10 din Vulcănești, a fost obținut în urma alegerilor noi din 24 iunie 2018 de candidatul PSRM.

Formațiunea Candidați Mandate
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova 21 (22-1) 5
Partidul Democrat din Moldova 1 1
Partidul Nostru 8 0
Partidul Comuniștilor din Republica Moldova 2 0
Candidați independenți 94 (95-1) 28
Total 126 (128-2) 34

Turul I, 20 noiembrie 2016

17 deputați aleși / [+/-] toate circumscripțiile

Conform Codului electoral al Găgăuziei, validarea alegerilor din fiecare circumscripție este condiționată de prezența la urne a cel puțin 1/3 din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale. Este declarat ales candidatul care a obținut mai mult de jumătate din voturile valabil exprimate. Rezultatele finale ale scrutinului se confirmă de Curtea de Apel Comrat.

În urma primului tur al alegerilor pentru Adunarea Populară a Găgăuziei din 20 noiembrie 2016 au fost aleși 17 deputați, iar în 14 circumscripții electorale s-a stabilit turul doi de scrutin. Totodată, Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a decis organizarea votării repetate în patru circumscripții, unde alegerile au fost declarate nevalide sau nule.

# Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
1 Comrat Vitalii Dragoi CI 1 223 49,72% 43,78%
1 Comrat Anna Bratunova PCRM 351 14,27%
1 Comrat Maxim Mihailiuc PN 304 12,36%
1 Comrat Dmitri Constantinov CI 582 23,66%
2 Comrat Ivan Mardari CI 962 38,70% 43,98%
2 Comrat Constantin Zlatov CI 857 34,47%
2 Comrat Svetlana Camilciu PSRM 517 20,80%
2 Comrat Andrei Mihailov CI 77 3,10%
2 Comrat Gheorghi Cioban PCRM 73 2,94%
3 Comrat Alexandr Tarnavski CI 1 323 75,90% 31.01%
3 Comrat Vasili Vornicov PSRM 420 24,10%
4 Comrat Maxim Bolgar CI 490 22,12% 41,40%
4 Comrat Alexandr Suhodolski PSRM 729 32,91%
4 Comrat Gheorghi Mitioglo CI 888 40,09%
4 Comrat Irina Drangoz PN 70 3,16%
4 Comrat Oleg Sibov CI 38 1,72%
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Ivanciuc CI 796 47,30% 32.58%
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Radulov PSRM 208 12,36%
5 Ceadîr-Lunga Oleg Caicî CI 111 6,60%
5 Ceadîr-Lunga Andrei Mihailov PN 380 22,58%
5 Ceadîr-Lunga Dmitri Chiseev CI 73 4,34%
5 Ceadîr-Lunga Ivan Ghenov CI 115 6,83%
6 Ceadîr-Lunga Gheorghi Leiciu CI 981 47,67% 40,52%
6 Ceadîr-Lunga Vitali Dimov CI 71 3,45%
6 Ceadîr-Lunga Serghei Goncear PSRM 523 25,41%
6 Ceadîr-Lunga Serghei Buzadji CI 348 16,91%
6 Ceadîr-Lunga Diana Baciu PN 135 6,56%
7 Ceadîr-Lunga Serghei Mihalciuc CI 725 31,18% 43,69%
7 Ceadîr-Lunga Ruslan Garbalî PSRM 808 34,75%
7 Ceadîr-Lunga Valeri Cojocari CI 104 4,47%
7 Ceadîr-Lunga Elena Iurcenco CI 273 11,74%
7 Ceadîr-Lunga Alexandr Curu CI 415 17,85%
8 Vulcănești Serghei Cernev CI 530 28,21% 42,40%
8 Vulcănești Vladislav Onofrei PSRM 647 34,43%
8 Vulcănești Anna Holban PN 415 22,09%
8 Vulcănești Valentina Filippova CI 287 15,27%
9 Vulcănești Victor Petrioglo CI 565 28,80% 41,13%
9 Vulcănești Grigorii Uzun PSRM 1 184 60,35%
9 Vulcănești Vladimir Bleța CI 78 3,98%
9 Vulcănești Andrei Cernev CI 135 6,88%
10 Vulcănești Roman Tiutin PSRM 688 47,51% 30.94%
10 Vulcănești Valeri Cernev PN 544 37,57%
10 Vulcănești Vasili Tucan CI 216 14,92%
11 Avdarma Ivan Trandafilov PSRM 252 19,92% 44,22%
11 Avdarma Elena Caramit CI 865 68,38%
11 Avdarma Vitali Guna CI 61 4,82%
11 Avdarma Alexandr Dinjos Ci 87 6,88%
12 Baurci Grigorii Cadîn CI 1 164 54,06% 41,90%
12 Baurci Dmitri Cheosea CI 989 45,94%
13 Beșalma Semion Bogdan CI 167 27,69% alegeri nule
13 Beșalma Nicolai Cuicioglo CI 268 44,44%
13 Beșalma Grigori Diulgher CI 168 27,86%
14 Beșghioz Gheorghi Efteni CI 603 56,51% 41,07%
14 Beșghioz Ivan Caraja CI 464 43,49%
15 Bugeac Vladimir Cîssa PDM 733 100,00% 55,22%
16 Cișmichioi Vitali Caragheorghi CI 76 4,26% 44,87%
16 Cișmichioi Mihail Berber PSRM 133 7,45%
16 Cișmichioi Leonid Chiosea PN 751 42,05%
16 Cișmichioi Anatoli Belecci CI 76 4,26%
16 Cișmichioi Ecaterina Jecova CI 750 41,99%
17 Cioc-Maidan Fiodor Ianioglo CI 718 50,53% 46,64%
17 Cioc-Maidan Valeri Ianioglo CI 524 36,88%
17 Cioc-Maidan Victor Tomailî CI 179 12,60%
18 Dezghingea Ivan Terzi CI 688 36,19% 43,58%
18 Dezghingea Serghei Hadji CI 393 20,67%
18 Dezghingea Ecaterina Aizerin CI 139 7,31%
18 Dezghingea Nicolai Raia CI 681 35,82%
19 Joltai Natalia Șoșeva CI 502 61,29% 44,82%
19 Joltai Semion Lazarev CI 226 27,59%
19 Joltai Nina Cerneva CI 91 11,11%
20 Etulia Ivan Arnaut CI 930 64,76% 52,63%
20 Etulia Afanasi Uzun PSRM 506 35,24%
21 Ferapontievca Elena Marcenco PSRM 125 20,33% 66,45%
21 Ferapontievca Leonid Constantinov CI 153 24,88%
21 Ferapontievca Vitali Cebanu CI 337 54,80%
22 Gaidar Gheorghi Uzun CI 643 47,52% 40,21%
22 Gaidar Nicolai Uzun CI 710 52,48%
23 Carbalia Valentin Gaidarji CI 189 100,00% 48,45%
24 Cazaclia Alexandr Diulgher CI 671 33,30% 40,65%
24 Cazaclia Afanasi Chior CI 342 16,97%
24 Cazaclia Nicolai Chior CI 153 7,59%
24 Cazaclia Piotr Uzun CI 175 8,68%
24 Cazaclia Ivanna Koksal CI 674 33,45%
25 Chiriet-Lunga Gheorghi Chiurcciu CI 127 14,02% 47,20%
25 Chiriet-Lunga Dmitri Drumi CI 241 26,60%
25 Chiriet-Lunga Ecaterina Novacilî PSRM 190 20,97%
25 Chiriet-Lunga Mihail Jelezoglo CI 242 26,71%
25 Chiriet-Lunga Ivan Burgudji CI 62 6,84%
25 Chiriet-Lunga Ivan Nicolaev CI 44 4,86%
26 Chirsova Stepan Sarioglo CI 817 34,34% 51,37%
26 Chirsova Vasili Neicovcen CI 272 11,43%
26 Chirsova Victor Radov PSRM 504 21,19%
26 Chirsova Constantin Fucidji CI 312 13,11%
26 Chirsova Stepan Piron CI 474 19,92%
27 Congaz Alexei Pulucciu CI 309 15,81% 38,58%
27 Congaz Dmitri Doicov PSRM 333 17,03%
27 Congaz Ivan Fiodorov CI 234 11,97%
27 Congaz Serghei Harciu CI 121 6,19%
27 Congaz Mihail Manolov CI 397 20,31%
27 Congaz Fiodor Telpiz CI 514 26,29%
27 Congaz Ivanna Staeva PN 47 2,40%
28 Congaz Constantin Telpiz CI 243 14,77% 35,73%
28 Congaz Dmitri Ciobanov PSRM 901 54,77%
28 Congaz Fiodor Mincu CI 249 15,14%
28 Congaz Vitali Chiurcciu CI 252 15,32%
29 Congazcicul de Sus Nicolai Comur PSRM 427 49,36% 49,75%
29 Congazcicul de Sus Serghei Zaharia CI 438 50,64%
30 Copceac Nicolai Dragan CI 1 093 60,32% 50,64%
30 Copceac Gheorghi Tabunșcic CI 719 39,68%
31 Copceac Anatoli Talmaci CI 262 19,05% 49,55%
31 Copceac Valentin Anghelcev CI 200 14,55%
31 Copceac Dmitri Manastîrlî CI 913 66,40%
32 Cotovscoe Nina Velicicova PSRM 74 17,05% 61,35%
32 Cotovscoe Nicolai Ormanji CI 250 57,60%
32 Cotovscoe Svetlana Reguș CI 110 25,35%
33 Chioselia Rusă Ilia Uzun CI 210 53,71% 84,30%
33 Chioselia Rusă Alexandr Bairactar PSRM 181 46,29%
34 Svetlîi Vasili Torlac CI 84 12,75% 46,50%
34 Svetlîi Piotr Ceavdari PSRM 312 47,34%
34 Svetlîi Ruslan Unilovschi CI 159 24,13%
34 Svetlîi Victor Ponomar CI 104 15,78%
35 Tomai Ilia Topciu CI 59 3,08% 58,91%
35 Tomai Maia Ialama CI 726 37,89%
35 Tomai Victor Topciu CI 145 7,57%
35 Tomai Igor Ianac CI 98 5,11%
35 Tomai Serghei Cimpoeș CI 888 46,35%

Turul II, 4 decembrie 2016

13 deputați aleși

Turul doi al alegerilor se organizează în circumscripțiile electorale unde în primul tur niciun candidat nu a fost declarat câștigător. Condițiile pentru validarea scrutinului din fiecare circumscripție nu se schimbă: prezența la urne a cel puțin 1/3 din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale. În cursă participă primii doi clasați după primul tur de scrutin și este declarat ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi.

În urma turului doi de scrutin din 4 decembrie 2016 au fost aleși alți 13 deputați ai Adunării Populare. Rezultatele alegerilor din circumscripția electorală nr. 1 din Comrat, prin decizia instanței judecătorești, au fost declarate nule, fiind stabilite alegeri repetate.

# Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
1 Comrat Vitalii Dragoi CI 1 102 39,70% alegeri nule
1 Comrat Dmitri Constantinov CI 1 674 60,30%
2 Comrat Ivan Mardari CI 1 196 45,61% 46,94%
2 Comrat Constantin Zlatov CI 1 426 54,39%
4 Comrat Gheorghi Mitioglo CI 1 092 43,66% 46,51%
4 Comrat Alexandr Suhodolski PSRM 1 409 56,34%
6 Ceadîr-Lunga Gheorghi Leiciu CI 1 324 55,14% 47,20%
6 Ceadîr-Lunga Serghei Goncear PSRM 1 077 44,86%
7 Ceadîr-Lunga Ruslan Garbalî PSRM 1 270 52,87% 45,15%
7 Ceadîr-Lunga Serghei Mihalciuc CI 1 132 47,13%
8 Vulcănești Vladislav Onofrei PSRM 1 023 47,16% 49,26%
8 Vulcănești Serghei Cernev CI 1 146 52,84%
16 Cișmichioi Leonid Chiosea PN 958 49,10% 49,08%
16 Cișmichioi Ecaterina Jecova CI 993 50,90%
18 Dezghingea Ivan Terzi CI 963 46,68% 47,52%
18 Dezghingea Nicolai Raia CI 1 100 53,32%
24 Cazaclia Ivanna Koksal CI 1 373 56,74% 48,84%
24 Cazaclia Alexandr Diulgher CI 1 047 43,26%
25 Chiriet-Lunga Mihail Jelezoglo CI 526 54,34% 50,57%
25 Chiriet-Lunga Dmitri Drumi CI 442 45,66%
26 Chirsova Stepan Sarioglo CI 1 264 59,43% 46,52%
26 Chirsova Victor Radov PSRM 863 40,57%
27 Congaz Fiodor Telpiz CI 802 36,86% 43,16%
27 Congaz Mihail Manolov CI 1 374 63,14%
34 Svetlîi Piotr Ceavdari PSRM 485 64,93% 52,62%
34 Svetlîi Ruslan Unilovschi CI 262 35,07%
35 Tomai Serghei Cimpoeș CI 1 073 53,92% 61,83%
35 Tomai Maia Ialama CI 917 46,08%

Alegeri repetate

patru deputați aleși

4 decembrie 2016

# Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
3 Comrat Alexandr Tarnavski CI 1 522 74,64% 36,49%
3 Comrat Vasili Vornicov PSRM 517 25,36%
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Ivanciuc CI 945 46,28% 44,04%
5 Ceadîr-Lunga Oleg Caicî CI 371 18,17%
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Radulov PSRM 108 5,29%
5 Ceadîr-Lunga Andrei Mihailov PN 555 27,18%
5 Ceadîr-Lunga Dmitri Chiseev CI 21 1,03%
5 Ceadîr-Lunga Ivan Ghenov CI 42 2,06%
10 Vulcăneşti Roman Tiutin PSRM 24.68%
10 Vulcăneşti Valeri Cernev PN
10 Vulcăneşti Vasili Tucan CI
13 Beșalma Semion Bogdan CI 318 21,80% 38,78%
13 Beșalma Nicolai Cuicioglo CI 652 44,69%
13 Beșalma Grigori Diulgher CI 489 33,52%

18 decembrie 2016

# Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
5 Ceadîr-Lunga Nicolai Ivanciuc CI 1 261 68,16% 39,60%
5 Ceadîr-Lunga Andrei Mihailov PN 589 31,84%
13 Beșalma Nicolai Cuicioglo CI 751 47,32% 42,22%
13 Beșalma Grigori Diulgher CI 836 52,68%

5 martie 2017

# Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
1 Comrat Vitalii Dragoi CI 1 861 100,00% 33,47%

Alegeri noi

un deputat ales

24 iunie 2018

# Circumscripția Concurentul electoral AP Voturi % Rata
10 Vulcănești Piotr Fazlî PSRM 1 103 67,96% 35,17%
10 Vulcănești Gheorghi Cerven CI 520 32,04%




Simbolul misiunii OSCE în Moldova

Compartimentul dedicat alegerilor în Adunarea Populară din 2016 a fost realizat cu sprijinul financiar al Misiunii OSCE în Moldova în cadrul proiectului “Sporirea nivelului de informare și mobilizare a populației din Găgăuzia cu privire la alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei din 2021”, implementat în colaborare cu Asociația pentru Democrație Participativă “ADEPT”.
Suportul oferit nu presupune aprobarea de către Misiune a conținutului, designului sau modului de prezentare a informațiilor și opiniilor pe acest site.

Alegeri în Adunarea Populară a Găgăuziei

1995  1999  2003  2008  2012  2016